AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

Nieźle wyszło z tym opryskiem a co to za białe kwiaty pozostały po tym oprysku, jaki to chwast, bo na zdjęciach nie można rozpoznać

 

Widać, że posiałeś Annushkę odpowiednio gęsto, więc powinno być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Białe kwiatki w soi to kwitnąca gryka, oczywiście agro bentazon zwalczył i to ale akurat tam nie pryskałem (zdjęcie nr 5), przejechałem tylko połową opryskiwacza ok 5 metrów od drogi. Opryskałem takimi pasami aby mieć porównanie jak bardzo ten środek przytrzyma soje i czy zwalczy mocno rozrośnięty rdest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Aha, czyli przed soją była gryka

A dlaczego pryskałeś Agro Bentazon 480 SL a nie Basagran 480 SL to jest to samo czy Agro Bentazon 480 SL jest tańszy od Basagranu?

Basagran kosztuje w 5 litrowej bańce 115zł za 1l a ile Bentazon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

U mnie litrówka kosztuje 120zł a jeśli Bentazon tańszy od Basagranu w piątce o 15zł to zawsze coś, choć nie rewelacja problem w tym ze u mnie Bentazon jest nie do kupienia tylko na zamówienie, ale ceny nie znam

 

Dzisiaj jechałem 2 raz pielikiem (wielorakiem) przypuszczam, że w tej bardziej zachwaszczonej jeszcze 3 raz będzie trzeba przejechać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

A podliczałeś, ile paliwa kosztowało cię obrabianie pielnikiem na 1 ha ? Bo to też ważne w ogólnym rozrachunku. No i czekam na to, jaki plon osiągniesz z tych pielnikowanych kawałków, czy będzie jakaś różnica na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

 

Z tą różnicą na korzyść to będzie kiepsko, bo jadę wszystką soję i tą czystą i tą z chwastami wiec raczej z porównania będą nici jedynie miedzy tą gdzie były chwasty i tą czystą mogę porównanie zrobić, ale to już widać, że ta czysta jest o wiele ładniejsza

Ponieważ jadę na 3cim biegu szosowym to spalanie jest niewielkie gdzieś około 3l na 1ha x 4,80zł=14,4zł, więc niewiele na jeden przejazd idzie około 100l paliwa ( ponad 30ha)

Gorzej z częściami a mianowicie z gęsimi stopkami na te dwa razy (ponad 60ha, bo robię wszystkie pola obsiane soją) pójdą 2 komplety, czyli 12 sztuk x 30zł=360zł i zatarło się też jedne kółko kopiujące

Mam zamiar kupić jeszcze jeden taki wielorak na części wyjdzie taniej niż by kupować osobno nowe części tylko muszę znaleźć taki jak ten z wszystkimi częściami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zgadza się na ten wielorak to zbyt szybko tym bardziej, że gęsie stopki są sztywne a nie na sprężynach, co powoduje, że często się wyginają przy takiej prędkości

 

Ale zauważyłem, że jak jadę pomału to nie robi takiej roboty no i za długo by mi to szło, więc jak będę stosować w przyszłości uprawę międzyrzędową to muszę zmodyfikować ten wielorak i zaczepić mu sprężynowe łapy albo zainwestować w zachodni one są przystosowane do szybkiej jazdy tylko, że nowy 6ścio rzędowy kosztuje ponad 50 tysięcy zł a starych na naszym rynku nie widać a jak jest to taki sam jak ten nasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

A gdyby do wieloraka założyc łapy z agregatu ścierniskowego ze sprężynami ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Co byscie radzili zrobic moja soja jakas zolta sie zrobila i ogolnie slaba ma ok 25cm wysokosci merlin kwalifikat dac jej jakies odrzywki czy cos , powoli cos tam kwitnie slabo tez rosnie bo zimne noce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jahooo

 

Myślę, że niema, co za bardzo kombinować wystarczą zwykłe łapy z kultywatora coś takiego jak ma kongskilde

 

 http://www.kongskilde.info/categories/Maszyny-Do-Uprawy-Miedzyrzedowej/products

 

Takie łapy dobrze sprężynują a jednocześnie dobrze spulchniają jedynie trzeba by było dorobić osłony żeby przy tak szybkiej jeździe ziemia nie zasypywała małej soi coś na wzór tego, co mają maszyny z kongskilde

 

mf25

Na pewno brak azotu (mało brodawek) można by zastosować około 100 kg saletry

 

U mnie jest to samo pisałem już na ten temat na polach gdzie soja jest po raz pierwszy jest mało brodawek a nie stosowałem azotu ani przed siewem ani po siewie i soja jest jasno zielona (żółta)

 

A w poprzednich latach był azot w polifosce przedsiewnie i przed kwitnieniem też dawałem 100kg saletry i choć brodawek było mało to soja była ciemno zielona, dlatego jak się sieje soje po raz pierwszy na danym polu to trzeba dać dawkę startowa azotu około 30kg/N Na 1ha a w razie potrzeby drugie 30kg/N przed kwitnieniem

 

Ale firmy twierdziły, że brak brodawek jest spowodowany tym, że soja i bakterie korzystają z azotu mineralnego i dlatego nie ma symbiozy soi z bakteriami i dlatego jest ich mało a w tym roku mogę powiedzieć, że to następna bzdura rozpowszechniana przez firmy sprzedające materiał siewny

 

Ponieważ w tym roku nie zastosowałem w ogóle azotu ani przed siewem ani w trakcie wegetacji i brodawek na polach gdzie soja była po raz pierwszy jest bardzo mało tak jak w poprzednich latach, gdy był dawany azot wiec to akurat z tym azotem to zwykła bujda nie dawanie azotu wcale nie powoduje zwiększenia brodawek na soi, widocznie zaprawy z bakteriami nie są aż tak skuteczne jak reklamują to firmy i to jest przyczyna w pierwszych latach, że jest ich mało

 

Pisałem też, że jak byłem w Głubczycach na seminarium to tam polecano siać soje 2-3 lata po sobie, aby namnożyć w glebie bakterii brodawkowych, bo zaprawy z bakteriami są słabo skuteczne i twierdzili, że najbardziej skuteczna jest ta z Puław

 

Dopiero w następnych latach można się spodziewać większej ilości brodawek i zaniechania stosowania azotu

 

Tak jak się to dzieje u mnie na polach gdzie soja jest siana po raz drugi na tym samym polu tam rośliny są ciemne i nie ma potrzeby zasilania ich azotem, bo brodawek na roślinach jest już dużo a w następnych latach na pewno będzie ich jeszcze więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ta zielona na pewno by zdała egzamin ale na pewno jest droga a ta druga to za sztywna ja myślałem o czymś takim sprężyna ta ma 36,2 cm wysokości

 

http://allegro.pl/zab-agregatu-podorywkowego-tylny-z-redliczka-mocn-i5250834208.html

 

albo taka sprężyna ta ma 55 cm wysokości

 

http://allegro.pl/zab-agregatu-kultywator-z-redliczka-mocny-wygiety-i5250758034.html

 

I do tego gęsia stopka

 

http://olx.pl/oferty/q-G%C4%98SIOST%C3%93PKA/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Soja merlin, oprysk harmony 50sx 12g/ha 17 czerwca.
Widac ze troche dostala po d.... ale rzepak i pare innych chwastow tez, a rzepaku było multumpost-10078-0-27281400-1435340965_thumb.jpg

Edytowano przez Grzenio

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

@ tak myslalem zeby dac jej azotu cholera deszczu nie widac ale i tak sypne 90kg saletry/ha bo mam taka dawke na siewce w poniedzialek bo napoczatrku wygladala wysmienicie jednak brakuje jej N tymbardziej ze to na nowej dzierzawie gdzie sasiad nie dawal zbytnio nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Grzenio

 

Co jej dałeś, że taka ciemna jest ta twoja soja?

 

Widać na liściach objawy chorobowe będziesz pryskał na choroby?

 

Soja idealnie się prezentuje oby jej choroby nie zniszczyły

 

mf25

 

Daj jej azot jak najszybciej nie czekaj do poniedziałku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek pewnie i mojej tam gdzie jaśniejsza pasuje podrzucić odrobinę saletry, ja dałem 350kg NPK 8-20-30 i na 1/3 pola rozlałem gnojowice przedsiewnie ale tam gdzie są jasne place to też by pasowało trochę podrzucić saletry.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeśli masz taka możliwość żeby w miejscach gdzie soja jest słaba dać azot to jak najbardziej możesz to zrobić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

ręką rozrzucę bo w tym roku nie mam dużo :) jutro załatwię saletrę i do dzieła :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

soja dostała 100 kg saletry po siewie bo podczas siewu było sucho jak chole......, i 100kg saletry przed kwitnieniem, poza tym 250kg NPK pod pług na jesieni, zmiany na liściach to raczej efekt harmony bo przed pryskaniem nie była taka, a na grzyba dawałem juz tebu 1l/ha 17 czerwca, oprócz tego 2 x bor, molibden i cynk.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25

Jeśli nie masz tego dużo to faktycznie można to zrobić ręcznie

 

Grzenio

Czyli dałeś około 70 czystego azotu to, dlatego soja jest taka ciemna oby nie było problemu z dojrzewaniem

No i ciekawi mnie plon, ponieważ w doświadczeniach stwierdzono ze dawka azotu powyżej 60kg czystego na 1ha niema wpływu na zwyżkę plonu

Dlatego ciekawi mnie jak to będzie u ciebie

Jeśli była ochrona tebu 1lna 1ha to raczej nie powinna to być choroba, ale nie znam skuteczności tebu w zwalczaniu chorób w sio, więc nie mam pojęcia, jakie choroby jest wstanie zatrzymać tebu wiem, że jego działanie to około 3 tygodni

Ale nawet jak by to były choroby to nie jest to jakaś tragedia a jedynie pojedyncze objawy, co na pewno nie wpłynie na plon soi

Ja w przyszłym roku zastosuje tebu na połowie posianej soi na każdym kawałku połowę pola opryskam tebu a drugą połowę zostawię będę miał porównanie na każdym kawałku czy tebu wpłynie na zdrowotność soi i czy w ogóle będzie jakaś różnica w wyglądzie soi, ale to dopiero w przyszłym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

post-52006-0-18443900-1435390255_thumb.jpgpost-52006-0-56333000-1435390287_thumb.jpgpost-52006-0-60429400-1435390333_thumb.jpgprzepraszam ,ze tak późno ale miałem urwanie głowy wstawiam foty po zastosowaniu TARGA SUPER 0,75 l/ha nie ma skutków żadnych ani dla soya i dla chwastów jednolisciennych moze troche przyhamowało perz  


bede próbował z innym srodkiem zwalczyc perz bo na samych brzegach troche rosnie , przedstawię wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Jeżeli chodzi o jednoliścienne to ja stosowałem 1,5 l/ha Supero gdy soja miała 4 liscie i nie zaobserwowałem żadnego negatywnego wpływu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj