AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

Mogłaby być tak jak wszystkie inne krzyżowe, ale jak z soja nie wypali to w przyszłości mam zamiar siać rzepak, więc nie chce robić pożywki dla kiły a miałem z nią kłopot w rzepaku właśnie z powodu kiły przestałem siać rzepak

 

Więc wszystkie krzyżowe tak zwane kapustne odpadają wolałbym posiać żyto z owsem na masę zieloną niż krzyżowe czy bobowate

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

właśnie, żyto z owsem z lekką domieszką łubinu, bo tak w kwitach, poplon w ramach RS.

Dalej to co zostało dziś zrundupowałem

 

Czekamy na działanie kombajn i talerzówkę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Witam dawno już się nie udzielałem wiec:

Ile macie strąków na soi i przy jakiej obsadzie, na razie ja naliczyłem średnio z 20 roślin po 20 dużych strąków gdzie w większości są po 3 nasiona, małe na razie nie liczone bo nie wiadomo co z tego jeszcze będzie. A obsada to nie więcej jak 55 roślin na m2.

Co do brodawek to na 25 wykopanych roślin tylko 4 miały brodawki tam gdzie był stosowany molibden, a gdzie nie był stosowany uchowały się 2 szt. więc kiepski wynik z tymi brodawkami.

A co do poplonu uważam, że najlepszą roślina i najdroższą za razem jest facelia, nie jest spokrewniona z żadną rośliną uprawną, jest mątwikobójcza. Nasiona można pozyskać z własnego zbioru, zasiana na początku kwietnia zbioru można dokonać pod koniec lipca.

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No właśnie Facelia jest neutralna, dlatego można ja siać bez obawy o zagrożenia chorobowo szkodnikowe dla roślin następczych jedynie cena i problem z wschodami w tak suchej ziemi i w dodatku siana w mulcz niezbierana słoma utrudnia wschody tak małym nasionom, jakie ma facelia

 

Tak jak piszesz koszt nasion można ominąć siejąc własna facelię, ale problem z wymaganiami facelii do wcześniejszego siewu do 15 sierpnia nie zawsze można się wyrobić w tym terminie później siana daje słabą masę zielona

 

Dlatego będę robił próbę z gryka i facelią razem zmieszaną i osobno posiane zobaczę, co lepiej się sprawdzi w takich warunkach jak teraz są, czyli susza może jeszcze owsa dodam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765

Witam wszystkich ten temat obserwuję od kwietnia  to moje poletko soi wsiana 23.04.2015

post-157192-0-41815400-1438952106_thumb.jpg

post-157192-0-18986500-1438952018_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

jak tam u was z suszą???

 

U mnie wszystko usycha i myśle że soja pójdzie pod kosę z końcem miesiąca, Annuszka siana 22 kwietnia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Azor07

Jaka to odmiana?

Strasznie wysoka

 

EKO-ENERGIA

Jest nie ciekawie Amandine jakoś się trzyma nie wiem czy nie jest to wpływ wysokiej dawki potasu 300kg czystego składnika na 1ha Merlin na polu gdzie dałem 150kg czystego potasu też jakoś się jeszcze trzyma a tam gdzie było dane tylko 105kg czystego to soja już żółknie, więc nie ciekawie jest w soi, ale w tym miesiącu nie wiem czy da się ja kosić

Jutro zrobię zdjęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765
pstaszek

Merlin ale nie na 100% kolega kupił i trochę mu zostało więc wsiałem na próbę siana co 40 cm, ale nie wszędzie jest taka wysoka strasznie sucho i nie wiem czy w strączkach coś urośnie .Raczej nie będę siał więcej, zborze pomłócone a na soję trzeba sporo jeszcze czekać a pogoda niepewna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak na Merlina to bardzo wysoka może to Amandine jest u mnie dużo wyższa od Merlina

Ja bym się tak szybko nie poddawał jak na pierwszy raz to soja bardzo ładna wiec niema się, czego bać

 

Poniżej wstawiam zdjęcia mojej soi zrobione dzisiaj

 

Tam gdzie zastosowałem wyższą dawkę potasu, czyli 150kg czystego w Merlinie i 300kg czystego w Amandine objawy suszy są prawie niewidoczne a tam gdzie było tylko 105kg czystego potasu objawy suszy są widoczne i to bardzo

 

Najpierw Merlin z dawką potasu 105 kg czystego na 1ha

 

 

 

Teraz Merlin z dawka potasu 150kg czystego na 1ha

 

 

 

I na koniec Amandine 300kg czystego potasu na 1ha

 

 

 

Jak widać Potas ma duży wpływ na kondycję soi w czasie suszy

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

a u mnie wygląda o tak zaschła, zgubiła liście, są stączki a nasiona w nich zielone i miękkie

post-57898-0-17769500-1439116289_thumb.jpgpost-57898-0-26460600-1439116303_thumb.jpg

 

2 tygodnie bez deszczu i upały, ziemia V klasa piachy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeśli cała soja jest u ciebie taka jak na zdjęciach to raczej niema, co liczyć na plon

 

A jak u mnie w najbliższych dniach nie spadnie deszcz to na polach gdzie widać żółte liście soja będzie wyglądać tak jak ta u ciebie

 

W przyszłym roku na wszystkich polach zastosuje minimum 150 kg czystego potasu

 

W linkach poniżej temat POTAS KONTRA SUSZA warto się zapoznać

 

http://www.kali-gmbh.com/plpl/fertiliser/advisory_service/risikominimierung/

 

http://www.ipipotash.org/pdf/countrysp/polbrosch6.pdf

 

http://www.kali-gmbh.com/plpl/fertiliser/advisory_service/risikominimierung/trockenstress.html

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

tak wygląda całe pole, w strąkach sa nasiona ale zielone czy "dojdą"

 

A może prysnąć to już Glifosadem i za 2 tygodnie wyciąć by zabrać cokolwiek ????

 

Bardziej niż soja martwi mnie 30 ha QQ która jest juz blado zielona i wygląda jak szczypior

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Bądź tu mądry i pisz wiersze

Raczej jak nasiona są zielone to oprysk spowoduje, że będą zielone, bo nie dojrzeją, ale też niema gwarancji, że dojrzeją jak będzie tak sucho, bo rośliny soi uschną i nasiona też będą zielone, więc może lepiej to opryskać

Zapowiada się nie ciekawy rok dla soi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

no włąsnie zobaczymy co z tym zrobić, 2 tygodnie upału i pod kosę, jak nasionka zbieleja,


dosuszymy na przyczepie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Pytanie do kolegów którzy soję już kiedyś kosili, a mianowicie: wczoraj kosiłem na usłudze bobik i strasznie oblatywał nawet przy minimalnie delikatnym uderzeniu nagarniacza. Może był przestany, tego nie wiem bo kosiłem takie coś pierwszy raz w życiu. Czy z soją jest tak samo? Też ma takie delikatne i lekko otwarte strąki jak jest dojrzała? Może to trzeba zbierać ze stołem do rzepaku?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

master20002

Bobik najlepiej kosić wcześnie rano do południa zanim łuszczyny są jeszcze wilgotne dużo mniejsze straty wtedy są

A jak bobik jest wysoki to dobrze mieć założoną przystawkę wtedy lepiej wchodzi, co też zmniejsza straty

Co do soi to jak na razie nie miałem z nią problemu podczas koszenie, jeśli chodzi o osypywanie się nasion z łuszczyn, ale nisko osadzone strąki powodują, że straty w soi są niestety nie da się tych najniżej osadzonych pozbierać, dlatego w soi straty też są

Jak już kiedyś pisałem firmy sprzedające piszą, że ich odmiany zawiązują strąki na wysokości około 14cm, ale u mnie to jak na razie w tych odmianach, które siałem się nie potwierdziło, co jasno wskazuje, że firmy robią nas w balona byle sprzedać nasiona

Dlatego siejąc soję trzeba się liczyć z stratami spowodowanymi nisko osadzonymi strąkami a co do omłotu to strąki z jednym nasionkiem też ciężko się wymłacają, dlatego nie wszystkie są wymłócone i niektóre wpadają do zbiornika z łuszczynami niewymłócone w czasie czyszczenia takie nasiona idą do odpadów

 

Dla zainteresowanych Dni soi 2 września – gospodarstwo Zwanowice k. Brzeguw  Kom-Rol w Zwanowicach

Zgłoszenia do uczestnictwa pod numerem telefon: 71 399 55 00

 

Z kolei organizatorami spotkania w Głubczycach są: miejscowa Stacja Doświadczalna Oceny Odmian i Top Farms Głubczyce

Zgłoszenia do uczestnictwa pod numerem telefon: 77 485 26 94

 

Więcej informacji w tym linku

 

http://www.nowoczesnauprawa.pl/index.php?switch=patronat

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

a ja już zacząłem kosić soję, uciąłem 2 ha i mam może ze 100 kg nasion, suche ok ale zabiłem kombajn zieleniną i dziś od rana rwiemy z wytrząsaczy zielonkę, łoboda nie uschła a soja i QQ zasycha na amen, ten świat taki dziwny jest.

 

Jak skończę to napisze, pewnie z 3 ha będe miał 200 kg nasion na przyszły rok, jak wyczyszczę zbiornik kombajnu do zera.

 

Co do planów na przyszłą soję znacząco zmieniły się, ale to po skończeniu żniw sojowych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

Jedno nasiono z jednej rośliny? Jak to jest możliwe? Co poszło nie tak


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199

Może brak jednego zera ??? z 2 ha to powinno być 1t nasion nawet w najgorszym przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

to nie pomyłka, najpierw chwasty mnie zaatakowały a potem susza z miesiac temu ususzyła rosliny które zgubiły liście i nie wykształciły strąkow.

 

Kombajn odetkany jadę kosić zielonkę dalej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie wczoraj spotkałem jedną plantację soi, na ktorej zostały same łodygi i strąki, 100% liści leży na powierzchni gleby, chroniąc ją przed parowaniem, a sąsiednie plantacje są jeszcze zielone, w głowę zachodziłem jak oni to wyczyścili z chwastów, bo ziemniaki i pozostałe strączkowe wszędzie wyglądały strasznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No niestety, ale w tym roku też się nie spodziewam wysokich plonów, choć zapowiadało się dobrze to dzisiaj wygląda to fatalnie

Na moje oko to plon będzie niższy od zeszłorocznego o około 60% w Merlinie a w Amandine wygląda to lepiej, ale nie wiem, czemu czy system korzeniowy ma lepszy czy dawka potasu 300kg na 1ha to spowodowała

Merlin miał brodawki a Amandine prawie wcale ich niemiała na niektórych roślinach tylko były a mimo to strąki są od samego dołu do samej góry na pewno było by lepiej w Amandine jak by nie było suszy, ale mimo suszy to Amandine jest o wiele lepsza niż Merlin

Merlin ma strąki, co najwyżej od dołu do połowy rośliny reszta się nie zawiązała albo kwiaty opadły z powodu suszy a w Amandine są od samego dołu aż do szczytu rośliny

Czyli w przyszłym roku na pewno Amandine a Merlin tylko na niewielkim Areale i na pewno jakaś nowa odmiana, ale jeszcze nie wiem, jaką wybiorę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj