AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pajej    231

Ja sprubuje 2 ha w przyszłym roku, ale na wielki zysk nie licze


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Siejcie zanim są dopłaty to jedyna okazja żeby sprawdzić czy soja nadaje się nie tyle w Polsce, co u was konkretnie na waszych polach, bo to, co piszą o soi firmy sprzedające nasiona to półprawdy dopiero jak posiejecie na własnym polu bynajmniej przez 3 lat to będziecie mogli coś na ten temat powiedzieć czy warto czy nie warto siać soję ja siałem 2 raz i mogę powiedzieć, że jak w przyszłym roku plon będzie powyżej 2,5T z 1ha to na pewno w przyszłości będę uprawiał soję a jeśli plon będzie poniżej 2 T z 1ha to na pewno nie będę jej uprawiał, ale Widzę ze jest coraz więcej odmian, więc na pewno będą wyżej plonować niż poprzednie starsze odmiany a jakie odmiany siać na pewno na początek nie siejcie późnych odmian, bo jak wam nie dojrzeją to od razu się zniechęcicie z tych odmian, które siałem to polecam Anushkę najwcześniejsza, chociaż umie słabo plonowała następna odmiana Merlin jest następną wczesną odmianą, choć nie tak wczesną jak Anushka to na pewno następną po Anushce i co najmniej o 10 dni wcześniejszą od Mavki w każdym bądź razie tak było umie miałem je posiane umie obydwie były razem zmieszane i wysiane na tych samych polach i Ewidentnie Merlin był wcześniejszy o 10 dni, dlatego warto samemu sprawdzić jak to będzie u was, bo tak jak wcześniej napisałem niektóre firmy nie do końca piszą prawdę  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

a tak lekko odchodząc od tematu siewu soi to polecam spróbować dań z soją. Właśnie jadłem kotlety mielone z mięsem i soją i całkiem spoko. Ponoć pierogi można z soją robić i też dobre ale nie jadłem jeszcze takich :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimcio    2

A ja ze swojej soji tłoczyłem olej, i  muszę stwierdzić że jeszcze tak smacznego oleju nigdy nie próbowalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimcio    2

Wlasnej instalacji nie mam ale w mojej okolicy jest kilka. 

Proces tłoczenia wygląda tak: gniecenie na walcach - podgrzewanie w piecu przez ok. 35 min - tłoczenie przy ciśnieniu do 300 bar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Osobiście jadłem kotlety sojowe z mojej soi i piłem mleko sojowe też zrobione z mojej soi kotlety smaczne a mleko ma leki posmak zbożowy, ale po dodaniu czekolady w proszku albo wanilii jest całkiem smaczne no i nie zawiera laktozy polecam obydwa produkty po za tym nie rozwijajcie tego tematu, bo jakiś nadgorliwy zamknie temat, bo stwierdzi ze nie piszemy na temat pozdrawiam nadgorliwych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jak chcecie sobie popróbować dań z soi to kupcie najtańszą kiełbase w biedronce, albo innym markecie. Więcej w niej soi niż mięsa i smakuje wybornie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam ponownie wreszcie zrobiłem analizę mojej soi i wyszło, że zawartość białka jest na poziomie 36,13%, tłuszcz 18,58%, wilgotność 5,2% na pewno metoda badania ma tu znaczenie, ale z tego, co pisaliście to mieliście w granicach do 30% białka, co może oznaczać, że dawka azotu przed kwitnieniem, jaką zastosowałem w mojej soi mogła spowodować wyższą zawartość białka, co by oznaczało, że warto zastosować około 30ka czystego azotu przed kwitnieniem łączna dawka azotu wyniosła około 50kg wraz z przedsiewną około 20kg azotu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

36% to dużo jak na nasz klimat. Na  lubelszczyźnie  nie przekraczało  nawet 30 z azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Sam jestem zdziwiony, ale tak wyszło według badań udostępniam tutaj moje badania na pewno metoda wykonania badań ma też znaczenie, dlatego wszystkie próbki powinny być badane jednakowa metodą to na pewno było by bardziej porównywalne w mojej analizie pod procentami jest podana procedura badawcza/norma, według jakiej zostały wykonane badania

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Widać, że popyt na soję rośnie to na pewno cieszy, jeśli soja będzie średnio plonować na poziomie 2,5 t 1ha to na pewno wyprze nasze strączkowe, bo jak widać przemysł nie za bardzo interesuje się naszymi strączkami wiec lepiej przetestujcie na waszych polach soję zanim są dopłaty

 

Soi w ogóle nie dosuszałem, ale desykowałem 4l glifosatu na 1ha soje tylko wyczyściłem i oddałem do analizy koszt takiego badania to 154zł na pewno warto desykować i nie spieszyć się z koszeniem w zeszłym roku soja anushka miała 7% prosto z pola, ale tez była desykowana, więc jak widać to daje efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dzwoniłem do Jarosławia z linku powyżej. Sympatyczny pan powiedział, że aby móc zakontraktować trzeba zasiać minimum 2,5-3 hektary soi. Cena nasion jeszcze nie znana, ale w ubiegłym roku było ok 600 zł na ha. Cena skupu 1100 zł, a ponoć wydajność wachała się od 2,5-3,2 tony z hektara. Kontrakty podpisywać mają gdzieś marzec/kwiecień. Ponadto cały czas można kożystać z dorad inspektora-cos podobnego jak przy uprawie buraków.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Okazuje się, że różnica w cenie miedzy firmami pośredniczącymi w skupie, czyli firmy, które skupują soję i odsprzedają ją w nieprzetworzonej postaci dla firm, które produkują paszę albo soje ekstrudowaną czy też na soję konsumpcyjną jest od 200-300zł różnicy na 1tonie

 

Co do materiału siewnego to ceny są zbyt wysokie, ale na razie niema nadzieję na ich obniżkę zbyt mało firm oferujących materiał siewny, dlatego nadal firma AgroYoumis będzie dyktować ceny z czasem to się na pewno zmieni o ile soja będzie uprawiana w naszym kraju na skalę przemysłową

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Odnośnie drogich nasion, to czy w następnym roku można posiać swoim materiałem czy z soją jest tak jak z rzepakiem? Żeby znów oszczędności nie okazały się drogie...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Pstaszek o ile się nie mylę chyba siał w tym roku swoimi nasionami. U mnie na wiosnę będzie siana z własnych zbiorów zobaczy jak to wyjdzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

melon10641

Nie ja nie siałem własnych nasion i nie zamierzam siać w zeszłym roku siałem Anushke a w tym Merlina i Mavkę już kiedyś tu pisałem, że mi zależy na prawdziwej realnej możliwości uprawy soi, więc dopóki będą dopłaty to będę sprawdzał, jakie możliwości ma soja w moim rejonie a konkretnie na moich polach a jest to możliwe tylko przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego żeby niebyło ze się nie udaje, bo siałem własny materiał siewny

master20002

A co do siania własnych nasion to na pewno można, ale trzeba uwzględnić wszystkie za i przeciw sianie własnego materiału siewnego zawsze wiąże się z ryzykiem nie będę się tu rozpisywał na ten temat, bo to powinni wszyscy wiedzieć, ale na pewno można posiać własny materiał, ale należy pamiętać o opłacie licencyjnej z tego, co wiem to materiał siewny polskich odmian w tym roku na wiosnę był prawie o połowę tańszy

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak brzmi tytuł artykułu zamieszczony w czasopiśmie nowoczesna uprawa SOJA PLONUJE STABILNIE

warto przeczytać

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Dzis liczyłem koszty uprawy soli i 1ha wyszło mi 2300zł opryski nawozy paliwo koszt nasion


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dokładnie kolego, podaj szczegółowo swoje obliczenia. Jak dzwoniłem do Jarosławia w sprawie kontraktacji to facet mówił, że koszt uprawy zamyka się w 1600 na ha. Sam jeszcze tego nie liczyłem więc warto zerknąć jak Ty to zrobiłeś.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

oj gdzieś posiałem juz kartke

nasiona + nitragina ok 700zł

350kg polifoski po 1600zł policzcie sobie

100 kg saletry

afalon + comand

leopard

paliwo

jak pisałem posiałem gdzieś kartke a nie chce mi sie szukac ale to brałem pod uwagę.

master20002

ja zakontraktowałem w AY w rudniku. w Jarosławiu na jakich zasadach kontraktują?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj