Pawel330

Seradela

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dziugiello    7

a jak z wydajnością na V/VI klasie, ile się na ukręcić balotów?? może to i lepszy pomysł niż łubin za którym bydło nie przepada,

Uprawiając na kiszonkę czy siano też można dostać dopłaty do roślin strączkowych??

Edytowano przez Dziugiello

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roman099    22

Cena seradeli u mnie w regionie to w tym roku ok 7 zł/kg. Ja to sieje ja poznaniakiem tylko na drobniejszym wysiewie. Jeśli chodzi o baloty z seradeli to przy dobrych warunkach to można ukręcić tyle bel co z dobrego plonu trawy a jeśli chodzi o dopłatę to po zasianiu możesz robić z nią co chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
86maxkk    1

u nas siejemy to od 7 lat

na ziarno ok 30kg ale na zielonke siejemy 50kg

raz nam przymrozki ja uszkodziły nie ma się co spieszyć siejemy ja razem z łubinem ale nie razem tylko terminy takie same

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Ja sialem kiedyś na VI klasie w ilości chyba 50 kg/ha ale już nie pamiętam.Wiem że nawet ładnie urosła ale po pokosie zupełnie wyschła i dopiero obrodzila się w styczniu pod śniegiem.Był to pierwszy i ostatni rok uprawy tej rośliny.Jakoś nie ma potrzeby a przy najmniej dla mnie.Cena w okolicach 12 zł/kg w centrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

50  kg.  na  ha.  ?  sieje się  max  30  kg.  roślinka  bardzo  interesująca  nie wymaga  oprysków,nawożenia  jest  b. dobrym przedplonem -  wadą duża  zawodność  plonowania [ od  0   do tony  nasion ]  dodatkowe dopłaty  i  dobra pasza.  Cena w  okolicy 8 zł kg.  w centrali  13.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Nie miałem pojęcia ile się sieje pierwszy raz to posialem 50 kg i tak na początku myślałem że mało i miałem dosiewac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roman099    22

ja sieje około 25 kg lepiej mniej posiać to wtedy zachodzi proces jej rozrastania co jest korzystne bo ma więcej stronków nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

pytanie z innej beczki. kto sieje seradele na nasienie? mam problem z odczyszczeniem szczawiku z seradeli. Szukam maszyny, czytałem, że bukownik się nadaje tylko nie mogę znaleźć go w sprzedaży. Województwo mazowieckie powiat siedlecki. Mam 2t nasion do odczyszczenia, a bukownik i tak by się przydał do koniczyny jakby ktoś sprzedawał.

W tamtym roku siałem 35kg/ha wymaga mocno lekkiej ziemi. nawozy pod korzeń, no i najważniejsze mocno zakwaszona ziemia. Poponuje sól czerwoną, npk czerwonego albo w poprzednim roku dać fosforan amonu albo mocznik pod zboże. 

najważniejsza jest temperatura i zasobność w wodę. 3-5 stopni C to temp kiełkowania seradeli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Ja planuję pod koniec marca u mnie na razie zimno, przymrozki spore jeszcze na dodatek niedługo pełnia będzie to pewnie dowali mrozu. Seradele teraz do siewu szykowałem gigantem petkusem 531. Sito górne 2 mm podłużne (mogło by być lekko mniejsze) i dół 2 mm okrągłe (też mniejsze mogłoby być) w tryjerach rynienkami odbierałem pojedyncze nasiona a górą szły niepołamane i jakieś dłuższe śmieci. Jestem z północy. Co do "mocno zakwaszonej gleby" to bym nie przesadzał na lekkiej ziemi w granicach 5 ph myślę że najlepiej rosła u mnie. Mocno zakwaszona to koło ph 4. ale to już jest lipa nie gleba.

Edytowano przez Sebusk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

chodziło mi o to że w porównaniu do zbóż mocno zakwaszone. optymalne ph 5,3-5.5 z sitami to problemu nie ma. górne podłużne 2mm dolne fi 1,8mm tylko nie będę ręcznie czyścił, maszyny szukam w rozsądnej cenie do zakupu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Tak masz rację, ciężko kupić sprawną czyszczalnie w dobrej cenie. Szukasz wstępnej czy dokładnej ? Z petkusa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

wstępnie nie mam zanieczyszczeń chodzi mi o dokładną. petkusa nie mogę znaleźć w dobrym stanie. jedyne co narazie widzę to wialnie odśrodkowe, jeden z producentów obiecuje dorobienie sit o nachyleniu 5-10 stopni i jednocześnie podobnie jak w petkusie sita mają się ruszać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Ja swoją wstępną kupiłem u człowieka w Głubczycach przywiózł na podwórko, giganta sam przywiozłem gdzieś niedaleko znalazłem trupa i podremontowałem przynajmniej wiadomo co jest. Zbiór robisz jednoetapowo?

 

 

aaaa odśrodkowej nie bierz to jest szajs

Edytowano przez Sebusk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

tak jednoetapowo. czekałem aż uschła cała na pagórku i tylko pagórek skosiłem. tak wiem zalecenia są że powinno się kosić przy połowie zielonych strąków ale nie miałem jak tego dosuszyć, tak wiem trochę spadło na ziemię. po zbiorach brona talerzowa i powschodziło ponownie. zaorałem teraz dopiero na wiosnę z kredą. w nowym JD nie pamiętam numeru było ustawienie jak na len. kosiłem z rosą późnym wieczorem. później leżało na przyczepie 2 tyg z raz przerzuciłem łopatą żeby na dole doschło i zsypałem w big baga. 2,5t jakoś na oko wyszło z 1,5ha skoszonego. na dołku pod olszynami był jeszcze 1ha ale był długo zielony. na nasienie trzeba siać tylko na polach gdzie brakuje wody. jak powschodzi to i tak pobiera sobie wilgoć i azot z atmosfery. miałem mocno zakwaszoną glebę po npku czerwonym, może dla tego tak się urodziła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Mam  takie  pytanie do Ciebie  Armag  sprawdzałeś  siłę kiełkowania tej  twojej seradeli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

tak jednoetapowo. czekałem aż uschła cała na pagórku i tylko pagórek skosiłem. tak wiem zalecenia są że powinno się kosić przy połowie zielonych strąków ale nie miałem jak tego dosuszyć, tak wiem trochę spadło na ziemię. po zbiorach brona talerzowa i powschodziło ponownie. zaorałem teraz dopiero na wiosnę z kredą. w nowym JD nie pamiętam numeru było ustawienie jak na len. kosiłem z rosą późnym wieczorem. później leżało na przyczepie 2 tyg z raz przerzuciłem łopatą żeby na dole doschło i zsypałem w big baga. 2,5t jakoś na oko wyszło z 1,5ha skoszonego. na dołku pod olszynami był jeszcze 1ha ale był długo zielony. na nasienie trzeba siać tylko na polach gdzie brakuje wody. jak powschodzi to i tak pobiera sobie wilgoć i azot z atmosfery. miałem mocno zakwaszoną glebę po npku czerwonym, może dla tego tak się urodziła

 

No to faktycznie wysoki plon. U mnie był problem ze zbiorem co się na ślimak w hederze zawijało ... poczekałem 2 tyg żeby uschła jeszcze bardziej to 70 % spadło na ziemie i z 5 ha zebrałem 700 kg;/ a w dołkach zielona... bo to piach na górkach glina w dołkach( ostatni raz takie coś posiałem na tym kawałku) W tym roku pójdzie na kawałku kosiarka i spróbuję podebrać wtedy może będzie lepiej szło. Teraz będzie siane na równiejszym piaszczystym. Jakieś 25/ha jak nie uschnie to coś z tego powinno być. Kombajn fortschritt e 514 myślałem nad montażem hedera do fasoli z bizona. Tylko nie wiem jak ze stratami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

powiem tak kosiłem bez motowideł żeby nie obtłukiwało dodatkowo. pole przed zasianiem wyrównałem dosłownie jak na stole. ziew na orce zimowej był. Seradela to jedyna roślina która po wschodach potrafi sobie "wziąść" wodę z powietrza i jej to w zupełności wystarczy. Robiłem próbę kiełkowania. 3 próbki po 100 nasion średnio po 93% wyszło. i tak się sieje te 30 kg/ haa jak za rzadko to ona się bardziej rozkłada i robi dosłownie pierzynę na polu. przy upale 35stopni tależowałem na dołku. ziemia była mokra w lato. byłem w szoku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

To co  piszesz to  prawda -  o  siłę kiełkowania  pytałem bo  sąsiad  parę  lat w  tył  zostawił  po kombajnie  na przyczepie na  ok. dwa  tygodnie  i tak się zagrzała  że nic nie powschodziło ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Tak nie dość że przed siewem zimową orkę dobrze rozbronować kamienie ewentualne zabrać płytko zasiać i zwałować lekkim wałem. zobaczymy co ten rok przyniesie bardziej się do niej przyłożę to będzie z tego i jakiś tam pieniądz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

ja trochę inaczej zrobiłem. po zimowej orce NPK czerwony granulat i kultywator z dwuteownikiem na łańcuchu za nim tak żeby jeden łańcuch był dłuższy a drugi krótszy. przy kultywowaniu zruszałem na 7-10 cm a dwuteownik wyrównywał jak wał strunowy. później siałem ręką tak jak się sieje trawę na łące. można siewnikiem ale nie mam takiego co mogę przestawić na rzepak albo trawę. i bronowanie na koniec. jak leżała na przyczepie to sprawdzałem co 3 dni co się z nią dzieje stąd dobra siła kiełkowania. podstawa to równe pole i brak kamieni a na chęć zebrania na nasiona to to proponuję wzgórki. przy suszy ładnie podpali przed kombajnowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Panowie co powiecie na mój pomysł aby seradelę posiać z łubinem tak około 50 kg łubinu i 25 kg seradeli , łubin po to aby seradela trzymała się na nim i łatwiej było zebrać kombajnem 

Co do ceny to dziś sprzedałem po 7 zł /kg cena niezbyt wysoka ale było sporo zanieczyszczeń .


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

będą ze sobą konkurować o miejsce i wodę. seradelę się dobrze kosi kombajnem tylko musisz pole wyrównać. chyba że chcesz tylko jako płodozmian i zaorać. jak chcesz pole doprawić to łubin żółty na piachach albo jak mocno zakwaszone i mało próchnicy to seradele

Edytowano przez Armag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

Panowie co powiecie na mój pomysł aby seradelę posiać z łubinem tak około 50 kg łubinu i 25 kg seradeli , łubin po to aby seradela trzymała się na nim i łatwiej było zebrać kombajnem 

Co do ceny to dziś sprzedałem po 7 zł /kg cena niezbyt wysoka ale było sporo zanieczyszczeń .

 

mnie sie pomysł widzi,chce taka mieszanke posiac jako roslina osłonowa dla trawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Digifant    800

W tym roku zamierzam po raz pierwszy zasiać seradelę. Zastanawiam się czy bardziej opłaca się uprawa na nasiona czy lepiej to przeorać i wykorzystać jako nawóz. Gdybym zdecydował się jednak przeorać seradelę na  nawóz, to w jakim terminie powinno się ją zasiać, aby potem załapać się bez problemu na dopłaty ?

Edytowano przez Digifant

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj