AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dasiekk    27

Ciężki temat z tą soją. Pierwszy rok miałem ale z tego co czytałem o plonach na forum to u mnie było świetnie , sprzedana po 1490 netto. Jeżeli w przyszłym roku zasieję większość swoim materiałem , zmienię parę rzeczy w nawożeniu i zasilaniu to powinno być ok.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

zgadza się mi wyszło 2 t z ha sprzedałem po 1500zł za 1 t i może wyszłem na zero

 

3000zł z ha i ty piszesz że wyszłes na zero??? to ile ty zainwestowałeś w uprawę 1 ha?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

3000 + około 1500 dopłaty(onw, zwykła i straczkowa) = 4500 zł ogolny dochod bez kosztów +/- Do przodu napewno jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Faktycznie, co nie, którzy piszą żeby coś napisać bez zastanowienia

Plon 2t z 1ha plus dopłaty i cena 1500zł to raczej niemożliwe, aby wyjść na minus

Można sobie prześledzić kalkulację jaco25 i jak by nie patrzeć niemożliwe, aby wyjść na minus przy plonie 2t z 1ha i cenie za 1t 1500zł

 monix chciał coś napisać w temacie, ale sam nie wie, co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Przyszłość soi zależy od średnich plonów, które będziemy uzyskiwać z 1ha już kiedyś o tym pisałem

Aby uprawiać soję bez dopłat cena materiału siewnego musi spaść do granic 500zł na 1ha to podstawa następnie średnie plony w zależności od ceny, jaka się ukształtuje na naszym rynku powinien oscylować średnio z 1ha w granicach 2-2,5t soi z 1ha przy 2t z 1ha trzeba liczyć też na dodatkowe korzyści, jakie daje uprawa soi (brak lud niewielkie stosowanie dawek azotu, bardzo dobry przedplon dla pszenicy i innych roślin a także azot, który soja pozostawia roślinom następnym no i najważniejsze próchnica bilans po soi jest korzystny)

Do kosztów będzie też trzeba doliczać w najbliższej przyszłości ochronę przed szkodnikami i chorobami, (co niektórzy już stosują), gdy to nastąpi średni plon na poziomie 2t z 1ha na pewno będzie nieopłacalny bez dopłat no chyba, że cena za 1t soi będzie wysoka, ale to mało prawdopodobne

Ten rok dla mnie w uprawie soi zamyka się na totalnym minusie, ale nie biorę tego roku pod uwagę ze względu na suszę mam tylko nadzieję, że w końcu spadnie śnieg i uzupełni deficyt wody, bo jeśli się tak nie stanie to uprawa soi w moim gospodarstwie w przyszłym roku będzie wykluczona posieje jęczmień jary

Na Opolszczyźnie niektórzy rolnicy twierdzą, że zimy nie będzie i dlatego zboża jare będą siać już po nowym roku a niektórzy podobno już sieją

Twierdzą też, że koszt siewu jęczmienia własnymi nasionami nie jest wysoki, więc strata będzie niewielka gdyby ten jęczmień wymarzł a gdy zimy nie będzie to korzyści będą z takiego siewu duże

Jak widać każdy kombinuje jak może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nasiona 800 zł

oprysk na chwasty  po siewie 120zł po wschodach 150zł

polifoska 300zł

odzywki  100zł

dzierżawa 700zł

zbiór kombajnem 350 zł a dopłaty do pola wział dzierzawca ja tylko dostane 422zł do wysokobiałkowych

i jeszcze koszty orki uprawy siewu zabiegów opryskiwaczem wysiew nawozów i wyrywanie komosy ręcznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

najgorsze te nasiona. Ja bede kupowal od rolnika po 160 zł za 100 kg. Odmiana Merlin rok po centrali. Nawozenie superfosfat z solą, niewiem jeszcze w jakiej dawce. Azotu nie bede dawał jedynie moze dolistnie, Drugi rok po łubinie to pole bedzie. Jeszcze dokładnie musze sie dowiedziec w agencji ktora soje biora pod uwage bo w tabeli SGM Młody Rolnik jest oleista i jadalna. pstaszek

podpowidział mi ze ta soje ktora siejemy w polsce ma rowniez wartosci ozdywcze i konsumpcyjne wiec mozna ja zaliczyc do jadalnych. Jutro zadzwonie sobie do jakiegos oddziału regionalnego i sie zapytam jeszcze tak dokładnie.

 

 

farmervip U mnie w okolicy duzo sadzi tytoniu. Szukaja dzierzaw i proponują. Np cała dopłata moja + dopłaca jeszcze mi 1000 zł czyli w sumie wychodzi srednio 2100 zł za dzierzawe. Nie wiem jak jest w przypadku zboz. W przypadku zboz koszt takiej dzierzawy mija sie z celem, brak opłacalnosci całkowicie Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

przy takim układzie sam wydzierżawiłbym swoje pola


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

niestety liczy 1 t pszenicy za ha a dopłaty zabiera sobie tylko ta do wysokobiałkowych  mi zostaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

monix

Skoro płacisz tak wysoką dzierżawę to, po co na takim polu siałeś soję porażka a co ty tak naprawdę uprawiasz, że tyle za dzierżawę płacisz i jeszcze dopłaty oddajesz? Uprawa zbóż na takich polach w ogóle się nie opłaca

Niewiedziałem, że są tak naiwni ludzie, ale jak ktoś liczy koszty po łebkach, czyli nawozy i paliwo to później są takie skutki

andrzej1988

Każda soja jest oleista a niektóre odmiany są typowo konsumpcyjne ich walory smakowe je kutemu predysponują, ale to nie znaczy, że nie są oleiste z tego, co wiem to Amandine jest polecana, jako jadalna

Co do dopłat to tak jak i krowiarzom zabrali kwoty tak i tym, co tytoń uprawiają powinni dodatkowe dopłaty zabrać, bo i jedni i drudzy przepłacali za dzierżawy, bo mieli i mają, z czego dawać jest to, co najmniej chore

A ja na twoim miejscu jak by mi ktoś dał całą dopłatę i 1000zł to od razu daję mu cały mój areał i nie bawiłbym się w uprawę nie tylko soi, ale czegokolwiek, bo to czysty interes jest dostałbym ponad 100 tyś na czysto żyć i nigdy nie umrzeć przy takim interesie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dzierzawie ponad hektar od pewnej kobiety. Umowilismy sie tak ze dzielimy sie dopłatami na połowe. oczywiscie do wysokobiałkowych sa w całosci moje jedynie podstawowa dopłata na poł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Odnośnie dzierżaw, to pochodze z takiego regionu, gdzie działki rolne mają od 0,1ha do 2ha i do tego dochodzą górki, kamienie itd. dużo na takich działkach trzeba się nagimnastykować więc jeśli Ja jak biorę dopłaty to płacę podatek za dzierżawę i święto, a jak mi jakieś pole wybitnie pasuje to oddaje dopłatę ale o płaceniu podatków nie ma żadnej mowy czy jakiejś innej formy zapłaty. Miałem koło siebie taki kawałek chciałem go wziąć w dzierżawę i powiększyć grunt przez siebie uprawiany, to zgodziłem się oddać dopłaty za chwilke symbolicznie metr pszenicy kurkom za chwile ja bym musiał za podatek płacić i nie wiadomo jeszcze co, a tym bardziej pole ciężkie, za perzone i za skrzypione, Powiedziałem niech sama sobie uprawia. Panowie nie dajcie się naciągać na koszty tym bardziej że oprócz dopłat płacicie jakieś czynsze to nie zostanie wam nic.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na moje miejsce jest  dużo rolników co by to wzieli głód ziemi i nietylko ja tak mam wszyscy co dzierzawią unas tak płaca  i jeszcze się biją o dzierżawy


 a co do soji to psiałem na próbę lubie nowosci i donikogo niemam pretensi o plon   i cene a cenę miałem dobrą  a uprawiam pszenicę rzepak kukurydzę i ntym polu miała być kukurydza ale posiałę soje  i jeszcze jedno jak by dołata do wysokobiałkowych była tak  jak pisali w lutym to wszystkim by śię opłaciła ale PSL zrobił nas w balona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No nie okazuje się, że dopłaty biorą ci, co wydzierżawili pola a ci, co je uprawiają to tylko kurz powdychać sobie mogą z tego pola teraz rozumiem, czemu niektórzy liczą tylko koszt nawozu i paliwo inaczej zawsze wychodziliby na minus

Jak tak to niech zabiorą te dopłaty, bo i tak Rolnik nic z tego niema, czyli pieniądze Unijne idą nie tam gdzie powinny, ale tak naprawdę to wina tych, co płacą totalna beznadzieja

W tym kraju nigdy dobrze nie będzie, bo chytrość, co niektórych prowadzi do takich paranoi jak tutaj słychać

Powiem tylko tyle, że nie żal mi tych, co tak płacą robią krecią robotę sobie i innym, więc niech płacą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

A u mnie dzierżawy wyglądają tak, biorę pole i ja pobieram wszelakie dopłaty, programy RS, zwroty akcyzy za materiał siewny i co jeszcze tylko wymyślę, ale płace właścicielowi czynsz dzierżawny w wysokości stawki JPD do hektara.

 

Uważam to za zdrowy układ, ja mam pozostałe dopłaty, zazielenienia, młody rolnik itp, mogę skorzystać z MGR a właściciel też ma z tego kasę i pole zadbane.


nie dodałem podatek opłaca właściciel, choć jest to mała kwota bo słabe ziemie sa u mnie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja płacę za dzierżawę 100zł od 1ha i podatek klasa gleby 3 i 4 dopłaty w całości wszystkie biorę Ja, ale już nie, którzy dają połowę dopłat najczęściej ci, co pobrali kredyty albo maja bydło mleczne krowiarze, bo maja kasę a ci, co kredyty pobrali to szukają dodatkowego źródła kasy, bo jak brali kredyt to zboże pszenica konsumpcyjna było po około 1000 zł a teraz niestety mają problem

Wydaje mi się, że w najbliższej przyszłości sporo gospodarstw upadnie albo będzie tylko wegetować i sami sobie bata na siebie kręcimy

Ja do renty mam jeszcze ok 12lat, więc jako tako się tym za bardzo nie przejmuję i dlatego soję sieję i się śmieję z tych zachłannych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Ja mam układ z właścicielem gruntu, że bierze dopłaty i sam opłaca podatek. Moje są koszty uprawy i zbiory. Dlatego na dzierżawie nie posieję soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

No nie okazuje się, że dopłaty biorą ci, co wydzierżawili pola a ci, co je uprawiają to tylko kurz powdychać sobie mogą z tego pola teraz rozumiem, czemu niektórzy liczą tylko koszt nawozu i paliwo inaczej zawsze wychodziliby na minus

Jak tak to niech zabiorą te dopłaty, bo i tak Rolnik nic z tego niema, czyli pieniądze Unijne idą nie tam gdzie powinny, ale tak naprawdę to wina tych, co płacą totalna beznadzieja

W tym kraju nigdy dobrze nie będzie, bo chytrość, co niektórych prowadzi do takich paranoi jak tutaj słychać

Powiem tylko tyle, że nie żal mi tych, co tak płacą robią krecią robotę sobie i innym, więc niech płacą

 

Tutaj Staszku przyznam Ci rację ale tylko częściowo, jak widzisz w moim opisie mam 50ha  pola z czego 5ha bez dopłat (10%) ale nie płacę podatku ani czynszu dodatkowo za to pole. Mieszkam na Podkarpaciu gdzie jest duże rozdrobnienie ten areał mam w ponad 50 działkach co nawet nie wychodzi 1ha na działke niekiedy jedno polę składa się kilku albo nawet kilkunastu działek ewidencyjnych i jeśli przykłdowo działka wyjdzie w środku i ktoś się uprze na dopłaty to co zrobisz? jak ją zostawisz to rozwalisz sobie ładny kawałek więc czasem lepiej wybrać ,,mniejsze zło i odpuścić sobie te dopłaty".

 

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No cóż każdy robi jak uważa, ale moim zdaniem jak ktoś w środku się uprze to ma przerąbane, bo kto mu weźmie taka działkę w środku twojego raczej powinieneś obstawać przy tym, aby on odpuścił, ponieważ ciężko będzie mu znaleźć kogoś, kto będzie chciał uprawiać ten kawałek i jeszcze dawać mu dopłaty

No, ale to moje zdanie i ja bym mu nie dał dopłat, bo jak jemu dasz to inni też się upomną a zasada jest taka, kto uprawia ten bierze dopłaty, jeśli ktoś bierze dopłaty a nie uprawia ziemi to agencja może zażądać zwrotu pobranych przez niego dopłat, dlatego powinniście brać dopłaty jak uprawiacie pole takie jest wasze prawo i wygralibyście to przed każdym sądem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maksimini    1

Co do herbicydów to w Lublinie badali możliwości odchwaszczania soi kilkoma mieszankami i z tego co pamiętam to Afalon i Dual im najlepiej zadziałał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

jak chcecie afalon, to kupujcie teraz bo w przyszłym roku juz nie kupicie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj