AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Co do kosztów to na razie są niewielkie, jeśli chodzi o nawożenie to jak już pisałem dałem tylko 200kg agrofoski i zero azotu, jeśli chodzi o ochronę to tylko afalon dyspersyjny 1,3l na 1ha no i zakup nasion około 160kg na 1ha nasiona kosztowały 529,2zł za 100kg uprawa bez orkowa talerzowanie 3krotne i 2 krotnie broną mulczować na wiosnę desykacja przed zbiorem 4l glifosatu no i kombajn soja była dojrzała już w zeszłym tygodniu miałem ją kosić w zeszły poniedziałek, ale zaczął padać deszcz i popaduje codziennie wiec na razie stoi na polu no cóż soja to cos nowego, ale z Pewnością wyprze nasze strączkowe a to, dlatego że zawiera olej a nasze strączkowe nie, więc przemysł się nimi nie interesuje na dużą skale z soja jest inaczej i dlatego warto będzie ja uprawiać a co do plonów to ci, co ja uprawiają twierdza ze plonuje od 2-4 ton z ha gdyby osiągnąć średni plon 3tony to raczej wątpię czy jakieś nasze strączkowe by ja przebiły w dochodzie z 1ha, jeśli chodzi o dochód z 1ha jak byłem na seminarium poświęconemu soi to jeden z profesorów stwierdził jednoznacznie, że soja w tym roku przy plonie 2,5tony z 1ha dorównuje dochodem rzepakowi przy Plonie 4ton rzepaku z 1Ha To tylko, jako ciekawostka, ponieważ nie sieje rzepaku, więc nic na ten temat nie mogę powiedzieć, ale wszyscy wiemy, jaka była cena rzepaku wiec może tak jest jak mówił

 

 

bobytempelton

 

 

Jest wiele substancji czynnych, które można stosować w soi, ale puki, co żadna nie jest zarejestrowana do stosowania w soi wiec puki, co jest to nie legalne

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Ogólnie koszty uprawy strączkowych są niskie. Dlatego uprawiam łubin a nie rzepak. Po co jeździć z opryskami i nawozami w pole skoro plon wyjdzie podobny

Jakie masz chwasty na polu? Afalon jest dość słaby

strąki nie pękają? nie osypuje się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

gwozd co ty piszesz. Przecież to są rośliny wymagające zupełnie innego stanowiska.

Jestem pewien, że za parę lat soja stanie się dość częstym widokiem na naszych polach. I bardzo dobrze, gdyż pozwoli to nam zmniejszyć skalę importu i poprawić płodozmiany. Tym bardziej jest to pewne, że za soją idą pieniądze. Trochę trochę szkoda, że rodzime rośliny strączkowe są traktowane po macoszemu. Wszystkie grubonasienne strączkowe są to rośliny zróżnicowane, wymagające innych warunków glebowych i termicznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

matava

na trzeciej- czwartej klasie nie można uprawiać rzepaku??? bo groch i łubin wąskolistny to chyba można? jakie inne stanowiska po zbożach? nie bardzo rozumiem. Czy możesz wyjaśnić o co chodzi z tym stanowiskiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Pod rzepak gleby zasobne w p,k,s,mg oraz o uregulowanym ph. Groch czy łubin z tego co wiem to na piachu będą plonować nie słabiej niż na tych co wymieniłeś, szczególnie łubin. Nie ma co porównywać łubinu do rzepaku bo czy osiągniesz taki dochód jak przy rzepaku w uprawie łubinu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do afalonu to faktycznie jest słaby, jeśli ktoś ma przytulie to łubinie praktycznie nie do zniszczenia oczywiście mówię tu o łubinie wąsko listnym słodkim, co do porównywania rzepaku ze strączkowymi to, dlaczego nie szczególnie w tym roku przy tak niskiej cenie rzepaku można by powiedzieć ze strączkowe wyszły korzystniej pamiętajmy, że strączkowe to nie tylko kasa bezpośrednia ze sprzedaży, ale także dopłata do strączkowych 650zł do 1 ha brak nawożenia azotem rzepak 400-500kg saletry mniejsze nawożenie fosforem i potasem pod strączkowe w rzepaku dużo większe ochrona w łubinie 1 góra dwa opryski w rzepaku na samego słodyszka przeciętnie 2-3 oprysków nie licząc Oprysków na choroby łubin zostawia w glebie od 70 do 150 kg czystego azotu rzepak wręcz przeciwnie stanowisko po strączkowych też jest lepsze niż po rzepaku, więc tak jednoznacznie nie możemy mówić, że ze strączkowych niema takiego dochodu jak z rzepaku nie jest to kasa, którą dostajemy do ręki, ale nie musimy jej wydać a to jest bardzo ważne oczywiście rzepak wymaga lepszych gleb niż łubin, ale to też raczej zaleta łubinu niż wada, ale jeśli chodzi o soje to już bym się nie bał jej porównywać z rzepakiem, ponieważ jej plony sięgają już dzisiaj nawet 4tony z 1ha a ma te Same zalety, co nasze strączkowe jak się szacuje już w tym roku zostało obsiane 6000ha w Polsce a w zeszłym było tylko 2000ha, czyli o 300% więcej, jeśli tak szybko będzie powiększał się jej areał to z pewnością odbierze spory areał rzepakowi, co do tego niema wątpliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

matava

na trzeciej- czwartej klasie nie można uprawiać rzepaku??? bo groch i łubin wąskolistny to chyba można? jakie inne stanowiska po zbożach? nie bardzo rozumiem. Czy możesz wyjaśnić o co chodzi z tym stanowiskiem?

Jak dla mnie łubin wąskolistny nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Groch bije go pod względem plonu, ceny i jakości. Jak dla mnie jedynym miejscem gdzie warto zasiać łubin wąskolistny są nieco zapuszczone o niezbyt wysokim pH gleby kasy IV, a to jakoś nie jest najlepsze stanowisko pod rzepak gwarantujące wysokie plony, co przy wysokich kosztach jest warunkiem opłacalności jego uprawy.

 

Tomek90

Myślę, że uzyskując plony na poziomie średnich z badań COBORU lub przynajmniej zachowując proporcjonalność, przy obecnej sytuacji cenowej uprawa strączkowych, szczególnie soi i grochu byłaby nawet bardziej opłacalna.

 

pstaszek

Czyżby to AgroYoumis podawało plon 4 t/ha soi jako osiągnięty gdzieś na Białorusi?? Od siebie dorzucę, że w 2012 r w Chrząstowie i Słupi w badaniach osiągnięto plony "nieco ponad 70q z ha" grochu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

AgroYoumis też podaje, że można uzyskać takie plony, ale mówię tu o seminarium, które odbyło się w Głubczycach poświęcone właśnie soi uprawiają tam soje nie tylko z AgroYoumis, ale też z innych krajów między innymi Polskie odmiany soi i stwierdzono tam, że z tych 3 letnich doświadczeń plony na poziomie 4ton z 1ha są jak najbardziej możliwe na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku są rolnicy, którzy mieli po 3,5 tony z 1ha a co do grochu to niestety, ale jego dni też są policzone tak jak i pozostałych strączkowych niestety soja bije go o głowę a to z powodu wyższej zawartości białka i Lepszej jego, jakości jak gdzieś Czytałem białko soi jest porównywalne do białka z kurzego jaja a podobno ono jest wzorcem no i z powodu zawartości oleju, którego groch ani pozostałe strączkowe nie maja i to powód, dla którego nasze strączki niestety nigdy nie zrobią kariery na duża skalę rozumiem wasze zdziwienie, co do soi, ponieważ jeszcze niedawno sam uważałem, że soja niema u nas szans, ale jak tylko dowiedziałem się, że są nowe odmiany, które osadzają wyżej strąki i maja krótszy okres wegetacji to zacząłem się tym interesować bardziej poważnie dużo czytałem na ten temat no i jeździłem gdzie się Dało żeby zobaczyć jak to Wygląda w realu to spowodowało, że zmieniłem zdanie i uwierzyłem, że soja zagości na naszych pola tak jak i kukurydza dzisiaj już nikt nie musi mnie przekonywać, że soja może być uprawiana w Polsce w tą niedziele byłem w Bednarach na Agro Show i czy mi uwierzycie czy nie to jechałem tam żeby zobaczyć tam poletka uprawowe z AgroYoumis, które były założone w trzech różnych miejscach i na różnych glebach najbardziej interesowały mnie poletka założone na 5-6 klasie i możecie mi wieżyc lub nie, (kto tam był to sam widział jak było) byłem zaskoczony tym, co zobaczyłem jak Ktoś by mi powiedział, że Na 5-6 klasie sieje soje to uznałbym go za niepoważnego, ale że sam to widziałem to muszę przyznać, że soja wyglądała bardzo dobrze osoba prowadząca pokaz twierdziła, że plon jest szacowany na 2-2,2 tony z 1ha i mogę stwierdzić, że nie było w tym przesady a tak na marginesie czy ktoś z was był na jakimkolwiek pokazie poletku czy seminarium poświęconemu soi? Jeśli nie to zachęcam abyście zaczęli to robić wtedy sami się przekonacie, jaki postęp w hodowli soi został poczyniony na jej korzyść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Zastanawia mnie jedno, mówisz że soja ma dość długi system korzeniowy bo ciągnie składniki pokarmowe z głębszych warstw niż zboża czyli podobnie jak rzepak, w takim razie jak przy uprawie przy 12cm te korzenie przebijają się w głębsze warstwy?? Rozumiem uprawa bezorkowa, ale z uprawką typu głębosz czy gruber na 20cm.

Porównująć 2t które planujesz osiągnąć przy cenie 1500zł przyjmijmy już po potrąceniach na glebach 3-4 klasa to nie sądze że wyjdzie lepiej niż rzepak przy 4t i cenie 1500zł jaka była na początku, a przy wcześniejszych kontraktach 1800zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73

Bierzesz pod uwagę jakie koszty musisz ponieść żeby wyszło ci rzepaku 4t/ha? Na którejś z poprzednich stron ktoś dość dokładnie podsumował koszty soi i powiem Ci że tragedii nie ma. W tym roku nie zdążyłem ale w przyszłym też spróbuję soi na kilku ha....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To korzenie roślin uprawnych przerastają tylko uprawianą część gleby? Głębiej w część profilu glebowego nie sięgają?

Rzepak jest zdecydowanie "przereklamowany"

Soja ma dużą przewagę nad rodzimymi strączkami ze względu na jedną rzecz. Zawiera olej a żeby go wydobyć poddawana jest obróbce termicznej dzięki której wzrasta jej wartość żywieniowa. Poddawanie obróbce termicznej naszych strączkowych to tylko podnoszenie kosztów a u soi odbywa się to tak przyokazji bo ile białka mają surowe nasiona soi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Przereklamowany? Co z mi z tej wartośći żywieniowej jeśli na rzepaku lepiej wyjde??

 

@ziomster koszty czy przy 3 czy przy 4 tonach takie same, zawsze kręci się koło tych 3tyś/ha ostatnie lata, wysokość plonu bardzo zależy od pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Żeby siać soję i liczyć na dwie tony i sprzedać po 1500 to trzeba mieć nie równo pod sufitem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

No właśnie nie rozumiem czemu piszesz że soja czy też groch (tu juz jest wogole pomyłka totalna) jest bardziej opłacalna niż raps.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

AgroYoumis też podaje, że można uzyskać takie plony, ale mówię tu o seminarium, które odbyło się w Głubczycach poświęcone właśnie soi uprawiają tam soje nie tylko z AgroYoumis, ale też z innych krajów między innymi Polskie odmiany soi i stwierdzono tam, że z tych 3 letnich doświadczeń plony na poziomie 4ton z 1ha są jak najbardziej możliwe na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku są rolnicy, którzy mieli po 3,5 tony z 1ha a co do grochu to niestety, ale jego dni też są policzone tak jak i pozostałych strączkowych niestety soja bije go o głowę a to z powodu wyższej zawartości białka i Lepszej jego, jakości jak gdzieś Czytałem białko soi jest porównywalne do białka z kurzego jaja a podobno ono jest wzorcem no i z powodu zawartości oleju, którego groch ani pozostałe strączkowe nie maja i to powód, dla którego nasze strączki niestety nigdy nie zrobią kariery na duża skalę rozumiem wasze zdziwienie, co do soi, ponieważ jeszcze niedawno sam uważałem, że soja niema u nas szans, ale jak tylko dowiedziałem się, że są nowe odmiany, które osadzają wyżej strąki i maja krótszy okres wegetacji to zacząłem się tym interesować bardziej poważnie dużo czytałem na ten temat no i jeździłem gdzie się Dało żeby zobaczyć jak to Wygląda w realu to spowodowało, że zmieniłem zdanie i uwierzyłem, że soja zagości na naszych pola tak jak i kukurydza dzisiaj już nikt nie musi mnie przekonywać, że soja może być uprawiana w Polsce w tą niedziele byłem w Bednarach na Agro Show i czy mi uwierzycie czy nie to jechałem tam żeby zobaczyć tam poletka uprawowe z AgroYoumis, które były założone w trzech różnych miejscach i na różnych glebach najbardziej interesowały mnie poletka założone na 5-6 klasie i możecie mi wieżyc lub nie, (kto tam był to sam widział jak było) byłem zaskoczony tym, co zobaczyłem jak Ktoś by mi powiedział, że Na 5-6 klasie sieje soje to uznałbym go za niepoważnego, ale że sam to widziałem to muszę przyznać, że soja wyglądała bardzo dobrze osoba prowadząca pokaz twierdziła, że plon jest szacowany na 2-2,2 tony z 1ha i mogę stwierdzić, że nie było w tym przesady a tak na marginesie czy ktoś z was był na jakimkolwiek pokazie poletku czy seminarium poświęconemu soi? Jeśli nie to zachęcam abyście zaczęli to robić wtedy sami się przekonacie, jaki postęp w hodowli soi został poczyniony na jej korzyść

Siejesz trochę propagandę... Gdyby rośliny strączkowe w Polsce były popularne, liczba odmian byłby wyższa, byłoby więcej badań to uwierz ze dałoby się wyprodukować odmiany łubinu, grochu czy bobiku porównywalne do soi a może i lepsze. To że soja jest tak popularna to i nasza wina, kiedyś ona była gorsza niż strączkowe uprawiane w europie.

To korzenie roślin uprawnych przerastają tylko uprawianą część gleby? Głębiej w część profilu glebowego nie sięgają?

Rzepak jest zdecydowanie "przereklamowany"

Soja ma dużą przewagę nad rodzimymi strączkami ze względu na jedną rzecz. Zawiera olej a żeby go wydobyć poddawana jest obróbce termicznej dzięki której wzrasta jej wartość żywieniowa. Poddawanie obróbce termicznej naszych strączkowych to tylko podnoszenie kosztów a u soi odbywa się to tak przyokazji bo ile białka mają surowe nasiona soi?

A ja powiem jeszcze inaczej. Polska soją powinien być rzepak, lepszy olej i białko porównywalne do białka soi. Jego wadą jest wysoka zawartość włókna, ale porozmawiamy kiedy wejdą odmiany "000"

Nasiona soi zawierają 23% białka i 36% tłuszczu. Żadna rewelacja.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

No właśnie nie rozumiem czemu piszesz że soja czy też groch (tu juz jest wogole pomyłka totalna) jest bardziej opłacalna niż raps.

Moje zyski z grochu przy stosunkowo niewielkich nakładach wyniosły odpowiednio na ha 2011 2,5 tys, 2012 4 tys , 2013 1,5 tys. +JPO, UPO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sojaXXI    0

Witam! Jeśli chodzi o odmiany soi firmy AgroYoumis to cena na Annushke C2 jest 644 zl netto na obsianie jednego ha (140 kg/ha), Mavka z kolei kosztuje 700 zl netto na obsianie 1 ha (100 kg/ha).

Jeśli chodzi o skup soi towarowej, to są firmy paszowe, które ją skupują. Rolnicy sie wypowiadali na ten temat podczas AgroShow w Bednarach i mówili, że im te firmy paszowe proponują ceny od 1900 do 2100 zl za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Koledzy, ja uprawiam soję na niedużym areale już klka lat. Gleby klasy IIIb i IV. Na własne potrzeby jako pasza dla kur. Realny plon to od 2 do 2,5 tony z ha. Soja znakomice znosi suszę, ale w momencie kiełkowania musi być wilgoć w glebie, inaczej wschody są słabe i nierównomierne. Co do ochrony przed chwastami - linurex bezpośrednio przed siewem. Po wschodach można zastosować Sencor i pochodne metrubuzyny, ale jak najmniejszą zalecaną dawkę. Wysokie dawki nie zabijają rośln, ale powodują przejściowe zahamowanie wzrostu. Niektórzy stosują też Basagran i Command. Soja nie wymaga ochrony fungicydowej ani nie ma w naszym kraju naturalnych szkodników. Bardzo szybko zakrywa glebę. Zbieram kombajnem w pierwszej dekadzie września - odmiana Aldana, polska. Nie sprzedawałem jeszcze, ale już są w mojej okolicy (lubelskie) firmy, które prowadzą skup, podobno skupuja zakłady tłuszczowe.

Co do opłacalności - jeśli przyjąć dochód z 1ha na poziomie 3000 pln (2t), to koszt uprawy soi nie przekracza 1200zł/ha. Liczyłem uprawę rzepaku - koszt zabiegów przeciwko szkodnikom i fungicydowych nestety zwiększa koszt uprawy rzepaku względem soi 2x. Jeśli będzie zapewniony zbyt soi w skupie, zastanowię się nad zwiększeniem zasiewu do 2-3 ha rocznie. To doskonałe stanowisko pod pszenicę jako roślinę następną. No i dla tych, co mają wymagania rolno-środowiskowe, szansa na sensowny płodozmian. Soja ma tę zaletę, że nie przyciąga dzików, w mojej okolicy to plaga, dlatego ludzie zrezygnowali z kukurydzy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

milanreal1

Soja Annushka ma około 17-21% oleju i 35-40% białka a co do propagandy to myślę, że ty ja siejesz a raczej masz niespełnione marzenia odnośnie rzepaku i naszych strączkowych one nie zastąpią soi, ale oczywiście nikt ci nie każe jej siać, jeśli jesteś takim patriotom odnośnie naszych roślin to jak najbardziej możesz je uprawiać chce ci tylko powiedzieć, że kukurydza też nie jest nasza i jak zaczynali ją siać to też tak mówiono jak ty teraz o soi stety czy też niestety soja wejdzie na nasze pola czy tego chcemy czy nie tylko od nas zależy, co będziemy siać oczywiście ja będę Siać soje. Soje też wciąż się udoskonala, więc nie sadzę żeby rzepak ją prześcignął, ale oczywiście mogę się mylić tak jak i ty

Tomek90

Oczywiście rzepak też ma dobry system korzeniowy, ale nie można go porównywać do soi czy też innych strączkowych soja daje radę nawet, gdy jest susza rzepak już niestety nie daje rady, jeśli chodzi o przedplon nie chce się tu rozpisywać o zaletach soi czy tez ogólnie o strączkowych wiadomo jest, że to jest najlepszy płodozmian rzepak, co najwyżej może mu tylko dorównywać nie wiem, dlaczego myślisz, że bez głębszej uprawy rośliny nie dadzą sobie rady głęboka uprawa niszczy dżdżownice naturalnych ‘’rolników” dżdżownice penetrują glebę na 2 m w głąb ziemi, więc nie martw się o korzenie one wykorzystują właśnie te kanały Które tworzą dżdżownice tylko trzeba pozwolić im się rozmnożyć a głęboka uprawa temu nie sprzyja, dlatego staram się uprawiać jak najpłycej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W tym tygodniu będę kosił jak pogoda dopisze to w piątek zacznę oczywiście bez względu na plon, jaki uzyskam w przyszłym roku zamierzam posiać 30ha soi i na pewno będą dwie odmiany, czyli 2 odmiany firmy Agro Youmis - Annushka i Mavka lub 2 odmiany firmy Saatbau Linz - Merlin, Lissabon a może nawet wszystkie 4 odmiany wtedy będę miał porównanie, która u mnie najlepiej wypadnie

 

SOJA WYKOSZONA

 

Dzisiaj 5-10-2013r. wykosiłem soje plon, który udało mi się zebrać to około 1200kg z 1ha pisze udało mi się nie bez powodu, ponieważ sporo strąków było poza zasięgiem hedera wydawało mi się, że pole jest równe, ale jak zacząłem kosić to byłem bardzo zdziwiony jak bardzo nierówne jest pole myślę, że w przyszłym roku będę musiał bardziej wyrównać pole, aby straty były mniejsze mimo to nie jestem załamany z powodu tego, że nie udało mi się zebrać 2000kg z 1ha w przyszłym roku bardziej się postaram lepiej wyrównam pole, co do wilgotności to soja miała 13% wilgotności myślę, że gdybym poczekał jeszcze 2 Dni to była by jeszcze suchsza a na koniec dobra wiadomość a mianowicie wzrosła dopłata do strączkowych na 1ha z 650zł do 720zł, czyli siejąc strączkowe w tym soje macie prawie raz taka dopłatę wiec, jeśli macie zamiar spróbować siać soje to właśnie teraz zanim są tak wysokie dopłaty ewentualne niepowodzenie w uprawie pokryje wam wysoka dopłat do miedzy innymi soi

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tandam    4

Witam!

Kolego pstaszek mam pytanko, czy podczas omłotu natłukło się dużo połóweki? Jeśli tak to czy nie są one problemem przy sprzedaży, czy może trzeba je odczyścić.

Co do wilgotności to jest jakiś górna granica której nie można definitywnie przekroczyć podczas sprzedaży i trzeba dosuszać soję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do połówek to nie było tego za wiele przy tej wilgotności dzwoniłem do jednej firmy, która skupuje do pozyskania oleju to oni sobie życzą, aby nie miała więcej niż 12% wilgoci i co najmniej 18,5% zaolejenia i co najmniej 35% białka, ale myślę, że to będzie tak jak z rzepakiem będą po prostu potrącenia jeszcze jedno soja zawiera olej tak jak rzepak, więc przy zbyt dużej wilgoci będzie się psuć podczas przechowywania tak jak i rzepak, ale, przy jakiej wilgotności to nie mam pojęcia ja moją już przeczyściłem na wialni odśrodkowej będę próbował taka sprzedać, ale jeśli się okaże, że za lepiej Wyczyszczoną będzie można dostać większa cenę to ja doczyszczę tak żeby połówek też niebyło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tandam    4

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

Co do połówek to pytałem z tej racji ponieważ od kilku lat sieję groch jadalny i właśnie zawsze miałem problem sprzedać go z połówkami jako materiał konsumpcyjny i musiałem czyścić na petkusie, chociaż z ostatnich dwóch sezonów poszedł bez czyszczenia jako paszowy i to w tej samej cenie więc dla mnie korzystniej.

Kolego pstaszek a jaką szerokość międzyrzędzi stosowałeś w soi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja akurat siałem, co 2lejek, czyli około 22cm, ale można siać nawet, co 70cm w dużej mierze zależy to od odmiany na przykład anushka zalecana jest w węszymy rozstawie międzyrzędzi a mavka w szerszym, co za tym idzie mniej się jej wysiewa na 1ha w rzadszym siewie soja wypuszcza sporo pędów a jak jest gęściej to jest tylko pojedynczy pęd wyrwałem raz taką soje z rzadkiego siewu na poletku doświadczalnym była to mavka miała kilka pędów bocznych naliczyłem na tej roślinie aż 150 strąków a na roślinach z gęstego siewu było około 30 strąków, czyli 5ciokrotnie mniej w przyszłym roku posieje rzadziej Co Najmniej, co 3-4 lejek, czyli około 33cm-44cm między rzędami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj