piotr301976

Badania ziemniaków

Polecane posty

pawelec    89

ja nie walczę ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

ja nie walczę ;)

To powalczysz. Zapewniam Cię.

Pokaż mi hodowlę nasienną która nie miała do czynienia z bakteriozą.

Opinie o restrykcyjnych normach w zagranicznych firmach bądź renomie Zamartego można między bajki włożyć.

Więcej nie powiem bo ogniska bakteriozy to tajemnica.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

kolego, nie musisz mnie oświecać w sprawie chorób ziemniaka ;)

wiem już troszke na ten temat, i jakoś sobie radzę z tym i owym. kilka kontroli - zero problemów.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Czyli kolego "pawelec" już jesteś w przeszłości bo bakteriozie czy masz "znajomą" kontrolę? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

kolego, nie musisz mnie oświecać w sprawie chorób ziemniaka ;)

wiem już troszke na ten temat, i jakoś sobie radzę z tym i owym. kilka kontroli - zero problemów.

Nie zamierzam oświecać Cię w sprawie chorób ziemniaka bo na pewno jesteś fachowcem w tych sprawach. Ale to że kupujesz sadzeniaki co roku absolutnie nie gwarantuje Ci wolności od bakteriozy. Test immunofluorescencji jest bardzo niedokładnym testem i nie wykrywa obecności bakterii poniżej jakiegoś progu. Jak wprowadzą testy molekularne które wykrywają pojedyncze bakterie to dopiero będzie jazda. Jednak nie nastąpi to szybko. Najwcześniej wtedy kiedy Niemcy uporają się z bakteriozą w swoim kraju. Aha i jeszcze jedno. Zobaczycie ile będzie na jesieni ognisk bakteriozy. Zeszłoroczny sezon sprzyjał namnażaniu bakterii.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Dziś byłem w centrali w nadziei że coś kupię jedyne odmiany na stanie to wineta lord owacja i jakieś holenderskie z czerwoną skórką których nazwy dobrze nie pamiętam, ale wszystkie były tak parszywe brzydkie i z wyglądu nieciekawe że wróciłem z niczym, za te ponad 2150 zł chciałbym dostać coś pewnego ale jak na nie popatrzyłem to krowom z odrzutu daje lepsze ziemniaki do jedzenia. Poza tym w workach z winetami normalne że już kiełkowały bo wczesne ,ale to że widziałem różne kolory kiełków tzn. fioletowe,białe i zielonkowate to chyba nie jest normalne, a mówi się że jak się kupi w centrali to ma się pewność.... :lol:

 

Tak na marginesie tych testów , na jesieni żadna z moich nowych odmian ziemniaka nie przeszła pomyślnie badań, natomiast w lutym przeszły w ok 50% jak to jest :blink:


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

jest popyt to sprzedaje sie wszystko, nawet odpady :P Przeciez nikt tego nie sprawdzi. Kasa jest wazniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

tak na pocieszenie bakteriozy z roku na rok mamy coraz mniej, a to stąd:

- rolnicy częściej kupują kwalifikat, (oczywiście może sie zdarzyć , że i on będzie trefny, ale to raczej pojedyncze przypadki, ale się również zdarzają

- gospodarstwa posiadają własny sprzęt, (pamiętam jak przejmowałem oddział w spadku dostałem wioskę z prawie 30 gospodarstwami na decyzji...a to przez 1 wspólną sadzarkę:(...

- coraz mniej małych obszarów uprawy,

- rolnicy sami już robią dezynfekcję sprzętu, a nie tylko przy chorobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Bakteriozy jest przede wszystkim mniej dlatego że coraz mniej ludzi sadzi ziemniaki na własny użytek wolą kupić pół tony do jedzenia niż ich sadzić pryskać kopać, a przede wszystkim na takich małych niezadbanych pryskanych tylko od stonki plantacjach rozwijają się podobne syfy. Ja czy Wy czyli osoby które widzą jakąś przyszłość w tej uprawie nie możemy sobie pozwolić na jakieś uchybienia , i przynajmniej u mnie nie ma tego typu przypadków


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

co do wielkości obszaru i rejestracji w PIORiN zasada jest taka: masz ziemniaki (pare arów) do własnego użytku - nie rejestrujesz, ziemniaki wyprowadzasz poza gospodarstwo sprzedając - rejestrujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja też brałem z różnych regionów Polski sadzeniaki ale odkąd biore z Zamarte , nie mogę złego słowa powiedzieć o sadzeniaku stamtąd n nie zdarzyło mi się by ziemniak stamtad miał bakterioze.Kolega z pracy w tamtym roku brał sadzeniaka z CHEMI-ROL-u , niewiem skad oni mają , ale ziemniaki dramatyczne były po wykopaniu :(

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Centrale nasienne czy tam jak ich zwą lecą sobie w kulki .My rolnicy płacimy ciężkie pieniądze za sadzeniaki czy tam zboże i myślimy jaki to będzie plon no bo przecież z odnowy i jeszcze za takie pieniądze to naprawdę wszystkiego urośnie jak u nikogo na wsi a tu jak się okazuje nieraz można się wpakować w kłopoty rozprzestrzeniając choroby i wirusy jakich nasza ziemia jeszcze niewidziała a oni na siebie nie biorą żadnej winy i mają rolnika gdzieś, grunt że zarobili niezłą kasę a np. rolnik który zakupił BAKTERIOZĘ PIERŚCIENIOWĄ naciągnięty został na duże straty i problemy

nie kupię więcej kartofli z centrali :)

Święte słowa, nam nieli problem ze sprowadzeniem ziemniaków, bo cały czas mieli "swoich", zakończyło się tym, że mamy sadzeniaki ze Słowacji :D taniej i ile sprawniej

 

To powalczysz. Zapewniam Cię.

Pokaż mi hodowlę nasienną która nie miała do czynienia z bakteriozą.

Opinie o restrykcyjnych normach w zagranicznych firmach bądź renomie Zamartego można między bajki włożyć.

Więcej nie powiem bo ogniska bakteriozy to tajemnica.

 

Jak masz odpowiedni płodozmian i zdrowe sadzeniaki o które coraz trudniej ale są na rynku tylko trzeba poszukać ;) to walczyć nie trzeba

Zauważ, że nie tylko hodowle nasienne produkują sadzeniaki prywatni rolnicy także


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Co to znaczy zdrowe sadzeniaki? Masz na myśli kwalifikowany materiał siewny a tym samym przebadany przez PIORIN. Przeczytaj ustawę o nasiennictwie, wszystkie rozporządzenia oraz zapoznaj się z procesem rozwoju choroby to dowiesz się dlaczego nawet kwalifikowany materiał nie gwarantuje Ci całkowicie czystych sadzeniaków. Wiem że nie tylko hodowle produkują materiał siewny. Sadzeniaki w naszym gospodarstwie (również rozmnożenia minibulwek z invitro) uprawia się mniej więcej od roku w którym się urodziłeś (sądząc po nicku) najpierw dla dawnej Centrali Nasiennej a od lat dziewięćdziesiątych na własnej dystrybucji. Zonk bierze ziemniaki z Zamarte a tak naprawdę to tylko kupuje w Zamarte bo oni też jadą na "podwykonawcach". Na każdej fakturze oraz etykiecie jest numer partii który mówi gdzie ziemniaki zostały wyprodukowane.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

tak wolne od chorób o to mi chodziło ;), ustawy nie czytałem bo nie ja zajmuje się sadzeniakami tylko Ojciec i to on jest w tym zorientowany

biorąc pod uwagę jakie cyrki są z polskimi centralami wolimy kupować za granicą co w sumie u nas staje się normą :blink:

Co do Zamarte to dużej partii nie są w stanie załatwić ;[ bo też były z nimi przejścia


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Jakie układy?

Jakim trzeba być idiotą, aby nie chcieć sprzedać 25t sadzeniaka w momencie kiedy jest podpisana umowa i dana zaliczka :o

Ale dzięki nim mamy nową redliniarkę :D Bo Ojciec nie popuścił i na zwrocie zaliczki się nie zakończyło, jak się bierze kilka woreczków to może problemów nie ma :P


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

łukasz, jaka redliniarke kupiliście? ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

umiesz czytać uważnie?

jak się bierze kilka woreczków to może problemów nie ma
czyli przy większej ilości mają problem z zamówieniem

@pawelec Grimme GH4 z As-Primu. 2 rzędy to za mało a 6 cena zaporowa. Na Elizówkę jeździsz? Czy wszystko w okolicy?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

elizówka gdzies od czerwca do konca wrzesnia, warzywniaki, sklepy, czasem jakas hurtownia i odbiór z domu.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

Kolego "Pawelec" dlaczego nie mogę wysłać Ci PM.

Szukam sadzeniaków, jak możesz to odezwij się na mojego PM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj