AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

KRISS75    54

Kolego jahooo jak to nie było nic dopuszczone do soi.Chyba że chodzi Ci o same samosiewy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

właśnie zamówiłem na próbę nowe dwie odmiany od saatbau linz :Anser i Paradis, posieję po 1ha, obok pozostałych odmian które mam z zeszłego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9110

To co poza sencor liquid miało w roku 2015 rejestrację w soi ? Chyba, że czegoś nie doczytałem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Po za Sencorem nic.Odniosłem się do Twojego postu.Napisałeś że nie było nic dopuszczone a ja napisałem co było ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co sądzIcie o butoxone ja w grochu na dwuliścienne go stosowałem tylko że chwasty były przyduże a i dawke dałem małą bo 2,5l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

farmtrac675dt kolega Pstaszek@ testował butoxone i niestety soja nie przetrwała.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam, jestem w trakcie realizacji zamawiania soi i na 99% będę miał te odmiany ALIGATOR, ANSER, ABELINE, AMANDINE no i MERLINA też będę siał będzie go najwięcej pod wielkim znakiem zapytania zostaje odmiana soi AMAROK dopiero po świętach będę wiedział czy będę ją miał w tym roku posieje tylko 20 ha myślę, że to i tak dużo zważywszy na fakt, że na razie nic się nie mówi o dopłatach do strączkowych, więc siejemy w tym roku na własny koszt

Co do chemii to mam już na 6,5 ha Proman + Command + sencor liquid to jedna mieszanka reszta będzie pryskana sencor liquid + command, czyli tak jak w zeszłym roku a po siewie mam zamiar zastosować refine 50 niestety nie jest jak na razie dostępny w Polsce mam go z Czech

Poza tym planuję zastosować tak jak i w ubiegłym roku uprawę między rzędzi

Czyli ten rok to rok testowania w moim gospodarstwie odmian soi mam nadzieję, że któraś z tych odmian sprawdzi się w moim gospodarstwie

W tym roku na pewno nie będę już testował żadnych środków do odchwaszczania soi jest coraz więcej zarejestrowanych, więc niema sensu szukać innych na pewno będzie ich coraz więcej, więc ten temat sobie odpuszczam

Nie będę zachęcał nikogo do siania soi, ale myślę, że warto z nią poeksperymentować tym bardziej pozostawia więcej azotu w glebie niż groch wstawię tu tabelę, którą już wcześniej wstawiałem dla przypomnienia

Gatunek rośliny                                Gatunek bakterii                                        Związany azot, kg/ha/rok

Łubin                                               Bradyrhizobium sp.                                              20–200

Groch                                    Rhizobium leguminosarum bv. viceae                             55–77

Bób                                        Rhizobium leguminosarum bv. viceae                            45–552

Soczewica                              Rhizobium leguminosarum bv. viceae                            88–114

Soja                                             Bradyrhizobium japonicum                                       40–200

Fasola                                 Rhizobium leguminosarum bv. phaseoli                            40–70

 

Jak widać soja ma spore przebicie w stosunku do grochu prawie 3 krotnie więcej azotu można uzyskać po soi niż po grochu

Czyli nie zachęcam do siania soi, ale proponuję rozważyć jej uprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek zawsze miałeś 30ha, co na pozostałych 10 będziesz uprawiał jeśli nie tajemnica :P Boxerem nie myślisz prysnąć soi bo też dostał rejestracje bo mnie kusi boxerem spróbować.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zmniejszyłem areał z powodu wysokich kosztów i braku dopłaty do strączkowych no i jak pokazał zeszły rok można nieźle wtopić na soi ja wtopiłem ponad 50 tyś zł, więc jak nie znajdę odmiany, która będzie w moim gospodarstwie plonować na poziomie 3 tony średnio z ha to raczej zrezygnuje z uprawy soi

Na tych 10 ha, które nie obsieje soja będzie jęczmień jary sieje go żeby spełnić wymogi dywersyfikacji

Co do boxera to raczej nie w tym roku jak pisałem kupiłem już środki i z nowych przetestuje proman w mieszance z commandem i sencorem no i po wschodach refine 50 myślę, że na ten rok wystarczy testowania, bo będzie kilka odmian soi no i dwa nowe środki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek a skąd info, że dopłat do motylkowych nie będzie? refine ktoś u nas rozprowadza czy od Naszych Południowych Sąsiadów? 3t z ha to dosyć wygórowany plon ale myślę że jakby było te 2,5t to już na jakiś plus by wyszedł.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do dopłat to właśnie niema żadnej informacji jak na razie, więc należy przypuszczać, że będzie tak jak z materiałem siewnym dopiero jak wszyscy posieją to powiedzą ile będzie dopłaty

Co do refine to pisałem, że sprowadziłem z Czechosłowacji u nas na razie chyba nikt się tym nie zajmuje

Plon 3 tony zapewniłby opłacalność a 2,5 tony to moim zdaniem w naszych warunkach przy tak wysokiej cenie materiału siewnego to raczej granica opłacalności, więc podwyższyłem poprzeczkę i średnio musi być 3t z 1ha trzeba się też liczyć, że co roku nie będzie średnio 3t z 1ha, ale może być też więcej, dlatego średni plon w przeciągu 5ciu lat nie powinien spaść poniżej 2,5t z 1ha no chyba ze będziemy siać tylko własny materiał siewny to średnia z 5ciu lat może być na poziomie 2t z 1ha

Tak bynajmniej ja to widzę w moim gospodarstwie oczywiście każdy kalkuluje po swojemu, więc nie narzucam tu, że tak ma być tylko tak ja bym to widział w moim gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pstaszek jaką dajesz dawke łącząc te dwa herbicydy sencor liquid... + command...?


i ile dni po siewie ten oprysk i na jakiej klasie ziemi bo to też ważne?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zależy, na jakiej gleby, ale zazwyczaj sencor 0,5-0,55l na 1ha + command 0,15-0,2l na 1ha

Oprysk staram się wykonać zaraz po siewie, czyli jak najszybciej klasa gleby III i IV na słabszej stosuje mniejsze dawki w zaleceniach sencora mówi się, aby zastosować do 3 dni po siewie staram się tego przestrzegać, choć nie zawsze jest to możliwe 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Mi chodziło plon 2,5t ale przy założeniu że mam swoje nasiona, ja przy tej cenie soi haraczu za kwalifikat płacić nie myślę, chyba że zejdą z ceną do nasion bobiku i grochu gdyż plon soi ni jak ma się do plonu grochu czy bobiku także opłacalność podobna a cena nasion soi kosmos w stosunku do ww. no chyba że ciut na rozmnożenie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Czy ktoś testował w warunkach polowych zaprawianie nasiona baytanem trio? ja robiłem doświadczenie wazonowe zimą i w porównaniu z nasionami nie zaprawionymi niczym baytan trochę zahamował wzrost roślin ale bardzo ładnie ochronił przed grzybem ale to było doświadczenie wazonowe. szukam kogoś kto to zrobił na co najmniej 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25

No tak przy wykorzystaniu własnych nasion to te 2,5 tony na pewno będą przynosić zysk

tomaszek767

Praktycznie większość zapraw ma wpływ na kiełkowanie, czyli chodzi mi oto, że nasiona zaprawione wschodzą nieco później od niezaprawionych

Pytanie, co chcesz zwalczyć tą zaprawą w soi? Jeśli zgorzel siewek to, czemu akurat baytan trio?

Do zaprawiania soi są zalecane takie substancje czynne Fludioksonil, metalaksyl, Karboksyna, tiuram

Mogą być takie zaprawy Sarox T 500 FS (karboksyna, tiuram), Vitavax 200 FS (karboksyna, tiuram), Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS (tiuram) oczywiście żadna z tych zapraw tak jak i baytan trio nie maja rejestracji do stosowania w soi

Zazwyczaj w doświadczeniach używają zaprawy Vitawax 200 FS, w dawce 400 ml + 400 H2O na 100 kg nasion myślę, że ten Baytan trio nie jest konieczny, po co zwiększać koszty

Zaprawianie trzeba wykonać wcześniej, ponieważ ma wpływ na rozwój bakterii brodawkowych a bakterie brodawkowe przed samym siewem, co zmniejsza ryzyko zniszczenia ich przez zaprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Kolego @Pstaszek  wcześniej tzn ile będzie dobrze, tydzień wystarczy? mam jeszcze takie pytanie odnośnie nawożenia N  pszenicy po siji, jakie stosujecie


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie chodzi oto żeby był to tydzień czy dwa wcześniej tylko oto, że jak zaprawiasz przeciwko grzybom to najpierw zaprawa na grzyba a przed samym siewem bakteriami brodawkowymi możesz zaprawiać na grzyba przed dniem siewu czy też w tym samym dniu, co będziesz siał tylko żeby bakterie brodawkowe miały jak najkrótszy kontakt z zaprawą przed siewem

Co do stosowania azotu pod pszenicę po soi to ja stosuje metodę tak zwanych okien nawozowych, czyli daje na początek 120l RSM i zostawiam mały kawałek bez stosowania RSM te okienko daje mi możliwość zdecydowania, kiedy będzie brakować pszenicy azotu, czyli jak te okienko będzie wyraźnie jaśniejsze od pozostałej części gdzie był stosowany RSM to sygnał, który mówi, że trzeba zastosować następna dawkę

 

A to ciekawy artykuł na ten temat

 

Okno nawozowe - sposobem na określenie terminów nawożenia zbóż

 

trzeba skopiować i wkleić w przeglądarce

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/okno-nawozowe-sposobem-na-okreslenie-terminow-nawozenia-zboz,56906.html

 

 

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9110

Metoda fajna, ale jak masz duże kawałki pola. Na moich po 30-40 arów ciężko taki kawałek zostawć, musiałby mieć z 1 ar aby coś można było porównać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

@Pstaszek dzięki,   @jahooo na małych tez się da zawsze możesz w połowie pola wyłączyć rozsiewacz :)


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9110

No tak, ale taki 1 ar na 1ha różnicy nie robi, a żeby mieć jakiś wgląd w to, co się dzieje, trzeba by tak robić na każdym kawałku. Na takim 15-20arów 1 ar to już "kawałek".

Metodę obserwacyjną robię i tak, tyle, że bez mozaiki na polu. Dodatkowo, nie sprawdza się to na polach z różnorodną strukturą gleb, a takie u mnie przeważają.  Jeśli na polu o wielkości 1ha masz trzy rodzaje gleby , tzn  glina - borowina - gleba torfowa, to gdzie to okno zostawić ? Każda z nich inaczej trzyma wodę, inaczej się nagrzewa, ma inne właściwości kwasowe. 

 

Pisałem już w innym temacie, że każdy musi dostosować cykl uprawowy do własnych warunków mikroklimatycznych. Gdy koledzy z okolic Zamościa chcieli w tym samym terminie co koledzy z Piaski siać nawóz - nie dało się wjechać na pole, bo inna gleba, inny klimat, mimo, że to tylko 60km odległości.

Dziś byłem w polu - pszenica czeka na noce bez przymrozków, w piątek rano było -5 stopni. Cieplej zrobiło się dopiero dziś, 11 stopni w cieniu. Dlatego też u mnie zasiewy jarej pszenicy dopiero się rozkręcają, wcześniej nie dało się uprawić pod zasiew. Nawóz można rozsiać po przymrozku, ale z agregatem nie wejdzie.

 

W tym roku raczej szału nie będzie z soją. Gdyby nie zazielenienie i inne wymogi, pewnie 90% osób by jej w tym roku nie posiało, a i to ograniczą się do minimum.

 

Pstaszek , będziesz coś modyfikował w uprawie mechanicznej ? Jakiś nowy sprzęt planujesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Można na każdym kawałku stosować wystarczy wyłączyć na 2-3m rozsiewacz albo opryskiwacz wystarczy jedną połowę albo w opryskiwaczu jedną sekcję to nie muszą być duże odległości Niemcy na dużych kawałkach stosują kilka takich okien ja na moich nawet jak ma 6-7ha kawałek to robię tylko jedne okno wiadomo, że czym więcej okien tym lepiej, ale jak znacie swoje pola i dany kawałek nie różni się zbytnio to wystarczy jedno okno bynajmniej u mnie się to sprawdza warto bynajmniej przetestować aż dojdziecie do wprawy

Co do kawałków gdzie masz 3 rodzaje gleby czy tam ileś to i tak nie da się w tym samym terminie zaspokoić na tym kawałku potrzeby roślin trzeba by było każda część pola jechać w innym terminie, więc zrobiłbym góra trzy okna na najsłabszym średnim miejscu i na najlepszym a azot zastosowałbym według tego średniego a jeśli byłby to duży kawałek to pokusiłbym się stosować według wskazań okien na każdą część osobno oczywiście to wymaga większego zachodu, więc na małych kawałkach takie dzielenie się nie opłaca jedne okno na takich kawałkach wystarczy i tak będzie lepiej niż byśmy stosowali na oko

Co do sprzętu to tylko zmodernizuje ten wielorak, który już mam i żadnych inwestycji w maszyny do soi na razie nie zamierzam robić brak opłacalności na dzień dzisiejszy nie zachęca do inwestowania, czyli będzie tak jak w zeszłym roku siew w szerokie rzędy oprysk na chwasty i uprawa międzyrzędzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

A ja sie tak zastanawiam czy jest naprawde sens siać w szerokie rzędy, skoro i tak musisz pryskać i jeszcze bawić sie w plewienie?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9110

Chemia też kosztuje, poza tym coś tam po niej zostaje. Doświadczenia moje i to, co opisał Pstaszek pokazują, że metoda mechaniczna nie jest droga, jest skuteczna, dodatkowo zaś napowietrza glebę, co ułatwia soi (bakteriom) asymilację azotu.  Ja kilka lat poza afalonem na start nie stosowałem żadnej chemii, nawet nawozów pod soję , tylko uprawę mechaniczną i plon wynosił około 2t/ha.  W przypadku braku dopłat do soi należy liczyć koszty.

Metoda mechaniczna nie pozostawia po sobie żadnych substancji ubocznych rozkładu chemii, co ma znaczenie w przypadku roślin następczych. Prawdopodobnie zwiększy się ilość pozostałego w glebie azotu.  Wzrost soi nie jest hamowany, więc i plon powinien być większy.

Niestety, nie znalazłem żadnych materiałów, aby były prowadzone takie badania. Nie są one na rękę koncernom chemicznym, więc ich nie sponsorują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Coś w tym na pewno jest ale pstaszek i tak stosuje hemie, co do zwiększenia plonu to faktycznie tak jest? zaobserwował to ktoś?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj