AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
EKO-ENERGIA    9

skończyłem kosić, z 3 ha mam na przyczepie ok 300 kg nasion i tyle posieje w przyszłym roku czyli max 2 ha.

 

Niestety chwasty i susza wykończyła soję, zresztą jak i kukurydzę, ale to inna bajka.

 

Soja od suszy miesiąc temu zgubiła całkowicie liście i miała może po 2 strąki i po max 2 ziarka, te wyższe strąki miały milimetrową wielkość.

 

ziarko suche twarde, więc nie było na co czekać i ciąć. A jutro Gminne dorzynki, kombajn wyczyszczony więc piwko i opłakiwać straty.....

 

Piszcie jak u was by móc wyciągnąć jakieś wnioski, ja wydaje mi się za wcześnie posiałem, moze było zbyt sucho na odchwaszczanie doglebowe i z poczatku soii brakło azotu, w przyszłym roku dam pod korzeń  ok 30 N.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

U mnie w dołku jest zielona jeszcze a na górkach to już się ziarno obsypuje. I co teraz robić? Roundup czy wykosić górki omijając dołek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomeq    12

Ma ktoś jakieś namiary na skup soi na podkarpaciu? Może być na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Kilka zdjeć odemnie

post-136328-0-69357800-1440317557_thumb.jpg

Tak wygląda soja obecnie. Już zgubiła listki ale ta odmiana chyba tak ma ponieważ w ubiegłym roku o tej porze wyglądała podobnie.

 

post-136328-0-31708000-1440317682_thumb.jpg

Za 2 max 3 tygodnie zbiór

 

post-136328-0-58630700-1440317747_thumb.jpg

Z lewej ubiegłoroczna , z prawej tegoroczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam odmiane merlin i gubi już liście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Anushka na pewno w takich warunkach jak w tym roku może okazać się lepszą odmianą ze względu na jej krótszy okres wegetacji, co też sprawia, że ma mniejsze wymagania, co do zapotrzebowania na wodę 

 

Po dzisiejszych oględzinach stwierdzam, że to jednak potas ma wpływ na to jak soja u mnie wygląda

 

A mianowicie zdjęcia Merlina gdzie stosowałem tylko 105kg czystego potasu na 1ha

 

 

Następnie zdjęcia Merlina gdzie zastosowałem 150kg czystego potasu na 1ha

 

 

I zdjęcia Amandine gdzie dałem 300kg czystego potasu na 1ha

 

 

 

To nie może być przypadek, że na polach gdzie dałem najmniej potasu soja jest prawie sucha i ma najmniej strąków a na polach gdzie dałem potasu więcej soja ma więcej strąków i jest jeszcze jasno zielona, choć sporo liści już opadło to i tak jest dużo lepsza niż ta gdzie potasu było najmniej (gleba porównywalna III-VI klasa, więc to na pewno nie wina gleby)

No i niema się, co oszukiwać w takich warunkach jak ten rok siew soi na klasie V-VI a nawet IVtej jest bardzo ryzykowny a nawet niemożliwy tak samo jak i innych roślin, dlatego na takich klasach jak V-VI lepiej p[osiać łubiny 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Mój Merlin wygląda tak

 

 

Dodam, że soja dostała NPK 8-20-30 350kg/ha jeszcze sporo liści zielonych i strąki są obsadzone do samej góry

 

Na ostatnim zdjęciu policzone strąki z pierwszej lepszej soi i wydarta moja soja a po prawej soja szwagra na słabszej ziemi.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dobrze się jeszcze trzyma ta twoja soja

 

Widać też jak duże znaczenie w tym roku ma stanowisko, czym lepsze tym i soja lepsza a czym gorsze to i soja wygląda jak u twojego Szwagra

 

U ciebie Merlin ma zielone strąki jak w mojej Amandine u mnie Merlin w większości około 70-80% ma już suche strąki i nasiona, dlatego będę pryskał w tym tygodniu, aby wyrównać dojrzewanie i dosuszyć chwasty żeby nie było problemów podczas zbioru ( w tym roku zauważyłem ze soja zaczyna się osypywać strąki pękają w poprzednich latach tego nie było)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ma ktoś jakieś namiary na skup soi na podkarpaciu? Może być na priv.

 

Orientowałem się w swojej najbliższej okolicy i mają skupować na spichlerzu w Wierzawicach, u Cholewy na Pełkiniach, Organice w Jarosławiu, ale tu trzeba mieć umowę z nimi i ponoć w Głuchowie ta nowo powstała spółdzielnia ma skupować.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dobrze się jeszcze trzyma ta twoja soja

 

Widać też jak duże znaczenie w tym roku ma stanowisko, czym lepsze tym i soja lepsza a czym gorsze to i soja wygląda jak u twojego Szwagra

 

U ciebie Merlin ma zielone strąki jak w mojej Amandine u mnie Merlin w większości około 70-80% ma już suche strąki i nasiona, dlatego będę pryskał w tym tygodniu, aby wyrównać dojrzewanie i dosuszyć chwasty żeby nie było problemów podczas zbioru ( w tym roku zauważyłem ze soja zaczyna się osypywać strąki pękają w poprzednich latach tego nie było)

 

Staszku ja mam 3a szwagier 4a jego jest niższa nie wyrośnięta pomimo, że strąki do samej góry też ma, u niego 20-30 u mnie 30-40 strąków jest obsadzonych. Jeśli chodzi o zachwaszczenie to u mnie z kolei jest więcej chwastów szczególnie samosiewy rzepaku i rdest, komosy trochę było ale wydarłem rękoma u niego czysto w ten sam dzień robiliśmy zabieg. Także nie jest prawdą, że soja urośnie na byle czym i byle gdzie...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To prawda uprawa soi na glebach IV i poniżej w takich warunkach jak ten rok jest niestety nie opłacalna

 

Jak u was z wnioskami suszowymi najnowszy Monitoring suszy rolniczej. Raport Nr 9

 

Obecnie największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla roślin strączkowych. Susza dla tej uprawy występuje na glebach wszystkich kategorii

 

Poniżej link do pełnej treści Monitoringu suszy rolniczej. Raport Nr 9

 

http://iung.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1291:monitoring-suszy-rolniczej-raport-nr98-

 

Składajcie wnioski jak najszybciej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

złozyłem i co z tego jak mi i tak nie wyjdzie 30% strat w całym gospodarstwie, bo zboza juz mi nie oszacuja, a nawet jakbym miał 30% powierzchni gospodarstwa obsiane soja to musiałaby byc strata 100% wiec nie wiem kto dostanie cos od państwa


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja też złożyłem i to na wszystko i na zboża ozime i jare i soję nic nie szkodzi, że wykoszone zboża już są w końcu złożyliśmy wnioski do agencji wiec można się nimi posłużyć

 

U mnie przy składaniu wniosku dołącza się kopie wniosku z agencji i na tej podstawie będą szacować a czy coś dostanę to się okaże papier jest cierpliwy, więc niech sobie leży

 

Podałem 35% strat w oziminach 55% strat w zbożach jarych i 60% w soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Efekt zastosowania Titus-a ciąg dalszy, komentować chyba nie trzeba 

post-48077-0-98550100-1440530471_thumb.jpg

 

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Gdzie się składa taki wniosek? W gminie, agencji czy gdzieś indziej? Odnośnie soji to o ile zagości na moich polach za rok, to będzie to Amadine. Ma po 28-35 strąków na roślinie, rzadko się trafia strąk z jednym ziarenkiem, a Merlin nie wypalił. Ma tylko 18-20 strąków na roślinie, mało gdzie jest 3-4 ziarenka. Może nie lubi świeżo wapnowanego pola? Nie wiem. Poza tym ma niżej osadzone dolne strąki niż Amadine, no i praktycznie wcale nie ma rozgałęzień. Na czasie wrzucę jakieś foto dla porównania. Aha, soję można skracać? Ma ktoś jakieś doświadczenie? Bo Amadine się przewróciła na drugiej klasie.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

mic01

Może dobrze by było podsumować te doświadczenie napisz w kilku słowach ile zastosowałeś na 1ha, w jakiej fazie rozwojowej soi itp.

 

master20002

Wniosek składasz w swojej gminie jak masz pola w dwóch albo więcej gminach to w każdej, w której masz pole

Wypełniony wniosek składasz w sekretariacie Gminy, w której masz pole

Warto się pofatygować 400zł do 1ha to nie jest zbyt dużo, ale dobre i to zawsze jakieś koszty się zwrócą

Aby dostać te 400zł do 1ha to musi być bynajmniej 30% szkody suszowej w gospodarstwie (nie wiem czy średnio z całości upraw czy o co w tym chodzi), ale na pewno poniżej 30% nie będzie kasy

Będzie też mniej kasy jak nie macie ubezpieczonych upraw chociażby od jednego zdarzenia na przykład gradobicie bez ubezpieczenia dostaniecie tylko 200zł i też wymagane, co najmniej 30% szkody suszowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dzięki. Dzisiaj pojechałem na Merlina i przeżyłem szok. Na piasku 100% osypane. W sobotę jadę wykosić to co zostało.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Dawki jakie zastosowałem wg stężenia to od lewej 10 g, 20 g i 30 g, obniżki w plonie gołym okiem nie widać ,ale opóźnienie wegetacji od 1 tyg do 3 tyg i jest proporcjonalne do zastosowanej dawki. Wydaje mi się że stosowanie samego Titus-a w dawkach powyżej 10 g nie ma sensu. Można by do przetestować jako wspomagacz do jakiegoś preparatu w dawce 5-10 g nie więcej, np. z mniejszą dawką Basagam-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No właśnie sam Titus nie jest możliwy do stosowania i tak jak mówisz można by jeszcze pokombinować w mieszankach, ale wydaje mi się, że zbyt mocno przyhamowuje soję i jest taki efekt jak widać u ciebie

Podobnie ma się sprawa z glifosatem z tym ze soja jeszcze bardziej została przyhamowana, ale była pryskana jak miała około 20cmm i w dawce 4l na 1ha poniżej 1 zdjęcie tej soi po glifosacie

 

 

 

Co jest ciekawe w tych doświadczeniach to fakt, że soja jest intensywnie zielona i nie widać u niej braku wody spowodowanej tegoroczna suszą możliwe, że soja broniąc się rozwinęła lepszy system korzeniowy, ale to tylko przypuszczenia

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

No to w przyszłym sezonie eksperymentów ciąg dalszy :)

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wnioski można składać prawie wszędzie jest tylko małe nie domówienie, ponieważ te 30% musi być z całego areału, który zadeklarowaliście w wniosku do dopłat, czyli jak macie jeszcze soję czy kukurydze na polu to wam ją oszacuję, ale jeśli procentowo przeliczając na wszystkie ha nie tylko na te, na których jest soja czy kukurydza wyjdzie wam minimum 30% to dostaniecie te 400zł na każdy hektar

A jeśli wam wyjdzie nawet 90% straty w soi czy kukurydzy, ale macie 20ha ziemi zadeklarowanej do dopłat a tylko 5ha soi to niestety nie wyjdzie wam na te 20ha po 30% więc nic nie dostaniecie taki mały szczegół, o którym się głośno nie mówi

U mnie już była komisja i powiedzieli, że według wytycznych, jakie dostali nie mogą szacować zbóż, jeśli ich niema na polu a więc jak zebraliście zboża to wam ich nie będą szacować a więc raczej jest niemożliwe tak jak i w moim przypadku, aby spełnić warunek 30% na każdy ha zadeklarowany do dopłat

Czyli aby dostać 400zł do 1ha trzeba mieć wszystkie uprawy na polu w dniu szacowania

A ja się dowiedziałem o możliwości składania wniosków dopiero tydzień temu a zboże było wykoszone w pierwszej połowie sierpnia

 

Poniżej wstawiam link, który pokazuje gdzie wystąpiła susza

 

http://iung.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1291:monitoring-suszy-rolniczej-raport-nr98-

 

Czyli jak widać nie tylko w 4 województwach, ale ta wiadomość została ogłoszona zbyt późno żeby można było oszacować zboża, dlatego nici z 400zł

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wczoraj próbowałem skosić Merlina. Nawet szło, ale jeszcze wcześnie. Z tego końca co odleciał to nie było nic, a na drugim jeszcze co bądź. Od razu z kombajnu poszło przez wialnie 2 razy i rozsypałem cienko po betonie. Dzisiaj ma wilgotność od 18,2 do 19,6%. W sumie zebrałem ok 30-35 arów i zjechałem. Szacuje że było z tego kawałka między 350-400 kg. Susza zrobiła swoje. Zdjęcie zaraz wrzucę na profil.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj