AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Co do suszy to nie wiem jaka to będzie kwota zobaczymy co ostatecznie ogłoszą

 

Zamiast soi pomidory będziemy sadzić do 1ha pomidorów 4 298,89 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie mam pojęcia, ale jak będzie taka dopłata to w przyszłym roku pomidorów będzie tyle, co w tym roku strączkowych  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

na pomidory wymagana kontraktacja.

 

Ja na przyszły rok łubinu posieję, niestety nie soję, ale ma 500 kg w BB i myślę co z nią zrobić, nie mam zwierzaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73

szukasz ekstrudera? dla jednej osoby to spory wydatek ale dla kilku gospodarstw jest to już ekonomicznie uzasadnione:)

 

dużo łatwiej sprzedać śrutę niż nasiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zastanawiam się nad takim ekstruderem najtańszy Ukraiński kosztuje 33tyś zł netto wydajność przy soi 150kg na 1h, czyli na 1dobę 3600kg

Silnik w takim ekstruderach ma moc 22kw są jeszcze mniejsze Czeskie 100kg soi na 1h i 15kw silnik jeszcze nie pytałem o cenę

Są też jak widać na filmikach z napędem na WOM, ale to tylko wtedy, gdy ktoś chce na własne potrzeby z napędem spalinowym na sprzedaż się nie kalkuluje

Znajomy ma 1000szt macior i potrzebuje codziennie około 1500 kg śruty sojowej, więc taki na 150kg by wystarczył kwestia ceny takiej soi z ekstrudera on kupuje śrutę po 1600zł za 1t i do tego olej sojowy za 3900zł za 1t trzeba też wspomnieć o lepszych przyrostach i większej przyswajalności soi ekstrudowanej problem w tym jak przekonać o jej zaletach odbiorcę

Żeby była opłacalność to soja ekstrudowana musiała by kosztować 1900zł za 1t

Trudno jednoznacznie ocenić ile by musiała kosztować taka soja po ekstruzji zależy to też od ekstrudera, ponieważ na przykład Ukraiński z silnikiem 36kw ma wydajność 250kg na 1h a Czeski z silnikiem 30kw ma wydajność od 250 do 375kg, więc jak widać opłacalność teoretyczna w ekstruderach Czeskiej produkcji jest większa

W każdym bądź razie sprawa jest warta przemyślenia, ale najpierw trzeba mieć zbyt i być pewnym, jaką się dostanie cenę, bo na skup soi po przyzwoitej cenie jak na razie w najbliższej przyszłości niema, co liczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Moja soja jeszcze leży na posadzkach i przyczepach. Obsycha i czekam, aż znajdę chwilę aby ją trzeci raz przewiać i wkońcu odwieźć... Wczoraj dzwoniłem do Organiki to cena wynosiła 1150 zł netto. Przy plonie mniej niż 1 tona tak na oko, to opłacalność jest zerowa, a może nawet trzeba dołożyć do interesu. Wszystko policzę jak to odwiozę.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Tak też prawdopodobnie zrobię w przyszłym roku.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Racja tak jak już wcześniej pisaliśmy trzeba siać własne nasiona to obniży koszty i to sporo

Teraz koszty ekstruzji soi

Licząc zakup soi po 1300zł za 1t

Co daje nam

Na 1t soi ekstrudowanej trzeba zużyć 1100kg soi, ponieważ w procesie ekstruzji z soi jest odparowywana woda mówi się tu o 10% zmniejszenia wagi spowodowanej odparowaniem wody a więc na 1t soi ekstrudowanej trzeba 1100kg soi nieprzetworzonej, co daje nam koszt 1430zł na 1t soi ekstrudowanej

Wydajność też jest naciągana, ponieważ jak soja jest cała to wydajność nie będzie w górnych granicach ekstrudera, więc należałoby przyjąć, że nasiona nierozdrobnione wstępnie zmniejszą wydajność ekstrudera do 110kg na 1h pracy, co daje nam na 24godziny 2640kg

Jak się dowiedziałem najlepsza wydajność i ekonomia pracy ekstrudera jest wtedy jak ekstruder pracuje ciągle, dlatego trzeba by było, co najmniej 2 ludzi, aby na zmianę pracowali po 12godzin za nocki trzeba by było płacić więcej bynajmniej te 12zł a za dniówkę 10zł praca nie jest ciężka, więc wynagrodzenie wydaje się być atrakcyjne, czyli średnio za 1godz pracy trzeba policzyć 11zł

Zużycie prądu silnik 22kw zużyje w ciągu 1h 20kilowatów prądu przeciętnie, ponieważ jak się dowiedziałem silnik nie pracuje na pełnej mocy a tylko w granicach 18-20kw

Policzymy prąd po 0,60gr za 1kw, co daje nam 12zł na 1godz

Do tego trzeba jeszcze doliczyć amortyzację jak się dowiedziałem żywotność ślimacznicy i ślimaka przy użyciu gorszej, jakości materiału to 200godzin koszt takiego zestawu to 3tyś zł, co daje nam koszt 15zł na 1h do tego trzeba doliczyć ogólną amortyzacje maszyny powiedzmy ze będzie to 5zł na 1h pracy

Co do amortyzacji to mogą się koszty zmniejszyć podobno można obracać ślimaki i je przekładać, co zwiększa ich żywotność i wydłuża czas eksploatacji, co wpływa na koszty, ale to tylko z informacji, jaką dostałem od producenta tak Ukraińskiego jak i Czeskiego dużo też zależy od materiału, czym materiał jest czyściejszy brak piasku pyłów itp. Tym żywotność dłuższa tak ze dopiero w praktyce okazało by się, jaki jest naprawdę koszt amortyzacji, więc te koszty, które tu podałem należy traktować orientacyjnie prąd też jest tańszy jak robicie na własne potrzeby koszty raczej liczone pod sprzedaż

Podsumujmy koszt 1h:

Koszt soi 110kg=143zł

Prąd 1godz 20kilowatów=12zł

Pracownik 1godz pracy=11zł

Amortyzacja na 1godz pracy=20zł

Razem: 186zł

Jak widać koszt wysoki a wiec sprzedaż poniżej 1900zł za 1t soi ekstrudowanej jest nieopłacalna zostałoby wam tylko 4zł, czyli gra niewarta świeczki gdyby samemu obsługiwać ekstruder to zostaje nam 11zł więcej, czyli 15zł na 1godzinę to już jakiś zarobek, chociaż żadna rewelacja, ale gdyby kupić soję w cenie, jaką oferują nam firmy, czyli w granicach 1250zł za 1t soi to koszt obniżyłby się o 5,5zł 

na 1godinę a zarobek byłby 20,5zł na 1godz, co daje nam na 10 godzin 205zł a tym już nie można pogardzić

Czyli jak widać, aby innym się opłaciło to niema, co liczyć na wysoką cenę soi, bo musieliby dokładać do interesu

Podsumowanie ekstruder tak, ale jak będziecie go sami obsługiwać i przetwarzać własną soję a jak byście chcieli mieć ciągłość a tak by musiało być jak byście chcieli sprzedawać to już mogą być problemy z zdobyciem taniego surowca lub sprzedaniem soi ekstrudowanej po wyższej cenie

Zachęcam do przeanalizowania i do ewentualnej dyskusji na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

do tego doliczyc podatki itd, bo zawsze jakiś zyczliwy sie znajdzie co doniesie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/czy-samodzielna-ekstruzja-soi-sie-oplaci,54744.html trochę na temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czytałem ten artykuł z niego wynika, że są same pozytywne zalety ekstruzji soi i nie tylko soi, czytałem też inne artykuły na temat ekstruzji mówi się w nich o samych zaletach tego sposobu przygotowywania pasz jest to jedna z nowszych technologii przygotowywania pasz.

Ta cena ekstrudera jest wysoka 14tyś euro netto to cena Czeskiego ekstrudera z wydajnością na 1godz 100kg to jest około 58tyś zł a Ukraiński kosztuje prawie o połowę taniej, czyli 33tyś zł i ma silnik 22kw i wydajność 150kg na 1godz Czeskie ekstrudery są bardzo drogie są jeszcze ponoć Chińskie, ale nie znalazłem na naszym rynku prawdopodobnie będą tanieć, bo dotychczas były dostępne tylko Czeskie, więc narzucali sobie cenę, jaka chcieli teraz będą musieli spuścić albo niewiele sprzedają

Moim zdaniem taki Ukraiński na własne potrzeby jak najbardziej się nadaje i opłaca pamiętajcie, że kupujecie inne maszyny uprawowe siewne czy kombajny itp., Których używacie tylko w sezonie, więc wydatek około 40tyś brutto to niewiele biorąc pod uwagę fakt, że będziecie tego używać przez cały rok i mieć z tego wymierne korzyści moim zdaniem jak najbardziej na własne potrzeby się opłaca oczywiście, czym macie większą hodowlę tym opłacalność większa

Na własne potrzeby niższy koszt prądu niema potrzeby zatrudniania ludzi no chyba ze hodowla jest duża to i tak się kogoś ma tak jak u mojego znajomego no i nie trzeba się martwić, że was opodatkują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Jakie odmiany Soi zaliczaja sie odmian jadalnych. Bo jest też soja oleista. Potrzebne mi to jest do ESU i nie wiem jaką posiac. Jedna ma wiecej a druga ma mniej ESU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Każda soja jest oleista

Wiem, że soje z jasnym znaczkiem są bardziej preferowane, jako jadalne

Z tego, co się orientuję to wszystkie rodzaje, jakie mamy dostępne w Polsce są jadalne sam przyrządzałem mleko sojowe i kotlety sojowe zarówno z Anushki jak i Merlina i Mavki Amandine z tego, co czytałem jest preferowana, jako konsumpcyjna z powodu jej posmaku orzechowego, ale ja osobiście z Amandine jeszcze niczego nie robiłem

Najlepiej jak byś zadzwonił do którejś z firm i zapytał, która z odmian jest typowo konsumpcyjna no i musieliby ci dać na to papier

Tak naprawdę to agencja ci powinna podać odmiany, które według nich są uznane za jadalne a jeśli nie maja takiej listy to każdą możesz podać, jako jadalna, bo jak oni to zweryfikują skoro nie mają wyszczególnionych odmian jadalnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

No niby tak... Kazda soja wyglada podobnie. Jak mowisz ze nawet  Marlina mozna zaliczyc do jadalnych wiec nie ma co szukac... niby sa wyszczegolnione odmiany jadalne np Malaga, Amaldine ale z drugiej strony jak mozna udowodnic chyba ze faktura ale np z mojej strony Merlina tez moge uznac za jadalną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja na twoim miejscu bym się tym nie przejmował

Posiałbym odmianę, która w twoim rejonie najlepiej się sprawdza pod względem plonowania i wczesności dojrzewania tak jak mówię na dzień dzisiejszy nikt z kupujących nie segreguje odmian, jako jadalne czy paszowe jedynie spotkałem się z tym, co już pisałem, że wolą odmiany z jasnym zarodkiem, bo te się lepiej sprzedają, jako jadalne, ale i tak wam więcej nie zapłacą za te z jasnym zarodkiem, więc niema, co na to patrzeć trzeba się skupić na plonie i dojrzewaniu a w przyszłości jak będą lepiej płacić za te, które są bardziej przydatne, jako konsumpcyjne to będziemy się do tego dostosowywać teraz niema Sobie, Co tym głowy zawracać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

A jakby dogadać sie z jakąs konkretną formą paszowa, przeciez teraz są pasze bez soi gmo dla drobiu dla trzdy to nie bardzo opłacalne jest, wiadomo jaka strawność białka, jak to jest z energią w takiej soi skoro nie wyciska sie oleju?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do dogadywania się to jest mały problem a mianowicie brak zakazu stosowania soi GMO dopóki go nie będzie to każda farma ma gdzieś dogadywanie woli kupić gotową śrutę sojową GMO

Przejście na śrutę ekstrudowaną wiąże się z wydatkami i zmiana proporcji dodawania takiej śruty do pasz właśnie z powodu zawartości oleju

Dodając śrutę poekstrakcyjną bierze się pod uwagę białko a przy śrucie ekstrudowanej bierze się pod uwagę zawartość w niej oleju, czyli energii a dodatkowo trzeba dodać białko, więc jak widać już trzeba kombinować, aby mieć taka sama pasze jak przy śrucie poekstrakcyjnej

Tylko zakaz stosowania śruty sojowej z GMO może ożywić rynek soi bez GMO najbliższy termin zakazu to 2017 rok, ale znając życie i tak zostanie to przesunięte, dlatego jak macie zamiar siać soje na własne potrzeby to warto pomyśleć o ekstruderze, bo to jeszcze potrwa zanim rynek soi bez GMO się rozwinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj