AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Grzenio    17

Sam piszesz bzdury. Jakbys troche pomyslal to wiedzialbys ze miedzy 150l/ha a 200l/ha jest kolosalna roznica szczegolnie w stosowaniu herbicydow a testowanie oprysku recznymi opryskiwaczami to nieporozumienie, kazdy doswiadczony rolnik ci to powie. I co ci po twoich 3 kolegach jak i tak nic sie od nich nie nauczyles, swoja droga to nie wiem czy chwalisz sie czy zalisz z tymi kolegami.
Sam dorosnij i przestan sie w koncu bawic tymi zabawkowymi opryskiwaczami. Chcesz zrobic doswiadczenie nalej do opryskiwacza wody jak nalezy i opryskaj jak nalezy.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek czyli jednym słowem nadzieja jakaś jest że firma du pont opłaci rejestracje herbicydu i będzie możliwość zwalczania chwastów dwuliściennych po wschodowo, pytanie tylko kiedy?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Uprawiam soje pierwszy rok. Odmiana merlin siana w obsadzie 70 roślin na m2 siewnikiem zbożowym pneumatycznym w obsadzie 12,5cm. Odchwaszczana po siewie AVAtarem w dawce 1,0l na ha(większa zbyt mocno hamuje rozwój roślin. Obsiane mam 3,5 ha na połowie soja została posiana i opryskana avatarem i nie będzie wykonywane więcej żadnych zabiegów natomiast druga połowa  testuje stosowanie nawożenia mikroelementowego  (wykonałem już dwa zabiegi 1l/ha molibdenit+1lha yara Cynk+2l/ha Plonvit motylkowe: 2 zabieg 2l/ha plonvit motylkowe+10kg/ha mocznik+ 1l/ha bortrac zamierzam wykonać jeszcze jeden zabieg plonvitem w dawce 2l/ha+ 1la fandango. Pomimo szkodliwego działania manganu na brodawki jak można wyczytać w prasie fachowej na polu na którym pierwszy raz sieje soje nie zauważyłem żeby zahamowało to ich rozwój. Obecnie soja zaczęła kwitnąć. Ciekaw jestem czy stosowanie mikroelementów wraz z fungicydem spowoduje znaczny przyrost plonu. Ziemia na której mam posianą to gleba klasy IIIa ph,6,5 zasobności na poziome średnim, magnez wysoka. Przedplon pszenica ozima. Z moich obecnych obserwacji zauważyłem że po deszczach zaczęła sie wkradać jakaś choroba i postanowiłem zastosować 0,5l na ha tebu i znacznie zahamowało to jej rozwój. Co do herbicydu pole na dzień dziejszy czyste poza kilkoma sztukami roślin rzepaku i w paru miejscach pojawił się powój polny ale są to ilości które usunąłem rekami.Jeżeli chodzi o obserwacje rozwoju brodawek nie zauważyłem różnicy na części z nawożeniem mikroelementowym i bez nawożenia zobaczę jak będzie z plonem. Co ciekawe na kilku roślinach zauważyłem wygryzione dziurki w liściach przez jakiegoś szkodnika ale to dosłownie 2-3 rośliny. Zaobserwowałem również jedną niepokojącą rzecz na roślinach u podstawy łodygi i częściowo w strefie korzeniowej zauważyłem pęknięcia po kontakcie z przedstawicielem saatbau nie otrzymałem jeszcze informacji zwrotnie o przyczynie tego.Jeśli jeszcze zaobserwuje coś ciekawego napewno się tutaj udziele i oczywiście dam znac o plonie i wykinu doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zrobiłem sobie wczoraj wykłuwacz i dzisiaj idę z nim w soje, przynajmniej rzepak postaram się trochę przerzedzić, bo na jednej działce 40 arów przykrył soje...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25

Jak najbardziej jest nadzieja na zarejestrowanie przez DuPonta, więc niema się, czym przejmować na przyszłość oczywiście z tego, co poinformował mnie przedstawiciel do 2lat powinien być

 

master20002

A ja dzisiaj kupiłem mechaniczny wykłuwacz, czyli pielik dzisiaj go przystosowałem do moich międzyrzędzi a jutro próba generalna zobaczę czy coś chwasciorów wytnie

 

tomaszek767

Te pęknięcia wzdłuż łodygi miałem, co roku i na każdej odmianie, ale nie wiem, co to może być

Mógłbyś wstawić zdjęcia z objawów tej choroby, co żeś na nią pryskał? 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

U mnie tez popekane lodygi ale nie myslalem ze to jakis problem, w rzepaku tez sie zdazaja moze to brak boru. Co prawda 2 razy pryskalem borem ale pekniecia byly wczesniej.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Objawy na soi które parę dni wcześniej wstawiłem to uszkodzenia po herbicydach, niedługo wstawię efekt Titus-a w dawce 30 g/ha po ponad tygodniu.

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

U mnie po leopardzie tez soja tak wygladala.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

mic01

 

Jestem ciekaw doświadczenia z Titusem ja jutro wstawie zdjęcia z stosowania Titusa 10g na 1ha i Titus 10g na 1ha + Butoxone 0,4l na 1ha

 

No i efekt mechanicznego niszczenia chwastów zakupionym pielikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Wstawiam zdjęcia mojej soi:) Zdjęcie z korzeniem z dnia 1 czerwca natomiast zdjęcie całego łanu jest aktualne z przedwczoraj.

post-16218-0-05461700-1434780739_thumb.jpg

post-16218-0-33052500-1434780825_thumb.jpg

post-16218-0-55291900-1434780894_thumb.jpg

post-16218-0-10130400-1434780947_thumb.jpg

post-16218-0-17075500-1434781007_thumb.jpg

post-16218-0-30617100-1434781085_thumb.jpg

post-16218-0-90440400-1434781134_thumb.jpg

Edytowano przez tomaszek767

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

U mnie soja jakas zolta sie zrobila ostatnio , blady kolor , nie zakryla jeszcze miedzyrzedzi zaczyna kwitnac i zaczyna wychodzic chwastnica jednostronna , dac sobie spokoj z  ta chwastnica ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

A oto obiecane zdjęcia z zastosowaniem Titus-a 30 g/ha bez adiuwanta po 10 dniach od wykonania trochę jej przyłożyłem, zobaczę jak dalej będzie radę dawać.

post-48077-0-44066400-1434822431_thumb.jpg

post-48077-0-24818900-1434822499_thumb.jpg

Wnioski jakie wyciągnąłem: za duża dawka, wzrost soi zahamowany jest duża różnica we wzroście i słabo się regeneruje. przypuszczam że  z dawką 5 g, 10 g, 15 g może jakoś by to było, ale to tylko przypuszczenia :)

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

tomaszek767

Miałeś te objawy na całym polu czy tylko w tym miejscu, co zrobiłeś zdjęcie tam widać, że ziemia zmulona od wody

A poza tym to soja idealna niema tu, co narzekać, bo jest idealna

 

mf25

 

Jak soja już kwitnie to jest ryzyko stosowania jakichkolwiek środków chwastobójczych, więc jak niema jej za dużo to lepiej sobie daj spokój

 

mic01

 

Za mocna dawka Titusa prawdopodobnie soja się nie pozbiera

 

Ja stosowałem 10g i mogę powiedzieć, że to może być dawka, którą będzie można stosować, ale to dopiero w przyszłym roku potwierdzę jak zastosuje na mniejszej soi i mniejszych chwastach

 

Zrobiłem dzisiaj zdjęcia soi z zastosowaniem Titusa 10g + Butoxone 0,4l oto te zdjęcia uważam, że z Butoxone móż na by dać 5g Titusa, ale to też potwierdzę na przyszły rok w mniejszej soi

 

 

Wstawiam też zdjęcia z efektu odchwaszczania pielikiem

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek ładnie wyczyściło, pewnie w 90%, mógłbyś wrzucić fotkę tego pielnika?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Właśnie, to jest taki jak do buraków na 6 rzędów?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Całkiem przyzwoicie wyszło po tym pielniku aż nasuwa się myśl żeby siać soję tak jak buraki :). Ja jeszcze założyłem doświadczenie doniczkowe będzie Titus 5 i 10 g/ha we wczesnej fazie i Sencor 0,1 l,ha i na ten rok wystarczy  eksperymentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25 , master20002

 

Tak to jest zwykły pielik do buraków i ziemniaków

 

Robiłem samymi gęsimi stopkami każda inna opcja się zatykała wiec musiały być tylko gęsie stopki i efekt taki jak widać na zdjęciach

 

A to zdjęcia niezwykłej maszyny dodam tylko ze jeździłem na 3 biegu szosowym i zrobiłem w ciągu jednego dnia, czyli wczoraj ponad 30ha, czyli wszystkie pola obsiane soją

 

 

 

Za kilka dni zobaczę jak będzie wyglądać pole, ponieważ sporą część chwastów pielik tylko przykrył ziemia wiec nie wiem czy cię z pod tej warstwy ziemi niewydostana, ale to za tydzień się okaże na razie jestem z zakupu zadowolony kosztował mnie ten pielik jedyne 700zł jest całkowicie kompletny, czyli posiadam do niego wszystkie dodatkowe noże podcinające i gęsie stopki jak i radła do ziemniaków, czyli cały komplet wraz z siedzeniem kierownica i kołami ale wszystko odczepiłem, bo nie jest mi potrzebne

 

tomaszek767

 

Jak uważasz po zastosowaniu tebukonazolu czy on jest wstanie powstrzymać choroby w soi?

 

Twoja soja jest ciemno zielona z tego, co pisałeś to na jednej części stosujesz mikroelementy i mocznik + tebukonazol a na jednej części oprócz odchwaszczania po siewie nic nie robisz czy ta druga część niepryskana jest też tak intensywnie zielona?

 

I czy masz dużo brodawek na korzeniach soi? Zazwyczaj jak ktoś sieje po raz pierwszy soje na danym polu to brodawek jest bardzo mało, dlatego ciekawi mnie czy ty masz ich więcej niż normalnie przy pierwszym wysiewie na danym polu jak byś mógł wstawić zdjęcia korzeni z brodawkami tak abym mógł sobie porównać z moimi

 

mic01

 

Też już w tym roku raczej nie będę eksperymentował

 

A co do siewu w szersze rzędy to chyba u mnie będzie to już na stałe

 

Będę się rozglądał za porządnym pielikiem jakiś zachodni, bo ten już po tych ponad 30ha zaczął się sypać jedne kółko kopiujące się rozpadło a materiał, z jakiego są wykonane gęsie stopki to tragedia wczoraj wymieniłem prawie wszystkie gęsie stopki, bo albo się wytarły albo się tak powyginały ze były do wyrzucenia a jedna nawet się urwała, czyli na taki areał trzeba cos porządnego niestety

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek czyli kupiłeś klasycznego wieloraka. Też takiego posiadam i błąd zrobiłem, że nie posiałem jak Ty w Szerokich rzędach, niestety ,,Polak mądry po szkodzie" a tym bardziej że w jednym miejscu są samosiewy rzepaku i to sporawo a co gorsza skrzypu dużo narosło a pole nie jest kwaśne, pod wieczór zrobię foto to zobaczycie, teraz tylko niestety pozostało zrobić ręczny opryskiwacz i do dzieła :) Na przyszły rok soja będzie siana też na polach co lubi skrzyp rosnąć.

W tym roku mam soje i bobik ale raczej na 99% zrezygnuje z bobiku bo to bardzo chimeryczna roślina wymagająca większego nakładu niż soja. Przeznaczał będę dla skarmiania tuczników więc tym lepiej bo soja ma więcej białka.

Jeszcze mnie nurtuje odmiana jaką na przyszły rok posiać zastanawiam się nad Amadine ale dopiero jak Pstaszek podzielisz się jak u Ciebie wyszedł Merlin i Amadine.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

koledzy jak wam zostało nasion soi to proponuje jeszcz jedno doswiadczenie, a mianowicie środkiem PENDIGAN przedwschodowo. ja robie tym groszki i w tym roku zadziałal rewelacyjnie, bo wilgoci było dużo. Na niektórych polach nie bede poprawiał, ana nielicznych wyskoczył rzepak. W innych latach jak pendigan przepuszczał to na młode chwasty 1,25l basagramu załatwiało sprawe

 

Z AY dostałem taka wiadomość 

Drodzy Producenci!
 
Warunki pogodowe tegorocznej wiosny nie były sprzyjające dla wzrostu soi – zastały nas chłodne dni na przełomie kwietnia i maja oraz susza. Z tego powodu uprzejmie prosimy o monitowanie stanu swoich plantacji, gdyż dotarły do nas słuchy o chorobie grzybowej wchodzącej na soję – zgorzelu siewek. Uprzejmie prosimy o skontrolowanie swoich plantacji aby w razie konieczności można było wyeliminować patogen najszybciej jak to możliwe.
 
Z poważaniem,
 
Zespół Hodowli Soi Agroyoumis Polska Sp.zo.o.
Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25

Jak najbardziej zachęcam do siania w szerokie rzędy najlepiej by było posiać siewnikiem punktowym, ale tak, aby uzyskać obsadę w granicach 600tyś nasion na 1ha, bo przy tych odmianach, które mamy do dyspozycji na dzień dzisiejszy mniejsza obsada może być nieuzasadniona i przynieść obniżkę plonu

 

Dopiero jak uda wam się znaleźć odmianę, która bardzo dobrze tworzy pędy boczne to można będzie zejść z obsadą na 1ha poniżej 500 tyś nasion na 1ha

 

Co do Amandine to na dzień dzisiejszy muszę powiedzieć, że najlepiej pokrywa przestrzeń po miedzy rzędami i w krótce najprawdopodobniej je zakryje

 

A co do plonowania i dojrzewania Amandine to na pewno zdam relację, ale to dopiero po zbiorach

 

Merlin też jest ok, ale musiałby być siany w rzędach około 45cm wtedy też by zasłonił międzyrzędzie

 

Pajej

Co do doświadczeń to tak jak pisałem powyżej w poprzednich postach na ten rok zakończyłem

 

Ale jak by komuś się chciało to jak najbardziej można sobie zrobić takie doświadczenie

 

A co do AY to też dostałem taką informacje to chyba standard szczególnie jak ktoś ma od nich Mavkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Pajej

W Top Agrar nr 2015/5 jest artykuł o uprawie soi, i w tym że artykule jest podana mieszanka herbicydów przedsiewnie jaką stosuje się zagranicą Pendigan 330 EC 2 l/ha + Sencor Liquid 0,5 l/ha + Command 480 EC 0,2 l/ha.

Całkiem konkretna mieszanka :)

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mozna stosowac refine tylko z zakupem trudno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Mimo wszystko bez powschodowych środków do walki z chwastami w soi będzie ciężko utrzymać plantację w czystości bez chwastów

U mnie w tym roku po oprysku po siewie największy problem to rumianowate w mniejszym stopniu rdesty

Więc przydałby się Refine 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

U mnie po Sencorze czysto.Tylko w jednym miejscu wyskoczyło trochę przytulii.Martwi mnie brak brodawek.Na trzy wykopane rośliny-jedna z dwoma małymi brodawkami.Wysokość roślin 20-25cm.Mam wrażenie jakby stała w miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj