AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

gwozd    104

Jakoś nikt nie chce pochwalić się efektami tych doświadczeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kilonek    0

ja akurat miałem przyjemnosc siac soję

nawet odmiane anuszke proponowana przez firmę AgroYoumis szczeże mówiąc nie polecam wspólprace z tą firmą, walą sobie w ch.... jak tylko mogą

aby sprzedac nasiona, a potem są juz problemy, oczywiście ja sobie z ty poradziłem ale na włąsną ręke wziołem temat w swoje ręce

siac moża soję, stanowisko za***iste he

tylko trzeba dojśc do wprawy z uprawą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam, ·śledzę ten temat, ponieważ też chce posiać soję dotychczas siałem łubin wąskolistny KALIF plony na poziomie 1,5-2,5t z ha (siałem 12-15ha plon w dużej mierze zależny od przebiegu pogody chłodne i deszczowe dni w czasie kwitnienia ograniczają plon), czyli plony żadna rewelacja dodając do tego niską cenę za łubin w granicach 1zł za 1kg (w tym roku sprzedałem po 1,5zł za 1kg zaraz po żniwach, ale to tylko, dlatego że śruta sojowa w tym czasie osiągała rekordowe notowania dochodzące do 2,8zł za 1kg to kupujący zgodził się dać 1,5 za 1kg łubinu), dlatego moje zainteresowanie siewem soi z tego, co Zdążyłem się dowiedzieć na ten temat to plony też w dużej mierze zależne są od przebiegu pogody i wąchają się od 1 - 4t/ha, czyli rozbieżność bardzo duża, ale z tego, co wiem to plony 1-1,5t/ha były uzyskiwane na glebach słabych IV - V klasy lub nieodchwaszczanych i nienawożonych na glebach klasy III plony kształtowały się na poziomie 2 - 3,5t/ha, czyli lepiej niż łubin a i cena za soję jest dużo wyższa, bo można za nią dostać 2zł za 1kg to nawet przy plonach 1,5 - 2t/ha jest wyższa opłacalność niż łubinu tym bardziej, że koszty uprawy są podobne jedynie nasiona soi Są droższe kształtują się w granicach od 500zł za 100kg do 700zł za 100kg i są zależne od klasy materiału siewnego, czym lepszy tym droższe wysiew na 1ha podobnie jak łubin około 150kg/ha zależne od odmiany i siły kiełkowania, co do pobierania azotu z powietrza to tak jak wszystkie strączkowe soja też ma takie zdolności azot pozostawiony przez takie rośliny jak soja itp. to około 40 - 60 kg czystego azotu w dużej mierze zależne od tego jak uda się nam dana roślina, czym lepszy plon tym wyższa zawartość pozostawionego azotu w glebie to tyle, co wiem o soi, ponieważ nigdy jej Nie siałem to te informacje są z drugiej ręki cos więcej będę mógł powiedzieć w przyszłym roku jak posieję mam zamiar posiać 15ha dwie odmiany jedna to Merlin tu można zaopatrzyć się w nasiona tej odmiany http://www.Centrala-...om=1&pidx=204�� i odmianę Annushka (czyt. Anuszka) tu można zaopatrzyć się w nasiona tej odmiany http://www.agroyoumis.eu/?page_id=646 .

Co do skarmiania nasion soi to nie jest to takie proste, ponieważ soja zawiera sporo substancji antyżywieniowych to trzeba ja przed skarmianiem poddać obróbce termicznej parowanie, prażenie itp. dopiero po takiej obróbce nadaje się do skarmiania więcej na temat skarmiania całych nasion - http://www.asaim-eur...gdiets_PL.pdf�� i tu http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399

Polecam też http://pl-pl.faceboo...268634573181757

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak Ci soja sypnie 3,5t z ha to będzie cud. Potencjał plonowania to ona ma niski, taki jak i inne polskie motylkowe. Przed skarmianiem musi być poddana obróbce termicznej i ekstrakcji oleju(bo ten tłuszcz w żywieniu nam niepotrzebny). Jak nasze motylkowe poddasz obróbce termicznej to tez pozbędziesz się substancji antyzywieniowych. Na Twoim miejscu bym nie rezygnował z tego łubinu, w "podobno niezastąpionych" właściwościach soi jest dużo propagandy. Nie ma ludzi niezastąpionych, z roślinami jest podobnie ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Soje chce siać tylko na sprzedaż, łubin też siałem tylko na sprzedaż nie prowadzę żadnej hodowli, dlatego dla mnie niema znaczenia czy soja jest lepsza do skarmiania czy gorsza to już decyzja dla hodowców, ale z odnośników, które podałem w poprzedniej mojej wypowiedzi ( http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399 i tu http://www.asaim-eur...pigdiets_PL.pdf ) wynika, że białko soi jest porównywalne z białkiem kurzego jaja a podobno białko kurzego jaja jest najlepsze, więc tą dyskusje, co jest lepsze chciałbym pozostawić hodowcą oni wiedzą najlepiej, które białko jest lepsze czy z soi czy łubinu czy też innych naszych strączkowych. Wiem tylko, że większe zainteresowanie jest soją niż łubinami i innymi strączkowymi krajowymi a i cena soi jest wyższa wiec nawet jak plony będą takie same to moje dochody będą większe i w tym kierunku chciałbym iść.

Bardziej mnie interesuje czy masz jakieś doświadczenie w siewie soi i co mógłbyś poradzić mi, jako początkującemu w uprawie tej rośliny czy ilość nasion, jaka podają do wysiewu jest wystarczająca czy też lepiej ją zwiększyć? A może zmniejszyć? W uprawie łubinu zauważyłem, że niższa ilość wysiewu od podawanej lepiej się sprawdzała niż wyższa przy wyższej łubin bardziej intensywnie wyrastał słabiej zawiązywał strąki, wylegał, były większe straty przy zbiorach, co w konsekwencji dawało niższy plon niż posiany rzadziej, może masz jakieś wskazówki odnośnie nawożenia, co do ph gleby itp. byłbym wdzięczny z wszelkie info dotyczące uprawy soi. Posiadam siewnik VADERSTAD Rapid 400· więc wysiew nasion jest precyzyjny i niema problemu z nasionami, które by leżały na powierzchni ziemi nieprzykryte, łubin siałem w uprawie bez orki i tak chciałbym siać soję, dwukrotne talerzowanie jeden raz zaraz po zbiorach zbóż i drugie po wschodach samosiewów i chwastów czy taka uprawa sprawdzi się też w uprawie soi?. Proszę wszystkich, którzy wiedzą coś na temat uprawy soi o wypowiedź w tej sprawie z góry dzięki.

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dlaczego krzyczysz??

A gdzie sprzedasz soję? Hodowców interesuje poekstrakcyjna śruta sojowa, nie wiem czy ktoś zechce kupić całe nasiona. Gdyby było zapotrzebowanie na soję to też chętnie przerzuce się z łubinu

W tym roku zrobiłem można powiedziec taki eksperyment. Kurczakom brojlerom dodawałem do zbóż śrutę z łubinu wąskolistnego którą wcześniej sparzałem wrzątkiem. Dodatek był około 15% i niezauważyłem żadnych negatywnych śkutków. Ładnie rosły i dobrze smakowały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

gwozd

Nie krzyczę to po pierwsze po drugie nie pisałem, że chce sprzedawać soje hodowcą jak już pisałem soja pełno tłusta nie nadaje się do skarmiania i to nie tylko z powodu zawartości oleju tutaj jest wszystko, co powinieneś wiedzieć o skarmianiu soi pełnotłustej ( http://www.modr.pl/s...&t=399��i��tu�� i tu http://www.asaim-eur...pigdiets_PL.pdf )

W Polsce niema jak naradzie podmiotu, który by się zajmował skupem soi jak i łubinu i innych roślin białkowych zostają pośrednicy a oni w tym roku płacili za soję 2zł za 1kg a za łubin 1zł za 1kg, więc dla mnie jest jasne, co bardziej się opłaca w twoim przypadku jak chcesz skarmiać to wiadomo, że nie tedy droga, ale jak już pisałem nie chce dyskutować na temat skarmiania i jakie białko jest lepsze, bo to nie ta działka reasumując chodzi mi konkretnie czy ktoś z was siał i czy może się podzielić doświadczeniem odnośnie uprawy soi spostrzeżenia uwagi rady To mnie interesuje jak ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat to bardzo proszę

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Soje chce siać tylko na sprzedaż, łubin też siałem tylko na sprzedaż nie prowadzę żadnej hodowli, dlatego dla mnie niema znaczenia czy soja jest lepsza do skarmiania czy gorsza to już decyzja dla hodowców, ale z odnośników, które podałem w poprzedniej mojej wypowiedzi ( http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399 i tu http://www.asaim-eur...pigdiets_PL.pdf ) wynika, że białko soi jest porównywalne z białkiem kurzego jaja a podobno białko kurzego jaja jest najlepsze, więc tą dyskusje, co jest lepsze chciałbym pozostawić hodowcą oni wiedzą najlepiej, które białko jest lepsze czy z soi czy łubinu czy też innych naszych strączkowych. Wiem tylko, że większe zainteresowanie jest soją niż łubinami i innymi strączkowymi krajowymi a i cena soi jest wyższa wiec nawet jak plony będą takie same to moje dochody będą większe i w tym kierunku chciałbym iść.

Bardziej mnie interesuje czy masz jakieś doświadczenie w siewie soi i co mógłbyś poradzić mi, jako początkującemu w uprawie tej rośliny czy ilość nasion, jaka podają do wysiewu jest wystarczająca czy też lepiej ją zwiększyć? A może zmniejszyć? W uprawie łubinu zauważyłem, że niższa ilość wysiewu od podawanej lepiej się sprawdzała niż wyższa przy wyższej łubin bardziej intensywnie wyrastał słabiej zawiązywał strąki, wylegał, były większe straty przy zbiorach, co w konsekwencji dawało niższy plon niż posiany rzadziej, może masz jakieś wskazówki odnośnie nawożenia, co do ph gleby itp. byłbym wdzięczny z wszelkie info dotyczące uprawy soi. Posiadam siewnik VADERSTAD Rapid 400· więc wysiew nasion jest precyzyjny i niema problemu z nasionami, które by leżały na powierzchni ziemi nieprzykryte, łubin siałem w uprawie bez orki i tak chciałbym siać soję, dwukrotne talerzowanie jeden raz zaraz po zbiorach zbóż i drugie po wschodach samosiewów i chwastów czy taka uprawa sprawdzi się też w uprawie soi?. Proszę wszystkich, którzy wiedzą coś na temat uprawy soi o wypowiedź w tej sprawie z góry dzięki.

I tu się natykasz na ta propagandę :D No ale cóż no ta są podatni wszyscy producenci pasz w Polsce, niestety. I rozumiem Cię, jak każdy rolnik wychodzisz z założenia że najważniejszy jest rachunek ekonomiczny. Ja nie uprawiam strączkowych, nie jest to opłacalne i problem ze zbytem. Dlatego patrze na to z pozycji obserwatora i widać że jest to niepokojące. Uprawa soi trochę się interesowałem, i moje wnioski sa takie że jak uprawa strączkowych jest zawodna, to soi już absolutnie zawodna :D Ale źródła sprzed paru lat, propaganda na siew "najlepszej" soi ogromna więc ciągle dużo się zmienia.

 

@gwozd, kiedyś czytałem artykuł z producentem trzody że dodawał do paszy 20% łubinu żółtego bez obróbki termicznej i nie zauważył negatywnego wpływu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

To dlaczego do Nutreny dostarczają soję? Nie wiem w jakiej postaci, ale że mam ich firmę pod nosem to słyszę na radiu CB że np "soja na wagę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nasiona? To w ogóle ktoś to w Polsce uprawia na większa skale? Nie wydaje mi się.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

kwestia co to znaczy większą skale - ja dla centrali nasiennej miałem ok. 10 ha na reprodukcje, plony przekroczyły lekko 2 tony/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

szarywik można wiedzieć po ile ją sprzedałeś? Na reprodukcje to co innego. Wszyscy nie będą uprawiać na reprodukcje.

Czytałem gdzieś o skarmianiu świń całymi nasionami i o ile dobrze pamiętam nie było żadnej rewelacji

Do nutreny jedzie pewnie poekstrakcyjna śruta sojowa. Wszyscy na to mówią porostu soja. Nie słyszałem żeby ktoś sprowadzał do polski całe nasiona soi i tu je przetwarzał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Panowie nie bądźcie tak sceptyczni, co do soi jeszcze nie dawno takim sceptykiem był każdy, co do kukurydzy a dzisiaj siejemy ją i to z wielkim sukcesem myślę, że nie długo będzie to samo z roślinami białkowymi inaczej białko u nas będzie zawsze drogie wiec musimy siać rośliny białkowe, aby to zmienić. Weźcie pod uwagę jeszcze jedna sprawę do hektara uprawy roślin strączkowych i motylkowych jest dopłata w wysokości dokładnie 672,56zł tyle dostałem w tym roku do tego trzeba powiedzieć o tym że rośliny motylkowe i strączkowe nie potrzebują azotu w formie nawozowej, ponieważ same pobierają sobie azot, jeśli odliczymy 400kg saletry na 1ha to znów zostaje nam około 500-600zł do tego dodajmy pozostawiony azot przez te rośliny wacha się to miedzy 40 a 70 kg czystego azotu na 1ha przyjmijmy, że jest to 50kg czystego na 1ha, czyli około 150kg saletry, co daje nam następne 200-220zł na 1ha reasumując po podliczeniu wychodzi nam Około 1400zł na 1ha plus dopłata do materiału siewnego o ile dobrze pamiętam coś około 150zł na 1ha, czyli łącznie 1550zł na jeden ha teraz widać, że to się może nam opłacać o ile będzie zbyt na rośliny białkowe a myślę, że w miarę powiększania areału roślin białkowych będzie też rozwijał się rynek skupu tych roślin w Polsce. Co myślicie o takim podejściu do sprawy?

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

i chcą jeszcze podnieść dopłatę do strączkowych. Więc areał może się sporo zwiększyć głównie dzięki rolnikom Warszawskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja jestem z południa Polski u nas zainteresowanie roślinami białkowymi a szczególnie soją w ostatnim czasie jest spore sporo sieje się grochu szczególnie hodowcy tym się zajmują uzyskują niezłe plony nawet 4-5ton z 1ha sieją z wsiewka zboża żeby zapobiec nadmiernemu wyleganiu, ale taka mieszanka nie kwalifikuje się do dopłat do strączkowych, czyli dla mnie to niestety niezbyt intratny interes tym bardziej, że cena grochu oscyluje wokół 700zł za tonę tak jak i bobiku wyższe plony niższa cena ( PARANOJA rośliny, które zawierają 2 a nawet 3 razy więcej białka niż pszenica są tańsze, jeśli tak będzie dalej to niema, co liczyć na większą uprawę naszych roślin białkowych ) ciągle podnoszony jest temat substancji anty żywieniowych w tych roślinach i ewentualne koszt ich neutralizacji w soi jest inaczej, ponieważ przemysł jest Zainteresowany pozyskaniem z niej oleju podczas pozyskiwania oleju otrzymujemy gotowy produkt śrutę sojową bez dodatkowej obróbki nadającą się do skarmiania i w tym tkwi sukces soi podczas pozyskiwania oleju dochodzi do neutralizacji substancji antyżywieniowych z soi a więc przemysł traktuje soje, jako źródło oleju o wysokiej przydatności do spożycia dla ludzi i zwierząt a dodatkowo sprzedaje odpad, który jest świetną paszą białkową i dlatego opłaca się skupować soję a nie nasze roślinki białkowe one nie maja produktu, którego potrzebuje przedsiębiorca, aby mógł Nannim zarobić to samo jest z rzepakiem gdyby nie zawartość oleju w rzepaku to nikt by się nim Nie interesował, dlatego panowie soja Nam pozostaje a pozostałe białkowe to tylko na własne potrzeby przemysł się nimi nie interesuje wiec kokosów na nich nie zrobimy tak właśnie ja to widzę

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A kto w Polsce pozyskuje olej z soi? Kto kupuje soję do celów przemysłowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Właśnie oto chodzi, że nikt, bo niema na dzień dzisiejszy na tyle nasion soi, aby ktoś widział w tym interes ( na razie tylko pośrednik robi na tym kasę) najpierw musi być odpowiednia ilość nasion a na pewno jakiś przedsiębiorczy rodak się tym zajmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No właśnie żeby siać trzeba to gdzieś sprzedać. Takie błędne koło.

Nie prościej zrobić receptury pasz z grochem, łubinem, bobikiem? I

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Moim zdaniem soja ma przyszłość tak jak i kukurydza kiedyś traktowana, jako pasza w postaci kiszonek ( tylko zapaleńcy siali na ziarno) dzisiaj uprawiana z powodzeniem w naszym kraju. Widać duży postęp w nowych odmianach soi szczególnie Ukraińska zarejestrowana już w Europie, jako przydatna do uprawy, ale jest też nasza i niemiecka o nieco dłuższym okresie wegetacji, ale na dzień dzisiejszy wszystkie liczące się odmiany maja okres wegetacji nieprzekraczający 130 dni to jest 4 miesiące jest to bardzo ważne, ponieważ wysiew soi powinien być wykonany 0koło 7dni po terminie kukurydzy, jeśli założymy, że będziemy siać ja do połowy maja to zbiór przypadnie nam do połowy września a Ukraińska ma okres wegetacji około 100 dni, więc o 1 miesiąc wcześniej. Na Opolszczyźnie były próby siewu tej odmiany po zbiorach jęczmienia ozimego i to z powodzeniem nasiona trzeba było dosuszać plon też nie był zabójczy, ale nie w tym rzecz tylko chodzi oto ze można zebrać praktycznie dwa plony a to już nie jest śmieszne myślę, że w krótkim czasie rozwinie się produkcja soi szczególnie w rejonach południowej Polski podobnie było z kukurydzą tak też się stanie w najbliższej przyszłości z soja wiadomo że w całym kraju w najbliższej przyszłości nie będzie to możliwe podobnie jak było z kukurydzą a dzisiaj można ją siać od gór po morze jest tyle różnych Odmian to Samo czeka nas, jeśli chodzi o soję

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

No tak nik nie kupuje bo niema zakładów, zakład by powstał jakby większa ilość była by dostępna. A na tłoczniach oleju rzepakowego nie da się tłoczyć oleju z soi? tak tylko gdybam bo powstała w mojej okolicy tłocznia rzepakowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tego nie wiem czy da się wytłoczyć soję na tych samych tłoczniach, co rzepak na pewno nie było by takiej wydajności jak na typowo do soi, ale na początek s pewnością mogłyby być. Ale jest pewne, że nie jest to na rękę naszemu przemysłowi tłuszczowemu, aby powstała na rynku konkurencja i tu może być problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie ważne które strączkowe. Groch czy soja, ważne żeby kasa którą wydaje się na śrutę sojową została w naszej kieszeni. A dodatkowo zwiększony areał uprawy strączkowych to lekarstwo dla gleb i lepsza jakość zboża

Tylko kiedy to w naszym kraju powstana przetwórnie soi. coś wydaje mi się że nie tak prędko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj