AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

jaco25    300

Pstaszek a bezpośrednio po siewie wałujesz soje czy nie? bo wyczytałem w którymś biuletynie informacyjnym, że nie należy wałować soi ze względu na możliwość uszkodzenia sytemu kiełkującego.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Też o tym czytałem nawet kiedyś na tym forum o tym wspominałem pisało tam też żeby nie siać siewnikami pneumatycznymi, bo one też uszkadzają nasiona (myślę, że chodzi tu o siewniki, które mają długie przewody, którymi lecą nasiona wtedy mogą się uszkadzać, ale w punktowych pneumatyczne z tarczami bezpośrednio przy ziemi to raczej nie powinno się nic dziać), ale osobiście nie wałuje mój siewnik posiada na całej szerokości, koła które ugniatają glebę miedzy lejkami wiec nawet niema potrzeby wałować wiec nie wiem jak to jest z tym wałowaniem, ale pamiętam ze ktoś tu pisał, że powałowa soję tylko nie pamiętam Kto. Na pewno lekkim wałem i przy niewielkiej prędkości nie powinno być problemu, ale tego na 100% nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Czytałem jak się nie mylę to na stronie Saatbau że nie zalecają wałowania,z kolei Hodowla roślin Strzelce zaleca.Tak że zdania są różne.Ja kupiłem wały i będę wałował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pstaszek a bezpośrednio po siewie wałujesz soje czy nie? bo wyczytałem w którymś biuletynie informacyjnym, że nie należy wałować soi ze względu na możliwość uszkodzenia sytemu kiełkującego.

 

No można uszkodzić. Nasiona soi są strasznie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, wystarczy że przy czyszczeniu będą spadały z duża prędkością na twarde podłoże i siła kiełkowania może sporo spaść.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

To skąd takie rozbieżności w opiniach różnych firm?Soi z firmy X nic nie będzie a z firmy Y zaszkodzi?

 

Odnośnie zastosowanych oprysków Izoherbu,Mustanga i Lancetu też otrzymałem rozbieżne opinie a dzwoniłem do PIORINu i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skąd wziąłem Augustę.Czekam jeszcze na wypowiedź Saatbau co do Merlina.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dlatego że opinie są tak różne to warto samemu poeksperymentować KRISS75 ma zamiar wałować wiec już będzie jedna opinia dobrze by było żebyś zostawił z jeden dwa siewniki nie po wałowane wtedy będzie widać różnicę w wschodach o ile taka będzie ja mogę tylko powiedzieć z mojej strony, co zaobserwowałem jak sieje moim siewnikiem to jak jest wilgotna gleba a przejadę po posianej soi drugi raz z podniesionymi lejkami to soja dużo gorzej wschodzi i jest rzadsza, czyli na pewno nie warto wałować wilgotnej gleby no chyba ze dużo nasion soi jest na powierzchni to wtedy było by nawet wskazane Ale nie wałem z ostrymi kolcami tylko gładkim, bo ten z kolcami to na pewno uszkodzi soję

Przy głębszym siewie 4-5cm raczej nasion wał nie powinien uszkodzić, ale jak przyjdzie ulewa po takim wałowaniu to soja będzie miała problemy ze wschodami wiec osobiście bym nie wałował umie koła dociskają glebę, ale ni bezpośrednio na rzędach tylko pomiędzy nimi, więc to nie jest to samo, co wałowanie, czyli zagęszcza glebę obok nasion a nie bezpośrednio nad nimi, co ułatwia wschody soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Może warto przeczytać

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/soja-agrotechnika-oplacalnosc-i-zastosowanie-w-zywieniu-zwierzat,55660.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

Jeżeli chodzi o siew soi w szeroki rozstaw rzędów to bardzo dobry pomysł. Tylko dobrać odpowiednią odmianę trzeba w sensie bujną i dużo strąków co ma. Napewno takie uprawki międzyrzędowe pozytywnie wpłyną na rozwój bakteri. W ostatnim roku to aż się prosiło o napowietrzenie gleby u mnie po ulewnych deszczach. Na próbę przechakałem 5 rządek na długość 15m i było widać różnice w tempie wzrosu po spulchnieniu. 

Edytowano przez rafalwwe42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja się skłaniam ku sianiu co drugi lejek.Zostawię z dwa siewniki bez wałowania,wały mam gładkie a mam zamiar wałować ze względu na lekkie ziemie aby zachować wilgotność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Może walcem pierścieniowym lekkim jakby po wałował to by nic takiego nie stało. Ja mam ochotę posiać chociaż z 0,3ha tylnymi lejami a mam ich13 i z tego co drugi zamknąć tak, żeby wjechać zetorem 7211 z wielorakiem i zrobić uprawkę wtedy na 3m rządków będzie 7 i rozstawa co 42,5cm więc zetor powinien się zmieścić odmiana Merlin.


Jeszcze jedno odnośnie substancji anty żywieniowych miałem kilka lat temu soje i dawałem tucznikom razem z bobikiem i nie widziałem żadnych ujemnych skutków poza lepszymi przyrostami. Bobik też ma taniny substancje anty żywieniowe i dajemy go tucznikom. Moim zdaniem soje tucznikom od 30-130kg 10% soi raczej bez problemu.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dobrze, że macie różne zdania i chcecie swoje pomysły wdrożyć w życie moim zdaniem wiedza praktyczna jest bezcenna

 

Co do tych nieszczęsnych substancji antyżywieniowych to wydaje mi się, że ma to znaczenie na dużych fermach gdzie każde obniżenie przyrostu ma duże znaczenie myślę, że nie należy podchodzić do sprawy w taki sposób, że jak damy soję tucznikom to one pozdychają no chyba ze przedawkujemy to raczej z prze białkowania będą większe problemy niż z powodu substancji antyzywieniowych, ale na pewno jest prawdą, że substancje antyżywieniowe obniżają przyrosty i czym więcej tuczników mamy tym większe straty tak ja to widzę

 

Poniżej ciekawy artykuł pozbywania się substancji antyżywieniowych nowa technologia

 

http://www.wiescirolnicze.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2326:pasze-bez-substancji-antyywieniowych&catid=8:sukcesy-rolnikow&Itemid=28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie bo sąsiad mi mówił ze agencja wycofała soje z dopłat wysokobiałkowych i ze tylko jest to podstawowe 110 euro. Prawde to jest?? jak byscie mogli to sprawdźcie to i dajcie znać.... 


Rolnik100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Sąsiad chyba cię nie lubi skoro wmawia ci takie bzdury

 

Jeszcze jeden artykuł o związkach antyżywieniowych warto przeczytać potwierdza to, co pisałem wcześniej w żywieniu tuczników przyrost jest o 5% niższy, czyli prawie wcale, ale mato oczywiście duże znaczenie w dużych fermach hodowlanych

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/wykorzystanie-nasion-soi-z-krajowych-zbiorow-w-zywieniu-zwierzat,55678.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jeżeli ktoś jest zainteresowany kontraktacją w Jarosławiu, to prowadzone są zapisy na nasiona odmiany Merlin. Innej nie będą mieć. Jednostka siewna ma być po 180 zł. Kontrakt podpisywany jest przy odbiorze nasion, które będą w kwietniu. Zresztą do zapisanych mają dzwonić.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

PODSTAWY AGROTECHNIKI SOI

 

Warto przeczytać

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/podstawy-agrotechniki-soi,55683.html

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Jeżeli ktoś jest zainteresowany kontraktacją w Jarosławiu, to prowadzone są zapisy na nasiona odmiany Merlin. Innej nie będą mieć. Jednostka siewna ma być po 180 zł. Kontrakt podpisywany jest przy odbiorze nasion, które będą w kwietniu. Zresztą do zapisanych mają dzwonić.

Na jakich zasadach maja kontraktować, tj w jekiej cenie i kto to robi organika były PZZ?

Ja mam umowe w AY zobacze jak mi sie współpraca z nimi bedzie kuładac, ale jarosław mam blizej i Merlin to lepsza odmiana


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, będę w tym roku siał soję o ile podpiszę na nią kontrakt (kuj-pom). Byłem w Łodzi na Fermie 20 lutego i wystawiała się Agroyoumis, pani z którą rozmawiałem oczywiście bardzo chwaliła soję; po przeczytaniu tego tematu wiem, że kadziła niemiłosiernie, a druga pani nawet skłamała co do ceny skupu, stwierdziła, że biorą pod uwagę cenę na giełdzie i na ten dzień jest ok 350E. Sprawdziłem i owszem jest po 350, ale $- może pani się pomyliła tylko. Ta firma już sporo straciła mojego zaufania przez to. Jak wam się układa współpraca?
@Pajej jakie masz warunki co do jakości towaru (zanieczyszczenia, połówki, wilgotność może coś jeszcze), jakie są możliwe terminy sprzedaży, kto pokrywa transport?

@master20002 znasz już warunki kontraktu? czy może na ostatnią chwilę to co ci da firma skupowa będziesz musiał podpisać?

A teraz pytania do siejących Annushkę: ile się wysiewa nasion (sztuk/ metr), czy wapnowanie (dolomit, coś ponad 3 t/ha) po zeszłorocznych żniwach może mieć negatywny wpływ, czy ewentualne wiosenne zastosowanie kredy źle wpłynie na roślinę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

kilka stron wczesniej wkleiłem umowe to sobie poczytaj, nie pamietam juz wszystkiego, wiem ze jak masz 10ha to transport po ich stronie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Coś na temat Zdrowotność nasion soi

 

Warto się zapoznać z artykułem przed wyborem nasion i firmy, od której będziecie kupować nasiona

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/zdrowotnosc-nasion-soi,55827.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Paweljrfarmer,Pajej- warunków kontraktu nie mają jeszcze ustalonych, odnoszę wrażenie że tam jest wszystko na wariackich papierach. Narazie prowadzą tylko zapisy na nasiona. Udało mi się tylko tyle dowiedzieć, że cena w tamtym roku wachała się między 1200-1250 za tonę soi, że zainteresowanie jest duże i będą brać pod uwagę zanieczyszczenie i wilgotność. Aha, ceny nie będzie zagwarantowanej w kontrakcie, tylko będzie obowiązywała rynkowa w dniu dostawy. Dostawa we własnym zakresie.

 

Pajej- to jest na organice. Nasiona mają być zaprawione, zaszczepione nitraginą i nawozem donasiennym.

 

Pstaszek- czy nawozy należy rozsiać teraz i zabronować, czy bezpośrenio przed siewem? Planuję dać 400 kg polifoski 8. A jak nie to czy mogę rzucić z tonę kredy i zabronować? Jak z Twoich obserwacji soja reaguje na takie bezpośrenie wapnowanie?

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to AY proponuje wyzsza cene bo 360E o ile dobrze pamietam


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ale trzeba mieć posiane min 10 ha, u mnie jak narazie nie ma takiej możliwości. Koledzy i sąsiedzi narazie patrzą sceptycznie na mój pomysł z soją i czekają jak na tym wyjdę. Kokosów się nie spodziewam, tak z grubsza to na same nasiona pójdzie prawie 2 tony plonu, nawóz, uprawa itd znów 2 tony, a mi zostanie satysfakcja. Ale zobaczymy narazie staram się być optymistą. Jak nie wyjdzie to będe próbował z fasolą szparagową coś załatwić.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

master20002

 

Jak najbardziej, jeśli możesz wysiej polifoske już teraz i o ile to możliwe wymieszaj z ziemią, co do wapnowania bezpośrednio przed siewem to nie mam doświadczenia, ale jeśli masz kwaśną glebę to wapnowanie jest konieczne najlepiej wapnem o wysokiej reaktywności (oczywiście należy uważać, aby nie prze wapnować zbyt duża koncentracja wapna w górnej warstwie gleby) soja nie znosi kwaśnych gleb, dlatego ph powinno być w granicach 6-6,5

 

Co do ceny soi to ci, co wam oferują dzisiaj jakąś cenę to niestety, ale niepoważni kontrahenci prawda jest taka jak przy skupie innych roślin, jeśli nie macie w umowie wyraźnie zapisanej ceny z określonymi warunkami parametrami, jakie powinna soja spełniać, aby uzyskać taka cenę to tak naprawdę w trakcie skupu może się okazać, że będziecie rozczarowani prawda jest taka ze cena będzie taka, jaka będzie obowiązywać w trakcie i po zbiorach soi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ale ja mam umowe spisaną


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Rozumiem, że po 360 euro, czyli na dzień dzisiejszy 1500zł za 1tonę musisz mieć tylko nadzieje, że ci po tyle kupią a może chodzi 360 dolarów, bo to by było bardziej realne, bo to jest cena giełdowa a nie euro tak jak napisał paweljrfarmer panie z AY chyba niewiedzą, w jakiej walucie podają cenę na giełdzie jak masz umowę spisana to jakie masz warunki co do jakości towaru czyli soi jaką będą odbierać (zanieczyszczenia, połówki, wilgotność itd.) 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj