AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dyga25    2
Napisano (edytowany)

Oto moja soja "Merlin", siana co trzeci lejek. :)

post-36808-0-56055700-1430746126_thumb.jpg

Edytowano przez dyga25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Ładnie powschodziła u mnie jeszcze daleko do takiej soi

 

Jak nie popada to wschody jeszcze się chyba przeciągną

 

U mnie tak to wygląda, ale pod ziemią na wierzchu jeszcze nic niema

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dzisiaj udało się opryskać command 0,18l + 1,2l afalonu opryskałem 4 dni po siewie powinno być ok.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na pewno będzie ok 4 dni to nie jest tak strasznie

 

U mnie zapowiadają burze oby tylko nie były zbyt gwałtowne, choć deszcz jest bardzo potrzebny

 

Byłem dzisiaj na soi i zauważyłem pierwsze rośliny, które się przebiły, ale bez deszczu będzie kiepsko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
promat98    3

Panowie a mam takie pytanie, czy można użyć jako materiał siewny soję zmłóconą samemu z poprzedniego roku? A jak szeroko ją siejecie, znaczy co którą radlice i jak głęboko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

nokia1102

promat98

Ja osobiście nie siałem, ale na pewno można tak jak inne rośliny

 

Ale zanim posiejesz to dobrze by było sprawdzić siłę kiełkowania

 

A czy jest różnica w plonowaniu to niestety nie wiem, bo musiałbym posiać tą sama odmianę z własnego zbioru i kwalifikat inaczej nie można tego stwierdzić

 

Nasiona z własnego zbioru czy też kupione od innego rolnika urosną tak samo jak kwalifikat, ale trzeba się liczyć z mniejsza siłą kiełkowania i ewentualnymi chorobami, jakie można sobie nabyć

 

I tak na marginesie wspomnę o obowiązującym prawie wysiewania nasion z własnego zbioru i uiszczeniu odpowiedniej opłaty z tego tytułu

 

Nasiona własne czy też kupione od innego rolnika trzeba jak najbardziej zaszczepić bakteriami brodawkowymi

 

Co do głębokości i szerokości siewu to tak samo jak kwalifikat 3-4cm, ale nie głębiej niż 5cm  

 

A co do szerokości to chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć jak najlepiej posiać znaczy się w jak szerokich międzyrzędach poczytaj ostatnie posty to się dowiesz, jak kto siał ja około 48 cm pierwszy raz tak szeroko

Jak widać na razie wszystko jest niewiadome, jeśli chodzi o uprawę soi

 

Pisałem ostatnio z przedstawicielem Strip Till Polska oni sieją około 340 tyś nasion na 1ha, czyli 2 krotnie mniej niż my a plony mają od 4 do ponad 5t z 1ha a przy nawadnianiu nawet 6 t z 1ha sieja w rozstawie żędów nawet 70 cm oczywiście używają odmian, które maja dużo pędów bocznych, na których też są strąki

 

Wiec jak widzisz można na różne sposoby a który ty wybierzesz to już tylko twoja decyzja no i ważne abyś się z nami podzielił doświadczeniami z własnej uprawy, bo to jest najważniejsze na dzień dzisiejszy

 

W przyszłym sezonie posieje jakąś część soi w obsadzie około 400 tyś nasion na 1ha żeby sprawdzić czy odmiany, które mamy do dyspozycji są wstanie wytworzyć tyle pędów bocznych i na nich strąki, aby dać zadawalający plon

 

To by było o połowę taniej, jeśli chodzi o koszt nasion 

 

 

Dzisiaj w nocy popadało i taki efekt soja prawie już po wschodziła dzisiejsze zdjęcia po deszczu poniżej

 

14 dni po siewie soja prawie wszystka powschodziła

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

 


u mnie dziś popadało i zaczyna pięknie wschodzić, może pole po QQ nie wygląda idealnie, ale .....

 


 


post-57898-0-72352000-1430936580_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czyli deszcz zrobił swoje tak jak i u mnie

 

A co u innych jak wasza soja? Wstawiajcie zdjęcia

 

Ponad 50 osób obserwuje ten temat a tylko kilku dzieli się swoimi obserwacjami w uprawie soi

 

Niema się, co wstydzić wstawiajcie zdjęcia i dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, co do uprawy soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

U mnie jak wyjdzie na wierzch  to się pochwale, jak na razie cały dzień pada więc powinno być to szybko


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja też się "pochwalę" ale dopiero ziemia zaczyna pękać.Zastanawiam się kiedy rzucić wapno-teraz czy po wschodach soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

To ze względu na zmianę planów i pól.Na polu przeznaczonym pod soję zastosowałem w poprzednim roku Mustang i Lancet.Pisaliśmy o tym wcześniej.Nie udało mi się pogodzić terminów aby nie kolidowało z fosforem i potasem dlatego muszę się wspomóc wapnem granulowanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

A tak faktycznie była na ten temat wcześniej dyskusja

 

Ja myślę osobiście, że będzie lepiej i bezpieczniej dla roślin jak już powychodzą wtedy będzie mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia wschodzących siewek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

U mnie susza niesamowita więc nie ma narazie czym się chwalić. Kiełki i liścienie w ziemi są, tylko tego deszcze brakuje... Wczoraj i dziś w nocy coś pokropiło, ale jak byłem na polu przed chwilą to przemokło na 1-1,5 cm...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

A u mnie wczoraj prawie cały dzień sobie padało drobny deszczyk skutecznie zwilżył ziemię

 

A dzisiaj od rana słońce praży, co z pewnością przyspieszy wzrost roślin i soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

witam mam pytanie ile maksymalnie po siewie soji można pryska bo ja siałem soje w sobotę i od soboty do wczoraj było bardzo sucho na polu dopiero wczoraj deszcz spadł a dziś jest nie bardzo pewna pogoda do pryskanie bo zapowiadają burze a tak wygląda że raczej będzie to dopiero jutro będę pryskał czy coś sie stanie że to będzie 6 dni po siewie ??? pozdrawiam 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Oficjalnie oprysk można wykonać do 3 dni po siewie

 

A nie oficjalnie to zależy czy soja już będzie wschodzić czy też ze względu na suszę jeszcze 2-3 dni to potrwa, więc to ty sam musisz ocenić jak jest u ciebie, czym bliżej wschodów tym ryzyko większe

 

Nikt nie da ci gwarancji, że po 6 dniach jak opryskasz to nic się nie stanie

 

Obojętnie, czym masz zamiar pryskać (nie napisałeś, co masz zamiar stosować) to ryzyko zawsze istnieje, bo termin na oprysk przed w schodowy to zazwyczaj 3 dni, więc musisz zaryzykować i ewentualnie opisać nam skutki takiej decyzji, aby inni nie popełnili takiego samego błędu gdyby się cos stało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

ja posiałem tak:

odmiana annushka

4 maja 1,5 ha soja+nitragina w rozstawie 12,5cm 160 kg/ha

5 maja 2 ha soja kwalifikat+vitavax+nitragina, 2,2 ha soja+vitavax+nitragina, 0,24 ha soja+nitragina, 0,2 tylko soja prosto z kombajmu, rozstaw co 25 cm 155 kg/ha

Opryskane bezpośrednio po siewie linurex 0,9 l/ha+kalif 0,2 l/ha, niestety nastepnego dnia przeszła dość duża ulewa ale mam nadzieję że nie wymyło środka.

Na wszystkich działkach soja siana po raz pierwszy. Na 2 ha wziąłem kwalifikat razem z czeską nitraginą, resztę posiałem swoją z nitragina z firmy Biofood z wałcza. W zeszłym roku tam gdzie stosowałem tylko nitragine było więcej brodawiek na korzeniach ale też zaprawiałem tego samego dnia fungicydem i nitragina. W tym roku zrobiłem tydzień przerwy między vitavaxem a nitraginą. 

 

 

 


Panowie a mam takie pytanie, czy można użyć jako materiał siewny soję zmłóconą samemu z poprzedniego roku? A jak szeroko ją siejecie, znaczy co którą radlice i jak głęboko?

Posiałem w tym roku swoją i kwalifikat to bedę miał porównanie. Szerokość 12,5 i 25 cm, głębokość ok 4 cm.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Sporo doświadczeń warto by było zdjęcia powstawiać jak soja powschodzi

 

Czyli z twojego doświadczenia wynika ze zaprawianie w tym samym dniu zaprawą vitavax+nitragina ogranicza rozwój brodawek?

 

Pytanie się nasuwa czy warto stosować vitavax, jeśli siejesz soję po raz pierwszy na tych polach

 

Gdyby to było po raz drugi czy trzeci na tym samym polu to było by większe prawdopodobieństwo wystąpienia ‘’zgorzel siewek,

,

Wiec czy warto zaprawiać nasiona vitavaxem, jeśli siejemy soję po raz pierwszy na danym polu?

 

W następnych latach na tym polu gdzie była soja będzie w glebie więcej bakterii brodawkowych wiec nawet jak zaprawa spowoduje że szczepionka nie zadziała tak jak powinna to dzięki bakteria w glebie będzie ich i tak wystarczająco dużo

 

Oczywiście to tylko moja teoria, ale w tym roku mam już drugi raz na tym samym polu soje więc będę widział czy na tym polu będzie na roślinach soi więcej brodawek niż na tych, na których jest pierwszy raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

a oprysk to linurex 1l na h i  command 0.2l na h zobaczymy co się stanie a nie wiesz czy to będzie mniej wschodzić czy coś może stać sie z kiełkami soji np <zrobią się żółte >/??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na pewno wystąpią przebarwienia po commandzie u mnie tez są, chociaż pryskałem do 3 dni po siewie

 

Nie wiem czy nie zadurza dawka commandu ja bym dał nie więcej jak 0,15l na 1ha tym bardziej jak ma popadać to command dobrze zadziała wiec te 0,15l powinno wystarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Zdjęcia wstawie jak soja powschodzi, sam jestem ciekaw jak to będzie. Doświadczenie nikłe bo tylko jednoroczne, ale tam gdzie była sama nitragina soja miała więcej brodawek. W ulotce co dostałem razem ze szczepionką jest napisane żeby zaprawiać chemicznie conajmniej 1 dzień przed szczepieniem bakteriami. Czy warto stosować vitavax to zobacze dopiero w tym roku, jeżeli materiał siewny jest zdrowy i soja uprawiana jest po raz pierwszy to moim zdzniem można odpuśćić zaprawianie. Ja w przyszłym roku tam gdzie była siana soja w roku ubiegłym na części działki zrezygnuje wogóle ze szczepienia bakteriami.


a oprysk to linurex 1l na h i  command 0.2l na h zobaczymy co się stanie a nie wiesz czy to będzie mniej wschodzić czy coś może stać sie z kiełkami soji np <zrobią się żółte >/??

W ubiegłum roku dałem dawke 0,25 commandu i nie było przebarwień ale robiłem oprysk gdy było sucho.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

chyba zrobię tak jak piszesz dam 0.15 tego  commandu i zobaczymy co sie zrobi 


a powiedz kolego ile dni po siewie pryskałeś że tak zapytam ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj