Pawel330

Seradela

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PeterG14    115

Jak pole jest w dobrej kulturze to nie trzeba nawet pryskać. U mnie sieje się rozsiewaczem do nawozów, z tego co wiem to masz taki jakim u mnie się sieje. Ja sieje zawsze w czystym siewie ale z owsem jest wyższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
86maxkk    1

ja sieje seradele wysiewam 50kg/ha potem kręce baloty na kiszonke dwa pokosy wyda jak trudny rok to 1 a drugi słaby to można wypaśc albo zaorać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shiftmp3    1

Panowie w tym roku bede zasiewał 2ha saladery :P i mam pytanie chce siac siewnikiem poznaniak jak go ustawic na odpowiedni wysiew około 30kg na 1ha. wziołem w dzierzawe i chce zrobic zmiane bo ciagle było tam zyto i a klasa ziemi to ok 3 do 6 w jednym kawałku :P Wiec jak ustawic ten siewnik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja ustawiłem na A1 wysiew średni.

 

 

Moje pytanie jest takie czy wałować saradele po siewie czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

@marekfarmer jeśli masz taką możliwość to wałuj jak najbardziej, w moim gospodarstwie już od kilku lat uprawiamy seradelę ok 3ha i zawsze wałujemy, gleba nie wysycha tak szybko, i dodatkowo w jakimś stopniu jest zabezpieczenie przed porywistym wiatrem. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

No i jeszcze należy dodać, że jeżeli kosisz na zielonkę to podłoże jest twarde i możesz opuścić śmiało kosiarkę rotacyjną. Raz miałem kosić kuzynowi łubin bez wałowania to jak wpadła w ziemie to jak glebogryzarka. Dlatego lepiej wałować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

wschodzi już u was seradela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

@marekfarmer mi dziś mijają dwa tygodnie od posiania, i akurat tak się złożyło, że wczoraj byłem na polu, widziałem małe zielone punkciki, więc coś zaczyna się już dziać i wschodzi, a jak u Ciebie wygląda sytuacja ? dawno posiałeś ? zdecydowałeś się na wałowanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janowiak    0
Napisano (edytowany)

Witam

Ja chcialem popiac sie pod temat. Chcialbym zasiac seradele na ok.3ha i zebrac jakis plon z tego. Slyszalem ze sie da. Ale czym to kombajnowac? i po ile takie ziarno mozna sprzedac? Na allegro widzialem po 8zl/kg.

Edytowano przez Janowiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

@Janowiak więc tak, odpowiadając na Twoje pytania: nasiona seradeli zbieramy kombajnem zbożowym, i można wykonać to metodą jednoetapową lub dwuetapową ( w mojej okolicy zazwyczaj widziałem metodę dwuetapową czyli koszenie kosiarką, wysuszanie na polu i dopiero omłot nasion). Co do ceny to ja kupuję w granicach 5,50-6zł za kg i raczej po 8zł w moich stronach byś nie dostał, dużo zależy od czystości tzn czy nie ma w nich nasion chwastów i plew. Hm... ogólnie rzecz biorąc, jeśli zastosujesz wcześniej dobrą agrotechnikę która nie pozwoli na rozwój chwastów to seradela sobie poradzi, i zakładając że okres wegetacji nie będzie tragicznie suchy to plon powinien zrekompensować Ci poniesiona nakłady. Jednak nie nastawiaj się na obfite sypanie nasion bo z tej roślinki kosi się niezbyt dużo ( z tego co rozmawiałem z rolnikami to ok 0,3-0,4t/ha )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janowiak    0

Rozumiem. Ja bym to zasial ze wzgledu na wyzsze doplaty na te roslinke :D A jesli to tylko zwyklym kombajnem bez modyfikacji typu stol do rzepaku sie zbiera to moglbym jeszcze cos z tego zebrac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

u mnie siana 6 kwietnia już jest na wierzchu zobacz w moją galerię zdjęcia z przed tygodnia w niedzielę dam nowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam pytanko czy są środki na chwasty w seradeli bo coś dużo ich w tym roku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Własnie czym mozna powschodowo opryskac saradele od chwastów? Sa wogole takie srodki zeby jej sie nic nie stało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5
Napisano (edytowany)

Mój wujek uprawia co roku seradelę ponad 1 ha :D 3-4 dni po siewie można pryskać Metronem :P można też Herbicydem ale to już puźniej :) Wujek zawsze po zasianiu od razu wałuję bo lepiej się potem kosi rotacyjną :P Seradelę sieję na ziarno czyli kosi kosiarką i czeka aż się wysuszy a potem zbiera luzem i na podwórku młóci młóckarnią a siano z seradeli bierze dla krów :D Sieję na 6 klasie gleby i przeważnie pod koniec marca początek kwietnia

Edytowano przez pawel101210

pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

kosiliście już seradele na sianokiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinw4514    0

witam ja skosiłem dzisiaj i tak się zastanawiam co z nią zrobić wysuszyć na siano czy może zakisić prosze o rady??? próbowałiście 2 metody??? znajomy twierdzi że saladera zakiszona w bałotach zgnije

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bo to motylkwata, ona ma duzo białka kosztem cukrów więc nie zakisi sie bez dodatku zakiszaczy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Może mi ktoś powiedzieć jak się udaje taka kiszonka z seradeli?? Pleśnieje ?? Opłaca się ?? I czy to dobra pasza ?? Głównie mi chodzi dla opasów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

pobudzę ten temat

zeszłego roku posiałem 0,5h seradeli i jest ok. bardzo ładnie to wyszło, nawet byłem zaskoczony ilością zbioru. Ilością, bo jakością to tak sobie. Teraz należało by to ziarno jakoś oczyścić przed siewem zważywszy że udało mi się zebrać razem z seradelą odrobinę owsika, którego raczej nie chciał bym już oglądać. Napiszcie czym to czyścicie, bo tradycyjny młynek się mi nie sprawdził.


Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin999    0

Witam.

Chciałbym zasiać seradelę na nasiona. Jeśli ktoś stosuje nawozy to napiszcie ile i jakie?, czy dajecie azotowe na start- mój tata mówi że jak dam nawozy to seradela nie urośnie? gleba u mnie klasy 5 i 6. fosfor na pierwszym polu-19.2 wysoka, potas -8,7 niska, magnez - 7,1 bardzo wysoka i ph- 6,53 na drugim polu fosfor-35,4 bardzo wysoka, potas-14,7średnia, magnez-3,8 średnia, i ph-7.31. Chcę seradele zasiać razem z łubinem, bo rok temu zasiałem w czystym siewie i był ogromny problem ze zbiorem nie mówiąc o tym że pewnie połowa obleciała. Co o tym myślicie, co mi poradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj