kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

zenmaniek    3

Miałem wszystko przeznacztć na maszyny i teraz chce zamienić jedną która kosztuje 30 tyś na wydatki obrotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Chyba miesiąc choć nie dam się za to pokroić(nie śpieszyło mi się) ale nie ma co liczyć że na cito będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matus2609    72

Mam pytanie, będę teraz składał ankietę monitorującą a wraz z nią kalkulator so, czy jeżeli mam utrzymany wzrost o ponad 10% ale jest niższy niż ten osiągnięty po realizacji biznesplanu w trzecim roku to takie coś przechodzi? I jeszcze jedno w zeszłym roku miałem mieć 120 urodzeń prosiąt (tak miałem wpisane w biznesplanie) a miałem tylko 112 ale nie wpływa to na wzrost wielkości ekonomicznej to nie będzie z tym żadnego problemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopiko    10

Jeżeli ktoś ma możliwość to lepiej poczekać rok i zgarnąć 200 tyś w następnym naborze. Może za rok sytuacja ekonomiczna będzie bardziej stabilna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

zastanawiam się nad kwestią rozliczenia zakupu gruntów (nabór 2018) - cel to wzrost wielkości ekonomicznej poprzez zwiększenie powierzchni upraw.

zgodnie z wytycznymi z instrukcji:

"W przypadku, gdy planowane zakończenie realizacji biznesplanu przypada do 15 maja, okresem docelowym jest rok poprzedzający rok planowanego zakończenia realizacji biznesplanu" - czyli zakładając, że zakupię grunt np. dzisiaj 24.03.2022, wpiszę do dopłat na 2022 to liczenie wielkości ekonomicznej i tak będzie z upraw z 2021 roku, czyli wzrost wielkości ekonomicznej nie może zostać spełniony.

następnie:  "W przypadku, gdy zakończenie realizacji biznesplanu przypada po dniu 15 maja danego roku – rok zakończenia realizacji biznesplanu" - czyli zakładam, że kupuję po 15 maja 2022 roku, czyli nie wpisuję do dopłat za 2022, czyli wielkość ekonomiczna liczona będzie z 2022 roku i teoretycznie nie powinna zostać osiągnięta, bo przecież nie mogłem wpisać działki.

czy rozwiązaniem byłoby, np. objęcie gruntu w posiadanie przed 15 maja 2022, wpisanie do dopłat za 2022 i zakup koniecznie po 15 maja 2022?, bo np. zakup przed 15 maja 2022 (tj. realizacja biznesplanu) spowoduje, że z góry do liczenia wielkości ekonomicznej będzie rok 2021 i wtedy lipa? czy robiąc w ten sposób arimr nie powie, że nie mając "twardego tytułu posiadania" przed 15 maja nie może zaliczyć tego gruntu do wyliczania wielkości ekonomicznej?

sprawa niby oczywista, bo przecież kupuję i już, ale zgodnie z instrukcją widzę potencjalny problem. 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Weź powiedz co masz za problem, bo nie idzie nic skumać. Wzrost możesz robić od dnia złożenia wniosku, zaś w roku docelowy ten wzrost musi być i musi być do końca trwania 5 lat od dnia wypłaty 1 raty. Tak więc pisz o co ci chodzi bo raczej szukasz dziury w całym.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SamaPrawda    412
kopiko napisał:

Jeżeli ktoś ma możliwość to lepiej poczekać rok i zgarnąć 200 tyś w następnym naborze. Może za rok sytuacja ekonomiczna będzie bardziej stabilna.

Mówili że w tym roku już ma być 200 tyś więc nic pewnego, w tamtym roku startowałem i chyba ostatni moment na zakup maszyn w "normalnych" pieniądzach, aktualnie nawet jak by było 200tyś to i tak zrobi się podobne zakupy jak w tamtym roku za 150tyś

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopiko    10
21 godzin temu, damianos95 napisał:

od 2023 nowe zasady i 200tys 

Pamiętaj, że to na dziś tylko założenia i nie ma na ten temat żadnych rozporządzeń. Można zakładać, że tak właśnie będzie ale na dzień dzisiejszy każdy zdroworozsądkowy doradca nie położy za to głowy. Wiadomo też z praktyki, że takie rozporządzenia pojawiają się dość krótko przed rozpoczęciem naboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matus2609    72

jakie dokumenty trzeba dostarczyć wraz z tą informacją o realizacji warunków przed upływem pięciu lat? Rozumiem że kalkulator na płycie + wydruk, tą informację o wielkości ekonomicznej, oświadczenie o prowadzeniu księgi przychodów i jeszcze coś? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopiko    10

Pewnie tak ale do średniej wojewódzkiej musiałbyś dojść w trakcie MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    72
Dnia 27.03.2022 o 17:12, matus2609 napisał:

jakie dokumenty trzeba dostarczyć wraz z tą informacją o realizacji warunków przed upływem pięciu lat? Rozumiem że kalkulator na płycie + wydruk, tą informację o wielkości ekonomicznej, oświadczenie o prowadzeniu księgi przychodów i jeszcze coś? 

 

To trzeba złożyć przed upływem 5 lat ? Czy do 90 dni przed ?  Bo ja tak to rozumiem że w tym terminie 90 dni przed. Bo jeśli by było że do 90 dni przed to nie wiadomo kiedy można zacząć składać ? Ktoś mądry wyjaśni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik039    137

A jak to jest gospodarstwo nabyłem 4 miesiące temu to mogę ubiegać się już o młodego rolnika czy muszę czekać za 2 lata dopiero? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    72
4 godziny temu, rolnik039 napisał:

A jak to jest gospodarstwo nabyłem 4 miesiące temu to mogę ubiegać się już o młodego rolnika czy muszę czekać za 2 lata dopiero? 

Z tego co ja się orientuje to należy jak najwcześniej . We wcześniejszych naborach bylo tak że jak ktoś posiadał dłużej gosp niż 12 miesięcy to już nie mógł składać młodego rolnika. A teraz zmienili że do 24 miesięcy mozna składać od przejęcia później już nie 

Edytowano przez Paramonov

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik039    137
48 minut temu, Paramonov napisał:

Z tego co ja się orientuje to należy jak najwcześniej . We wcześniejszych naborach bylo tak że jak ktoś posiadał dłużej gosp niż 12 miesięcy to już nie mógł składać młodego rolnika. A teraz zmienili że do 24 miesięcy mozna składać od przejęcia później już nie 

o to dzięki za info 

A jak jest liczona wielkość ekonomiczna gospodarstwa? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562
13 godzin temu, Paramonov napisał:

To trzeba złożyć przed upływem 5 lat ? Czy do 90 dni przed ?  Bo ja tak to rozumiem że w tym terminie 90 dni przed. Bo jeśli by było że do 90 dni przed to nie wiadomo kiedy można zacząć składać ? Ktoś mądry wyjaśni 

Ja złożyłem na te 90 dni przed. Tak zrozumiałem z rozporządzenia i innych wytycznych typu jak wypełnić wniosek . Dziś właśnie mija 5 lat od pierwszej transzy. Żadnej kontroli do dziś. Mogą jeszcze kontrolować po upływie 5 - u lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj