Skocz do zawartości
AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
EKO-ENERGIA    8

pstaszek

odmiany to sa te na 99%

widziałem faktury zakupu, więc było by to straszną mistyfikacją by podmienić odmianę i oszukać mnie, pytanie też po co????

zakładam że jet jak jest, jak mi wyjdzie, a plan to osiągnąć 1,5 tony z ha, jeżeli utnę powyżej 2 ton z 1,5 ha każdej odmiany, będę zadowolony i będę próbował dalej.

wówczas cały plon czyli ok 4 ton przeznaczę na nasienie na przyszły rok, lub tez tylko jedna odmianę zostawię, pożyjemy zobaczymy

.... pogoda pokaże

pstaszek    135

EKO-ENERGIA

Powodów może być wiele o ile na opakowaniu niema odpowiedniej informacji o odmianie to można sprzedać jedną odmianę, jako każdą a dlaczego a no, dlatego ze masz jedną odmianę a ludzie chcą różne wiec skąd je wziąć  

Tak było z ziemniakami kupowanymi z samochodu na handlu albo od obwoźnych sprzedawców zawsze mieli takie odmiany, jakich ludzie chcieli jak ktoś się znał to się nie dał oszukać, ale jak ktoś niemiał zielonego pojęcia a takich było zawsze więcej to sprzedali jedną czy góra dwie odmiany, jako wszystko, co chcieli ludzie kupić

Dlatego ci napisałem, czym się różni Merlin od Anushki jak była ta różnica to już większe prawdopodobieństwo, że były to różne odmiany a jeśli nie to nawet jak ci pokazał faktury to i tak mógł ci sprzedać jedną, bo niczym się nie różniły wiec ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły a nie na to, co mówi sprzedający

Czyli jak jedna odmiana miała ciemny znaczek to był to prawdopodobnie Merlin a druga jasny znaczek to była to prawdopodobnie Anushka a jak obydwie odmiany miały taki sam znaczek to już możesz się sam domyślić jak było

Ale mniejsza z tym jak jesteś pewny to niema sprawy

dyga25

No teraz to dopiero widać efekt jest świetna oby tak dalej i żeby zośka jej nie dopadła

Wiadomość z agroFakt.pl

pstaszek    135

Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC.

Tomek90    191

Pstaszek

Piwo jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale z umiarem............

Na razie nie widzę różnicy między odmianami, na oko jest tak samo, ale wiecie na oko chłop w szpitalu umarł....

w niedziele pyknę fotki jednej i drugiej w tej samej perspektywie to może coś ocenisz, dodam dla przypomnienie że moje nasiona to nie kwalifikat.

Jakby od tego że równiutko posiane zależał plon to można cyrklować, a tak to wiesz.

pstaszek    135

Równe rzędy miały by znaczenie w uprawie między rzędowej wtedy lepiej jak rządki są równe, ale tak to niema większego znaczenia, choć jak się komuś chce to, czemu nie można równo posiać wizualnie zawsze to lepiej się prezentuje

Pajej    50

Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC.

mi chodzi o to w jakiej fazie musi byc soja zeby jej nie uszkodzic, bo w mojej jest sporo perzu i juz chciałbym pryskac ale boje sie ze soja jest jeszcze za młoda

pstaszek    135

Musisz sam zdecydować, ponieważ niema zarejestrowanego żadnego środka na jednoliścienne w soi to sugeruj się tym jak dany środek stosowany jest w innych strączkowych

Ja w zeszłym roku pryskałem jak soja miała około 15 cm 

tomaszek83    0

W mojej również perz wyskoczył, chciałem go zwalczyć przed siewem ale się nie udało. 

pstaszek    135

Tabela chwastów najczęściej występujących w uprawie soi

Zwróćcie szczególną uwagę na perz kolor pomarańczowy i pod spodem objaśnienie kolor pomarańczowy *Efekt allelopatyczny

Więc niema, na co czekać tylko jak najszybciej zlikwidujcie perzu

Tabela 2. Chwasty najczęściej występujące w uprawie soi i ich szkodliwość

Gatunek chwastu Rodzaj zagrożenia

Chwastnica jednostronna                            Ze względu na swoją ciepłolubność stanowi

[Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv.]           szczególne zagrożenie przy późnym siewie.

Komosa biała                                                Gatunek szybko rosnący o wysokiej konkurencyjności

(Chenopodium album L.)                                   w stosunku do wody i składników pokarmowych,

a także silnie zacieniający z powodu osiąganej

wysokości (czasem do 150 cm).

Ostrożeń polny                                             Gatunek bardzo konkurencyjny w stosunku do wody,

[Cirsium arvense (L.) Scop]                                składników pokarmowych i światła; utrudnia zbiór.

Perz właściwy                                                Długie, podziemne rozłogi utrudniają rozwój systemowi

[Elymus repens (L.)]                                           korzeniowemu soi; silny efekt allelopatyczny*.

Rdestówka powojowata                              Gatunek dobrze znoszący suszę; groźny podczas

[Fallopia convolvulus (L.) A. Löve]                      masowego występowania w czasie wschodów.

Szarłat szorstki                                          Gatunek wybitnie ciepłolubny, jego kiełkowanie przypada

(Amaranthus retroflexus L.)                           na późną wiosnę lub lato; niebezpieczny dla plantacji

zakładanych z późnego siewu; stanowi zagrożenie zarówno                            

przy dużym, jak i średnim poziomie wilgotności.

*Efekt allelopatyczny – wydzielanie do gleby substancji czynnych, tzw. allelopatyn, działających

niekorzystnie na roślinę uprawną.

JacoVR6    1

U mnie dopiero ziemie przebija odmiana Mavka siana 25 kwietnia.

A czy ktoś ma sprawdzony sposób na ostrożnia polnego , bo powyłaził mi po zasiewie.

pstaszek    135

Ja mam dwie sprawdzone metody pierwsza stara i niezawodna trzeba zrobić sobie ostrze na kiju patyku tak żeby się nie trzeba było schylać ostrze powinno wyglądać jak szpachla jakieś 5cm szerokości i naostrzone takim ostrzem wycinasz osty przy samej ziemi jest dobrą metoda jak nie masz wiele ostów jak jest go dużo to trzeba się troszkę napracować, ale efekt bardzo dobry

Druga metoda to bierzesz LONTREL 300 SL rozrabiasz z wodą w opryskiwaczu plecakowym i spryskujesz miejsca gdzie jest ostrożeń niestety soja też padnie można użyć każdego środka, który zwalcza ostrzenia włącznie z glifosatami

Druga metoda jest mniej pracochłonna i też bardzo skuteczna, ale niestety soi w tych miejscach też nie będzie

Też mam place z ostrożniem wiec będę pryskał tak jak w zeszłym roku LONTREL 300 SL

tomaszek83    0

Panowie zostało wam może z 2 kg  Merlina ?

​Chętnie odkupie, mam kawałek niedosiany i chce to poprawić ręcznym siewnikiem. 

pstaszek    135

Mi zostało coś koło 20 jednostek chętnie wszystko bym sprzedał, ale 2kg to nie bardzo

jaco25    262

Ja mam dwie sprawdzone metody pierwsza stara i niezawodna trzeba zrobić sobie ostrze na kiju patyku tak żeby się nie trzeba było schylać ostrze powinno wyglądać jak szpachla jakieś 5cm szerokości i naostrzone takim ostrzem wycinasz osty przy samej ziemi jest dobrą metoda jak nie masz wiele ostów jak jest go dużo to trzeba się troszkę napracować, ale efekt bardzo dobry

Druga metoda to bierzesz LONTREL 300 SL rozrabiasz z wodą w opryskiwaczu plecakowym i spryskujesz miejsca gdzie jest ostrożeń niestety soja też padnie można użyć każdego środka, który zwalcza ostrzenia włącznie z glifosatami

Druga metoda jest mniej pracochłonna i też bardzo skuteczna, ale niestety soi w tych miejscach też nie będzie

Też mam place z ostrożniem wiec będę pryskał tak jak w zeszłym roku LONTREL 300 SL

W bobiku Pstaszek bardzo dobre jest po wschodowo butoxone na ostrożenia 3lha, nie wiem jak będzie ten środek zachowywał się w soi, ale kawałek nawet plecakowym opryskiwaczem można by spróbować...

pstaszek    135
Napisano (edytowany)

jaco25

Ja w zeszłym roku kupiłem 1 l LONTREL 300 SL,  więc przy dawce na 1ha 0,4l będę miał go na kilka lat, więc raczej nie będę kupował butoxone, ale JacoVR6  czy ktoś, kto ma taki sam problem z ostami to jak najbardziej mógłby go przetestować może akurat nie spali soi tylko musicie obliczyć dawkę na tyle wody ile będziecie używać na przykład jak będzie to 20l wody to będzie to jedna 10ta wody na 1ha, czyli tyle musicie zastosować środka, czyli 1 dziesiątą dawki na 1ha, czyli 0,3l na 20l wody no i czekać na efekt a później podzielcie się na forum z Nami, jaki był efekt

Dodam ze środek jest wart zainteresowania, ponieważ ma dość ciekawe spektrum zwalczanych chwastów na przykład rumianki chabry czy wspomniany ostrożeń i w dodatku jest po wschodowy i jest o połowę tańszy od basagranu

Ta soja, która wygląda na dzień dzisiejszy najlepiej była posiana najgęściej ta, która jest rzadka jest posiana rzadko a ta, która dopiero wychodzi to jest tam sucho albo rośnie pod drzewami

Pod drzewami soja dopiero wschodzi prawdopodobnie zacienienie powodowało, że ziemia była nienagrzana wiec soja słabiej kiełkowała i dopiero teraz wschodzi

Czyli jak ziemia jest niedostatecznie ogrzana to nie warto siać soi, bo będzie długo siedziała w ziemi lepiej poczekać aż ziemia się ogrzeje, czyli tak jak piszą, co najmniej powinna mieć 10 stopni

Edytowano przez pstaszek

Pajej    50

jak beda miec w "moim sklepie" to spróbuje, przy okazi i w groszku 

pstaszek    135

Sprawdź też w soi bo jestem ciekaw efektu jaki będzie po tym środku

Pajej    50

tak zrobie. patrze na zdiecia Twojej soi i jestem pod wrażeniem. moja wyszła na powierzchnie zaczeła rozwijac liście własciwe i tak staneła i nie rosnie. co jej moze dolegac zimne noce?

pstaszek    135

Trudno powiedzieć z tego, co pamiętam to ty masz inną odmianę, więc ciężko coś jednoznacznie powiedzieć

Ostatnie dni u mnie też były chłodne noce, ale w dzień było ciepło dzisiaj jest zachmurzone i zimno

Więc nie wiem czy to akurat ochłodzenie czy zimne noce albo to po prostu zależne jest od odmiany

Jaką masz odmianę wiem, że z AY, ale nie pamiętam, jaka to była odmiana może ma słaby wzrost początkowy 

pstaszek    135

W zeszłym roku nie zauważyłem różnicy w początkowym wzroście Merlina i Mavki więc raczej to też nie jest wina odmiany

Obserwuj ją może są jakieś inne powody pisałeś, że masz dużo perzu a on działa

*Efekt allelopatyczny – wydzielanie do gleby substancji czynnych, tzw. allelopatyn, działających

niekorzystnie na roślinę uprawną.

Wiec jak masz go dużo i na całym polu to może właśnie przez ALLEOPATY wydzielane przez perz soja ci nie rośnie

Pajej    50

soje mam na 3 polach, na jednym jest pez inne czyste wiec to odpada...

pstaszek    135

Czyli pozostaje obserwacja albo telefon do AY, co oni o tym sadzą

Z tego, co pamiętam to chyba miałeś na umowę, więc niech się zainteresują

Zrób zdjęcia całości i z bliska pojedynczej soi to może będzie można coś więcej powiedzieć tak na ślepo to niema, co wróżyć

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się