AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

sojaXXI    0

firma Agroyoumis skupuje mniejsze ilości. trzeba do nich zadzwonić i się dowiedzieć dokładniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojaXXI    0

to jest polska biurokracja...

to sie wydaje łatwe, ale żeby przetłumaczyc jedna substancje aktywna trzeba duzo czasu, to jest ponad 1800 stron, a komu panstwo to bedzie zlecac? przeciez to tyle kasy. i profesorowie i biedni studenci to beda tlumaczyc, zebe jakies zaliczenie dostac czy cos. Sami sobie robimy gorzej. I to jest państwo , ktore dba o rolnikow... hmm...

A co do małoobszarowych, to już duzo firm robiło pierwszych kroków, ale dostawaly kopa..... wiec kroki bylu podejmowane......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

firma Agroyoumis skupuje mniejsze ilości. trzeba do nich zadzwonić i się dowiedzieć dokładniej

 

A może wiesz jakie warunki proponują? Napisz na forum dla wszystkich...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na razie z tego, co się dowiadywałem firma Agroyoumis nie skupuje soi będą skupować na umowy, ale żadnych szczegółów mi nie podano, czyli nie wiele wiadomo, czyli tak jak z naszym rządem dużo gadania mało konkretów niech podają, od kiedy będą skupować konkretna data konkretna cena konkretny termin płatności, czyli powinno być 14 dni od odebrania towaru powinniśmy też wiedzieć, jaka soja będzie skupowana wiem, że towarowa, ale na pewno trzeba będzie ją oczyścić i dosuszyć (do jakiej wilgotności będzie przyjmować soję zaleca sie kośić przy 16% wilgotności aby było mniej strat czy taka wilgotność będzie przy skupie czy też inna) jeśli nie to jak to będzie wyglądało w praktyce będą brane próbki do analizy? Przecież w wielu przypadkach soja nie będzie tak czysta i sucha żeby można ja przechowywać czy może Agroyoumis będzie doczyszczać i dosuszać soje w własnym zakresie tak jak to jest przy skupie rzepaku? Czyli tak jak już pisałem proszę o konkrety, bo jak na razie to tylko sama propaganda żeby jak najwięcej rolników kupiło nasiona i posiało soję a później będą musieli ja sprzedać na warunkach, jakie im się nazuci rolnik powinien znać zasady skupu i rozliczenia przed siewem soi a nie najpierw posiej a później się dowiesz to jest chore

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojaXXI    0

Szanowny Panie pstaszek, jeśli Pan sie kontaktował z firmą Agroyoumis, to powinien Pan wiedzieć, że można zobaczyć wzór umowy i się wszystkiego dowiedzieć, wystarczy zadzwonić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Szanowny Panie pstaszek, jeśli Pan sie kontaktował z firmą Agroyoumis, to powinien Pan wiedzieć, że można zobaczyć wzór umowy i się wszystkiego dowiedzieć, wystarczy zadzwonić.

 

 

 

SojaXXI, co do tego, że się kontaktowałem to jest pewne i pewne jest to, co tam usłyszałem jak dzwoniłem, jeśli coś się zmieniło to może wreszcie SojaXXI przestaniesz udawać kogoś, kim nie jesteś, bo moim zdaniem jesteś przedstawicielem AgroYumis i nie wiem, po co ta maskarada udawania kogoś innego a co do tego, że jest jakiś wzór umowy to proszę go tu wstawić, aby wszyscy zainteresowani mogli się z nim zapoznać i wypowiedzieć się na temat tego wzoru umowy, dlaczego tego wzoru umowy niema na waszej stronie przecież przez telefon go nie zobaczę a jak już wcześniej pisałem dzwoniłem i Niczego konkretnego się nie dowiedziałem po za tym, że będziecie w tym roku skupować soję na umowę

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Panowie jak myślicie co bedzie lepsze pod soje jako dawka startowa azotu saletra czy mocznik? Planuje pod korzeń ok 30N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najkorzystniej byłoby nie stosować dawki startowej, żeby soja sama postarała się szybko wytworzyć brodawki na korzeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

dokładnie nie ma co dawać azotu na start bo symbioza będzie słabsza. ani saletry ani mocznika. ja dałem polifoski 250-270 kg to ponad 20 kg N poszło i to jest aż nadto biorąc pod uwagę to że w glebie zawsze jakiś azot zostaje z resztek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Czyli nie stosować nawożenia azotowego? Pod korzeń również myślę o 300 kg polifoski 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

300kg to trochę dużo i soja z pewnością zostawi dużo z tej dawki dla rośliny następczej. Szczególnie, że jest rośliną głeboko korzeniącą się, a P i K z tej dawki szybko nie przemieści się głębiej. Najlepiej nawożenie PK trzeba było zastosować jesienią pod pług. Weź też pod uwagę, że wprowadzisz do gleby 18kg N. I masz swoją dawkę startową azotu...

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Dawka azotu z NPK-u wystarczy na początek. To że soja asymiluje azot dzięki symbiozie z bakteriami rhizobium japonicum nie znaczy że nie należy nawozić ją azotem. Oczywiście jeżeli ten proces przebiega prawidłowo nawożenie jest praktycznie zbędne. Ale nie zawsze tak jest. Należy podczas wegetacji kontrolować działalność brodawek. Jeżeli po przekrojeniu brodawka w środku ma kolor rózowy wszystko jest ok. Jeżeli brązowy bakterie nie działają i należy azot podać w nawozach mineralnych, żeby nie było potem zdziwienia że soja marna. Niewielka dawka azotu na początek jest potrzebna do wzrostu rośliny bo brodawki nie od razu działają. Jeżeli będzie za duża będziemy obserwować zjawisko tzw. rozleniwienia czyli roślina wiedząc że jest duża dostępność azotu nie będzie współżyła z bakteriami w takim zakresie jakiego byśmy oczekiwali. Warto dodać że w początkowym etapie wzrostu rośliny warto podać cynk dolistnie który odpowiada za prawidłową komunikację brodawek z rośliną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak na razie zdania są podzielone, co do stosowania azotu w uprawie soi jedni twierdzą tak jak właściciel odmiany Merlin Saatbau Polska, że azot w postaci nawozu mineralnego, czyli saletra i inne jego odpowiedniki nic nie dają, ale w formie organiczny nawóz o spowolnionym uwalnianiu azotu preparat Fertil, jest jak najbardziej wskazane więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.agrofoto.pl/artykul-jak-nawozic-soje-oplacalny-lamacz-plodozmianu-182462.php inni twierdzą, że dawka azotu mineralnego do 60 kg czystego azotu można zastosować w soi i spodziewać się można zwyżki plonu tak twierdzą w Głubczycach gdzie w zeszłym roku byłem na ich poletkach doświadczalnych, ale to, co tam zauważyłem to na roślinach wyrwanych z ziemi było bardzo mało brodawek od kilku do żadnej brodawki na roślinie, chociaż soja wyglądała bardzo dobrze pewne jest, że soja ma duże wymagania nawozowe, co do potasu i tutaj należałoby się bardziej skupić na nawożeniu tym składnikiem pod soję należałoby zastosować około 120 kg potasu w czystym składniku oczywiście zależy to w Dużej mierze od zasobności gleby w ten składnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

RolnikMati

Jakie odmiany siałeś w tym okresie czasu 7lat to sporo może byś się podzielił doświadczeniem, jakie nawożenie ile fosforu na 1ha i ile potasu na 1ha czy w tym okresie czasowym stosowałeś jakieś środki na szkodniki i choroby, jakimi środkami odchwaszczałeś soję (czy jakieś stosowałeś), jaką obsadę na 1m kwadratowym byś polecił, jaka rozstawa międzyrzędzie byś polecał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyga25    2

Mam zamiar posiać soję odmianę Merlin , może ktoś wie ile należałoby wysiać na 1 ha , z doświadczenia i przyłączam się do pytania powyżej :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No cóż jak bym siał 7 lat soję to bym się podzielił swoim doświadczeniem z innymi, ale widać RolnikMati ma inne zdanie na ten temat no chyba, że to znowu AY się podszywa pod RolnikMati nic nie rozumie, czego oni się tak boją???

A tak na poważnie to merlina sieje w tym roku po raz pierwszy, dlatego nie mogę nic powiedzieć z własnego doświadczenia, jeśli chodzi o ilość wysiewu, ale Saatbau Polska w Środzie śląskiej tam gdzie kupiłem nasiona zalecili mi posiać 4,5 jednostki na 1ha zalecają od 60 do 70 roślin na 1m kwadratowym umie jedna jednostka waży 31,80kg i tak mam zamiar posiać będę siał, co każdy lejek, ale gdzieś czytałem na forum, że ktoś posiał na 1,20ha 4 jednostki nawet zdjęcie wstawił jak już powschodziła można zobaczyć w tych linkach poniżej: http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/1369921735/gallery_4795_275_186093.jpg

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/435452-soja-merlin/

Wygląda nawet ciekawie, ale trochę chyba za rzadko ciekawe, jaki plon uzyskał

Poniżej też ciekawy artykuł o soi

http://www.fnagro.pl/glowna.php?site=soja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Czy ktoś z was ma rozeznanie co do dostępności i cen szczepionek bakteryjnych do zaprawiania soi?

Jak robicie z zaprawianiem - ile dni wcześniej zaprawa grzybobójcza przed bakteriami?

Czy to prawda że najlepiej zaprawiać bakteriami w półmroku?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Nie odpisuje bo nie mam czasu. Co do odmian nie mam dużego dośw. Siałem od początku polską odmianę Aldana. Od 2 lat merlin i Annushka. Nie wiem jak u Ciebie wygląda sprawa doprawiania gleby ale jeżeli tradycyjnie płużnie to proponuję pozstaw jak przy siewie zboża czyli 14cm. Siałem również co drugą leję i też było dobrze. NIe robiłem ścisłych dośw żeby powiedzieć dokładnie która wersja lepsza. Obsada agroyoumis jak dla mnie jest trochę za mała (zalecana). No chyba że wszystko idealnie zejdzie. Ja w tym roku nie sieję dużo bo 20a na poletko dośw w technologii strip till. Co do ochrony herbicydowej. Nikomu nie będę doradzał bo jak wiadomo rejestracji nie ma żadnej. Próbowałem sam mieszanki i jedna ładnie trzymała chwasty ale to na priv mogę podać jak ktoś chce. Największy problem jest z dwulisciennymi powschodowo, zwłaszcza jak mamy samosiewy rzepaku. Na to najlepszy jest Harmony dostępny m. in. w Niemczech. Na agrofagi nic nie stosowałem bo na razie nie ma takiej potrzeby. Ale wraz ze wzrostem zasiewów i u nas będzie nieciekawie. Atauje ją nie mniej chorób jak pszenicę. ze szkodników najniebezpieczniejsza może być omacnica która w niektorych rejonach swiata nie mniej ja lubi jak kukurydzę.

Poniżej konkretne rozwiązanie na soję z doświadczeń niemieckich plantatorów.

Sencor 0,4 + Command 360 CS 0,3 ltr + Dual 1 ltr ale nikomu nie doradzam żeby nie było pretensji.

 

Piszcie jak coś to postaram się odpisać. Jak mówię nie mam czasu za bardzo . Jeszcze 25ha kuku mam zasiac a czas nagli. Trochę haotyczny post ale na szybko pisany

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tandam    4

Wiram!

Panowie, kiedy planujecie ruszyć z siewem soi?

W tym roku sieje pierwszy raz doświadczalnie małe poletko, odmianę annuszkę tylko 100kg.

Co do rozstawu rzędów to mam do wyboru 15 cm lub 30cm, która opcja byłaby lepsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
j44    0

dzisiaj pole zrobione agregatem aktywnym , siew w sobotę - 1 ha anuszka , 1 ha merlin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tandam    4

Też planowałem siew na sobotę jak pogoda pozwoli. Odnośnie rozstawu rzędów to zostanę przy tych 15-tu cm, bo też jakoś bardziej mi to przemawia, ponieważ ze strączków sieję groch w tym rozstawie i jest optymalnie. Miałbym jeszcze pytanie w związku z normą wysiewu, w Agroyoumis zalecali dla annuszki 140kg/ha. Zastanawiam się czy pozostać przy tej normie, czy zmienić troszkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj