AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

farmervip

Nie wiem czy to było mądre posuniecie siać wapno razem z NPK

  • nie stosować wapna w bliskim odstępie czasu (w tym samym roku) z nawozami organicznymi, głównie z obornikiem, bo następuje wówczas zbyt szybki rozkład obornika i zwiększone są straty azotu;
  • nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych nie wolno mieszać z innymi nawozami nieorganicznymi;
  • obserwuje się zwiększone straty azotu w formie amonowej z gleby świeżo wapnowanej nadmiernymi dawkami i o pH powyżej 6,8. Na takich glebach wskazane jest wymieszać z glebą stosowany nawóz azotowy. By ograniczyć straty azotu stosowanego pogłównie, nawóz wysiewać przed spodziewanym deszczem;

Więcej w poniższym linku

Kilka uwag o wapnowaniu

https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/co-decydujace-o-efektywnym-nawozeniu/kilka-uwag-o-wapnowaniu.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Dzięki za rade kolego Pstaszek, Na błędach człowiek się uczy ale myślę że tak zle to nie będzie :)


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    72

@pstaszek a czy w necie spotkałeś się gdzieś ze sprzętem to 'produkcji' sruty sojowej? Jakieś wyciskarki, tłoczarki itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dzisiaj zacząłem mieszać PK wyprawiać pod soję około 17ha zrobione reszta około15ha w poniedziałek jak nie będzie padać mam zamiar siać 20 kwietnia o ile nasiona będą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

ziomster

 

Owszem, ale ceny nie do przyjęcia dla zwykłego śmiertelnika no i dużej mocy silnik nie da się tego przeskoczyć

Tu coś nieco na temat ekstruderów:

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/czy-samodzielna-ekstruzja-soi-sie-oplaci,54744.html

 

farmervip

 

Agrofoska PK 20-30 miało być 500kg na jeden ha, ale postanowiłem poeksperymentować i posiałem od 1000kg na jednym kawałku 0.77ha na większości około 500kg i na 8ha 350 kg zobaczę czy będzie znacząca różnica w plonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

1000kg na  0,77 ha???  to co ci zostanie z tego?

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Taki experyment czy soja jest wstanie wykorzystać wysokie nawożenie mam nadzieje że przeżyje ten experyment oczywiście mam na myśli soje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

pstaszek

 

20 kwiecień, nie za wcześnie na siew??? (pytam bo jestem laikiem i w tym roku zamierzam po raz pierwszy posiać 3 ha soii, ale myślałem o siewie po 3 maja, ziemie lekkie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

farmervip

Sprawdzę czy to w ogóle ma sens, aby dawać tyle PK za to pod pszenicę nie dam już po tej soi na tych 0,77 ha nic PK a tam gdzie poszło 500 agrofoski to dam tylko 100-200kg agrofoski, więc nie będzie tak źle

 

 

EKO-ENERGIA

Co do siewu to sam nie wiem w pierwszym roku siałem Anushke 9maja, ale w następnym Marlina i Mavkę siałem 25 kwietnia i gdybym posiał tak jak w pierwszym roku, czyli w maju to chyba w grudniu bym zbierał

Jak siejesz wczesną odmiane to można w Maju, ale jak odmiany od 120 dni dojrzewania to nie ma się, co oszukiwać, ale wcześnie ich nie zbierzesz a na pewno te od 130dni dojrzewania to bym nie zaryzykował siać w maju

Wiem, że w zeszłym roku siali już 20 kwietnia, więc nic nadzwyczajnego gleba ma być ogrzana jedni piszą 10 stopni w miejscu gdzie trafia nasiona a jedni 14stopni

A według książki to około 10 dni po kukurydzy, ale jak u mnie już zaczynają siać kukurydzę to, co mam czekać?

Powiem tyle wilgoci w glebie jak na lekarstwo ziemia już ma te 10stopni a nawet więcej, więc trzeba zaryzykować oczywiście zależy wszystko od pogody człowiek planuje, ale pogody przewidzieć nie potrafi, więc plany są na 20 kwietnia, ale nie chciałbym posiać później niż w zeszłym roku, czyli do 25 kwietna.

Na ziemi lekkiej jeszcze większy deficyt wody, więc jeśli masz wczesną odmianę to siej w maju, ale jak od 120 dni dojrzewania to na twoim miejscu posiałbym w kwietniu w ostatniej dekadzie, czyli od 25 kwietna, kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Ja się tak zastanawiam czy jeszcze nie posiać PK bo dałem tydzień temu NPK  8-20-30 250kg na ha (wiem azot) ale może troche się ulotni zanim posieje soje, te 250kg to chyba troche mało będzie?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Przy ilości azotu 8kg to do 400 kg możesz dać to będzie razem 32kg azotu tyle to nie zaszkodzi na pewno, więc może warto zrobić test jedną część zostaw przy tych 250kg a na drugiej części zwiększ do 400kg będziesz wiedział czy warto na twoich polach zwiększać nawożenie PK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ok

Ja przeszedłem na agrofoskę właśnie z powodu azotu teraz mogę dać ile chce bez ryzyka przenawożenia azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

pstaszek

 

No właśnie mam szybką Anuszkę i dłuższego Merlina, wiec może jedno zasiać ok 25 kwietnia a Anuszke po 3 maja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeśli nie będziesz miał z tym problemu, że będziesz dwa razy zapinał siewnik i osobnym wyprawianiem no chyba, że siejesz agregatem uprawowo siewnym to jak najbardziej warto Merlina posiać wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Pola posypane NPK, wstępnie uprawione, a będę siał zestawem aktywnym, wiec w sumie podzielenie tego to nie problem, ale jak mówisz 2 razy trzeba zapinać, pryskać itp.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

a jak z zaprawianiem nitraginą???, czy mogę otworzyć bakterie i nie wykorzystać ich tego dnia tylko za tydzień??? Bo mam 3 paczki, 1,5 na Anuszkę i Merlina

ZNów jakaś niedogodność... wrrrrrrrrrrrrrrr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Możesz tylko nie dopuść do przesuszenia, bo wtedy mogą nie zadziałać, czyli szczelnie je zawiąż i do chłodnego miejsca daj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Właśnie macie Merlina jaka waga jednej jednostki?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W czwartek jadę po odbiór merlina bo wydzwaniają z pretensjami, że nie odbieram...

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj