Pawel330

Seradela

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
DanRol95    2

Raczej seradela jest jednoroczna... Jak ją zasiejesz na wiosnę to przy niezłych pogodach będziesz miał ze 2 pokosy ładne. Jeszcze zależy z jakim przeznaczeniem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

To możesz siać na wiosnę. 2 pokosy spokojnie zbierzesz... Zresztą ten rok zapowiada się deszczowy, przynajmniej do połowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo91    7

witam trochę odnowię temat

na wiosnę chcę posiać seradele żeby w połowie maja móc już krowy na niej paść i chciałbym się dowiedzieć czy zdąży urosnąć na 15-20 cm jak bym wcześnie posiał


jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

100% nie urośnie,jest to roślina b.wolno rosnąca w początkowej fazie dlatego wsiewa się w zboża a po żniwach dopiero idzie jak ma wilgoć.Jest to roślina zdolna czerpać wodę z rosy i mgły taka jej zaleta.Poczytaj post wyżej #49.

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo91    7

nigdy jej jeszcze nie siałem i nie wiem jak szybko rośnie i dlatego się nad nią zastanawiałem, ale dzięki za odpowiedź :rolleyes:

a jak roślina zdążyła by urosnąć do tego czasu? może facelia tylko ona ma "włoski" i krowy trochę nie chętnie ją zjadają


jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Tylko z seradelą na wypas musisz też uważać żeby krowy się nie przeżarły bo będą wzdęcia. Jak będzie w miarę ciepło to będzie rosła dobrze i myślę, że w połowie lipca spokojnie powinna już te 15 cm mieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

A czy można wysiewać saladere z pszenicą jarą?

A naco to ma być ?? Na sianokiszonke ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Nie. Pszenice chce wymłócić a saladere zaorać pod pszenicę zimową którą będę siać we wrześniu a orać też zamierzam we wrześniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Tak tylko pszenica musiała by być niezagęsta, troche deszczu w maju-czerwcu i powinno być git :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

Ile seradeli dodać do owsa-chcę słomę zebrać na paszę dla bydła bo mam mało siana,a przy okazji zaliczyć grupę roślin w rolnośrodowiskowych /zrównoważone/.Jakie dac proporcje bo słoma będzie chyba dobrą paszą.Mam opcję posiać jeszcze owies z peluszką-co będzie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Mi się wydaję że ona będzie dopiero rosła po skoszeniu owsa więc nic z tego raczej nie będzie. Ale dokładnie nie pamiętam jak to ojciec robił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Coś tam w owsie myślę że urosnie jak będzie w miarę normalna pogoda.

Jak będzie deszcz urośnie -gościu sieje na sianokiszonke, a i odrośnie jak niebędzie 40 st. w żniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Planuję zasiać 5 ha seradeli na nasiona. Klasa V i VI w fatalnej kulturze. Chwasty głównie szczaw polny, tomka oścista, chaber bławatek. Macie może jakieś doświadczenia.

W czystym siewie czy z rośliną podporową?

Jeśli już to jaką, by było łatwo nasiona oddzielić? Łubin żółty?

Środki ochrony roślin, goltix nieco drogi. Może coś innego?

Zbiór najlepiej jednoetapowy. Jak ograniczyć straty?

Sprawa dosuszania przy zbiorze jednoetapowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Kiedyś jak na nasiona to się siało z owsem,później było koszone kosiarką konną i robione w tzw. kucki i to dość długo stało na polu i nawet było przestawiane z miejsca na miejsce. Później zwózka do stodoły i na młocarnie no i nasiona trzeba było przewiać jeszcze. Trzeba było się narobić. A pod zbiór maszynowy to nie wiem ale myślę że też z rośliną podporową bo saladera lubi się położyć i może być ciężko to skosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

@Matava seradela jeśli z rośliną podporową to z facelią [wtedy dostaniesz dopłaty do motylkowych] ale można i samą ,jak rośnie chaber to świetnie posłuży jako roślina podporowa. Ja nie stosuje żadnych środków na chwasty- po siewie najlepiej wał ; wyrównasz pole i wgnieciesz kamienie [jak masz] Zbiór jak jedno-etapowy to musisz prysnąć , lub ściąć rotacyjną i młócić z pokosów [lepiej było by skręcić w kopki ale to pracochłonne] A I jak pryśniesz to siła kiełkowania nasion spadnie......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Jeśli będę siał, to zakontraktuje nasiona w centrali, także facelia jako podpora odpada, a uprawa musi być wolna od chwastów, przynajmniej takich, których nasion nie da się usunąć. Co do siły kiełkowania. Roundup całkowicie odpada, jedynie Reglone. Pryskał ktoś może środkami zarejestrowanymi w innych bobowatych, np. command , linurex lub basagran??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Koledzy, pytanko odnosnie seradeli. Chciałbym zaprawić nasiona przed siewem czymś na zgorzel, ale wszystkie rekomendowane środki dla seradeli zostały wycofane lub sa trudno dostępne (Funaben T, sarfun t 65 ds). Zaprawiał ktoś z Was czyms innym? (nie mówie o nitraginie tylko o jakimś preparacie przeciw zgorzeli siewek). A może nie ma sensu w ogóle zaprawiać. Macie jakies doświadczenie?

Pozdrawiam

Edytowano przez karbex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,ja sieje już kilka lat po kilka ha. rocznie i zawsze w czystym siewie i tak orka przed zimą, a wcześniej pola pryskam, stosuje glifosat i po miesiącu po oprysku orka i na wiosnę na tydzień przed planowanym siewem brona aby zniszczyć chwasty które jeszcze wzejdą, i potem powtórna brona bezpośrednio przed siewem a, po siewie wał aby pole ugnieść i wyrównać do koszenia i zarazem kamienie w gniecione w ziemie, koszę rotacyjną i jak wyschnie na pokosach wjeżdżam kombajnem, zakładam podbieraki łanu i jeżdże w przeciwną stronę do cięcia kosiarką, i podbieraki pięknie podnoszą pokosy i motowidło do samego dołu i wysunięte do przodu w miarę potrzeby dobrego nagarniania do hedera i pięknie sie zbiera i omłaca i żadnych zaprawek nie stosuje ,a wczystym siewie to i dopłaty są do motylkowych bo inaczej mogą potraktować jako mieszanka i tak to wygląda ,a siew zamierzam robić pod koniec marca to w żniwa już trzeba kosić bo na pniu dojrzewa i zaraz po koszeniu zbóż akurat robię omłot seradeli bo na pokosach prędzej dosycha, miałem zamiar w tamtym roku reglonem zrobić oprysk i kosić na pniu ale obliczyłem że taniej wyjdzie koszenie kosiarką tyle że koszę ranko i wieczorem jak jest rosa :rolleyes: Pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj