AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Soja zakończyła już wegetację, gdy ja desykowałem, więc raczej nie to było by przyczyną oczywiście były rośliny soi, które nie w pełni były dojrzałe, ale nie było tego więcej, jak 5%-7% co mogłoby tłumaczyć te ciemne nasiona, ale na tych oczyszczonych też są plamy najczęściej w okolicy zarodka i jest tego sporo to z tym zbadaniem nasion to niezły pomysł, ale nie mam pojęcia, kto by mógł mi to zrobić

 

 

sojaXXI

 

Skąd posiadasz takie informacje odnośnie skupu soi przez Agroyoumis? A może jesteś przedstawicielką tej firmy? Tak cos Misię wydaje, że reprezentujesz tą firmę

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Podmioty skupujące zboże badają ziarno na mikotoksyny to może da radę zbadać soję. Można by w ten sposób wykluczyć albo potwierdzić porażenie grzybami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimcio    2

Powiatowy oddział PIORiN powinien ci zrobić takie badanie bezpłatnie. Kiedyś jeździłem tam z bobikiem bo zaczął żółknąć i nie wiedziałem co jest. Okazało się, że jak sąsiad pryskał zboże to zaleciało za miedzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Suflidowo    0

Moim zdaniem lepiej importować z krajów Afrykańskich. Tam są genialne warunki do produkcji, sami importujemy np. z Kamerunu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Koledzy w tym roku również planuje soje na 12ha. Mam pare pytań:

1.Jak ma się oprysk po siewie do (Integralnej Ochrony Roślin)

2. Odmiana którą wybrałem to MAvka. Ile kg na ha rozstaw 20 cm.

3. Czy realny jest zbiór, przy sprzyjającej pogodzie do 15-20 Września (Dolnośląskie). Chodzi mi o siew żyta hybrydowego.

4. Czy można ją sprzedać prosto z pod kombajnu? Czy trzeba ją czyścić ?

Edytowano przez mtz55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

mtz55

Wszyscy to już chyba wiedzą, że niema zarejestrowanego środka na dzień dzisiejszy do odchwaszczania soi, więc odpowiedz sama się nasuwa zresztą, jeśli chcesz siać soję to raczej takich pytań niema sensu zadawać albo pryskasz i liczysz się z konsekwencjami albo bronujesz, bronujesz i jeszcze raz bronujesz i zaraz po zbiorze czyszczenie, aby się jak najszybciej pozbyć chwastów desykacji też nie można przeprowadzić, ponieważ tak jak i z chwastami niema środka zarejestrowanego w soi do desykacji wybór, co będziesz robił należy do ciebie jedna technologia jest skuteczna, ale niedozwolona mowa tu o chemicznej walce z chwastami druga mniej skuteczna lub wcale Nie skuteczna w zależności od przebiegu pogody oczywiście mówię tu o bronowaniu, co do odmiany Mavka to zaleca się wysiew w granicach 100 kg na jeden ha osobiście jeszcze nie siałem tej odmiany, ale w tym roku sieje i kupiłem 100kg na 1ha jeśli chodzi o termin zbioru to, jeżeli będzie odpowiednia pogoda to jak najbardziej powinieneś zebrać ją do 15 września oczywiście desykacja była by jak najbardziej wskazana inaczej soja może nie być wystarczająco sucha tym bardziej jak będziesz miał chwasty zielone, dlatego zwalczanie chwastów było by lepiej przeprowadzić chemicznie, ale to tylko taka sugestia zrobisz tak jak będziesz uważała, co Do sprzedaży soi prosto z pola nieczyszczonej to na pewno można tylko trzeba znaleźć takiego, co będzie to chciał a z tym będzie kłopot ja mam wyczyszczoną i nie jest wcale wesoło ze sprzedażą, ale jest czysta i sucha to może w silosie sobie leżeć większość skupujących chce mieć wyczyszczoną i po workowaną i życzą sobie, aby wysłać im próbkę soi, aby mogli ocenić i podać ostateczną cenę, jaką mogą zaoferować

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

rynek sojowy na krajowe nasiona dopiero raczkuje. ja nie czyszcze do sprzedaży bo jest czysta. co do integrowanej ochrony to to jest tak że papier co innego real co innego. jak dla mnie to jest złe podejście. bo integrowną ochronę można promować a nie do niej zmuszać to jest moje zdanie. jak by były dotowane stosowanie integrowanej ochrony lub inny przywilej to taki minus że trzeba by żetelnośc sprawdzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy był ktoś z Was na szkoleniu firmy Solarcorn we wtorek w Krasnymstawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignas5340    0

Ja byłem na tym szkoleniu. Ze zbytem nie bedzie problemu. Zakłady tłuszczowe Bodaczów będą skupowały w granicy 1600zł netto, minimum 25ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A jest jakiś skup w regionie gdzie biorą mniejsze ilości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

w Zamościu było mniej więcej to samo co rok temu w Krasnymstawie. Głównie mówili o qq był pan Włodek z Maisedour i gość z Pioneera. A o soi mówiła dziewczyna z agroyumis. Ogólnie było większe zainteresowanie soją jak rok temu. Solarcorn ma tak samo jak wcześniej skupować soję, Agroyumis też ma ją skupować ale na jakich zasadach to nie wiem.

@ignas5340 a czy Bodaczów mniejszymi ilościami też jest zainteresowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignas5340    0

Z tego co mówili to nie. 25t to jest próg który trzeba przeskoczyć. Agroyumis kupuje mniejsze ilości ale trzeba im to w bigi ładować i później załadować na cięzarówke którą oni podstawiają na koszt firmy. Cena 1700zł t/brutto jaką oferują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojaXXI    0

I tak to nasze Państwo chce zarejestrować środki ochrony na soję.......... nawet nie mają tego w planach.... ile starań... mimo tego, że w Polsce już się uprawia oficjalnie ponad 5000 ha.

post-87666-0-57673400-1393929437_thumb.jpg

post-87666-0-92056300-1393929440_thumb.jpg

Edytowano przez sojaXXI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

""Zakres wymaganej dokumentacji a następnie jej oceny jest uzależniony przede wszystkim od zakresu rejestracji i dokumentacji środka referencyjnego. Oznacza to, że w zależności od preparatu może wystąpić brak konieczności przedkładania jakichkolwiek dodatkowych badań, a tym samym obowiązku ich oceny""

 

Z tego dokumentu wynika, że można rozszerzyć rejestrację na przykład AFALONU DYSPERSYJNEGO o zastosowanie małoobszarowe, czyli stosowanie w soi. Na początek była by to super sprawa a gdy areał uprawy soi się powiększy to firmy same będą zabiegać oto, aby zarejestrować swoje środki do stosowania w soi

 

 

 

Może jakaś firma sprzedająca nasiona soi by się tym zajęła, chodzi o zastosowanie małoobszarowe na przykład Afalonu Dyspersyjnego w soi, bo w tej chwili to tym firmom najbardziej zależy na powiększeniu areału soi, więc może by tak Agroyumis się tym zajęła z korzyścią dla rolników uprawiających soję i także własnym interesie, czym więcej rolników sieje soję tym większe zapotrzebowanie na nasiona a Agroyumis jest wiodącą firmą, jeśli chodzi o sprzedaż nasion soi do siewu :)

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojaXXI    0

fajnie by było, żeby ktos się tym zajął. Ale z tego listu też wynika, że wszystkie środki i ich substancje i td powinny być przetłumaczone z języka angielskiego na polski, a to nie jest kwestia jednego dnia. A w tym roku kończy się przydatność Afalonu (ze względu na tłumaczenie, bo to potrzebuje dłuższego czasu), więc jeśli go nie wycofają, to będzie można którejś z firm go zarejestrować na soję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wszystkich nie trzeba tłumaczyć na język Polski wystarczy jeden dla przykładu podałem Afalon, ale z tą substancją czynną linuron, którą zawiera afalon jest więcej środków, ale żeby było szybciej i mniej tłumaczenia to lepiej na początek zając się jednym żeby rolnicy mogli legalnie pryskać, bo na dzień dzisiejszy to ryzykują na własną odpowiedzialność a to w dużej mierze ogranicza uprawę soi, ponieważ nie każdy chce ryzykować, więc woli nie siać i poczekać aż będzie zarejestrowany jakiś środek, dlatego wspomniałem, że na dzień dzisiejszy to firmy sprzedające maja największy interes żeby jakiś środek był chociażby na zastosowanie małoobszarowe zarejestrowany niestety Pojedynczo Rolnicy nie mają możliwości zrobić coś takiego, ale grupa producencka mogłaby cos takiego zrobić, ale najpierw taka musiała by powstać a to będzie na pewno dłużej trwało niż przetłumaczenie jednego ze środków np. Afalonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Polska biurokracja jest niesamowita, będąc pod unijnym zaborem rządzi się swoimi prawami. Przecież wystarczyło by dopuścić do stosowania środki rejestrowane w innych krajach a producent za pewnie napisałby ulotkę po Polsku. Jaka cena nasion do siewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ceny są różne zależy to od odmiany jak i producenta nasion soi najlepiej zadzwonić i zapytać, ale nowe odmiany typu Mavka, Merlin, LISSABON w granicach 700zł za 100kg Anushka jest tańsza, ale więcej się jej wysiewa na 1ha, więc wychodzi podobnie w przeliczeniu na 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Przy tych cenach mat. siewnego to zastanawiam się nad kukurydzą. ciekawe jakie zyski można osiągnąć z soi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Weź pod uwagę dopłatę do materiału siewnego 160zł/ha oraz wyższą o ok.700zł UPO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Żeby nie było problemu ze skupem trzeba zasiać ok 10ha aby było na samochód - prawda?. Planuję w tym roku zasiać 2 ha strączków i zastanawiam się czy soje czy groch ale widzę że przy obecnym spadku hodowli może być ciężko ze sprzedażą te 4-6T może jakoś wypchnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj