Pawel330

Seradela

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karbex    91

U mnie nawet nieźle tylko te chwasty - najładniejsza jest na najsłabszej ziemi bo chwasty nie rosną :) - ja dość wcześnie siałem - 20 marca, także już troche czasu rośnie - pogoda też niezła - ciepło i mokro.

Koledzy - a seradle macie na nasionka czy na zielonke? Ja mam 4,5 ha na nasiona i jestem ciekaw jak to bedzie ze zbiorem - jeszcze nigny kombajnem nie kosiłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,ja mam 8ha na przyoranie i 3 ha do zbioru na siew, w ubiegłym roku na zbiór kosiłem rotacycną i z pokosów kombajnem młóciłem ale w tym roku będę kosił z pnia, przypalę reglonem i bezpośrednio kombajnem omłot ,uważam że mniejsze straty w nasionach będą bo po rotacyjnej jednak dużo obleci nasion ,a lepiej te pieniądze co na paliwo na rotacyjną przeznaczę lepiej na oprysk i na jedno wyjdzie, tylko poniosę mniejsze straty w nasionach no i czasu zaoszczędzę bo i prędzej kombajnem pojadę z pnia niż z pokosów, co prawda dobrze się z pokosów robi omłot ale jednak dużo wolniej trzeba jeżdzić i większy wówczas koszt paliwa na kombajn, ja to co mam na kombajn to całe pole mam zwałowane jest równiutko jak na stole no i kamienie są w gniecione w ziemię co jest bardzo ważne dla omłotu kombajnem, dawniej kosiłem rotacyjną potem składaliśmy w peczki, następnie brałem dwóch ludzi co wrzucało w heder kombajnu i tak robiłem omłot ,ale to bardzo pracochłonny sposób na zbiór ,no i koszt ludzi ,a przy tym i się solidnie napracowali :rolleyes: Pozdrwiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Dzięki Wiesław, no ja niestety nie zwałowałem i mam troche nierówne pole, ale może jakoś się skosi a co zostanie to pod pług pójdzie. A jak z plonowaniem nasion? Ja troche rzadko wsiałem (19 kg/ha mi wyszło), ale zobaczymy , może nasionek trochę bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Ja sieję już kilka ładnych, lat i wysiewam w granicach 30kg/ha ,a plon średnio mam ok 400kg z 1ha, to jeszcze zależy jaka odmiana, nie wszystkie jednakowo plonują w tamtym roku dokupiłem na rynku trochę nasion i zasiałem na polu o pow.4ha ,to powiem że tak mało miała nasion że ją przyorałem ,tak że z plonowaniem jest różnie zależy jeszcze od pogody w trakcie jej kwitnienia, jak są ciągłe opady to też nasion jest mało ,bo słabo jest kwiat zapylony ,miałem też kiedyś odmianę pastewną ta wyrastała bardzo wysoka miała trochę mniej nasion ale za to bardzo grube i duże ziarno :huh: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

To ja w zeszłym roku miałem rewelacyjny plon - z 1,20 ha uleciało 900 kg. wysiewam tak + , - 25 kg/ha. a na poplon 30 + 2 -3 kg. facelii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,to jaka odmiana dała Ci taki plon bo jestem bardzo ciekawy która to z odmian dała taki plon, bo to prawie rekord w plonowaniu ,chyba że nie oczyszczanego nasienia taka waga, bo najwyższy plon jaki można uzyskać to ok. 1tony z 1 ha :huh: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Odmiana zabij -nie powiem [ z targu ] była rzadka miała dużo wilgoci i słońca na zapylenie pogodę marzenie , cięta rotacyjną o 4 rano i młócona ,,kolczatką'' nasiona oczyszczone na wialni 900 kg. sprzedane [ tak mniej-więcej co roku leci 500-600 kg. z ha. ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Witam Panowie, jak 900 kg z 1,2 ha to z moich obliczeń wynika że na ha było 750 kg czyli generalnie w normie (ale to bardzo dobry wynik). Literatura podaje że zwykle zbiera się z ha nawet 0,3 -1,2 t. Jak uzbieram w sumie 1 tonę z moich 4 ha to i tak bede zadowolony, a jak więcej to tylko się cieszyć.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam, aby uzyskać maksymalny plon trzeba by stosować pełne nawożenie, jakie jest zalecane,agrotechnikę uprawową, oraz sprzyjające warunki atmosferyczne w trakcie całego rozwoju i dojrzewania rośliny , zbiór w odpowiednim momęncie,jak też sprzyjającą pogodę do zbiorów, to wówczas można by oczekiwać rekordowych plonów ,a tak to jest dobrze jak osiągnie się średnią w zbiorach ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Ognicha skoszona, teraz pada - myślę że seradelka teraz ładnie odbije i juz sie nie da chwastą. U mnie też jest miejscami tego sporka (szczególnie na polu zalanym w zeszłym roku). Da sobie z nim rade seradela? Duży chwast to nie jest ale gęsto miejscami. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,to jest właśnie ten problem że duży nie wyrasta ,a jest gęsty i zadusza seradelę :P Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Sporek dobry jest dla bydła -lubią go z seradelą :) @Wiesław dużo mojej seradeli rośnie w twoich stronach. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam ja pomiędzy Lipnem a Rypinem ,to jesteśmy że tak powiem po sąsiedzku :rolleyes: Pozdrawiam.Edit.kwitnie już Wam seradelka bo u mnie już zaczęła kwitnąć :Pjak Wam się kosiły chwasty, u mnie szporek obklejał się na listwie kosiarki i wtedy się zapychało przez to łajdactwo, jak była sama ognicha to się ladnie kosiło ;)

Edytowano przez wieslaw16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,sorry że piszę post jeden pod drugim, ale ciekawi mnie jak u Was wygląda seradela na polach, bo u mnie gdzie wyżej na górkach to już nasiona brązowe i w połowie sucha jest już na pniu, gdzie niżej w pełni kwitnienia i sporo prawie dojrzałych nasion i tak patrzyłem że pewnie gdzieś za tydzień trafi wjehać i dać oprysk, a zbiór pewnie będzie wcześniej niż mieszanki czy żyta, albo też się zbiegnie jedno i drugie, a jak wygląda sytuacja na Waszych uprawach :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

U mnie 80% zaschło na pniu :( ,,dołki'' trzeba już ciąć a tu ni deszczu ni rosy. ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Jak co roku -rotacyjna i do przodu - bywały lata że trzeba było paski pociaśniać a w tym roku niema co ciąć ale dobra każda garść bardzo kiepski rok u nas susza wypala wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,jak wygląda u Was koszenie seradeli ,ja miałem robić oprysk(desykację)lecz musiałem zrezygnować albowiem ziarno po desykacji nie będzie miało siły kiełkowania więc zostało czekać aż sama na pniu zaschnie, tylko problem bo na wyższym już sucha ,a gdzie niżej zielona i będę musiał kosić na raty, najpierw górki co jest suche potem resztę jak zaschnie ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Moja już w ,,kopkach'' - zawsze tak jest że górki suche a dołki zielone. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Tak, ten rok wyjątkowo suchy w naszych stronach, ale dwa lata temu i w tamtym roku to wszędzie miałem zieloną, nie było różnicy na górce czy na niższym kosiłem to wszędzie była zielona, z tym że w tym roku ma sporo nasion , przynajmniej u mnie tak jest :huh: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam,jak wygląda u Was koszenie seradeli ,ja miałem robić oprysk(desykację)lecz musiałem zrezygnować albowiem ziarno po desykacji nie będzie miało siły kiełkowania więc zostało czekać aż sama na pniu zaschnie, tylko problem bo na wyższym już sucha ,a gdzie niżej zielona i będę musiał kosić na raty, najpierw górki co jest suche potem resztę jak zaschnie ;) Pozdrawiam.

Jeżeli dasz reglone lub basta to kiełkowanie pozostanie na dobrym poziomie. Minus jest taki że 2-3 razy drożej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,dzwoniłem właśnie do ODR-u w Rypinie,z pytaniem,a tam pracuje dobry znajomy , jaka siła kiełkowania będzie po desykacji reglone lub missjon200sl, i otrzymałem odpowiedż że te środki są produkowane na bazie glifosatu po którym siła kiełkowania bedzie bardzo słaba lub też żadna i odradzili mi dosuszanie opryskami i teraz mam właśnie problem co dalej robić aby zebrać na ziarno :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj