kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jarekvip99    18

@jarekvip dopoki nie zlozysz wniosku o kase nie musisz niczego siac

No ale jeśli zasieje teraz wszystko zimowe i na wiosnę nie będę miał działki wolnej a o kasę będę się starał na początku przyszłego roku to co wtedy? I jak jest z kasa dostaje się pierwsza rate a druga po spełnieniu biznesplanu czyli jak u mnie po kupnie ziemi czy jak ktoś wyżej pisał że po szkoleniach jak je zgłaszałem po tej księgowości rok i co po wysokobiałkoych tez jak zaznaczyłem ze będę sial?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

No ale jeśli zasieje teraz wszystko zimowe i na wiosnę nie będę miał działki wolnej a o kasę będę się starał na początku przyszłego roku to co wtedy? I jak jest z kasa dostaje się pierwsza rate a druga po spełnieniu biznesplanu czyli jak u mnie po kupnie ziemi czy jak ktoś wyżej pisał że po szkoleniach jak je zgłaszałem po tej księgowości rok i co po wysokobiałkoych tez jak zaznaczyłem ze będę sial?

 

Wysokobiałkowe deklarujesz że będziesz siał dopiero w roku docelowym czyli za 3 lata od wypłaty 1 raty, więc spokojnie jeszcze masz na to czas.

Druga rata jest po spełnieniu wszystkich wymagań jakie sobie założyłeś we wniosku (szkolenia, wysokobiałkowe, braki w wykształceniu, ilość gruntów itd itp) oraz zrealizowaniu w 100% biznesplanu. Czyli dostajesz 80tyś. wydajesz 100tyś, rozliczasz się z tego wszystkiego i jeśli jest wszystko ok to dostajesz drugą część 20tyś.

 

Nie wiem jak tam z Twoim SO, ale jeśli zamierzasz w przyszłym roku składać wniosek to tak dobieraj uprawy by uzbierać te 13tyś euro. To musisz brać pod uwagę teraz, by na wiosnę nie przesiewać upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

Wysokobiałkowe deklarujesz że będziesz siał dopiero w roku docelowym czyli za 3 lata od wypłaty 1 raty, więc spokojnie jeszcze masz na to czas.

Druga rata jest po spełnieniu wszystkich wymagań jakie sobie założyłeś we wniosku (szkolenia, wysokobiałkowe, braki w wykształceniu, ilość gruntów itd itp) oraz zrealizowaniu w 100% biznesplanu. Czyli dostajesz 80tyś. wydajesz 100tyś, rozliczasz się z tego wszystkiego i jeśli jest wszystko ok to dostajesz drugą część 20tyś.

 

Nie wiem jak tam z Twoim SO, ale jeśli zamierzasz w przyszłym roku składać wniosek to tak dobieraj uprawy by uzbierać te 13tyś euro. To musisz brać pod uwagę teraz, by na wiosnę nie przesiewać upraw.

A do SO grunty które wezmę w dzierżawę tez się liczą? Nawet takie których nie mam w biznesplanie bo mam tam 15 ha a dojdzie jeszcze 10 ha nowej dzierżawy. Czyli jeśli nie zasieje na wiosnę wysokobiałkoych to nie mam co liczyć na drugą rate w przyszłym roku tylko dopiero w 2019 jak zasieje wtedy na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Do SO liczą się te grunty. które masz na siebie(własność, dzierżawa) w momencie składania wniosku (rok bazowy 2018). Na drugą ratę  możesz liczyć po rozliczeniu się z pierwszej.

A z pierwszej rozliczasz się po max 3 latach od wypłaty. Te 3 lata masz na spełnienie wszystkich wymagań, deklaracji oraz na wydanie pieniędzy.

To czy w przyszłym roku będziesz siał wysokobiałkowe nie ma żadnego znaczenia w kontekście wypłaty pieniędzy czy też realizacji założeń do wniosku. Jedynie wpłynie to na wartość SO w roku bazowym.

Edytowano przez oregano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@oregano nie wprowadzaj chłopaka w błąd. Jak masz zadeklarowane wysokobiałkowe to musisz je posiać już w przyszłym roku na wiosnę. Dzierżawa będzie się liczyła do SO jak będzie na papierze potwierdzona. Ja miałem zadeklarowane wysokobiałkowe i musze je siać przez te 5 lat więc kolega podobnie. Co do drugiej raty  - jak masz porobione szkolenia, kupiłes ziemie co zadeklarowałes w biznesplanie to możesz składać wniosek o wypłatę drugiej raty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

@oregano nie wprowadzaj chłopaka w błąd. Jak masz zadeklarowane wysokobiałkowe to musisz je posiać już w przyszłym roku na wiosnę. Dzierżawa będzie się liczyła do SO jak będzie na papierze potwierdzona. Ja miałem zadeklarowane wysokobiałkowe i musze je siać przez te 5 lat więc kolega podobnie. Co do drugiej raty - jak masz porobione szkolenia, kupiłes ziemie co zadeklarowałes w biznesplanie to możesz składać wniosek o wypłatę drugiej raty.

Czyli jak po otrzymaniu pierwszej raty spełnię resztę wymogów plan nawozów szkolenia wysokobiałkowe np w 2 miesiące to już mogę się starać o drugą rate? A czy te wysokobiałkowe musze zasiać na gruntach te co będę miał na własność czy na tej nowej dzierżawie której jeszcze nie mam ale będzie pod koniec roku też mogę? Każdy właśnie co innego mówi i trudno się połapać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Ja siałem na swoich gruntach, ale na tych dzierzawionych na umowę też można. Ja mam dodatkowo strukturę zasiewów a ona z kolei jest wyliczana z wniosku o dopłaty i tam juz nie ma znaczenia czy grunt jest własny, dzierzawiony na umowę czy na "gębę" .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafmax    16

@oregano nie wprowadzaj chłopaka w błąd. Jak masz zadeklarowane wysokobiałkowe to musisz je posiać już w przyszłym roku na wiosnę. Dzierżawa będzie się liczyła do SO jak będzie na papierze potwierdzona. Ja miałem zadeklarowane wysokobiałkowe i musze je siać przez te 5 lat więc kolega podobnie. Co do drugiej raty  - jak masz porobione szkolenia, kupiłes ziemie co zadeklarowałes w biznesplanie to możesz składać wniosek o wypłatę drugiej raty. 

 

Dlaczego musisz je siać przez 5 lat? wg mnie musisz je siać od okresu docelowego  do momentu upływu 5 lat od dnia wypłaty I raty premii. Tak samo ma się rzecz z innymi wymogami biznesplanu np. obsiewaniem kwalifikatem, szkoleniami itd.

Jeśli się mylę to uzasadnij dlaczego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

A wie ktoś co znaczy to że biznesplanie pod koniec juz gdzieś mam napisane ze strukturą zasiewów zbóż w docelowym to 23%? i czy w biznesplanie jest gdzieś wyszczególnione co rok po roku mam siać na których działkach czy sieje po swojemu tak jak chce płodozmian czy według jakiś wytycznych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Jak dla mnie deklaracja o sianiu wysokobiałkowych to jest to samo co deklaracja o uczestnictwach w szkoleniach czy uzupełnienie wykształcenia. Na to jest 3 lata od wypłaty pierwszej transzy pieniędzy i nie widzę nigdzie w rozporządzeniu nakazu siania wysokobiałkowych już od przyszłego roku, zwłaszcza, że póki co nawet nie wiadomo kto się załapie na kasę. Osobiście zadeklarowałem się na siew wysokobiałkowych żeby mieć nadwyżkę punktów, ale ani w 2018 ani w 2019r nic nie sieję bo mi to nie odpowiada. Nie mam takiego nakazu, potwierdzone przez dwóch doradców z ODR-u.

 

 

Odnośnie wyliczania SO - tutaj doprecyzuję, bo w poprzednich postach może źle się wyraziłem. Oczywiście może być dzierżawa, ale tutaj są pewne dodatkowe wymagania co do długości okresu dzierżawy. Zainteresowani pewnie wiedzą o co chodzi. 1ha wystarczy, ale ciężko będzie z takiej powierzchni wyciągnąć 13tyś euro. Zostają w zasadzie jakieś wyspecjalizowane uprawy,

 

Na koniec kwestia wypłaty 2 transzy, tutaj nie będę się sprzeczał czy można wcześniej czy nie. Prawdopodobnie można, aczkolwiek nigdy się tym nie interesowałem z prostego powodu - mam pewną inwestycję budowlaną, której szybko nie zrealizuję a częściowo będzie robiona z tych pieniędzy, więc osobiście te 3 lata raczej wykorzystam do ostatniego miesiąca jeśli nawet nie dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

@mickas nie pisz bzdur nie musi niczego siac nawet jesli dostanie decyzje i zlozy wniosek jak nie bedzie mial wolnej dzialki. wtedy zasieje na nastepny rok....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Każdy inaczej ten przepis interpretuje, ja wolałem posiać dla swiętego spokoju a i zebrane nasiona sie nie zmarnują bo byki je opędzlują, dopłata wpadnie większa a i płodozmian jakiś lepszy jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

A co w przypadku gdy w biznesplanie było ze rodzice przekażą mi całe gospodarstwo a teraz po zmianie przepisów okazuje się ze mama może iść na emeryturę za miesiąc a tata jest na rencie i żeby mu jej nie zabrali w jakimś tam stopniu to muszą resztę wydzierżawic no albo przekazać całość gospodarstwa. I jeśli przekazanie będzie w najbliższym miesiącu i stanę się właścicielem gospodarstwa całego to co wtedy całym tym wnioskiem czy trzeba jakieś zmiany robić itp skoro do decyzji o młodego rolnika około miesiąca a np przekazanie będzie szybciej i w innej ilości jak we wniosku czy wtedy dużo problemów i papierologi aby to wszystko sprostować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Jeśli kupiłem pole oraz wydzierżawiłem dodatkowe pole to muszę to zgłaszać agencji w biznesplanie młodego rolnika . słyszałem że w tym roku sankcje są jakieś jak się nie zgłosi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolo233    0

Panowie wniosek zlozylem na zakup opryskiwacza 1500l a teraz przyszly mi poprawki w ktorych pisze ze opryskiwacz jest za duzy do mojego arealu. Orientuje sie ktos jakie mozna podac powody kupna wiekszego opryskiwacza jesli pola mam niedaleko domu? Iczy za ciagnik sa przyznawane jakis punkty na MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Lolo możesz wpisać że będziesz stosował większą liczbę zabiegów fungicydowych w roślinach, że masz zamiar stosować RSM tym opryskiwaczem, większy opryskiwacz pozwoli ci szybciej i dokładniej wykonać nocne zabiegi ochrony rzepaku dzięki czemu będą one mniej szkodliwe dla pszczół. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolo233    0

Dzieki Mickas ale zapomnialem dodac ze to opryskiwacz do sadow jabloniowych :(  I jak to jest z tym 70% na wlasnosc i 30% w dzierzawe? Jestem z Woj. Swietokrzyskiego srednia to 5.60ha na wlasnosc posiadam 4.50ha a 1.10ha to dzierzawa po otrzymaniu wsparcia wezme dodatkowo w dzierzawe 1.00ha aby podniesc SO o 10% to daje 6.60ha, zlozylem na opryskiwacz 1500l ktory daja mniej wiecej od 7ha i moj doradca mowi ze jesli chce opryskiwacz 1500l to musze dodatkowo dokupic na wlasnosc 0.50ha bo gdybym chcial to wziasc w dzierzawe to wyjdzie mi ponad 30% dzierzawy ale czy to powinno sie liczyc do mojego arealu 5.60ha wyjsciowego na ktorego skladalem wniosek?? Wydawalo mi sie ze te 70% i 30% to tylko do zlozenia wniosku:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Napisz że masz daleko oddalone sady od gospodarstwa albo że planujesz powiększenie areału. Ja tak zrobiłem w przypadku siewnika zbożowego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Musisz mieć 70% na własność ze średniej wojewódzkiej, czyli z tych 5,60ha. Dalej możesz brać nawet 100ha w dzierżawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolo233    0

oregano tez mi sie tak wydaje co to byla by za glupota gdybym nie mogl potem nic brac w dzierzawe tylko wszystko kupowal LOL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon2662    3

Województwo pomorskie u mnie już po kontroli, trwała 2 dni, pierwszego mierzyli pola, drugiego dnia sprawdzali dokumenty i mierzyli pomieszczenia w chlewni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj