AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

gdzie kupujecie odmiany kwalifikowane soi?? i czy się opłaca?

na jakich glebach najlepiej planuje?

 

Jest sporo firm rozprowadzających materiał siewny soi popytaj w twojej okolicy a na pewno coś się znajdzie

Czy się opłaca kupić materiał siewny? Dobre pytanie ceny, jakie były nie zachęcały do kupna materiału siewnego koszt w okolicach 800-1000zł na 1ha to niezbyt opłacalna inwestycja tym bardziej, gdy tak naprawdę nie znamy wszystkich odmian jak plonują, kiedy dojrzewają, więc płacimy w ciemno straszną kasę prawdą jest, że materiał kwalifikowany jest lepszy od własnych nasion, ale nie za taka kasę

Jakie najlepsze pola pod soję to pytanie jest bez sensu, ponieważ jak już pisałem moje pola nie są tymi zalecanymi i wielu z nas niema takich gleb ty prawdopodobnie też takich nie będziesz miał, czyli żyzne przewiewne niezaskorupiające się, dlatego niema się, czym przejmować tylko sprawdzić jak soja sobie będzie radzić na twoich glebach, aby się przekonać czy będziesz mógł ja uprawiać w przyszłości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym juz wie ej kwalifikatu nie kupil bo w zeszlym roku wzialem mavke na 4ha to zaplacilem za 500kg z nitralgina 3000zl a sila kielkowania 83 nic lepszego ten niby kwalifikat od tego co w tym roku nakosilem, wogole niedlugo bede sprzedawal mavke czyszczona przesiana jezzcze musze tak pogladowo sile kielkowania sprawdzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

O tuż ten rok u mnie bynajmniej udowadnia, że soja może być uprawiana bez dopłat, ale o tym jak wykoszę soję i tak dla jasności sprawy to u mnie soja gości dopiero drugi raz na tym samym polu i nie mam nic wspólnego z pasjonatami jestem po prostu realistą

 

 

Nie rozumiem co ten rok udowadnia, skoro jeszcze masz soję na pniu?? Ten rok akurat może nauczyć, że plon szacowany na oko może strasznie się różnić od realnego na wadze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wyciągnąłem wniosek iż nieoplaca mi sie kupować nasion w centrali bo po rozpakowaniu worków soja była bardzo mała, moze i dobrze bo wysialem jej tylko 80kg na ha ale te nasiona byly porażone jakąś choroba bo gdyby nie oprysk fungicydami to nici z tego. Po wykoszeniu mojego Merlina mam ok 2,4t/ha i jest o wiele większa od tej z centrali która byla powleczona nitragina w systemie fix ferigt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie rozumiem co ten rok udowadnia, skoro jeszcze masz soję na pniu?? Ten rok akurat może nauczyć, że plon szacowany na oko może strasznie się różnić od realnego na wadze. 

 

Nic na oko

Jak już pisałem wykosiłem dwie odmiany Amandine i Ansera plon zapowiada się bardzo ciekawie, dlatego napisałem to, co napisałem, ale dopiero po wykoszeniu podyskutujemy i napiszę ile orientacyjnie może być średnio z wszystkich hektarów soi, bo taki plon mnie interesuje a nie najwyższy z jakiegoś 1hektara w moim gospodarstwie dokładny plon dopiero po sprzedaniu soi

Troszkę cierpliwości i wszystko się wyjaśni teraz czekam na pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

A powiedz saletrę sypałeś przedsiewnie czy jak soja miała 3 liście????

 

Saletra poszła około 3 tygodni po siewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matttic    4

Soja wykoszona w zeszły czwartek i piątek.

Odmiana tylko Merlin  jak pisałem wcześniej.. i tak:

Na dwóch kawałkach o łącznej powierzchni 2,2ha o PH 6.9- 7,3 wyszło prawie 5 pełnych zbiorników nie kopiatych więc liczę na maxa 4…. Bizon ma zbiornik 2,5 kubika razy 4 zbiorniki razy zważyłem litr ważył 0,775kg podzielić przez powierzchnie to wychodzi około 3,5 tony z hektara.

Absolutnie plon orientacyjny!!!!!

Na pozostałych 3,4ha było gorzej.
Gleba lżejsza i chyba mniej wilgoci utrzymała PH 4,5 do 5,2  rok temu wapnowane około 5 ton węglanowego wiec może PH  było ponad 5-5,5 przy lesie była malutka i rzadka ewidentnie z braku wilgoci plon koło 2,2-2,6 tony tu już mniej dokładnie bo sypałem do BB bo miejscami była zielona szczególnie na dolinkach i rzucało strąki.

Średnio pi razy oko plon +- 2,7t z hektara.

 

Wilgotność już w magazynie (pomiar na Grochu 14.4%-16.4% a na Fasoli 13-15%) młynkowana przez 2 noce i dmuchana dmuchawą wiec zamiast oddać wilgoć to chyba trochę naciągnęła z rosy i powietrza.

Dokładnie o wadze napisze jak zważę na razie leży na płycie i odpoczywa.

 

Aha ważne że tam gdzie miałem wysoki plon bardzo nisko wygolona była a na tych „gorszych” polach na górkach zostało dużo w polu ale ogólnie jestem bardzo zadowolony. Nie dosuszałem  nie pryskałem niczym tylko przed wschodowo kombinacją o której pisałem wcześniej. Pojedyncze komosy i w kilku miejscach inne chwasty a na części jednego trochę zielska ale i tak wszystko poszło do młynka to zrezygnowaliśmy z dosuszania. Zaprawiałem tylko chyba oszukaną nitraginą albo bakterie przepędził azot z RSM-u. Miejscami trochę się pochyliła.

 

Dziś jak pogoda pozwoli po południu pojadę gruberem mieszać wapno na części pól bo rozsiałem to powydzieram jeszcze w różnych częściach pól i poszukam  „Japończyków” na korzeniach.

 

post-119452-0-22217700-1474445387_thumb.jpg

post-119452-0-32133500-1474445415_thumb.jpg

post-119452-0-53929700-1474445419_thumb.jpg

Edytowano przez matttic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No i przy takim plonie można już sobie pozwolić na uprawę soi bez dopłat do strączkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek a to ma nie być dopłat do strączkowych grubonasiennych, że tak piszesz czy tylko tak w razie ,,w" jakby kiedyś ich nie było...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Pstaszek a to ma nie być dopłat do strączkowych grubonasiennych, że tak piszesz czy tylko tak w razie ,,w" jakby kiedyś ich nie było...

 

Niestety jak areał soi się zwiększy na tyle, że będzie jej wystarczająco dużo to na pewno dopłaty zostaną zniesione

Na razie dopłaty są narzędziem, które ma zachęcić do siewu bobowatych w tym soi, ale jak pokazał zeszły rok, czym więcej rolnicy sieją bobowatych tym stawka na 1ha jest mniejsza

Więc trzeba dążyć do tego, aby uzyskać średni plon z 1ha powyżej 2,5t, co powinno zapewnić opłacalność produkcji soi bez dopłat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Soja wykoszona w zeszły czwartek i piątek.

Odmiana tylko Merlin  jak pisałem wcześniej.. i tak:

Na dwóch kawałkach o łącznej powierzchni 2,2ha o PH 6.9- 7,3 wyszło prawie 5 pełnych zbiorników nie kopiatych więc liczę na maxa 4…. Bizon ma zbiornik 2,5 kubika razy 4 zbiorniki razy zważyłem litr ważył 0,775kg podzielić przez powierzchnie to wychodzi około 3,5 tony z hektara.

Absolutnie plon orientacyjny!!!!!

Na pozostałych 3,4ha było gorzej.

Gleba lżejsza i chyba mniej wilgoci utrzymała PH 4,5 do 5,2  rok temu wapnowane około 5 ton węglanowego wiec może PH  było ponad 5-5,5 przy lesie była malutka i rzadka ewidentnie z braku wilgoci plon koło 2,2-2,6 tony tu już mniej dokładnie bo sypałem do BB bo miejscami była zielona szczególnie na dolinkach i rzucało strąki.

Średnio pi razy oko plon +- 2,7t z hektara.

 

Wilgotność już w magazynie (pomiar na Grochu 14.4%-16.4% a na Fasoli 13-15%) młynkowana przez 2 noce i dmuchana dmuchawą wiec zamiast oddać wilgoć to chyba trochę naciągnęła z rosy i powietrza.

Dokładnie o wadze napisze jak zważę na razie leży na płycie i odpoczywa.

 

Aha ważne że tam gdzie miałem wysoki plon bardzo nisko wygolona była a na tych „gorszych” polach na górkach zostało dużo w polu ale ogólnie jestem bardzo zadowolony. Nie dosuszałem  nie pryskałem niczym tylko przed wschodowo kombinacją o której pisałem wcześniej. Pojedyncze komosy i w kilku miejscach inne chwasty a na części jednego trochę zielska ale i tak wszystko poszło do młynka to zrezygnowaliśmy z dosuszania. Zaprawiałem tylko chyba oszukaną nitraginą albo bakterie przepędził azot z RSM-u. Miejscami trochę się pochyliła.

 

Dziś jak pogoda pozwoli po południu pojadę gruberem mieszać wapno na części pól bo rozsiałem to powydzieram jeszcze w różnych częściach pól i poszukam  „Japończyków” na korzeniach.

Rozumiem że to zdjęcie to jest z tego gorszego kawała. Bo tak patrząc to trochę dziadowsko tygląda - barzo zachwaszczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Soje zranadpowalem tydzien temu bo niby jest sucha ale miejscami miala zielone nasiona i byla zielona i widze dalej ma te zielone niedojrzale jest ich z 10% powierzchni trafiaja sie tam gdzie zabil deszcz soje i zeszla po ok 3 tygodniach od reszty .Dojrzeje to ziarno na dniach i wtedy kosic czy co z tym robic bo soja sie zaczyna sypac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak jest sucha i się osypuje to niema, na co czekać tylko kosić, bo jak się osypie to straty będą duże te 10% nie całkiem dojrzałej nie powinno być problemem tym bardziej, że już tydzień jest po oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

Czy orjetuje się ktoś gdzie w łódzkim można sprzedać ziarno soi czy ktoś skupuje? Jest tego około 10 ton odmiana Mavka i Anushka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9112

Popytaj w większych skupach, gdzie biorą rzepak i zboże, na pewno coś znajdziesz. To już nie taki znowu ewenement skup soi, u mnie prawie każdy większy skup, który bierze rzepak, skupuje też soję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomtu    1

Wiadomo , pierwszy rok to nauka. 

 

Ja mam już soję kilka lat i powiem ci kolego - nie słuchaj nikogo kto ci mówi że będzie plon bez azotu. 

No ja nie dałem żadnego azotu ani żadnego nawozu PK i żadnych odżywek a plon 2,6tony. Pole w sumie dobre choć mozaikowate połowa lekka a druga ciężkawa(z tędęcją do zabijania się ale nie glina) Najlepiej wyglądała na średniej.

Ciekawi mnie kiedy stosowałeś azot w jakiej fazie i czy tam gdzie stosowałeś były brodawki. U mnie w tym roku brodawek od zarąbania. Aż strach bo w tamtym roku miałem plon Anuszki 1tone i mało brodawek a nawożenie azotem zmniejszyłem o 50kg.  a plon taki jak wszędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9112

Wrzucałem tu na wiosne zdjęcia soi mojego sąsiada, tej posianej bardzo gęsto i wysokiej na prawie metr. Już skoszona. Plon (na razie na oko) 1 tona z 0,5 ha. Nawożenie NPK przed siewem około 50kg polifoski 4. Oprysk Linurexem po siewie. 

 

Soja dojrzała równo, bez desykacji. Zachwaszczenie - trochę komosy i rdest, ale z umiarem. Nasiona dojrzałe i wyrównane, odmiana Merlin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych uprawą soi i zapraszam do polubienia naszej strony na FACEBOOKU

 

https://www.facebook.com/agroyoumis/

 

W odpowiedzi na pytania informuję, że materiał siewny sprzedawany od 1 września 2016 r., (niezależnie od oferty i ceny) pochodzi ze zbiorów 2016 r., i jest materiałem kwalifikowanym, posiadającym etykietę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Całość niesprzedanego do 1 czerwca 2016 r. materiału siewnego została przekwalifikowana na soję towarową i sprzedana firmom paszowym. 

Listę firm prowadzących skup soi można także zobaczyć na naszej stronie https://www.facebook.com/agroyoumis/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

A u mnie nadal przestój wczoraj robiłem próbę koszenia, ale wilgotność o godzinie 16 była powyżej 14% takiej soi do silosu nie mogę dać poza tym nikt mi jej nie kupi chcą mieć 12% wilgotności

 

Jak widać po tym, co napisali koledzy powyżej soja nie jest rośliną wymagającą intensywnego nawożenia a już na pewno nie intensywnego nawożenia azotem jak to niektórzy próbują tu nam wmawiać że bez intensywnego nawożenia azotem mineralnym soja nie da plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wreszcie soja wykoszona i wyczyszczona po wyczyszczeniu szacowany plon średni to, co najmniej 2,5t z 1ha dokładny plon po sprzedaniu soi

Jak widać bez azotu mineralnego soja świetnie sobie daje radę o ile ma brodawki a będzie je miała jak w pierwszym roku zadbamy oto, aby je rozmnożyć to w następnych latach na tym polu brodawki będą na 100% i zadbają oto, aby soi azotu nie zabrakło

Po niżej zdjęcia najlepszej soi bez azotu a jak widać soja jest pochylona i gdyby zastosować azot mineralny to na 100% by się wyłożyła i na pewno by takiego plonu nie dała

Plon mógłby być większy gdyby nie kiepskie wschody i co najmniej 1/3 soi była za rzadka a było sporo miejsc gdzie jej niebyło, bo nie powschodziła w tych miejscach

 

post-60285-0-34160200-1475424553_thumb.jpgpost-60285-0-39961700-1475424556_thumb.jpg

post-60285-0-42734600-1475424559_thumb.jpgpost-60285-0-84778100-1475424561_thumb.jpg

post-60285-0-48755200-1475424564_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj