AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

jahooo    9231

Ja zwykle koszę soję na zmniejszonych obrotach silnika (tak do 3/4) aby zmniejszyć obijanie, bo nie mam w moim małym claasie regulacji obrotów bębna. Tak +/- daje to około 400 obrotów bębna młócącego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek a Ty z desykowanej soi zostawiałeś na siew, nic jej nie będzie, czy lepiej kawałek zostawić na przyszły siew nie zdesykowanej. Panowie jak u Was soja??? u mnie intensywnie zielona miejscami położona, czy ona za miesiąc dojrzeję bez desykacji jakoś mało prawdopodobne?? do tego mnie dokuczają chwasty szczególnie komosa i rdest na przyszły rok nie ma wyjścia po siewie trzeba pryskać i powschodowo, jeśli nie uda mi się posiać pod koniec kwietnia zaprawa na ptactwo konieczna...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

moja soja tez zielona ale nie wysoka około 50-60 cm wysokości. Nie zawiązała brodawek mimo zaprawy no i trzeba było dac jakis azot na start. Pierwszy raz mam kontakt z ta rośliną. Człowiek w pierwszym roku sie uczy i wyciąga wnioski. Najwiekszy problem to chwasty. tez pryskałem dwa razy przedwschodowo i powschodowo. Troche za drogo wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

no i jak opryskałeś dwa razy to czysto w soi???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25

Jeśli masz zamiar siać swoja soje to lepiej desykować reglone niż glifosatem

Glifosat może mieć wpływ na siłę kiełkowania, więc lepiej nie ryzykować

U mnie soja czysta tylko gdzieniegdzie prosowate wyskoczyły może jak mi się uda to zrobię parę zdjęć

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

U mnie soja już żółta za jakiś tydzień zbiór. Tylko mam problem bo na dołkach jeszcze zielona a na reszcie pola juz powoli dochodzi i teraz pytanie czy czekac jak doschnie całosc czy desykowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeśli w tych dołkach soja jest zielona to i nasiona są na pewno zielone, więc jak ją zdesykujesz to nasiona zostaną zielone

Poczekaj aż nasiona będą miały kolor kremowy, czyli taki jak soja dojrzała albo wykoś to, co dojrzałe a te zielone miejsca zostaw aż dojrzeją

Ta dojrzała soja może się osypać jak będziesz czekać na ta zieloną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

jaco25

Jeśli masz zamiar siać swoja soje to lepiej desykować reglone niż glifosatem

Glifosat może mieć wpływ na siłę kiełkowania, więc lepiej nie ryzykować

U mnie soja czysta tylko gdzieniegdzie prosowate wyskoczyły może jak mi się uda to zrobię parę zdjęć

attachicon.gifIMAG0889.JPG

attachicon.gifIMAG0890.JPG

attachicon.gifIMAG0891.JPG

attachicon.gifIMAG0892.JPG

attachicon.gifIMAG0895.JPG

attachicon.gifIMAG0901.JPG

 

ładna soja... do mojej daleko. Moja jest czysta jedynie jakies wystrzały wyskoczyły ale jest niższaale tez jeszcze zielona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Molq    6

jaco25

Jeśli masz zamiar siać swoja soje to lepiej desykować reglone niż glifosatem

Glifosat może mieć wpływ na siłę kiełkowania, więc lepiej nie ryzykować

U mnie soja czysta tylko gdzieniegdzie prosowate wyskoczyły może jak mi się uda to zrobię parę zdjęć

attachicon.gifIMAG0889.JPG

attachicon.gifIMAG0890.JPG

attachicon.gifIMAG0891.JPG

attachicon.gifIMAG0892.JPG

attachicon.gifIMAG0895.JPG

attachicon.gifIMAG0901.JPG

 

Kolego jaka to odmiana ile strączków jest na łodydze

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Panowie pewnie jak Wy myślami jestem przy zbiorze soi. Pomimo wielu przeciwności soja wyglądałaby nieźle lecz niestety drugi rok z rzędu uwidoczniło się to, że największym problemem przynajmniej dla mnie jest zwalczenie chwastów dwuliściennych. Moja wina jeśli chodzi o proso bo nie opryskałem,  ale pal licho nie ma dużo, problem z komosą i rdestem zwyczajnym, stosowałem dwa rozwiązania afalon dyspersyjny i command w dawce 1l i 0,2l niestety rdest i komosa została podobnie jak przy boxerze w dawce 3,5l/ha. Niestety moja walka z tymi chwastami wygląda jak walka z wiatrakami wygląda na to że na przyszły rok potrzeba będzie dwóch zabiegów na chwasty. Dlatego też wprowadziłem taką małą modyfikację w kombajnie mam nadzieje, że zda egzamin...

post-62223-0-31360000-1471876860_thumb.jpg

a jak będzie wyjdzie w praniu...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Molq

Odmian jest kilka Pollux, Amandine, Abeline, Amaroc, Anser i Merlin na dzień dzisiejszy widać już, że Pollux i Abeline są najpóźniejszymi odmianami z tych, które posiałem oczywiście Merlin jest z nich najwcześniejszy

Co do strąków to jeszcze nie liczyłem, ale jest ich sporo i na oko najwięcej w stosunku do poprzednich 3 lat

jaco25

Ciekawe to rozwiązanie pytanie czy zda egzamin na pewno coś chwaścików wyleci, ale będzie to chyba zbyt mało, więc czyszczenie będzie obowiązkowe

Moim zdaniem żeby uprawiać soję to czyszczalnia jest obowiązkowa, bo nawet jak chwastów nie będziecie mieli to kombajn zawsze coś ziemi łyknie więc i tak czyścić trzeba będzie

Ja 3 lata temu kupiłem Petkusa-K- 547 troszkę musiałem przy nim popracować a konkretnie nad platformą, na której stoi jutro wstawie zdjęcie to sami zobaczycie, o co mi chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

szkoda pole zachwaszczać lepiej przepuścić przez czyszczalnie a chwast w piecu spalić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Chwasty i tak się rozsieją. Każdy sposób, żeby zebrać czyściejsze ziarno jest dobry, a wszystko przez przenośniki musi przelecieć. Czyszczalnię, a przynajmniej tryjer jednak warto mieć w domu albo do spółki z sąsiadem. Zboże na siew odwiać i te sprawy. To nie jest wielki koszt - za 5-6 tys już coś się znajdzie. Ja mam podrasowany młynek "Wolski" , tylko wydajność i jakość czyszczenia średnia. Dorabiałem rafki do soi. Pszenicy na godzinę w 2 osoby odwieje z 800kg. Soi nie liczyłem  pewnie też podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Chodzi mi tylko o nasiona rdestu i komosy, mój kombajn resztek soi nie wrzuca więc chodzi tylko o nasiona. Powiem tak do dwóch % biorą bez potrąceń nie mam tej komosy czy rdestu nie wiadomo ile ale jednak jest. Do tego myślę zaraz na początku września lub pod koniec sierpnia ( zbiór przewiduję na 20.09)  zrobić desykacje więc nasiona będą jeszcze lżejsze więc miejmy nadzieje, że coś wyleci przez te klapki, gdyż ok 20t zwykłym młynkiem nie uśmiecha mi się czyścić o zachwaszczenie się nie martwię gdyż soja o ile będzie dalej u mnie siana będzie gościć co ok. 7 lat na danej działce więc przez ten czas bez problemu zniszczę sobie chwasty, które mi się nasieją...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Warto sprawdzić ten pomysł może akurat będzie ok

A po desykacji nasiona rdestu i komosy czy też prosowatych będą lekkie, więc odpowiednie ustawienie wiatru w kombajnie powinno załatwić sprawę soja jest ciężka więc można ustawić dużo większy wiatr niż zbożach 

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Kiedy desykujecie swoje soje? ja myślę na przyszły tydzień poniedziałek, wtorek.

 


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Myślę, że w moim przypadku to jeszcze za wcześnie, aby myśleć o desykacji na pewno w przyszłym miesiącu, czyli wrzesień prawdopodobnie nie prędzej jak po 10 września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek a w jakiej fazie musi być soja do desykacji bo nigdzie się nie doszukałem...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W tak zwanej fazie dojrzałości technologicznej, czyli jak się nasionko nie trzyma łuszczyny

Bardzo skomplikowana sprawa, gdy soja nierówno dojrzewa, dlatego trzeba desykować jak większość, czyli około 70-80% soi jest już w tej fazie, czyli fazie dojrzałości technologicznej a reszta w pełnej dojrzałości technologicznej zbyt wczesna desykacja powoduje, że będziemy mieli niższy plon

Czyli jak nasiona jeszcze trzymają się łuszczyny to znaczy, że jeszcze pobierają pokarm i przybierają na masie desykacja w tym okresie powoduje przerwanie wegetacji i obniża plon

Jest to trudna sprawa podobnie jak i desykacja rzepaku trzeba wybrać ten najodpowiedniejszy okres a nie jest to łatwe szczególnie jak chcemy, aby nam chwasty dosuszyło

Chwasty tak szybko nie doschną, więc trzeba około 3 tygodni, aby były w miarę suche a jak mamy do czynienia z komosą to nawet miesiąc czasu może być za mało żeby ją dosuszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

dzięki za wyjaśnienie z rzepakiem jest o tyle prosta sprawa, że jak ma nasiona brązowe to jedziemy z desykacjami a tu ni cholery wiadomo, ale jak mówisz że nasiona muszą być oderwane od łuszczyny to łuszczyna musi być trochę podeschnięta dobrze rozumiem????


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tak dobrze mówisz bynajmniej większość, czyli co najmniej 80-90% nasion powinna nie pobierać już pokarmu

Myślę że z czasem nauczymy się precyzyjnie stosować zabieg desykacji to po prostu kwestia czasu i doświadczenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

Mam miernik wilgotności do Zboża i mam w nim wszystkie zboża kukurydzę rzepak Ostropest ale nie ma soi czy da radę sprawdzić jakoś wilgotność na tym mierniku żeby była mniej więcej wiadomo jaka jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Praktycznie na każdym mierniku można sprawdzić wilgotność soi z tym, że musisz mieć pewną próbkę soi o wilgotności na przykład 12% tą próbkę bierzesz do twojego wilgotnościomierza i sprawdzasz ile on ci pokaże, jeśli ci pokaże przykładowo 14% to będziesz wiedział, że jak twój wilgotnościomierz pokazuje, że soja ma 14% to znaczy, że tak naprawdę ma 12% po prostu taka własna kalibracja wilgotnościomierza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matttic    4

Wybieracie się na dni Soi w piątek do Głubczyc???? Byliście może w zeszłym roku? Jak wrażenia? Czy warto ??

Zastanawiam się mocno tylko że mam ponad 300 km.. Ciekawe czy na obiad będą kotlety sojowe !? :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj