AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

mic01

 

Podobne objawy miał po leopardzie Pajej a dzisiaj jego soja jest katastrofalna wiec lepiej nie lekceważyć tych objawów ja bym stawiał na chorobę o ile te objawy występują ogniskowo a jeśli są na całym polu to może to być po oprysku leopardem tym bardziej ze nie tylko ty się na niego skarżyłeś

Wygląda na to, że Fusilade jest lepszy, bo u mnie żadnych plam ani fitotoksyczności nie zauważyłem a dałem 2l na 1ha

 

jaco25

 

Też uważam ze Amandine ma możliwości, ale na razie nie będę jej oceniał, bo nie wiem jak będzie z jej wczesnością dojrzewania, jeśli dojrzeje podobnie jak Merlin to na przyszły rok posieje ją właśnie

Amandine jest z tej samej firmy, co Merlin, czyli Saatbau Polska poniżej link tam pytaj gdzie w twojej okolicy można kupić ich nasiona

 

 http://www.saatbau.com/pl/saatgut/soja-3

 

kozik251

 

Mam nadzieje, że tym razem będzie wszystko ok

Jaką odmianę posiałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

dzięki pstaszek, masz Merlina i Amadine, będziemy mieli możliwość sprawdzenia, która lepsza ja mam tylko Merlina bo za mało pola mi zostało pod soje, może przy sobocie pójdę i zrobię swojej zdjęcia.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Pstaszek: posiałem odmianę Merlin ,ponieważ innej nie dostałem. Mam nadzieję ,że coś wyjdzie z tego:)


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9202

To jest soja mojego znajomego, o której pisałem już wcześniej, to zdjęcie z dziś. Oprysk na chwasty tylko posiewnie Afalon i na razie nic więcej.

Siew w rozstawie co 26cm

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czasami tak się trafi jak śledziłeś moje ostatnie zdjęcia to widać, że na niektórych polach jest czysto a pryskane było wszędzie tak samo wiec dużo zależy od pola ile chwaściorów tam się znajduje i jakie gatunki

 

Niestety nie na każdym polu jest tak samo wiec niestety, ale jest potrzebny dobry i tani środek do powschodowej walki z chwastami

 

Soja wygląda dobrze wiesz, jaka to odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9202

Pisałem już - odmiana Merlin, przedplon pszenica ozima, bez nawożenia (na tym kawałku). Jest jeszcze posiana  po rzepaku i tam jest problem z wtórnym zachwaszczeniem rzepakiem. Będzie prawdopodobnie oprysk na jednoliścienne plus Sencor. Na pszenicę był Granstar + Starane.

Całość zasiana pod talerzówkę, jesienią ściernisko pryskane glifosatem.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Sorry, ale zapomniałem, że to Merlin

 

Czyli bez orki i nawożenia też można

 

Jeszcze wstawiam zdjęcia z stosowania Titusa 20g na 1ha i 10 g na 1ha

 

Dodam tylko, że soja już zaczęła kwitnąć

 

 

Najpierw 20g

 

 

 

Teraz 1dne zdjęcie połowa to 20g z lewej i z prawej druga połowa to 10g na 1ha

 

 

 

I jeszcze zdjęcia z 10g na 1 ha, ale tu jeszcze za wcześnie żeby oceniać, bo zbyt krótko po oprysku zobaczymy, co się będzie dalej działo

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

mam harmony 50 sx czy można jeszcze popryskać na samosiewy rzepaku?

soja ma 3-4 liscie potrójne

 

niby jest zarejestrowany na soje ale nie pisze w jakiej fazie, albo nie znalazłem

jakby ktoś potrzebował mogę odsprzedać niewielką ilość

Edytowano przez Grzenio

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Grzenio

Ile płaciłeś za opakowanie? z tego, co wiem występuje w 90 gramowych opakowaniach

Panowie soja u mnie już kwitnie, więc ostrożnie z opryskami, aby nie uszkodzić kwiatów i nie spowodować ograniczenia w zawiązywaniu się kwiatów

 

maly00

Ja osobiście nie stosowałem żadnych odżywek jedynie w zeszłym roku oprysk siarczanem na niewielkiej powierzchni

 

adam0o0

Ja nie stosowałem też żadnych fungicydów w soi, ale wszystkim, którzy maja Mavkę to jak najbardziej poleciłbym ich stosowanie z tego, co widać u was i u mnie w zeszłym roku to ta odmiana wymaga ochrony w innych odmianach chyba raczej na dzień dzisiejszy było by to nie opłacalne z powodu zbyt małej presji chorób 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

A ja stosowalem juz 2 razy po 1,3l/ha cynku, molibdenu, i boru, do tego w drugim oprysku dalem tebu. I posypalem jeszcze saletre wczoraj 100kg/ha, niby cztalem w opracowaniach ze przed kwitnieniem trzeba dac.
Zobaczymy co bedzie, dzisiaj jade jeszcze z tym harmony na niektore kawalki bo rzepak wyskoczyl, a oprysk dopiero wczoraj zalatwilem.
Troche drogo bo 70zl na ha tzn za 15g.

Edytowano przez Grzenio

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0o0    0

A ile molibdenu i cynku dawałeś w czystym składniku? W przypadku molibdenu słyszałem że do 100g/ha powinno się dostarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HuM    0

Zamierzam zacząć hodować soję. Dużo tu przydatnych informacji. Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Molibdenu tez 1,3l/ha tylko tego z intermagu mikrovit molibden 33.
Tam masz 33g w litrze dawalem dwa razy taka dawke w odstepie 2 tygodni

Edytowano przez Grzenio

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Grzenio

Jak już 2 razy dawałeś Molibden, Cynk i Bor to jak u ciebie z brodawkami?

 

Bo u mnie potwierdza się to, co już pisałem na polach gdzie soja już była to brodawek jest dużo a na polach gdzie soja jest po raz pierwszy to brodawek jest bardzo mało, więc ciekawi mnie czy to, że zastosowałeś Molibden, Cynk i Bor spowodowało u ciebie przyrost brodawek i czy w ogóle jest sens stosowania tych mikroelementów

 

Bo jak widać u mnie na polach gdzie soja już była brodawek jest bardzo dużo i nigdy w soi nie stosowałem Molibden, Cynk i Bor gdybym je stosował to myślałbym, że to dzięki nim tyle brodawek a jak widać to nie jest tak jak piszą

 

Jestem też ciekaw czy stosujecie poletko kontrole jak coś stosujecie czy tylko stosujecie, bo tak piszą i nie macie tak naprawdę porównania do soi bez tych mikroelementów wiec tak naprawdę nie możecie powiedzieć czy to coś u was pomogło

 

Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie soja już kwitnie wiec azot już trochę późno powinien być dany przed kwitnieniem, aby na początku kwitnienia już działał

 

Jeśli u ciebie soja też już kwitnie to raczej ten azot to już musztarda po obiedzie no chyba że masz bardzo słaba soje to warto dać

 

Na zdjęciach soja Amandine na zdjęciu widać tylko 2 brodawki bardzo mało brodawek na roślinach dużo roślin w ogóle niema brodawek

 

 

 

Następnie Merlin siany po raz pierwszy na polu gdzie nigdy nie było soi bardzo mała ilość brodawek i nie na wszystkich roślinach są

brodawki, ale więcej niż w Amandine

 

 

 

I Merlin siany na polu gdzie już była siana soja brodawek na tych polach jest bardzo dużo na prawie każdej roślinie

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz3jmr    0

A jakieś odzywki? Ktos dawał może polecic?

 

Jeśli chodzi o mikroelementy to sprawdza się Dr Green Rzepak w dawce 2 kg/ha ,który również nadaję się na soję.

Skład (g/kg) : SO3-145  MgO - 5 Bor - 100,  Miedź - 5.0,  Żelazo - 25  Mangan- 50  Molibden - 0,5  Cynk - 20

Koszt na ha to jakieś 40 zł


Producent materiału siewnego zbóż oraz roślin strączkowych.

Dystrybutor pasz Neorol, Lnb, Sano

www.milde.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

U mnie w merlinie fix fertig kwalifikat , cos malo tych brodawek mozna powiedziec prawie wogole dziwne ... w porownaniu do ciebie @Pstaszek moze 1/5 tego co ty masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

Witam mam takie pytanie przepraszam z góry jak już ktoś pytał o to samo w dziś byłem zobaczyć moja soje na jednym polu i strasznie dużo w wyszło komosa biała może ma gdzieś około niecałe 10cm wysokości i moje pytanie brzmi czym można opryskać ??? soja gdzieś ma wysokość około 15cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

mf25

Też wszystko obsiałem kwalifikatem Merlin i Amandine zaprawiane w technologii Fix Fertig

Ale jak już sieje 3 rok soję to jak jest siana po raz pierwszy na danym polu to niema za dużo tych brodawek, ale to wystarczy, aby zaszczepić glebę w poprzednich latach miałem zaprawione Czeskimi bakteriami brodawkowymi i musze powiedzieć, że chyba są lepsze od Fix Fertig, ale to nie da się porównać, bo w tym roku wszystko jest zaprawione Fix Fertig a na Amandine i Merlinie sianych na polach, których soja była po raz pierwszy jest niewiele brodawek a tam gdzie soja była już siana to jest taki efekt jak widać na ostatnich zdjęciach, czyli brodawek bardzo dużo, dlatego jak Masz soje Po raz pierwszy na tym polu To brodawek będziesz miał mało, ale jak posiejesz następny raz na tym polu soje najlepiej w przeciągu 2lat to na pewno będziesz miał ich dużo więcej, bo będą już w glebie z poprzedniego razu

Jak byłem na seminarium w Głubczycach to tam nawet zalecali z 2-3 lata z rzędu siać soje po sobie, aby zwiększyć ilość bakterii w glebie i jak widać mieli rację dopiero w następnych latach można się spodziewać większej ilości brodawek, bo będą już w glebie

 

machony

Niestety na Basagran_480_SL komosy jest na niego średnio wrażliwa, więc nie musi jej zwalczyć a musiałbyś dać pełna dawkę, czyli 2,5-3l

Harmony i REFINE też komosa jest średnio wrażliwa wiec gwarancji niema, że ci to zwalczą, więc możesz któryś z tych środków zastosować, ale 100% pewności że ci ja zwalczą niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0o0    0

Kolego Andrz3jmr na soje nie daje się miedzi oraz manganu ponieważ hamuje rozwój brodawek a wręcz uniemożliwia. Ja nie robiłem poletek kontrolnych chociaż miałem taki zamiar. Pole u mnie to mozaika od rędziny po piasek do tego pole jest nierówne więc poletko kontrolne nic by nie dało ponieważ musiałbym ich mieć sporo co utrudnia sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie do końca jest tak jak piszesz, ponieważ poletko kontrolne możesz zrobić wzdłuż całego pola na przykład na połowę opryskiwacza czy nawet na 1 cały opryskiwacz i wtedy będziesz miał wiarygodny obraz, czyli nie widzę tu żadnego problemu, że masz mozaikę to nawet lepiej, bo będziesz widział gdzie te mikroelementy lepiej zadziałały czy na rędzinach czy na piasku i czy w ogóle coś dały bez takiej kontroli to dajesz, bo dajesz i wierzysz, że to pomaga

A jeszcze lepiej było by podzielić pole na połowę i na połowie zastosować mikroelementy a na drugiej nie i osobno to kosić, aby wiedzieć o ile więcej będzie z tego pryskanego mikroelementami i czy w ogóle będzie więcej

A jak to stosujesz, bo wierzysz ze to cos daje to równie dobrze możesz woda popryskać i tez wierzyć, że to pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj