AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

master20002    228

Jak najwięcej, tzn czy masz porównania z plikami z innych przedplonów, jak reaguje na opryski na chwasty w kukurydzy bo planuje już rok do przodu mniej więcej gdzie co będzie po tym sezonie.
z plonami miało pisać, a nie plikami...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Z plonem w innych latach nie mam porównania gdyż soję siałem po raz pierwszy.Co do samej uprawy:po kukurydzy talerzówka,orka na jesień.Obawiałem się wiosennej uprawy przedsiewnej ze względu na duże ilości resztek ale były ładnie przykryte i nie wyciągnąłem ich na wierzch.Zasiałem soję po kukurydzy tylko dlatego że na polu gdzie miała przyjść soja wcześniej zastosowałem mustanga i lancet.Pisaliśmy o tym wcześniej z @pstaszkiem i innymi kolegami. Z chwastami w soi nie miałem problemów-zastosowałem sencor i do czasu zbioru nic nie robiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Gdzieś musiała mi umknąć ta dyskusja.  Najbardziej zastanawia mnie reakcja soi na oprysk w kukurydzy Maistrem i czy resztki które wyszły do wierzchu nie utrudniały zbioru? Ja miałem soje po zastosowanym rok wcześniej lancecie i po pumie z chwastoksem. Różnicy nie było widać.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Strona 40 nawet tam pisałeś. :) Ja słyszałem że mogą być ujemne skutki we wschodach,więc wolałem nie ryzykować.U mnie nawet jeśli się zdarzył jakiś pojedyńczy korzeń był przywałowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

40 strona... kiedy to było, ale dzięki za info i przepraszam za powielanie problemów.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Jak poradzić sobie z ptactwem ,2 krotnie wyzbierały mi soję w tamtym roku? naftalina ,zaprawić mesurolem czy armatki hukowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

A czym zaprawialiście swoje nasiona? Robiłem sobie próbę teraz w donicach i zaprawiłem nasiona Baytanem TRIO w dawce 0,2 l/100kg nasion i porównałem to z nasionami nie zaprawionymi. Wschody po baytanie były o tydzień późniejsze aczkolwiek wigor roślin już po wschodach tych potraktowanych baytanem dużo lepszy są zieleńsze łodygi są grubsze. Aczkolwiek nie wiem czy stosować to na plantacji a szukam sprawdzonego sposobu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9191

Ja soi nie zaprawiałem, ale mam porównanie wschodów pszenicy zaprawianej oriusem i baytanem - zaprawiana baytanem lub scenikiem wschodziła 3-4 dni później, siana tego samego dnia, przez miedzę. Ktoś mi wytłumaczy, dlaczego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

pytanie trochę z innej beczki ale czy soje da się ześrutować we własnym zakresie śrutownikiem bijakowym bądź na kamienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9191

Śrutowałem kamieniowym ale wraz ze zbożem jako dodatek, bo strasznie zakleja kamienie. Bijakowym nie ma problemu, ale większych ilości niż 50kg na raz nie robiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Soję jak najbardziej można śrutować oczywiście proces ten jest nieco utrudniony z powodu zawartości w nasionach soi tłuszczu, czyli oleju

Śrutowanie soi razem ze zbożem ułatwia jej śrutowanie

Zawartość tłuszczu w soi utrudnia przechowywanie soi śrutowanej taka ześrutowana soja szybko się psuje

Poniżej artykuł na temat skarmiania soi śrutowanej warto się z nim zapoznać

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/wlasna-soja-na-pasze,41697.html

 

Stomp Aqua 455 CS dopuszczony do stosowania w uprawie soi

Warto też przeczytać ten artykuł jest tu opis stosowania stomp aqua i dawki na jeden ha w soi

http://www.agrofoto.pl/uprawa/ochrona-roslin/stomp-aqua-455-cs-dopuszczony-do-stosowania-w-uprawie-soi,121.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Widziałem już dawno ten artykuł o karmieniu soją warto zajrzeć, no cóż bez obróbki własnej soi raczej nie da się zastąpić śruty sojowej i podawać ją w takiej dawce jak śrutę, chyba że jakiś tam dodatek 2%. Dlatego ja swoją soje bezpośrednio sprzedam po żniwach a kupie śrutę sojową bo przy takiej ilości jak ja mam to intruzera raczej nie opłaca się kupić.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

nikt nie miał problemów z tym ptakami ? tylko nie piszcie żeby strachy porozkładać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jaco25

Fakt artykuł jest stary, bo z początku 2013 roku, ale warto się z nim zapoznać szczególnie dla tych, którzy chcą sami śrutować swoją soję

Z tego, co kiedyś czytałem na temat skarmiania soi pełnotłustej, czyli tylko ześrutowanej bez obróbki termicznej można dawać nie więcej jak 5% do paszy

Zresztą kiedyś już tutaj na ten temat pisaliśmy, więc nie warto powtarzać tych samych tematów

 

maciek

Miałem problemy z ptactwem a szczególnie z dzikimi gołębiami i też o tym tu już było sporo napisane

Niema skutecznej metody walki z ptactwem, jeśli chodzi o dzikie gołębie to wczesny siew, czyli około 20 kwietnia rozwiązuje ten problem bynajmniej umie to zdało egzamin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Kto z was siał swoimi nasionami w rozstawie 25cm? Chciałbym wiedzieć czy obniżał ktoś normę wysiewu w porównaniu w tradycyjnym siewie co 15cm lub 12,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

  Jak widać strach obleciał firmy produkujące materiał siewny, co jest widoczne w tym artykule, który znalazłem na stronie Agencji Nasiennej warto się z nim zapoznać

A wystarczy obniżyć ceny materiału siewnego do realnych kosztów wytwarzania takiego materiału siewnego a rolnicy na pewno będą kupować oryginalny materiał siewny

Ten artykuł dowodzi jedynie, że Firmy chcą nas zastraszyć i nadal utrzymać wysokie ceny materiału siewnego, co na pewno się im odbije czkawką

Kopia artykułu:

Agencja Nasienna Sp z o o

22 stycznia o 11:32 · 

#‎SOJA? TYLKO KWALIFIKOWANY MATERIAŁ SIEWNY!

W związku z coraz częściej spotykanym siewem nasion soi pochodzących z własnego zbioru, Agencja Nasienna w Lesznie informuje rolników, że takie siewy są przestępstwem, gdyż naruszają wyłączne prawo hodowców. Soję siać należy tylko jako kwalifikowany materiał siewny!

#‎Hodowca, tworząc nowe odmiany roślin uprawnych, obejmuje je ochroną prawa wyłącznego. Oznacza to, że hodowca jest właścicielem odmiany i tylko on lub upoważniona przez niego osoba lub firma może przygotować do siewu i/lub wysiać materiał tej odmiany. Upoważnienie takie musi mieć formę pisemną. Najczęściej hodowca zastrzega warunki udzielonego upoważnienia oraz opłatę, którą hodowca ustala samodzielnie. Taka umowa nazywa się licencyjną, a opłata - opłatą licencyjną. Jeżeli chcesz wysiać soję z własnego zbioru, musisz zwrócić się do hodowcy, który jest jej właścicielem, z prośbą o udzielenie licencji na ten siew. Trzeba będzie dobrze uzasadnić tę prośbę. Przede wszystkim trzeba będzie również udowodnić, że materiał przeznaczony do siewu pochodzi z własnego zbioru, a nie z nielegalnej wymiany z sąsiadem lub z targowiska. Pamiętaj, że hodowca nie musi się zgodzić! Wówczas pozostanie wyłącznie siew z własnego zbioru.

 

Jeszcze jeden artykuł też warto przeczytać:

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/agencja-nasienna-nie-chce-zrezygnowac-z-odstepstwa-odmianowego/

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

POstraszyć to mogą co najwyżej małego swego, raz dałem się bambuko zrobić drugi raz na pewno się nie dam.

Przy tej cenie soi to nasiona kwalifikowane powinny kosztować tyle co jednostka rzepaku mieszańcowego na 3ha czyli w okolicach 800zł. a jeżeli  myślą, że im zapłacę na ha tyle co za mieszańca na 3ha to są w bardzo poważnym błędzie, zresztą w tym roku trik z dopłatami do motylkowych już na pewno nie przejdzie.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

A czy w ustawie nie jest napisane, że opłatę licencyjną muszą wnosić gospodarstwa powyżej iluś hektarów? Chyba 50, ale nie jestem pewien. Według mnie to jest zdefiniowane.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Warto się zapoznać z tym, co jest na ich stronie nie wszyscy muszą płacić, ale już od 10ha trzeba płacić za niektóre odmiany a od 30ha za wszystkie odmiany 

 

Soja jako gatunek nie podlega odstępstwu rolnemu i nie można odprowadzać za nią opłaty do hodowcy. Soję siać należy tylko jako kwalifikowany materiał siewny.  

Link do strony Agencji Nasiennej:

 

http://agencjanasienna.pl/soja-tylko-kwalifikowany-material-siewny/

 

Widać, że szybko zadziałały firmy, które nas okradają ciekawe ze ta Agencja Nasienna nie walczy z tymi firmami wtedy jak zawyżają ceny materiału kwalifikowanego tylko zmuszają Rolników do kupowania tak drogich nasion soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9191

Widzę już oferty na kwalifikowany materiał siewny soi po 2tys/tona plus transport. Chyba wielkiego szału na niego nie będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Ciekawe w jakiej cenie jeszcze materiał bazowy  B)

Edytowano przez mic01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Agencja to przecież związek zawodowy i broni swoich interesów. Ale spokojnie wysiew własnego materiału to nie przestępstwo tylko wykroczenie. Jak będę znał konkrety i konsekwencje to się z Wami podzielę. Puki co do takich sytuacji najlepiej zaangażować prawników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

Ja w tym roku sieję część ze swojego materiału a część od firmy u której kontraktuję  - najwyżej wyjdzie mi na papierze wydajność 8t/ha ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Panowie wiadomo, że każdy z nas zrobi to, co uzna za właściwe, ale zawsze dobrze wiedzieć jak to się będzie miało do obecnego prawa, które na dzień dzisiejszy obowiązuje i wedle tego prawa będą ewentualne konsekwencje.

 

Czytałem, że obecny Rząd rozważa wprowadzenie taktyki typu biopaliwa, czyli chce zmusić wytwórców pasz, aby musieli tak jak jest z biopaliwami dodawać do pasz nasze Polskie strączkowe, co miałoby na początek rozwiązać problem ze zbytem moim zdaniem dobry pomysł jak na początek oby szybko wszedł w życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

takie rozwiązanie to gwóźdź do trumny producentów trzody, bo pasze podrozeja


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj