Grzegorz37

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

Polecane posty

Quercus78    5

A może ktoś z doświadczenia ze swoimi agregatami uprawowo siewnymi coś podpowie? Jesli ktoś ciąga agregat zetorem 9540 to jaki z jakim siewnikiem i jakiej szerokości. Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Przede wszystkim problem wasz leży gdzie indziej. Po pierwsze wykonujcie orkę ok 2 tyg. przed planowanym siewem to ziemia sama dużo opadnie. Po drugie aby ziemia szybciej opadała to wał tak ale do pługa np. Cambella.  Co do wału w agregacie to żaden Ci kolein nie zasypie. Wg. mnie najlepiej mieć z przodu wał kruszący a za redlicami jakiś dogniatający np. spiralny - nie mam ale widziałem jak uprawia i byłem pod wrażeniem ale nie wiem jak na lekkich glebach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

 Proxima Plus 95 agegat Unia Ares 2,5m z wałem Packera oraz Poznaniak daje rade bez problemu ,można podnieść nawet bez składania siewnika,na lżejszych glebach dość przyzwoicie uprawione,jeżeli mamy jednak jakieś resztki np.samosiewy po rzepaku to potrafi wyciągnąć do góry l nie wygląda to najlepiej.Drugi agegat to brona wirowa Niemeyer KR 250 również z Packerem o wiele cięższa bo waży ponad tonę, w robocie Zetor daje radę , gorzej jest  trochę z nawrotami bo trzeba skłdać siewnik, aestaw niezastąpiony na cięższe ziemie, bardzo dobrze kruszy bryły, a i wał zrobi też swoje.

W aktywnym oczywiście więcej paliwa pójdzie ale gdyby trzeba zrobić dwa razy zwykłym agregatem to na to samo wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Ja w tym roku robiłem na polu glina + piaski agregarem Batyra wał przedni + wysokie wąskie łapki +2 wały strunowe z tyłu, 2,5m. Po orce odczekałem tydzień. Wyrównało się bardzo ładnie i nie ma śladu kolein po MTZ-cie. Orka dopiero po agregacie. Ważne jest równomierne zagęszczenie gleby do siewu, wówczas koleiny sa mniej widoczne. Gleba nie może być "puszysta" na 20cm świezo po orce, bo inaczej ciągnik sie zapada i nijak kolein nie da się zniwelowac. Do szybkiego siania wskazany byłby wał campbela z przodu albo w czasie orki. Ja najlepszy efekt osiągnąłem właśnie w tym roku. Agregat na bronie z wałkami też jest niezły, ale nie spulchnia tak wierzchniej warstwy gleby, tzn robi to nierównomiernie, bo brona ma tendencje do zapychania, kantowania się itp i jedna strona idzie OK, a druga tylko skrobie, bo jest zapchana. Wysokie łapki się nie zapychają i każda pracuje autonomicznie.

Mam zamiar kupić taki agregat, cena za 2,5m około 4200-4500, pasował by mi 3m. Tzn. niekoniecznie Batyra, ale cenowo wychodzi na razie bardzo atrakcyjnie.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

@akmaly dobrze prawisz, według książki ale taka koncepcja ma tylko miejsce w gospodarstwach do 5ha. Czemu tak twierdzę? A temu że nie wyobrażam sobie np u siebie. Kończę żniwa np 5 sierpnia, I co mam stawiać kombajn pod wiatę i brać pług bo przecież do 20 sierpnia mam posiać rzepak? a gdzie zebrać słomę i II pokos siana? oczywiście w kostkach. Tak wiem powiesz pewnie że jak się ma sprzęt to nie ma o czym mówić, ale mówię o swojej sytuacji. Ale biorąc przykład Twój że tak zrobię. Na oram glin i tak zostawię sobię na 2tyg robię wtedy siano czy zbieram resztę słomy. Oczywiście chcę pogodę bo żeby słoma i siano było idealne i przez te 2 tyg ani kropli deszczu nie spadnie, Wyobrażasz sobie rozwalić skibę gliny zwykłymi bronami? Bo pod rzepak musi być stół pole idealnie wyprawione i zagęszczone i co byś zrobił w tym przypadku? RAZ z życiu tak zrobiłem. nie zliczę ile łańcuchów przy bronach pourywałem bo jeżdziłem b.szybko po polu by rozbić grudę efekt był taki że ze swoją kobietą i innymi członkami rodziny siedzieliśmy na polu z młotkami i rozbijaliśmy największą grudę. Takie rozwiązanie jedynie na piasku i na ziemiach lżejszych.

 

No własnie jak to jest z kultywatorem na wąskich łapach i wałkami na glinie ja mam niestety tylko na szerokich łapach ale nie widzi mi się to przy uprawie.


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Panowie czytam wasze posty i recepty brak ,nie ma uniwersalnego agregatu ,każdy powinien stosować zabiegi agrotechniczne według swoich potrzeb ,wiadomo gleby gliniaste powinny byc doprawiane zaraz po orce wałami lub szlepą i włuką ,jesli to jest zaniedbane to nawet aktywny tego nie ruszy ,z rzepakiem fakt jest problem jak nie pada ,ale orka na początku września pod zboża to nie problem dla agregatu nawet biernego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

A ja myśle tak. Z przodu agregatu wał strunowy , dalej dwa rzędy zębów i wał spiralny  bo też słyszałem,że ładnie ugniata albo kolega ma jakiś gumowy i mówi że jest super ale ja go nie widziałem i nie wiem co to takiego. A szerokość to chyba 2,5 m żeby był pod jakiś siewnik bo z tym poznaniakiem to już mnie to zapychanie denerwuje.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego prosiłem zobacz w mojej galerji dokładnie takie robie z przodu wal kruszący dwa rzedy chaczek i wał dogniatający strunowy rurowy i za tym poznaniak ,ale trzeba wydłużyć drugi rząd lejków siewnych o kilka cm i nic sie nie zapycha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Kolego @Patryk3802 - mam w większości rędziny a trafi się i borowina więc o bryłach coś tam słyszałem. Problem z bryłami na polu zaczyna się w momencie orki wiec jeśli już się pojawiły to trzeba je od razu rozkruszyć bo nie wiem ile musiało by padać aby coś z tym zrobić. Co do sposobów to jest kilka i uwierz że nie na 5 ha. Najlepiej wał cambella lub jakiś inny ciężki. Agregat nie zasypie Ci kolein a tak szczerze to w tych bryłach to ciężko o jakieś koleiny jak na piachu. Co do agregatu to tylko aktywny - nie wiedziałem innego lepiej uprawiającego. Do tego wał packera ale -  tu pisaliśmy o uprawie ziem lekkich chyba że ja się zamotałem. Można jeszcze jakiś wał dać na przedni tuz. Co do tych brył to bardzo dobre efekty daje jeszcze ciężka brona. Ale i tak bym z tydzień wcześniej orał. Agregat na szerokiej łapie nie jest dobrym rozwiązaniem - tak szczerze to najlepiej jak agregat wciska ziemie niż wyciąga z niej resztki. Dlatego brona wirnikowa  - to moje zdanie a każdy ma prawo mieć swoje i wcale nie musi się ze mną zgadzać.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

@akmaly i pod zboża nieraz ciężko trafić by naorać i uprawić ciężką ziemie. Nie mówie o lekkich glebach bo dla mnie nie stanowi problemu uprawa lekkich ziem. Co do cięzkich ziem + aktywnych bron to tego mi nie musisz mówić bo widze u sąsiadów ale w mojej sytacji odpada brona aktywna 47 koni nie poradzi sobie z żadną. Ciężkie brony używam, ale efekt jest na 2+ -3 zależy od roku. Dlatego pisałem o bronie wahadłowej + wał packera z tyłu. Widziałem identyczny zestaw na filmach YT lecz na "lekkich glebach".


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

To nie wiem czego ty oczekujesz. Brona wahadłowa się nie nadaje. Po prostu nic nie zrobi lepiej - więcej - jedynie stracisz paliwo. Piszesz mi tu że myślę o uprawie w gospodarstwie 5 ha a zaraz dopisujesz że nie masz czym robić więc nie wiem sam już co Ci doradzić. W twoim przypadku nie pozostaje nic innego jak orka - brona -agregat bierny ( kilka razy szybko po polu ) i sianie. Efekt będzie różny - zależny od warunków glebowych. Do brony wirnikowej aktywnej 2,5m potrzeba ok 80KM i to będzie miał co robić więc albo męczyć się dalej albo zmienić sprzęt:) Z doświadczenia wiem tylko tyle - że jak masz rędziny to bryły rozpadną się na wiosnę - trzeba tylko pracować nad tym aby te bryły były możliwie jak najmniejsze:)

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Parę postów wtecz wszystko objaśniłem jak sytuacja wygląda u mnie i zadałem  tam też pytanie szczególne. Szkoda że nie zwróciłeś  uwagi:)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Przepraszam Cię ale coś mi się pomieszało już. Czytałem to co pisałeś ale później coś mi się o tych koleinach nadało i tak wyszło. Co do twojego pytania to mogę Ci jedynie poradzić abyś się mocno zastanowił:) Masz zamiar zmienić ciągnik na większy zapewne więc zakup na obecną chwilę agregatu nie bardzo ma sens ponieważ bierny teraz to 2,3m i więcej nie pociągniesz ( oczywiście aby dobrze uprawić ). Kupisz nawet i 2,5m to coś tam tym 3p zrobisz ale efektu na iłach i glinach to bardzo się nie spodziewaj a jak kupisz np ok 80KM to znowu szkoda paliwa bo za mały:) Just duża różnica pomiędzy agregatem a kultywatorem. Nie szukaj brony wahliwej bo słabo uprawia, zdecydowanie lepiej kupić bierny z wałem i lub włóką z przodu, 3 rzędy łapek, i najlepiej wał crosskill lub spiralny ciężki ew. podwójny strunowy na docisku. Wał rurowy służy do dogniatania ziemi i w tym przypadku można go pominąć. Są jeszcze wały gumowe ale nie widziałem na żywo jedynie YT np. firma z Lublina "Batyra".  Wał Packera na piachach się nie sprawdza ale jeśli tych piachów jest mało to też możesz się zastanawiać nad takim rozwiązaniem. Co do tego jak uprawiać to nic nowego nie wymyślisz - brona cieżka jest lepsza od większości lekkich agregatów - odpowiednia prędkość i krusz bryły, jeszcze możesz popatrzeć za jakąś używką brona + wałki ( super sprawa jeśli chodzi o uprawę wiosną ponieważ możesz uprawić płytko i w przypadku suchej wiosny masz więcej wilgoci w glebie). Kultywator do takich upraw się nie nadaje ( no jak nie masz wyjścia to musi być :)) bo ma szerokie łapy i duży kąt natarcia ( szybciej wyciągnie z ziemi bryłę niż ją rozbije ). Tak naprawdę to głównie wały robią robotę. Ale tu już musisz sobie przemyśleć co i jak. Bierny musisz min. 2 raz przejść - aktywnym jak dużo brył to też min. 2 ale po tym to chociaż jakoś przyzwoicie wygląda. Niektórzy jeszcze talerzówką te bryły męczą ale widziałem jak uprawia rędziny agregat talerzowy z packerem to szkoda kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

No i dziękuje Ci za obszerną wypowiedź:) Tak własnie myślałem że kulując agregat do 3p przy większym ciągniku stanie się za mały...


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Zobacz tu: 

Pięknie sobie poradzili a po orce widać że ciekawe gleby mają tylko uprawiają na raz tym o czym toczy się tu zagorzała dyskusja "bierny czy aktywny":)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

po 1 ziemia jest wilgotna co widać po 2 jeżdzą po 2 razy żeby dobrze zagęścić, myslę że gdyby była susza i wyorały się bryłi i suche tafle to ten agregat nie dałby satysfakcjonującego efektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Tu po orce jest i bierny i aktywny więc reasumując najlepiej jest gdy obydwa te agregaty przejdą nam po oranym. :)


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

po 1 ziemia jest wilgotna co widać po 2 jeżdzą po 2 razy żeby dobrze zagęścić, myslę że gdyby była susza i wyorały się bryłi i suche tafle to ten agregat nie dałby satysfakcjonującego efektu

Nie jest mokra - patrząc na skibę to wesoło nie mają. Pewne jest to że bardzo ładnie uprawili - oczywiście zjeździli to pole na maxa pług - 2x bierny - aktywny - i na koniec bierny z siewnikiem. Niech ktoś z was pochwali się że tak bryły uprawił:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

sąsiad zetorem 10540 ciągnął 3 bierny z amazonka d7 i było widać ze ma ciężko na naszej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Do takiego zestawu potrzebujesz większy ciągnik. MF3070 to 2,5m i nic więcej. 3m z wałem packera i siewnikiem talerzowym to po pierwsze masa (JD 115KM z pełnym obciążeniem ma co robić z takim zestawem) a druga sprawa to moc bo 93KM to trochę przy cienko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    353

Witam. Zastanawiam się nad kupnem agregatu uprawowo siewnego talerzowego i mam takie pytanie czy można razem z nim siac zboze bo ojciec mowi ze to nie jest dobre polaczenie tego agregatu z siewnikiem. Co o tym myślicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H3ni0    31

Przecież ona ma hydropack. Sam mam talerzowy i na wiosne będe siewnik zapinał.

Edytowano przez H3ni0

KPZ "Zetor Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
    • Przez Jędrek1111
      Szukam opinii na temat agregatu apsp od agrotom . Szczególnie interesuje mnie wytrzymałość ramy i belek łączących wał z ramą główną 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj