AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

 Ja jak zwykle sporo eksperymentów siałem Merlina od około 85kg – 110kg na 1ha a Amandine posiałem 100kg na 1ha

Zobaczymy czy soja w tak szerokich miedzyrzędziach będzie się różnić przy tak różnej ilości wysiewu na 1ha

Oczywiście pola nie wałowałem, ale mój siewnik ma koła dogniatające na całej jego szerokości wiec wałowanie było by bezsensowne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Przeliczając na cenę śruty sojowej i cenę wytworzenia własnej soi, to nawet uwzględniając mniejsze przyrosty na soi pełnoziarnistej, moim zdaniem się opłaca. Jest jeszcze taki aspekt, że jest to non-GMO, no i wiesz, ile w niej chemii, jak sam ją posiejesz i zbierzesz. Ja dodawałem około 5% do karmy dla kur i negatywnych efektów nie stwierdziłem, u świń także.

 

Taki opryskiwacz można zrobić, nie jest to żadna skomplikowana technologia - czujniki plus komputer, tylko że jednostkowo będzie to koszt zbliżony do zakupu takiej używanej maszyny.  Bardziej się zaczynam zastanawiać na swoim mikroareale nad zakupem siewnika pneumatycznego, aby zwiększyć precyzję wysiewu. Da się tym siać soję bez przeróbek? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Kurczę,czy to by znaczyło że zasiałem zbyt gęsto?W poradniku było że 4,5 j/ha co odpowiada 125 kg/ha.Hmm czas pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Rolnik111222

Tu sobie poczyta o skarmianiu soi pełnotłustej, czyli takiej prosto z pola

https://www.google.pl/search?client=aff-maxthon-newtab&channel=t5&q=skarmianie+pe%C5%82not%C5%82ustych+nasion+soi&gws_rd=cr,ssl&ei=N-o_Vez7Heu6ygOe_YHIBA

 

jahooo

Na pewno tak w końcu kukurydza ma większe nasiona tylko czy to nie będzie za rzadko?

 

KRISS75

Na pewno nie za gęsto tak jak piszesz zalecany wysiew to 4-4,5 jednostki, co daje od 600-750tyś nasion na jeden ha

Ja jak napisałem robię doświadczenie na własne potrzeby chcę się dowiedzieć o ile można zmniejszyć normę wysiewu i czy w ogóle to będzie możliwe bez zniżki plonu

U mnie jednostka ważyła jedna partia około 24kg a druga partia około 26kg wiec 4 jednostki przy wadze 24kg ważyły około 96kg a przy wadze 26 kg ważyły około 104kg tylko Amandine jedna jednostka ważyła ponad 30kg, co daje dla 4 jednostek 120kg, więc nie masz, co panikować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2053
W kraju ostatnio bardzo mocno propaguję się uprawę soi, nie dając jednak rolnikom legalnych możliwości jej odchwaszczania. Poniżej przedstawiamy doświadczenia herbicydowe w soi przeprowadzone w Niemczech (top-agrar)

Pierwszym, i jak do tej pory jedynym, preparatem zarejestrowanym w kraju do odchwaszczania soi jest Sencor Liquid 600 SC. Zawiera on metrybuzynę i zalecany jest do zwalczania chwastów dwuliściennych. Należy go stosować do 3 dni po siewie w dawce 0,55 l/ha. Niestety, wśród krajowych herbicydów próżno szukać innych środków do odchwaszczania soi.

W innych krajach Europy, gdzie uprawia się nieco dłużej tę roślinę, zarejestrowanych jest więcej środków i prowadzone są badania nad wprowadzeniem kolejnych. Doświadczenia  z odchwaszczeniem soi prowadzone są przykładowo w Bawarskiej Izbie Rolniczej w Niemczech. Przez kilka ostatnich lat przeanalizowano tam blisko 300 wariantów odchwaszczania soi. Spektrum problematycznych chwastów obserwowanych w doświadczeniach było typowe dla uprawy soi, a mianowicie: komosa biała, chwastnica jednostronna, chwasty rumianowate, szarłat szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata czy jasnoty.

W doświadczeniach tych wykazano, że zastosowanie herbicydów zabezpieczyło 10–20% plonu ziarna soi. Natomiast przy silnej presji chwastów wartość ta wzrastała nawet do 60%. Do zabiegów przedwschodowych wykorzystano do zwalczania chwastów 2-liściennych herbicydy zawierające takie substancje czynne, jak (w nawiasie podano przykładowe herbicydy zarejestrowane w kraju, ale mogące różnić się zawartością substancji czynnej w 1 l środka): chlomazon w ilości 360 g/l środka (np. Command 360 CS, Clomaz 36 SC, Golden Clomazon 360 CS, Kalif 360 CS, Reactor 360 CS), pendimetalina w ilości 455 g/l środka (np. Stomp Aqua 455 CS), czysta metrybuzyna w ilości 700 g/kg środka (np. Sencor Liquid 600 SC) lub jej mieszanina z flufenacetem (np. Plateen 41,5 WG).

Do zabiegów powschodowych użyto natomiast preparaty zawierające: bentazon w ilości 480 g/l (np.  Basagran 480 SL, Agro Bentazon 480 SL, Wolof A 480 SL) lub tifensulfuron metylu w ilości 500 g/kg środka (np. Harmony 75 WG, Refine 75 WG – zawierają 750 g/kg s.cz.). Do niszczenia chwastów 1-liściennych wykorzystano herbicydy zawierające fluazyfop-P-butylowy (np. Fusilade Forte 150 EC) lub cykloksydym (np. Focus Ultra 100 EC).

 

http://www.agrofoto.pl/media/uploads/tab.1.soja.pdf

http://www.agrofoto.pl/media/uploads/tab.2.soja.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Co do wałowania to w linku @pstaszka jest mowa o wskazanym wałowaniu na lekkich glebach.W poradniku firmy saatbau też jest o tym mowa.

Ja poeksperymentowałem trochę:

1.zasiałem połowę co drugi lejek i drugą połowę na wszystkie lejki.

2.połowa zwałowana,druga połowa bez wału.

Mogę Wam powiedzieć że jak siałem łubin to 4-5 cm suchego piachu i dopiero warstwa wilgotnej gleby.Tam też zrobiłem doświadczenie z wałowaniem i według mnie tam gdzie miałem powałowane wschody były szybsze i równiejsze.

Ja zasiałem 125 kg/ha Merlina.

 

@master20002 96 kg/ha tak zamierzałeś wysiać czy tak wyszło?

 

@pstaszek a Ty ile wysiałeś na ha?

 

Tak ustawiłem siewnik i tak wysiałem. Miałem 4 jednostki Merlina przeznaczone na ten ha. Każda ważyła 24,4 kg co dało nam sumę 97,6 kg. Wiadomo, że w siewniku zawsze coś zostanie. Tak, że wysiałem prawie na styk. Siewnik był ustawiony na równo 96 kg i tak też się wysiało.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak u was po wczorajszych opadach? I czy w ogóle u was padało

U mnie padało, ale niewiele ledwie 5cm ziemi zmoczyło, ale to lepsze niż to, co w Łódzkim czy Częstochowskim się działo

Dobrze, że tak lekko popadało, bo inaczej soja by nie zeszła po takich ulewach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

W wlkp padało dwa dni i również ledwo 5cm ziemi zmoczyło aczkolwiek ziarno ładnie już nabrzmiało i pękło ( siew 25)

Siew w rozstawie 24 cm bardzo płytko ok 3 cm

Edytowano przez tomaszek83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

u mnie napadało tyle ze jak dzis bronowałem to sie za mna kurzyło. brak słów...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Moja jednostka ważyła 25,8kg.

Szkoda że nie wysiałem kilku przejazdów w dawce 100kg/ha miałbym porównanie ale na ten eksperyment nie wpadłem.

Popadało też 2 dni,przemokło na 6 cm.Dziś mija 3 dzień a jeszcze nie opryskane.Najgorsze że od jutra znowu zapowiadają deszcz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Moja jednostka ważyła 25,8kg.

Szkoda że nie wysiałem kilku przejazdów w dawce 100kg/ha miałbym porównanie ale na ten eksperyment nie wpadłem.

Popadało też 2 dni,przemokło na 6 cm.Dziś mija 3 dzień a jeszcze nie opryskane.Najgorsze że od jutra znowu zapowiadają deszcz.

 

No własnie ja mam taką samą sytuacje ! I czym teraz opryskać? 

W necie przeczytalem taki artykuł       http://www.dodr.pl/III/4/1/3/1/11.pdf   co można Afalonem pojechać do 5 dni

 

Tylko że umni wczoraj i dziajaj polało i ta która była nawierzchu to juz kiełek puszcza i ciekawe czy go mozna uszkodzic stosują Afalon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Panowie na 4 klasie 0,15 commandu+1.4l l lentipuru nie bedzie za duzo ? bo pomylka przy wlewaniu , a ju opryskane .. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markendmark    1

Gadalem z gosciem co robi juz doswiadczenia na soi pare dobrych lat i mowil ze command do 0,1do 0,12 bo soja moze zazułknąc + afalon 2l

Edytowano przez markendmark

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

KRISS75 i JacoVR6

Pryskajcie jak najszybciej do 5ciu dni nie powinno się nic stać no chyba ze dużo tej soi jest na powierzchni to może być problem, ale jeśli jest tego około 5% to pryskać i nie zastanawiać się

 

mf25

Nic się nie stanie nie musisz się martwic jak by nawet wystąpiły jakieś przebarwienia to nie będzie problemu, choć wiadomo, że command nieco wpływa na plonowanie soi, ale jak masz przytulię to i tak się opłaca zastosować command

 

http://www.coboru.pl/PlikiWynikow/38_2013_IN_2_SOS%20.pdf

 

Tutaj piszą, że można stosować chlomazon (Command 480 EC, dawka 0,2- -0,25 l/ha)

 

http://nowoczesnafarma.pl/Podstawowe-zasady-technologii-uprawy-soi.html#.VUIG6VOfcy4

 

Ja w tym roku dałem 0,21l na 1ha po prostu nie chce mieć przytuli

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Więc dobrze zrobiłeś a jak będzie tak sucho jak dotychczas to command będzie i tak słabiej działać niż jak była ziemia dostatecznie wilgotna i to dotyczy wszystkich doglebowych środków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek a ile dawałeś linuronu??? 1l  i 0,21 chlomazomu???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dałem Sencor Liquid 600 S.C. Czyli (Metrybuzyna 600g/L) +

COMMAND 480 EC czyli (chlomazon 480g/L)

 

Wyszło mi 0,468L na 1ha sencoru (Metrybuzyna 280,8g) + 0,21 na 1ha commandu (chlomazon108g)

Na pewno będzie niewielki spadek plonu, ale bynajmniej przytuli nie będzie a to dla mnie jest ważniejsze, bo i przytulia na pewno przyczyniłaby się do większego spadku plonu niż sam command

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Panowie , czy ten siew nie bdzie za szybki dla soi , noce zimne teraz i ogolnie chlodna pogoda boje sie przymrozkow nocnych , moglem jeszcze poczekac do poniedzialku z siewem nasiona bralem kwalifikat zaszczepione fix fertig czy jakos tak to prawie 800zl/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dekol    0
Napisano (edytowany)

1

 

 

 

Edytowano przez dekol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

mf25

To, kiedy posiać to trudna decyzja, ale mrozy, czyli tak zwana zimna zośka jeszcze przed nami wiec, kiedy byś chciał posiać żeby być pewnym ze nie zmarznie

U nas kukurydza już na wierzchu, ale że zimno to żółta jest

Soja jeszcze pod ziemią jak będzie chłodno to może pod koniec przyszłego tygodni będzie na wierzchu, więc, na co było czekać zawsze jest tak ze jak się posieje za wcześnie to zastanawiamy się czy nie lepiej było posiać później a jak później to myślimy, czemu nie posialiśmy wcześniej tak jak to zrobili inni

 

dekol

Niestety osobiście nie pryskałem, więc nie będę się wypowiadał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

@pstaszek  testowałeś kiedyś gęściejszy siew niż zalecają? pytam bo troche gęsto mi sie posiało na 3ha wysiałem 14,5  jednostki gdzie jedna waży 21,7kg tragedii nie ma ale powinno być chyba mniej?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dopiero dzisiaj opryskałem na chwasty. Są już centymetrowe kiełki na ziarenkach.
Już w czwartym dniu po siewie


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

farmervip

Wiadomo jedna jednostka zawiera 150 tyś nasion waga jest podawana orientacyjnie

Tobie wychodzi około 4,8 jednostki na 1ha, czyli 720 tyś nasion na 1 ha

Z tego, co wiem soja gęściej posiana zawiązuje wyżej strąki u mnie też tak było, chociaż tak gęsto nie siałem, ale jak w zeszłym roku posiałem różne gęstości to ta najgęściej posiana miała najwyżej strąki około 12cm te rzadziej siane 10-8 cm, więc powinieneś mieć wyżej strąki, ale na pewno będzie mało pędów bocznych albo wcale

Czyli tak jak napisałeś tragedii nie będzie a będziesz wiedział, jaki plon da ci soja gęściej zasiana niż zalecają

 

master20002

Raczej nic się nie powinno wydarzyć, więc dobrze ze już popryskałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj