AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

To prawda, że motylkowe i strączkowe to najlepsze lekarstwo na nasze gleby i dlatego je uprawiam, bo o zyskach to na razie nie można tu mówić, ale na początek dobrze by było nie tracić na tej uprawie myślę, że na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że nie dokładam do uprawy strączkowych biorąc pod uwagę dopłaty do strączkowych i oszczędności na nawozach szczególnie na coraz droższym azocie i na dobroczynnym działaniu tych, że roślin mogę powiedzieć, że mam z nich korzyść nie bezpośrednio kasa, ale nie wydając na nawozy w danym roku uprawy tych roślin i oszczędności związane w następnym roku Związane z Mniejszą ochroną zbóż i mniejszym nawożeniu azotem dzięki pozostawionemu przez strączkowe, co można przeliczyć na żywą kasę to wychodzi na to, że można być na plusie przy uprawie tych roślin, dlatego nie zniechęcajcie się Panowie i siejcie w przyszłym roku strączkowe i motylkowe ja mam zamiar posiać 15ha łubinu i 15ha soi tak żeby było z każdej z tych upraw po jeden TIR takie ilości najłatwiej sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Chciał mieć własną soję dla świń

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/chcial-miec-wlasna-soje-dla-swin,41092.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wyższe dopłaty do strączkowych

 

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/aktualnosci/za-straczkowe-doplata-1500-zl-na-ha,37708.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

z soją jest jeden problem - nie ma na nią zarejestrowanych skutecznych środków w polsce. Plony powyżej 3 ton da się uzyskać - my mieliśmy ponad 2 tony ale przyczyną były pozostałości po środkach na rzepak - po wymarznięciu - bardzo długo ją trzymało - da się w polsce sprzedać soję w cenie zbliżonej do rzepaku - tylko potrzeba większych ilości . centrala w środzie - szykuje się do stawiania tłoczni soi. a firmy paszowe też są zainteresowane - tyle że soje trzeba parzyć przed dodaniem do paszy bo surowa jest lekko toksyczna, więc przestrzegam przed dodawaniem do paszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To prawda środki praktycznie te same, co i na pozostałe strączkowe, ale widać ożywienie w temacie strączkowych myślę, że będzie podobnie jak z kukurydzą i wkrótce będziemy mieli większość białka Polskiej produkcji i od Polskiego Rolnika, jeśli będzie tak jak piszesz i postawią tłocznie to już na pewno nie będzie problemu ze zbytem soi a to cieszy.

Piszesz, że miałeś w zeszłym roku soję mógłbyś cos więcej powiedzieć, na co trzeba by zwrócić uwagę przy jej uprawie termin siewu, czy szczepić nitraginą itp. Jak na razie siałem łubin wąskolistny i kiedyś dawno temu bobik w pierwszych latach zaszczepiałem nasiona nitragina, ale już w następnych nie, co ty o tym sadzisz a i jeszcze jedno czy poleciłbyś jej siew na glebach lekkich IV klasa większość takich gleb posiadam i cześć III klasy gdzieś czytałem ze ktoś siał na piachach i miał 1,5 T z 1ha, czyli podobnie jak łubin, co ty o tym sądzisz. Mam zamiar posiać 15 ha soi tak żeby mieć całego TIRA

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

ja byłem ostatnio na szkoleniu w Krasnymstawie organizowane przez Solarcorn dotyczyło ono qq ale też była prezentacja o soi i gość z Końskowoli się wypowiadał. Niestety w tym czasie zamawiałem nasiona ale zapamiętałem tyle że soja nie toleruje niskiego ph i to bardzo ważne bo plony spadną do 1t/ha, warto a nawet trzeba zaprawiać nitraginą, nie wolno nawozić azotem. Wydaje mi się też, że ta firma ma się zająć skupem soi ale to już trzeba zadzwonić i zapytać. Co do oprysków to tak jak na groch Basagran lub Afalon i co do plonów to mają rolnika który na Podkarpaciu osiąga 4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

panowie tutaj macie nasiona których nie trzeba zaprawiać, podobno dobre odmiany siał ktoś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę tak, z surowe ziarna soi wyciskam olej na prasie do oleju ( cena na allegro ok 4000-7000 tys zł) a uzyskany olej " ok 150 l z 1 tony", użyję jako paliwo do ciągnika ;-) 150x2 tony=300x4.50 zł=1350 zł + dopłata strączkowa6500+śruta poekstrakcyjna 3000 +

azot w glebie 150zł+ za***isty płodozmian = ok 5000 zł - 1200 koszty uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dodaj jeszcze obróbkę termiczna aby unieszkodliwić zw antyzywieniowe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Panowie orientujecie sie czy ktoś w woj lubelskim kontraktuje soje? czy jest jakaś pewność zbytu nasion? A jak z materiałem siewnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusso    0

Witam wszystkich mam pytanie. Czy ktoś siał soje? Jakich warunków potrzebuje, jakiego nawożenia, jakie opryski? i gdzie zakontraktować czy sprzedać w okolicach Lublina, Bychawy. Ziemię mam III, IV klasy sporo margiel-u i kamieni kiedy ją posiać, kiedy pryskać, nawozić, zbierać i czy to w ogóle urośnie w takich warunkach.

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

przy moim polu zasiali soje odmiany anuszka ... raz co pierwsze musi byc płytko posiana bo streki sa prawie przy ziemi ... opryskali tylko na chwasty ... azotu nie potrzebuj praktycznie wcale ale minimalne ilisci muszą byc .. fosfor i potas przecietnie .. zaprawa nitragina ...


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

poszukaj artykułów z nowoczesnej uprawy, właściwie co miesiąc jest coś o soi, są już lepsze odmiany od anuszki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

odmiany tak wyzsze i łatwiejsze do zbioru i o wyzszym plonie ... ale tu chodzi o okres wegetacji a pod tym wzgledem anuszka jest najwczesniejsza


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Siał ktoś soję na Lubelszczyznie? Jak to wychodzi bo trudno porównywać warunki na dolnym śląsku z tymi na wschodzie kraju. Szczególnie interesuje mnie termin zbioru i czy były jakieś "komplikacje".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega pisze, lepiej siać odmiany gdzie strąki zawiązuje co najmniej 10 cm nad ziemią, ja siałem 2 lata polską aldanę ale cześć się traci bo prawie leżą na ziemi strąki. W tym roku sieję anushkę. A czy ktoś używa tej soi do karmienia trzody? oczyiście beż obróbki cieplnej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy nie ma problemów z wilgotnością nasion zbieranych we wrześniu? Nie trzeba dosuszać? Jak jest z równomiernością dojrzewania? Szczególnie na lepszych stanowiskach. Strąki pękają?czy dużo osypuje się? Czy łatwo zwalczyć przytulie w soi?

te pytania najbardziej mnie nurtują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje reglone przed zbiorem, ale zbieram początek wrzesnia, wilgotność na poziomie 15%. Soja nierównomiernie dojrzewa i puźno jak przedobrzy się z azotem, dlatego na gobrych stanowiskach nie dawałbym zaotu wogóle. Strąki nie pękają, chyba może przy silnym wietrze co mi się nie zdarzyło. Jeżeli chodzi o siew to nie po okopowych bo można sobie nie dać rady z chwastami, bo środków jest mało. Po siewie do 3 dni masz comand, sencor lub afalon i najlepiej pole zwałowac. W fazie 6 -8 liści na dwuliścienne basagran lb fusilade. Fungidydów nie potrzeba stosowac. Najbardziej trzeba pilnowac od 6-8 liści do zbicia łanu, zanim soja zacieni może być presja chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dzięki za informacje. Czy command nie uszkadza soi? Czy jest "trudniejsza" od łubinu?

Czy ma ktoś doświadczenia w tej uprawie w rejonie wschodniej polski a najlepiej lubelszczyzny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czemu miałby uszkadzac, nawet nałożyłem miejscami 2 krotnie i wcale nie pożółkła jak wyszła z ziemi. Ale do 3 dni po siewie bo potem możesz uyszkodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroYoumis    0

Firma Agroyoumis oferuje nie tylko nasiona soi Annushka (4,62 netto za kg) i Mavka (5,04 netto za kg) ale również kontraktuje odbiór od gospodarstw które zdecydują sie na uprawę powyżej 10 ha. Mniejsze ilości też wchodzą w grę, jeśli ktoś jest zainteresowany to na wszystki pytania dotyczące uprawy odpowiemy pod tel. 61 862 87 84 lub 519 375 261

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

To dlaczego do Nutreny dostarczają soję? Nie wiem w jakiej postaci, ale że mam ich firmę pod nosem to słyszę na radiu CB że np "soja na wagę"

 

 

Kolego nutrena to cargill a oni biorą to z portu z Gdyni. Cargul jest potentatem w handlu zbożami. Aktualnie w produkcji pasz w Polsce również, więc musi to gdzieś pchać bo w USA i Brazylii tego jest pełno. Dlatego tyle wanien tego idzie ale nic w naszym kraju nie jest przetwarzane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Witam wszystkich zainteresowanych siewem soi ja w tym roku posiałem 15 ha soi odmiana ANUSHKA z firmy AgroYoumis 9 września 2013 soja miała wilgotność 10,5% była gotowa do zbioru, lecz zaczął padać deszcz i pada nadal, więc jest jeszcze niezebrana, więc nie mogę powiedzieć nic o plonie, jaki uzyskam z tej odmiany, ale liczę, na co najmniej 2tony z 1ha coś więcej będę mógł napisać po zbiorach, ale ogólnie sądzę, że soję można uprawiać w Polsce i to z powodzeniem da się zebrać suchą niema potrzeby dosuszania są oczywiście różne odmiany, ale najwcześniejsza jest ANUSHKA, więc na początek polecam tą odmianę wszystkie nowe odmiany Osadzają strąki na wysokości około 14cm nad ziemią, ale jak się dowiedziałem w tym roku z powodu opóźnionego siewu i zimnej wiosny strąki są na wysokości od 6cm do 14cm nad ziemią okazało się, że soja posiana wcześniej około 28 kwietnia miała wyżej osadzone strąki niż soja siana później, czyli 7 maja gdzie strąki były na wysokości 8cm nad ziemią, co by oznaczało, że lepiej siać w kwietniu wtedy strąki będą wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj