AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

machony

Jeśli masz dobrą zasobność w potas i fosfor a jednocześnie uregulowany odczyn gleby to na pewno 200kg wystarczy niestety nic nie wiem o twoim polu wiec nie da się określić ile dać nawozu PK

Co do azotu to na pewno to w polifosce wystarczy ja w tym roku nie dałem nic tylko PK

Co do siewu to też indywidualna sprawa zależy to od odmiany i czy będziesz chronić soję przed chwastami

Siew, co każdy lejek na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o konkurencje z chwastami, ale nie koniecznie będzie dobry dla plonu

Więc wybór odmiany i szerokości międzyrzędzie należy do ciebie ja w tym roku posiałem, co około 40cm

Oprysk powinien być wykonany do 3 dni po siewie, ale to też zależy od głębokości siewu i pogody, jaka będzie w czasie siewów, czym chłodniej i głębszy siew tym dłużej soja będzie wschodzić wiec jak popryskasz 4-5 dni po siewie to też nic się nie stanie

Co do najlepszych środków to takich niestety niema każdy ma jakieś wady a co stosować to wielokrotnie było pisane wystarczy troszkę poszperać w postach w każdym bodź razie jest tylko jeden środek zarejestrowany w Polsce do stosowania w soi resztę stosujesz na własna odpowiedzialność

 

red

U mnie dziki soi nie ruszają przechodzą przez pole obsiane soją, ale nawet nie próbują jej szukać, więc chyba za nią nie przepadają

O tej zaprawie nic nie słyszałem

 

master20002

No to widać, że gościu ściemniał, bo Amandine też jest zaprawiona

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

Dzięki za odpowiedz a myślisz mocznika nic nie dawać ??? a jeszcze ma pytanie związane z siewem bo tak myślę czy siać co 12ccm czy 24cm tylko nie wiem ile ma byc dokładnie nasion na 1 m2bo czy będzie siane 12cm czy 24cm to liczba nasion musi sie zgadzać tylko będą inne odległości nie wiem czy dobrze myślę ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Powiem tak są różne rozbieżne opinie, co do stosowania azotu przed siewem jedni zalecają dać nie więcej jak 30kg czystego przed siewem inni żeby w ogóle nie dawać, więc sam zdecyduj czy dać czy nie albo na połowie areału daj a na drugiej połowie nie dawaj i już będziesz sam widział czy będzie jakaś różnica chodzi tu o brodawki jedni uważają, że jak się da azot to brodawki korzystają właśnie z tego azotu i co opóźnia ich symbiozę z roślinami soi a drudzy twierdzą, że zanim bakterie zaczną współpracować z soją to soja będzie bez azotu i należy dać te 30 kg czystego na start obydwie teorie są logiczne wiec decyzja należy do ciebie

Co do ilości nasion na jeden ha to zaleca się obsadę 700 tyś nasion na 1haoczywiście około w saatbaun zaleca się od 4-4,5 jednostki, co daje 600-750tyś nasion na 1ha

Moim zdaniem przy odmianach, które wytwarzają dużo pędów bocznych można zmniejszyć ilość nasion na 1ha, ale ile to niestety na dzień dzisiejszy nie jestem wstanie powiedzieć

Więc na początek postaraj się wysiać tyle ile producent zaleca lub zrób sobie eksperyment i zasiej część pola tak jak zalecają a drugą w szerokie rzędy i zmniejsz normę wysiewu  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

ok dzięki bardzo za wypowiedz a jeszcze mam jedno pytanie po sianiu trzeba to wałować czy lepiej jak zostanie ziemia że tak powiem sypka ?? a jeszcze powiedzcie czy ktoś z was siał soje siewnikiem isaria jak go trzeba ustawić ????

Edytowano przez machony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ja siałem famarolem, docisnąłem moczniej redlice i ziarenek nie ma na wierzchu. Rzędy co 20-22 cm. Merlina wyszło mi 96 kg/ha, a Amadine 125 kg/ha. Dostałem fajną broszurkę z nasionami to tam piszą, żeby nie wałować bo uszkadzają się nasiona, lecz w praktyce ludzie wałują bo to ułatwia później zbiór.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak widać, co do wałowania to zdania tez są podzielone, ale jeśli posiejesz tak, aby nasiona trafiły do wilgotnej gleby to wałowanie jest zbędne no chyba ze tak jak napisał kolega żeby przy zbiorze było równiejsze pole

Tak naprawdę to dopiero się uczymy uprawy soi wiec nic nie jest na 100% pewne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

no dokładnie każdy sie uczy jak zasiać soje zobaczę na razie czekam na deszcz jak spadnie to będę siać soje na na dzień dzisiejszy jest such bardzo na sianie w wiem że soja lubi wilgotne podłoże tylko mam jeden dylemat jak zasiać czy co 12cm czy 24 cm sam nie wiem że tak powiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

machony

Jak nie umiesz się zdecydować to posiej połowę, co 12cm i drugą, co 24cm i już będziesz miał porównanie, co w twoich warunkach się lepiej sprawdzi

 

markendmark

Jak czytasz te forum to powinieneś wiedzieć ze różnie niema na dzień dzisiejszy jednoznacznej szerokości międzyrzędzi dla soi, więc warto samemu poeksperymentować

Tak samo jest ze środkami, jeśli masz zamiar tak stosować jak napisałeś to później podziel się z nami, jaki efekt był po zastosowaniu takiej dawki jak dla mnie command trochę za mało, ale to tylko taka moja sugestia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machony    0

może zrobię tak jak gadasz pół na pół posieje i będę już wiedzieć co jest lepiej na przyszłość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja siałem polską Aldane co 2 lejek (około 20-22cm) i bardzo ładnie się krzewi. Jest tylko zagrożenie zachwaszczenia, jeśli będzie dłuższy czas sucho, bo soja dłuższy czas stoi, nim zakryje międzyrzędzia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czyli tak jak napisał jahooo w szerszych międzyrzędziach istnieje zagrożenie wtórnego zachwaszczenie, więc dopóki nie będziemy mieli do dyspozycji dobrych środków powschodowych to problem wtórnego zachwaszczenia będzie istniał

Ja posiałem, co około 40cm i też się obawiam wtórnego zachwaszczenia wszystko zależy od odmiany i możliwości tworzenia pędów bocznych

 

jahooo czy ty w tym roku posiałeś soję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Niestety, w tym roku nie sieję. U mnie kupno nasion soi to teraz cud, obdzwoniłem ze 30 osób, nikt nie ma. Mam z ubiegłego roku ze 20kg , to trochę za mało. Interesowała mnie aldana, ale nikt nie ma. Sieję wykę plus owies tam, gdzie miała być soja.  Nie mam dużego areału - raptem ze 30-40 arów mi zostało. Planowałem zasiew na dzierżawie, ale gospodarz się rozmyślił. Sam nie sieje, ale w dzierżawę nie odda - taki lajf, trudno. Jeśli uda mi się osuszyć w tym roku kawałek pola i sytuacja z dopłatami się utrzyma, to za rok posieję około 1 hektara. W sumie zasiewy zaplanowałem w ubiegłym roku na jesieni i soi w planach nie było. Raczej przy tej ilości wysokobiałkowych, dopłaty mogą być symboliczne.  Pewnie czeka mnie zasiew u kuzyna (trochę mu pomagam), planuje ponad 3ha, więc jakby co , będę zdawał relację, jak rośnie "nie moja" soja :D

Staszek, na jaką odmianę się zdecydowałeś w tym roku ? U mnie w okolicy do nabycia był tylko merlin, ale to zbieranie po 40-50 kilo, co tam komu reszty zostało . No i cena poszybowała na 2-2,5zł/kg. Poczekam do jesieni, kupię wcześniej materiał siewny, jak będę miał widoki na potencjalny areał do obsiania.

W tym roku planuję zamiast soi grykę na 2 ha ugoru posiać. Cena zachęcająca, a na ugorze w pierwszym roku nic więcej nie urośnie, może poza łubinem

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do dopłat to faktycznie wielka niewiadoma spełnienie wymogów zazielenienia najczęściej realizowane jest właśnie za pomocą strączkowych a to nie wróży dobrze dopłaty do strączków mogą być niskie

 

Jak byś zdawał relacje z uprawy u kuzyna to było by ok

 

Zasiałem Merlina i 0,77ha Amandine na próbę

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Napiszę jeszcze raz , bo pewnie nie wszystkim chce się czytać ten wątek od początku - sieje w większym rozstawie, bo w przypadku wtórnego zachwaszczenia stosuję uprawę mechaniczną międzyrzędzi opielaczem. Do tej pory nie siałem jakichś dużych areałów, więc u mnie ta metoda zdaje egzamin. Jeśli ktoś ma wielorak do buraków, to rozstaw co 30cm można przejść wielorakiem.  Daje to pewną oszczędność na chemii . Dodatkowo, powschodowe ŚOR powodują chwilowe wstrzymanie wzrostu soi lub delikatne i mijające uszkodzenie roślin.  Ale każdy robi, jak mu wygodniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co byś polecił do stosowania powschodowo w soi, jeśli chodzi o chemiczne środki oczywiście oprócz basagranu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja stosowałem u siebie Sencor. Skutek jest pozytywny, ale w minimalnej dawce. Gdzieś już pisałem, ile. W każdym razie dawka jak na ziemniaki (zalecana) powoduje uszkodzenia liści, podobnie jak w grochu. Poza tym , środek ten średnio działa, jeśli jest sucho. Wymaga wilgotnej gleby w czasie zabiegu i kilka dni po, aby został pobrany także przez korzenie, przez liście działa dość słabo. Nie wiem, jaki ma wpływ na bakterie brodawkowe, bo w roku , gdy był stosowany, nie zaprawiałem nasion.

 

Najlepsze efekty uprawy były na ciężkiej, białej glinie, która spieka się od słońca na cegłę. Tam rosła praktycznie tylko soja  i zero chwastów, oprócz chwastnicy. Minusem jest tylko to, że ulewa przed wschodami zabija glebę i powoduje nierównomierne wchody, za to później skorupa doskonale trzyma wilgoć bez wałowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Też stosuje sencor w zeszłym roku soja była po nim czysta do samego końca, ale siałem, co każdy lejek wiec soja szybko zakryła międzyrzędzie

 

Te informacje przydadzą się każdemu, kto ma zamiar uprawiać soję

 

http://www.hr-strzelce.pl/index.php/aldana

 

http://www.wodr.poznan.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=3550:uprawa-soi-w-polsce&tmpl=component&print=1

 

http://www.agrofoto.pl/media/uploads/tab.1.soja.pdf

 

http://www.agroyoumis.eu/?p=906

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No tak, ale u mnie to raczej się by nie sprawdziło

 

 

 

No i do prawidłowej ochrony soi przydał bysie idealny opryskiwacz taki jak na filmiku

 

https://www.youtube.com/watch?v=zzJ491i1oBw

 

https://www.facebook.com/pages/Gospodarstwo-Rolne-Stanis%C5%82aw-Popielarz-UPRAWA-BEZ-ORKI/268634573181757

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Mam pytanie odnośnie siewu soi po oprysku.Ponieważ za mało wysiałem soi na ha wyszło niecałe 65 kg na ha opryskałem to Comandem 0,2l Pendigan 1 l, Afalon 1l i Sencor 1L. Po oprysku mineło 4 godziny i dosiałem te 35 kg zwykłym siewnikiem . Będzie coś z tego oprysku ?


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak to jest w koncu z ta soja? nadaje sie taka z pola np do bydla przepuszczona przez gniotwnik lub srutownik? czy zawiera za duzo substancji anty zywieniowych? bo opinie sa rozne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

kozik251

Przerwałeś powłokę ochronną, więc mogą chwasty się pojawić

 

rolnik111222

No i tak jak napisałeś opinie są różne jedni twierdzą, że nie więcej jak 5% inni piszą ze dają 10% i nic się nie dzieje no, bo i co się ma dziać nic wam nie pozdycha jedynie przyrosty będą mniejsze niż po śrucie sojowej czy też soi pełnotłustej ekstrudowanej i to by było na tyle

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Co do wałowania to w linku @pstaszka jest mowa o wskazanym wałowaniu na lekkich glebach.W poradniku firmy saatbau też jest o tym mowa.

Ja poeksperymentowałem trochę:

1.zasiałem połowę co drugi lejek i drugą połowę na wszystkie lejki.

2.połowa zwałowana,druga połowa bez wału.

Mogę Wam powiedzieć że jak siałem łubin to 4-5 cm suchego piachu i dopiero warstwa wilgotnej gleby.Tam też zrobiłem doświadczenie z wałowaniem i według mnie tam gdzie miałem powałowane wschody były szybsze i równiejsze.

Ja zasiałem 125 kg/ha Merlina.

 

@master20002 96 kg/ha tak zamierzałeś wysiać czy tak wyszło?

 

@pstaszek a Ty ile wysiałeś na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj