AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Michalmeer    483

panowie a jak ze zbytem soji i plonem .. a i jak wyglądają uprawy po soji


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

dyga25

Ja bym ci nie polecał po pierwsze jak widać choroby w soi są i to nie byle, jakie jeśli byś nabył od sąsiada czy innego rolnika, który już ma porażone nasiona to będzie katastrofa a ja z własnego doświadczenia mogę tyle powiedzieć, że robiłem siłę kiełkowania Anushki z zeszłorocznego zbioru to na 100 nasion 40 z nich nie powschodziło, czyli tylko 60% siły kiełkowania soja mogła już być porażona różnymi chorobami, więc był taki a nie inny rezultat, dlatego osobiście bym odradzał, choć jak było widać nawet kwalifikowany materiał nie daje nam gwarancji a musimy sporo kasy na to wydać, więc radzę nie Mieszać odmian tak żeby ewentualnie można było reklamację zrobić jak zmieszacie to nic nie będziecie mogli zrobić tak jak i Ja

Michalmeer

Co do zbytu to, jako takiego problemu niema już sporo tu było na ten temat pisane to tylko w skrócie napiszę, że większe partie, czyli cało samochodowe 24T dużo łatwiej sprzedać niż mniejsze ilości, ale AgroYoumis deklarował się, że będzie prowadzić skup nawet tych małych ilości piszę podobno, bo deklaracja była przed sprzedażą materiału siewnego w tym roku a na dzień dzisiejszy to nic nie słychać może AgroYoumis coś na ten temat napisze no i przedstawi warunki skupu

Co do plonów to ja dopiero drugi raz sieję, ale Anushka bez nawożenia tylko 100kg polifoski dała średni plon z 15ha 1100kg z tym, że sporo soi zostało na polu zbyt nisko osadzone dolne strąki podobno rok był niesprzyjający i późny siew były tego przyczyną (tak tłumaczyła jedna z firm sprzedających nasiona), dlatego w tym roku posiałem w kwietniu i zobaczymy czy będą wyżej niż w zeszłym roku, ale sądzę, że to, co podają, że soja zawiązuje pierwsze strąki na wysokości 14cm to raczej nie zasługa hodowców, ponieważ gdyby to była cecha hodowlana to musiała by się powtarzać i pogoda Czy też termin siewu nie mogłyby mieć aż takiego dużego wpływu na zawiązywanie strąków tak nisko, ale zobaczymy w tym roku, jeśli to się powtórzy to znaczy, że to następny chwyt reklamowy, czyli czysta propaganda, dlatego najlepiej samemu sprawdzić, bo w różnych rejonach Polski może być różnie

Co do roślin następczych to posiałem pszenicę ozimą Arkadia po soi i po łubinie bez żadnej ochrony na grzyba i co zauważyłem, że na żadnym kawałku nie ma chorób podstawy źdźbła pszenica stoi a na kawałku 0,70 ha po zbożu ta sama odmiana leży w 60% (a nie było u nas żadnej burzy) w wyniku porażenna chorobami podsuszkowymi to samo zauważyłem u sąsiadów nawet tych, którzy pryskali na choroby, że pszenica jest porażona przez choroby podsuszkowe i leży od 10-40% a była siana po rzepakach, ale każdy pryskał innym środkiem te, co były pryskane lepszymi to porażenie było niewielkie a tam gdzie słabymi Porażenie Było największe pozostałe choroby są umie tak jak i na polu, na którym siałem pszenicę po zbożach na oko nie zauważyłem różnicy, więc raczej wpływu na pozostałe choroby przedplon niemiał większego znaczenia, ale na 95% niema chorób podsuszkowych po soi i łubinie, czyli ogólnie po strączkowych, czyli warto siać strączkowe chociażby z tego powodu

 

 

Poniżej zamieszczam zdjęcia soi z uprawy STRIP TILL ITALIA tak powinna wyglądać soja Panowie z STRIP TILL ITALIA twierdzą, że nie dali pod soję ani kilograma AZOTU a mimo to soja wygląda rewelacyjnie życzę wszystkim tak zdrowej soi na waszych polach

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ciekawe jest to co mówisz o tych chorobach .. .. też chciał bym spróbować zasiać u nie we wsi zasiał jeden i zeszłoroczna średnia wyszła coś około 2 tony z ha .. a jak z ceną na soje ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do ceny to na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia a zeszłoroczną sprzedałem po 1700zł za 1 t a 1tonę sprzedałem po 50-100kg na worki to po 2zł za 1kg, ale słyszałem, że AgroYoumis coś nieśmiało mówi o 1400zł za 1t z tegorocznych zbiorów, ale wątpię żeby tyle dali a jak sprzedawali materiał siewny to mówili o 1700zł za 1t, czyli cena będzie znana dopiero przed skupem tak jak wszędzie podobnie jest z rzepakiem i zbożami na dzień dzisiejszy nikt nie mówi o ostatecznej cenie a do zbioru soi jeszcze daleko, więc trudno mówić o jakiejkolwiek cenie, czyli stara zasada najpierw Posiej a później się będziesz martwił

 

 

Witam dzisiaj jest 08-07-2014 wstawiłem zdjęcia pokazujące, jaki wpływ ma gęstość siewu na wysokość soi i zdjęcia porażone chorobą wirusową i wpływ na jej wysokość (tylko ta soja chora, która jest porażona wirusami, ale rośnie ma 60cm a tam gdzie był początek choroby soja ma 10cm i nic z niej już nie będzie takiej soi jest, około 5%) co ciekawe soja chora ma taką samą wysokość jak ta siana rzadziej o 20% w następnych zdjęciach postaram się pokazać, jaki wpływ gęstości siewu ma na wysokość zawiązywania pierwszych strąków soi już się pojawiły strąki, ale jest ich za mało żeby pokazać czy jest różnica Pomiędzy Sianą normalnie, gęsto i rzadko

 

 

UWAGA!!! Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają w przyszłym roku siać rośliny strączkowe planowana jest dodatkowa dopłat do tych roślin w wysokości 326 EUR/ha poniżej cytat:

5) Płatności do roślin wysokobiałkowych

Uprawa tych roślin może zapewnić poprawę bilansu białka w paszach, pozwoli zredukować

Wykorzystanie genetycznie modyfikowanej soi, będzie miała pozytywny wpływ na

Środowisko (rola w płodozmianie) oraz pozytywny wpływ na strukturę i jakość gleby.

Wsparcie w tym sektorze będzie przyznawane na podobnych warunkach, jak stosowana od

2010 r. specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych

I motylkowatych drobnonasiennych, tj. płatność powierzchniowa realizowana na terenie

Całego kraju. Planuje się zastosowanie przedmiotowej płatności do wszystkich gatunków

Wspieranych obecnie w ramach wsparcia specjalnego, niemniej jednak trwają jeszcze prace

Nad potwierdzeniem możliwości zakwalifikowania ich do sektorów wymienionych

W przepisach wspólnotowych.

Szacowana stawka płatności wyniesie ok. 326 EUR/ha.

 

http://www.arimr.gov...h_2015-2020.pdf

 

 

STRĄKI SOI

 

 

Zawiązywanie strąków w gęściejszym o 20% siewie i zgodnym z normom wysiewu, czyli 100kg na 1ha strąki zawiązują się na wysokości 12cm, ale że strąki zwisają w dół to kosa musi znajdować się poniżej 8cm, ponieważ strąki mają około 4cm a w rzadszym o 20% siewie strąki zawiązują się o 2cm niżej, czyli na wysokości 10cm, ale tak jak przy 12cm trzeba odjąć 4cm na długość strąka, czyli kosa musi znajdować się podczas koszenia poniżej 6cm, aby nie uszkodzić strąków

Dodałem 3 zdjęcia z pokazaną wysokością zawiązywania strąków

 

 

CHOROBY CIĄG DALSZY

 

Następna poważna choroba Downy Mildew (Peronospora manshurica) i jak wynika z opisu też przenoszona przez zainfekowane nasiona nieźle się starają firmy rozprowadzające nasiona, aby dostarczyć nam wszystkich możliwych chorób soi

 

 

Wczesne stadia choroby charakteryzują się nieokreślonymi plamami żółto-zielonymi na górnej powierzchni liści. W miarę postępu choroby, te zainfekowane obszary stają się szarobrązowe lub ciemnobrązowe i mają barwę żółto-zieloną. Poważnie zainfekowane liście opadają przedwcześnie. Szarawa pleśń jaka rozwija się na podstawie powierzchni plam, sprzyja pogoda mokra. Choroba atakuje także strąki i infekuje nasiona. Chorobie sprzyjają niskie temperatury i wilgoć.

 

Dodałem kilka zdjęć tej choroby w mojej soi (soja porażona 30-40% zasiewów)

 

I 2wa zdjęcia choroby wirusowej mozaiki tak wygląda na dzień dzisiejszy soja porażona ta chorobą jak widać soja nie jest w najlepszej kondycji, co będzie miało wpływ na plon

Czyli już dzisiaj można powiedzieć, że mit o braku chorób soi w Polsce można śmiało obalić a wszystko za sprawą firm rozprowadzających nasiona, jeśli tak dalej będzie, że nikt nie kontroluje tego, co sprzedają nam firmy to będziemy mieli wszystkie choroby soi a i na pewno wkrótce szkodniki się pojawią

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam dzisiaj zrobiłem zdjęcia soi osobno Merlina i osobno Mavki jak widać na zdjęciach Merlin już praktycznie przestał kwitnąć a Mavka jeszcze kwitnie, co daje nam jasno do zrozumienia, że Mavka nie jest tak wczesną odmianą jak Merlin Mavkę poznać po tym, że kwitnie na biało zauważyłem, że choroba, o której ostatnio pisałem
Downy Mildew (Peronospora manshurica)
występuje tylko na Mavce, więc wniosek jest prosty nasiona Mavki były porażone tą chorobą, czyli wniosek jeden się nasuwa, co do firmy, która rozprowadza porażone nasiona

Poniżej kilka zdjęć obu odmian
Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak też tak siałem lepszą technologią byłby tu siew pasowy w technologii strip till, ale nie mam takiego sprzętu, więc na razie sieje po jest coraz więcej firm produkujących sprzęt do uprawy pasowej, więc na pewno będzie coraz tańszy, bo jak na razie jest strasznie drogi poniżej kilka przykładów uprawy pasowej

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam dzisiaj zdjęcia soi Merlin sianej o 20% rzadziej w najbliższych dniach zrobię zdjęcia Merlina sianego o 20% gęściej i w normalnej gęstości siewu, czyli zalecanej później zrobię też zdjęcia Mavki, ale Mavka jeszcze kwitnie, więc poczekam aż zakończy kwitnienie

Poniżej zdjęcia Merlina

 

Witam ponownie wstawiam dzisiaj 15-08-2014 kilka zdjęć Mavki i Merlina Mavka jak widać na zdjęciach jest wysoka i praktycznie można powiedzieć, że nie tworzy pędów bocznych a Merlin wręcz przeciwnie jak ma trochę miejsca wokół siebie to wytwarza sporo pędów bocznych, czyli można by było go siać nieco rzadziej.

Soja posiana na piachu 5 kl. jest, o co najmniej 30-40% niższa niż ta na lepszej glebie ma też mniej strąków i wcześniej dojrzewa, co widać na zdjęciach.

Następne zdjęcia dopiero jak soja będzie bez liści

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Pstaszek witam mam kilka pytań

Jaką dopłate do soi otrzymujesz?

Jaki koszt nasion?

Jakie opryski?

Średni plon?

Z góry dzięk :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Zacząłem śledzić ten temat bo zaiteresowałem się siewem soi.Wielkie dzięki dla @pstaszka że dzieli się swoją wiedzą i spostrzeżeniami z uprawy soi.Ja zastanawiam się jeszcze nad wyborem odmiany.

Nie doczytałem albo przeoczyłem @pstaszek jakie zastosowałeś nawożenie?Czy stosowałeś azot bo spotkałem się z dwoma odmiennymi zdaniami na temat nawożenia azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam sporo tutaj już pisaliśmy na te tematy, które was interesują, dlatego krótko przypomnę

Murphys

jeśli chodzi o dopłaty to jest to taka sama dopłata jak do innych strączkowych, czyli około 720 zł do 1 ha do nasion jest 160 zł na 1ha no i oczywiście jednolita płatność obszarowa JPO koszt nasion na 1ha to około 600-700zł na 1ha siew jak najwcześniej, czyli najlepiej w kwietniu nasiona wysiewać nie głębiej jak 3cm, ale żeby były dobrze przykryte i nie wałować po siewie soja źle znosi wałowanie szczególnie jak po siewie przyjdą obfite deszcze wtedy będzie miała problemy z wschodami, co do oprysków to wykonałem jeden oprysk na chwasty dwuliścienne i na niektórych polach na jednoliścienne, co do Plonu to w zeszłym roku zebrałem 1100kg z 1ha, czyli żadna rewelacja, ale nawożenie było bardzo słabe 100kg polifoski na 1ha i zero azotu odmiana, jaką posiałem w zeszłym roku to Anushka w tym roku posiałem Merlina i Mavkę obydwie odmiany wymieszałem i tak posiałem zauważyłem, że Mawka jest późniejszą odmianą i wyższą od odmiany Merlin, chociaż według opisu firmy AgroYoumis powinna być tak jak Merlin dodatkowo Merlin ma spore możliwości, jeśli chodzi o tworzenie pędów bocznych, czego u Mavki nie zaobserwowałem

KRISS75

Co do nawożenia w tym roku zastosowałem przed siewnie około 40kg w czystym składniku fosforu i 120 kg w czystym składniku soli potasowej i 12kg azotu w czystym składniku przed kwitnieniem zastosowałem 30 kg azotu w czystym składniku, co do stosowania azotu w uprawie soi to faktycznie niema jednoznacznej opinii na ten temat ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jak soja ma na korzeniach brodawki to nawożenie azotem można pominąć, ponieważ dodatkowy azot powoduje wydłużenie okresu wegetacji tak jak to ma miejsce w tym roku w mojej soi z powodu zastosowania azotu przed kwitnieniem soja, co prawda już zaczyna dojrzewać, ale Do zbioru jeszcze daleko i przypuszczam, że będzie gotowa do zbioru dopiero pod koniec września

Co do odmiany to raczej nie polecę wam żadnej, ponieważ nie mam tak dużego doświadczenia żeby muc jednoznacznie powiedzieć, która odmiana jest lepsza mogę tylko powiedzieć, że Anushka, powinna być siana gęściej około 160kg na 1 ha i co każdy lejek lub co drugi lejek Mavka też słabo tworzy pędy boczne, więc wydaje mi się, że co drugi lejek wystarczy a Merlin wręcz przeciwnie dobrze tworzy pędy boczne, więc polecałbym siew, co 30-40cm a nawet więcej i można by go było siać rzadziej od zalecanej normy wysiewu o około 20% oczywiście siew w szerokie rzędy wiąże się z większą ochroną na chwast Trzeba by było zastosować, co najmniej dwa opryski na chwasty jeden przed siewem a drugi po wschodach soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Kurczę a ja specjalnie do soi już kupiłem wały bo są podobno lepsze wschody i pole bardziej wyrównane do zbioru kombajnem niższych strąków.(gdzieś to wyczytałem w jakiejś ulotce informacyjnej)

Co do azotu to myślałem o dawce przedsiewnej ale z kolei nie wiem jak by to się miało do bakterii brodawkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na lżejszych glebach czy też przy płytkim siewie na pewno wałowanie nie zaszkodzi wschodom, ale czytałem, że soja jest bardzo wrażliwa i nie zaleca jej się siać siewnikami pneumatycznymi jak i też nie zaleca się wałować z powodu wrażliwości soi na uszkodzenia mechaniczne, co podobno ma wpływ na wschody ja sieje Vaderstad 4m wysiew normalny nie pneumatyczny, ale możesz to sam łatwo sprawdzić siejąc soję zostaw połowę nie po wałowaną i zobaczysz, jaki będzie efekt na pewno jak będzie sucho bez opadów to wschody po wałowaniu będą lepsze, ale jak będę deszcze to może być kiepsko ze wschodami na cięższych Glebach ja w moim siewniku mam koła ugniatające, ale one ugniatają ziemię między rzędami a nie bezpośrednio na rzędach prawda jest taka, że wałowanie ma sens jak gleba jest przesuszona i na lekkich glebach na cięższych jest bardziej ryzykowne

Co do azotu to zdania są podzielone i tu też warto samemu poeksperymentować posiej soję połowę bez azotu i drugą z azotem, ale obydwie części dobrze zaprawione bakteriami brodawkowymi i sam sprawdź jak to u ciebie będzie

Piszą jedni, że bakterie jak mają dostęp do azotu mineralnego to zamiast od razu współpracować z roślinami soi to najpierw korzystają z łatwiej dostępnego azotu mineralnego, co opóźnia współpracę z roślinami soi i na pewno maja rację, ale inni piszą, że na start zaleca się dać przed siewnie około 30 kg azotu, ponieważ zanim bakterie nawiążą współpracę z roślinami soi to są niedożywione, co podobno ma wpływ na plon soi i też maja rację, czyli jak widać warto samemu doświadczyć, co na waszych polach będzie lepsze ważne jest zaprawienie nasion bakteriami brodawkowymi bezpośrednio przed siewem bakterie powinny być hermetycznie zamknięte i Jak się je wysypuje z woreczka to powinny być wilgotne, jeśli woreczek był uszkodzony a proszek w środku jest suchy to raczej niema, co liczyć, że bakterie w takim woreczku są jeszcze żywe na pewno nie zadziałają dobrze jest zwilżyć nasiona soi przed zaprawianiem bakteriami wtedy lepiej się przyklejają do nasion, co zwiększa skuteczność pokrycia nasion bakteriami soja to nowość na naszym rynku, więc na razie będzie wiele różnych opinii, co do tego jak należy ją uprawiać i nawozić, dlatego warto samemu robić doświadczenia na własnym polu to nie jest aż taki duży problem wystarczy trochę chęci i można w Krótkim czasie samemu sprawdzić, co na waszych polach lepiej się sprawdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

A czy myślisz ze mozna zwyklym Poznaniakiem posiać soje? Przymierzam się do siewu w przyszlym roku o chcialbym zastosowac NPK 0-20-30 przed orka bo jak wiadomo soja sie gleboko korzeni i stosowanie PK przed siewnie raczej mija sie z celem, przed siewiem planuje wysiac 100-120kg saletrzaku, poludniowy-wschod Polski, gleba 1 klasy odmiana Merlin/Lisabon z tym ze od przyszłego roku ma byc 326eur/ha doplaty wiec oplacalnosc rosnie, mam mozliwosc kontraktacji soi na każdą ilość, czy stanowisko po cukrowym będzie dobre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

@pstaszek

Właśnie o dawce startowej azotu myślałem,później to już powinna sobie poradzić.Planuje posiać na słabszej ziemi 4-5klasa dlatego skłaniam się ku wałom.Ja mam Poznaniaka i tym będę siał.(skoro łubin dało się siać to i soję da radę)

Analiza gleby zrobiona:ph 6,5-6,7 więc myślę że w porządku,fosfor w porządku,potas i magnez niski więc to muszę uzupełnić.

Dlaczego zastosowałeś 2 razy azot:przedsiewnie i przed kwitnieniem?Słabo wyglądała?W jakiej postaci poszedł azot saletra czy mocznik?

 

@Murphys

Dlaczego według Ciebie nawożenie przedsiewne PK mija się z celem?Według mnie stanowisko po buraku cukrowym lepsze pod pszenicę ale to Twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Ponieważ jak dam PK przedsiewnie to moze soja wytworzyć mniejszy korzeń pzez co nie wykorzysta potasu i fosforu z głębszych warstw ziemi chyba ze moje myslenie jest bledne,to moze stanowisku po jeczmieniu ozimym, zdesykowany jęczmień do zbioru głównie chodzilo żeby wytruc pszenżyto które bylo zielone i przy okazji odbijające chwasty także mysle ze byloby to dobre stanowisko również, dodatkowo po zbiorze podorane na 8cm, pozostaje mi tylko analiza gleby, bądź tez stanowisko po kukurydzy wolne od chwastów, pszenicy lekko zachwaszczone. Pytam o poznaniaka gdyż chodzi o glebokosc siewu problem w tym żeby trzymal zadane mu 2-3cn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Jak widzicie stanowisku po qq?? jesienia po słomie jeszcze z 20 000 litrów gnojowicy na hektar? i moze na wiosne przed siewnie cos?? wystarczy czy jeszcze poznej jakies azotowe dawac? u nas stosuje sie tylko RSM, moze byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Potas potrzebny, bo kukurydza ma duze zapotrzebowania na ten składnik

Edytowano przez Murphys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Murphys

Można każdym siewnikiem posiać byle nasiona na powierzchni nie leżały, bo wtedy będzie problem z wschodami, nasiona muszą być przykryte ziemią, żeby utrzymać jednakową głębokość w poznaniaku to musisz bardzo precyzyjnie uprawić glebę, czyli nie głębiej jak 3-4cm wtedy możesz dociążyć redlice w siewniku i będzie siał na taką głębokość, jaką uprawiłeś ziemie Stanowisko po buraku za dobre szkoda pola lepiej pszenicę posiać a jeśli buraki były na oborniku to soi absolutnie nie należy siać na takim stanowisku zbyt dużo azotu, więc soja by ci nigdy nie dojrzała z azotem trzeba ostrożnie żeby nie było problemów z dojrzewaniem pod soję stanowisko po zbożach najlepsze, co Do nawożenia pod orkę to może być jak najbardziej o ile zasobność gleby w fosfor i potas jest dobra inaczej soja zanim utworzy dobry system korzeniowy, który będzie mógł skorzystać z składników głębiej zaoranych będzie miała niedobór tych składników a co do tych 326eur/ha dopłat to na pewno warto uprawiać jakiekolwiek strączkowe w tym soję

KRISS75

Drugą dawkę zastosowałem, ponieważ tak polecała firma agroyoumis mówili, że soi nie powinno zabraknąć azotu w czasie kwitnienia a umie był problem z chorobami, więc soja była osłabiona, dlatego zastosowałem drugą dawkę przed kwitnieniem, ale teraz widzę, że była nie potrzebna

BartekM

Stanowisko po kukurydzy może być, ale lepiej posiej tam pszenicę szczególnie, jeśli masz zamiar stosować gnojowicę w dawce 20 000 litrów na 1 ha dla soi to zabójstwo wyrośnie raczej na kiszonkę, ale nie będzie z niej pożytku na nasiona za dużo azotu po gnojowicy lepiej posiej po zbożach i tak żeby było, co najmniej 3-4 lata po oborniku inaczej soja będzie zbyt bujnie rosnąć, co na pewno nie pozwoli ci jej zebrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Właśnie,jedyny problem z Poznaniakiem to utrzymanie głębokości.Myślę że lekkie brony i wał po siewie powinien pomóc.

@pstaszek w jakiej formie zastosowałeś azot?Saletra czy mocznik?Ja chyba zastosuję saletrę będzie krócej działać(tak na pobudzenie).

Wybieram się na Bednary mam nadzieję że Agroyoumis będzie się wystawiało i dowiem sie czegoś jeszcze o uprawie i odmianach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak najbardziej saletra a najlepiej jak byś zastosował fosforan amonu-150kg/1ha i sól potasową-200kg/1ha wtedy miałbyś azot-27kg czystego i fosfor-69kg czystego a potasu trzeba dać około 120kg czystego to najlepiej w soli potasowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Twoje dawki są w oparciu o zapotrzebowanie soi według zaleceń firmy czy wynikają z zasobności gleby?

U mnie z analizy gleby wychodzi że powinienem dać 95kg potasu(w czystym składniku) i 20kg magnezu(w czystym składniku),dlatego myślę o soli potasowej i kizerycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Te dawki są uśrednione i wynikają z zaleceń a jeśli chcesz zrobić to fachowo to jak najbardziej należy najpierw zrobić analizę gleby najważniejsze jest ph gleby bez dobrego ph, czyli w granicach 6-6,5 pozostałe składniki nawet jak będziesz miał wysoką zasobność tych składników to i tak nie zostaną pobrane w odpowiedniej ilości właśnie z powodu niskiego ph, czyli najpierw ph a później reszta kizeryt dobra rzecz, ale niestety droga, ale to już indywidualna sprawa każdego z nas, co zastosuje ważne żeby osiągnąć zamierzony cel jak najniższym kosztem to jest ważne szczególnie w ostatecznym rachunku po zbiorach wysokie koszty powodują niskie zyski Szczególnie w takich sytuacjach jak w tym roku, kiedy ceny drastycznie idą w dół wtedy nie jest możliwe odzyskanie zainwestowanych pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Staszek, jak u ciebie z dojrzewaniem soi ? Żółknie już ? Byłem wczoraj na polu u mojego kuzyna - soja zielona, straki zielone. Pewnie będzie zbierał w listopadzie po mrozach, bo na razie na szybkie dojrzewanie się nie zanosi, a do września tylko tydzień został. Nie wiem, co ma za odmianę, siał w końcu kwietnia (27-28). Soja bez oznak chorób, ale chyba przesadził z nawożeniem albo zmianowaniem, z tego co pamiętam - po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj