Skocz do zawartości
AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

01_Spider    11

U mnie już po żniwach. Soja wykoszona 12.IX, sprzedana dziś (13.IX) do Organiki w Jarosławiu. Białko 29,1 %, Olej 19%. Z 5,6ha było 8620 kg. Cena wyjściowa to 1250/t netto. Z uwagi na to że miałem trochę ziela to cena końcowa wyniosła 1075 zł/t (12% zanieczyszczeń). Teraz o tym jak sypały poszczególne odmiany.

Anuszka własne nasiona siana ok 100 kg/ha sypała słabo ok 1 t /ha. Tam gdzie porządnie wlało po siewie soja była rzadka i mimo oprysku narosło rdestu miejscami do tego stopnia że ok 1ha musiałem wykosić kosiarką bo nie było sensu tam pchać kombajn. Na najlepszym kawałku Anuszka nie przekroczyła 1,5 z ha nawet tam gdzie była czysta i gęsta. Natomiast odmiana Violetta - miłe zaskoczenie. Plon ok 2,5 t/ha, ziarno ładne, grube. Szkoda że troszkę się wyłożyła miejscami i nie dało się wszystkiego zebrać. Anuszka siana po raz pierwszy, Violetta była tam gdzie 2lata temu soja już rosła. Azotu nie dawałem nigdzie, tyle co w polifosce na start. Nie pryskałem, fungicydem, ani żadnymi nawozami dolistnymi. Obie odmiany ładnie równo doszły bez dosuszania, nic się nie osypywało mimo upalnej pogody.

Edytowano przez 01_Spider

KRISS75    39

Mój Merlin nierówno dojrzewa.U mnie z kolei jest zielony na glinie.Muszę jeszcze poczekać ale na lżejszej ziemi zauważyłem pojedyńcze otwarte strąki.

Wiadomość z agroFakt.pl

master20002    151

Wykosilem dzisiaj dwa kawałki, które pryskalem basagranem. Trafia się jeszcze zielona, ale co miałem zrobić. powierzchnia ok 55 arów i cały zbiornik z bizona. Sporo wyleciało przed hederem i za kombajnem bo ciężko było wyregulowac wiatr. Po prostu niedojrzała jeszcze. W piątek to przepuszcze przez wiatrak i niech dochodzi na posadzce.

jaco25    262

ja byłem na swoją popatrzeć to na razie nic nie pęka, jeszcze tydzień potrzeba...

andrzej1988    101

Jeszcze raz napiszcie jakie ustawienia w tym roku stosujecie na soje?? Wiatry jak na łubin?? obroty młocarni tez jak na łubin? czyli około 700??

iron    389

ja soi nie sieje ale mój kolega na próbę a właściwie dla formalności posiał ja na 5 klasie ale ciężkiej gliny .widziałem ją przed zbiorem wys.ok.50cm bardzo dużo strąków ale tak nisko ze bizon miał problem aby to zebrać. a plon jaki uzyskał to ok. 1.3 tony z ha.

andrzej1988    101

ok to bedziemy ustawiać bo znajomy kombajnista który kosił u mnie łubin to mówił że podobne ustawienia są ale chciałem się jeszcze dopytac bo wiem że pierwszy raz bedzie kosił soje ale kombajnistą jest że tak powiem pierwsza klasa więc da sobie rade. Jak łubin wykosił bez połówek to i soje powienien dobrze wykosić

melon10641    158

U nas klepisko opuszczone na maxa obroty bebna zmniejszone ale i tak bilo. Trzeba bylo obroty silnika zmniejszyc dopiero bylo ok. W poniedzialek zaczelismy kosic ale jeszcze w dolach zostalo gdzie zielona jeszcze jest miejscami.

konrado998    1

pstazek masz racje ze tak było. tylko Ty jesteś ze śląskiego a ja z biłgorajskiego a u nas i na zamojszczyżnie dużo sie soi w tamtym roku obsypało z tego co ja wiem. w tym roku jest narazie dobrze suszy ale żeby zdążyć przed deszczami skosic bo potem wszystko popeka gdy przyjdzie słońce

andrzej1988    101

ja dzisiaj wykosiłem soje. Plon?? Taki sobie, troszke słaby. Jestem w trakcie przewiewania bo w jednym miejscu troche komosy było a to jest takie cholerstwo że kombajn nie daje rady odwiać. Ustawienia podobne jak na łubin tylko troszke wiatr został zmniejszony bo soja troszke drobniejsza niż łubin, obroty na młocarni 700. Połówek bardzo mało. Chętnie bym kupił soje od kogoś na 2,60 ha z okolic Zamościa albo Biłgoraja. Najlepeij zeby materiał był przewiany i żeby była pewna odmiana z dobrym kiełkowaniem. A interesuje mnie Anuszka albo Merlin bo moja miała być anuszka a okazało się że chyba to jest Merlin.

j44    0

soja merlin - wykoszona wczoraj 16.09 ( pierwsze strąki zaczęły się osypywać)

dzisiaj sprzedana do GPH FARMER w Lipsku koło Zamościa

plon 1600 , wilgotność 8,5% , białko 29,5% , cena - 1260 brutto lub 1280 przy wymianie na nawozy

pstaszek    135

Wczoraj wykosiłem Amnandine i Ansera te dwie odmiany najwcześniej dojrzały i zaczynały się osypywać dzisiaj pada deszcz, więc koszenie soi na razie się odwlecze tak jak i osypywanie się soi

Mam nadzieję, że w tym czasie wszystka soja zdąży dojrzeć i po deszczu będę mógł już kosić

Tomtu    1

Merlin w tamtym tygodniu prawie skoszony zostało 0,5h. Pryskana reglone 2l 10wrzesnia  musiałem bo miejscami było dużo komosy a sojka na nasiona.

Zaczęliśmy od soboty 11-09  od górek i piasków jeszcze się nie wysypywała w poniedziałek zaczęła się osypywać. Soja była bardzo sucha w granicach 10-11% i dość mocno pękała nie wiem ile odpadnie. Wydajność 2,6 ale nie wiem ile będzie zanieczyszczeń.

B3Agro    85

Mavka zrobiona- generalnie jakna ten rok to tragedia: 1,8t/ha. Anushka -blisko 3 tony z hektara. Jeszcze 3 hektary jakiegoś wynalazku zostało ale muszę przyznać że wygląda najlepiej

B3Agro    85

Pod Anushke : 

Polifoska 6 250kg/ha

Command (dokładniej to reactor) 0,17l/ha + afalon

Supero 1,2l/ha

dolistnie : cynk+bor+jakieś mikro co z rzepaku pozostawały+ siarczan magnezu

saletra 100kg/ha

Dursban 2l na 300 l wody (900 L starczyło do zabezpieczenia 15 ha)  - ale przejazdy tylko po bokach - miałem problem z sarnami i już 2 rok z rzędu widzę że jakoś im dursban nie pasuje ;)

dolistnie bor+resztki mikro+siarczan magnezu

bez desykacji,

Mavka podobnie tyle że bez saletry  i drugiej dawki dolistnej.

Edytowano przez B3Agro

andrzej1988    101

mi około 1 tony wyszło z ha czyli słabo ale pewnie dlatego bo pierwszy raz sieje to i człowiek sie uczy. na drugi rok trzeba dac lepszy nawóz pod korzen

B3Agro    85

Wiadomo , pierwszy rok to nauka. 

Ja mam już soję kilka lat i powiem ci kolego - nie słuchaj nikogo kto ci mówi że będzie plon bez azotu. 

pstaszek    135

Skoro tak twierdzisz, że masz już doświadczenie to, dlaczego nie dałeś azotu pod Mavkę

Żadna soja nie rośnie bez azotu po to są brodawki, aby zaopatrzyć soje w azot jak ktoś sieje pierwszy raz soje to trudno żeby miała wystarczająco brodawek, aby zaopatrzyć soje w odpowiednią ilość azotu a nie od dziś wiadomo, że w naszych glebach niema bakterii, które by prowadziły symbiozę z soją, więc trzeba je najpierw naprodukować dostarczając je do naszych gleb

O plonach bez azotu porozmawiamy jak wykoszę soję na pewno cię zadziwię możesz być pewny i nie polecam słuchać ludzi, którzy twierdza, że soja bez azotu mineralnego nie da plonu najpierw bakterie później plon

B3Agro    85

Dlaczego nie dałem? Głupio się przyznać ale najpierw nie miałem czasu a później byłem na wakacjach. A że mavki miałem mało to stwierdziłem że jakoś to będzie.

Doceniam Twoje posty bo widzę że się ostro wziąłeś za soję i udzelasz wielu cennych porad . Tyle że wyglądasz mi na pasjonata - co oczywiście jak najbardziej szanuję. Ale nie widzę sensu żeby przygotowywać działkę przez 2 sezony i zbierać tonę/ha żeby na 3 rok dała lepszy plon bez azotu (o ile nie będzie: suszy,gradu,saren,dzików......).

Zresztą soja sprawdza się tylko dlatego że :

-jest dopłata

-liczy się do zazielenienia

-zostawia dobre stanowisko pod pszenicę

-jest tania w uprawie

pstaszek    135

O tuż ten rok u mnie bynajmniej udowadnia, że soja może być uprawiana bez dopłat, ale o tym jak wykoszę soję i tak dla jasności sprawy to u mnie soja gości dopiero drugi raz na tym samym polu i nie mam nic wspólnego z pasjonatami jestem po prostu realistą

B3Agro    85

No jasne że może być tyle że przy cenie jaką mamy i plonie na poziomie 1,5t/ha czy też moich 1,8 z mavki jest to zupełnie nieopłacalne.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się