kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

Siwecki97    0
12 godzin temu, freetaxi napisał:

A grunty jakieś przejmiesz zgodnie z przepisami? 

Ziemię przejmę zgodnie z przepisami, tylko się zastanawiam czy samo to, że ryby hoduje nie jest problemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miodzio1671    0
  • Witam 
    Panowie minęło mi 5 lat od wzięcia młodego rolnika . I tu moje pytanie Nie było u mnie kontroli Tzn podobno na koniec przyjeżdżają z agencji i sprawdzają papiery maszyny czy są i czy są takie jak we wniosku.  Nie było zapewne z powodu Korona Wirusa i czy taka kontrol będzie u mnie jak już minął okres 5 lat a jest wyraźnie że do 5 lat ? I czy w przypadku gdyby było coś nie tak mają prawo żądać jakiś zwrotów 

 

Edytowano przez Miodzio1671

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
Dnia 8.03.2021 o 14:47, Rolnik2408 napisał:

Witam. Czy budował ktoś dom będąc beneficjentem młodego rolnika? Jak to wygląda z punktu widzenia arimr? Czy można wykorzystać cześć gruntu pod budowę A dobrać np dzierżawę żeby ilość ziemi pod uprawę się zgadzała? 

Ja buduję. Powiem szczerze, że w tym przypadku jestem rozczarowany tym, co się mówi beneficjentom, w zależności do kogo zadzwonią (a dzwoniłem i do doradcy, który tworzył mi biznesplan, do ARiMR regionalnego i do kogoś, kto jest odpowiedzialny za sprawdzanie wniosków o płatność II raty), a mianowicie każdy mówi co innego.

Był przedstawiony biznesplan na gospodarstwo ~22ha z planowanym dokupieniem prawie 3ha. Ale po drodze doszła mi właśnie budowa na jednej z działek. Na szczęście trafiła mi się okazja na wydzierżawienie dodatkowych działek i problem z głowy (hektarów z ~25 w okresie docelowym, zrobi się ponad 40). Żeby nie było, kupno założonych działek również doszło do skutku.
No nie do końca, bo trzeba teraz wprowadzić zmiany w biznesplanie ze względu, ze doszły mi dodatkowe działki oraz zmieniła się treść szkoleń (tak mi powiedziano). Dostałem namiar w ARiMR właśnie na wspomnianego wcześniej Pana od sprawdzania wniosków o II ratę i zadzwoniłem. Wytłumaczyłem, że gospodarstwo będzie większe w okresie docelowym, niż to przedstawione w biznesplanie (a przy okazji popytałem o parę innych kwestii, typu inne tematy szkoleń niż założone w biznesplanie czy o koszty obrotowe). Zapytałem, gdzie teraz powinienem uwzględnić te nowe hektary i Pan po kilku namysłach stwierdził, że dobrze byłoby je uwzględnić w Biznesplanie. Co ciekawsze, nie tylko w tabeli 5, gdzie mamy uprawy w okresie wyjściowym i docelowym, ale również w tabeli 4, gdzie wpisuje się tak naprawdę działki, które deklarujemy, że przejmiemy po złożeniu wniosku o dofinansowanie do MR lub w terminie 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
I tutaj jest to niezgodne z wytycznymi co do wypełniania formularza BP_MR, ponieważ tabela 4 (Działki) dotyczy tylko okresu wyjściowego i na tej podstawie wylicza się wzrost, zestawiając to z okresem docelowym. Jeśli wprowadziłbym teraz wszystkie swoje działki do tej tabeli, to wykaże mi, że nie ma żadnego wzrostu (no jakaś zmiana wielkości ekonomicznej będzie ze względu na płodozmian, no ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi). 
Tak na dobrą sprawę to sam już nie wiem, czy zmiany powinienem dokonać TYLKO w zakresie szkoleń, bo musiałem zrealizować inne niż te, które założyłem, ale ilość się zgadza, tylko treść inna (w dalszym ciągu związana z moim kierunkiem produkcji w gospodarstwie) czy także powinienem uwzględnić fakt, że gospodarstwo powiększyło się nie o 3ha, tylko o ponad 20ha, gdzie tak naprawdę ten fakt będzie oczywisty, jak złoże sprawozdanie zarówno podczas składania wniosku o płatność II raty, jak i przed upływem 5. roku po wypłacie I raty pomocy.

Może ktoś był w podobnej sytuacji i powie, jak to wyglądało u niego.
 

Dnia 8.03.2021 o 20:07, Troker1979 napisał:

czy można złożyć zmianę biznesplanu z jednoczesnym wnioskiem o II ratę płatności?

Lepiej złożyć zmiany zanim złożysz wniosek o II ratę, bo niby zamykasz sobie drogę do wniesienia poprawek w przypadku niezgodności. Takie info dostałem bezpośrednio z ARiMR od wspominanego wyżej Pana.


Swoją drogą, gdzieś tu się w temacie przewijało pytanie o zmianę struktury zasiewów, czyli teraz jak mi się zwiększyła prawie dwukrotnie powierzchnia gospodarstwa od tej zakładanej, to też muszę % tyle zasiać danej uprawy (rzepak, pszenica, kukurydza, jęczmień), żeby to się mniej więcej zgadzało z tym, co założyłem w biznesplanie (tylko tam było to na mniejszej powierzchni)?
 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

jeśli chodzi o wzrost esu to Masz go nie za hektary które Posiadasz tylko za uprawy w plonie głównym i ewentualnie zwierzęta jak Masz(stan średnioroczny).

Teraz składałem wniosek o II ratę ze zmianami to chcieli ode mnie tylko plan nawozowy 2019/2020.

A i te wszystkie zmiany w strukturze zasiewów czy hodowli nie mogą powodować zmiany profilu gospodarstwa(jakoś inaczej to się zowie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
35 minut temu, Troker1979 napisał:

jeśli chodzi o wzrost esu to Masz go nie za hektary które Posiadasz tylko za uprawy w plonie głównym i ewentualnie zwierzęta jak Masz(stan średnioroczny).

Teraz składałem wniosek o II ratę ze zmianami to chcieli ode mnie tylko plan nawozowy 2019/2020.

A i te wszystkie zmiany w strukturze zasiewów czy hodowli nie mogą powodować zmiany profilu gospodarstwa(jakoś inaczej to się zowie).

Nie no wiadomo, że chodzi o uprawy, a nie sam fakt posiadania większej ilości areału. 

Czyli to, że zamiast, załóżmy 5ha jeczmienia, 8ha, pszenicy, 4ha rzepaku i 8ha kukurydzy, będzie, 11ha jęczmienia, 18ha pszenicy, 13ha rzepaku i 23ha kukurydzy, to nie jest jakieś odstępstwo, bo nie powoduje zmiany profilu gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

chyba tak ale zawsze Możesz złożyć zmianę biznesplanu dotyczącą struktury zasiewów i nie Masz stresu a decyzja to formalność.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolek96    9
5 godzin temu, Maniaks napisał:

Ja buduję. Powiem szczerze, że w tym przypadku jestem rozczarowany tym, co się mówi beneficjentom, w zależności do kogo zadzwonią (a dzwoniłem i do doradcy, który tworzył mi biznesplan, do ARiMR regionalnego i do kogoś, kto jest odpowiedzialny za sprawdzanie wniosków o płatność II raty), a mianowicie każdy mówi co innego.

Był przedstawiony biznesplan na gospodarstwo ~22ha z planowanym dokupieniem prawie 3ha. Ale po drodze doszła mi właśnie budowa na jednej z działek. Na szczęście trafiła mi się okazja na wydzierżawienie dodatkowych działek i problem z głowy (hektarów z ~25 w okresie docelowym, zrobi się ponad 40). Żeby nie było, kupno założonych działek również doszło do skutku.
No nie do końca, bo trzeba teraz wprowadzić zmiany w biznesplanie ze względu, ze doszły mi dodatkowe działki oraz zmieniła się treść szkoleń (tak mi powiedziano). Dostałem namiar w ARiMR właśnie na wspomnianego wcześniej Pana od sprawdzania wniosków o II ratę i zadzwoniłem. Wytłumaczyłem, że gospodarstwo będzie większe w okresie docelowym, niż to przedstawione w biznesplanie (a przy okazji popytałem o parę innych kwestii, typu inne tematy szkoleń niż założone w biznesplanie czy o koszty obrotowe). Zapytałem, gdzie teraz powinienem uwzględnić te nowe hektary i Pan po kilku namysłach stwierdził, że dobrze byłoby je uwzględnić w Biznesplanie. Co ciekawsze, nie tylko w tabeli 5, gdzie mamy uprawy w okresie wyjściowym i docelowym, ale również w tabeli 4, gdzie wpisuje się tak naprawdę działki, które deklarujemy, że przejmiemy po złożeniu wniosku o dofinansowanie do MR lub w terminie 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
I tutaj jest to niezgodne z wytycznymi co do wypełniania formularza BP_MR, ponieważ tabela 4 (Działki) dotyczy tylko okresu wyjściowego i na tej podstawie wylicza się wzrost, zestawiając to z okresem docelowym. Jeśli wprowadziłbym teraz wszystkie swoje działki do tej tabeli, to wykaże mi, że nie ma żadnego wzrostu (no jakaś zmiana wielkości ekonomicznej będzie ze względu na płodozmian, no ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi). 
Tak na dobrą sprawę to sam już nie wiem, czy zmiany powinienem dokonać TYLKO w zakresie szkoleń, bo musiałem zrealizować inne niż te, które założyłem, ale ilość się zgadza, tylko treść inna (w dalszym ciągu związana z moim kierunkiem produkcji w gospodarstwie) czy także powinienem uwzględnić fakt, że gospodarstwo powiększyło się nie o 3ha, tylko o ponad 20ha, gdzie tak naprawdę ten fakt będzie oczywisty, jak złoże sprawozdanie zarówno podczas składania wniosku o płatność II raty, jak i przed upływem 5. roku po wypłacie I raty pomocy.

Może ktoś był w podobnej sytuacji i powie, jak to wyglądało u niego.
 

Lepiej złożyć zmiany zanim złożysz wniosek o II ratę, bo niby zamykasz sobie drogę do wniesienia poprawek w przypadku niezgodności. Takie info dostałem bezpośrednio z ARiMR od wspominanego wyżej Pana.


Swoją drogą, gdzieś tu się w temacie przewijało pytanie o zmianę struktury zasiewów, czyli teraz jak mi się zwiększyła prawie dwukrotnie powierzchnia gospodarstwa od tej zakładanej, to też muszę % tyle zasiać danej uprawy (rzepak, pszenica, kukurydza, jęczmień), żeby to się mniej więcej zgadzało z tym, co założyłem w biznesplanie (tylko tam było to na mniejszej powierzchni)?
 

miałem praktycznie tak samo jak ty z poczatku 16ha i miałem zwiekszyć zwierzetami, i tak sie stało ale rownież doszły mi ha i mam ponad 40ha to nie kazali mi tego uwzględniać to nie było to objete biznesplanem z zwiększam ziemią więc nic nie kazali robić tylko również szkolenia tematy tylko zmieniałem, i 2 rata juz dawno na koncie

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

wszystko fajnie ale jak by ze zwierząt nie wyszło to co wtedy? A przecież gospodarstwo urosło. Mam wrażenie że co agencja to inne zasady. Mam nadzieje że pracują by nam pomóc a nie uje..ć. Przy drugiej racie wypełniasz kalkulator SO i tam wpisuje się stan faktyczny więc po co te cuda. Nie wyczytałem w rozporządzeniach że jest jakaś kara za większy wzrost niż planowany  jak nie ma zmiany w kierunku produkcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
4 minuty temu, Troker1979 napisał:

wszystko fajnie ale jak by ze zwierząt nie wyszło to co wtedy? A przecież gospodarstwo urosło. Mam wrażenie że co agencja to inne zasady. Mam nadzieje że pracują by nam pomóc a nie uje..ć. Przy drugiej racie wypełniasz kalkulator SO i tam wpisuje się stan faktyczny więc po co te cuda. Nie wyczytałem w rozporządzeniach że jest jakaś kara za większy wzrost niż planowany  jak nie ma zmiany w kierunku produkcji

No ja też właśnie nigdzie nie trafiłem na informację. Jest jedynie taki zapis i nie do końca wiem, jak go interpretować:

3. Zmiany polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu o nie więcej niż 10 punktów procentowych skali produkcji roślin danego gatunku mierzonej udziałem powierzchni uprawy w całości upraw lub zwierząt danego gatunku mierzonej liczbą zwierząt w gospodarstwie nie wymagają zgody Agencji, jeżeli zostanie spełniony warunek określony w § 22 pkt 4 lit. d. W przypadku zmian dotyczących udziału powierzchni uprawy zbóż, roślin strączkowych, roślin motylkowych drobnonasiennych lub warzyw zmiany określa się w odniesieniu do całej grupy uprawianych roślin.

Dodatkowo znalazłem gdzieś jakąś informację od ARiMR na przykładach i staram się to przedłożyć na swój przypadek.

MR_zgodnosc_struktury_produkcji.docx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zawsze warto zrobić sobie zmianę i będzie święty spokój. 

  • Like 2

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

j.w zrobić zmianę i święty spokój. Ten temat to nie ma podstaw na nie.

Jak byś przeszedł ze zbóż na zioła to mógłby być problem albo z roślin np. na kozy tj już na 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

Podjadę jutro do ARiMR powiatowego lub wojewódzkiego, jak w tym pierwszym nie dostanę żadnych konkretnych odpowiedzi w związku z tym problemem, bo to zagadnienie struktury upraw nie daje mi spokoju.

Edytowano przez Maniaks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

Najważniejsze jest utrzymać wzrost i kierunek produkcji. Jeśli to będzie to raczej nikt większych problemów nie powinienem robić. Przypilnuj uprawy, żeby żeby rok docelowy i tej ostatni rozliczany mocno nie odbiegały strukturą w %. A jeśli chodzi o tabelę 4 to jest ona nie do ruszenia i nie można jej zmienić. Mogą od Ciebie zarządać pewnie po to, żeby mieć podgląd ile gruntów jest Twoich, a ile dzierżawionych i jaka jest ogólna powierzchnia gospodarstwa, ale wtedy robisz wersję manualną czyli po prostu wprowadzasz w tabelę 4 dane i drukujesz gołą tabelę. W Biznesplanie zostaje i tak ta, która była wcześniej

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maksu    7
Dnia 19.03.2021 o 11:07, Siwecki97 napisał:

Ziemię przejmę zgodnie z przepisami, tylko się zastanawiam czy samo to, że ryby hoduje nie jest problemem.

W rozporządzeniu jest to tak nie do końca jasno napisane, ale wydaje mi się, że jeśli prowadzisz normalną produkcję roślinną obok stawów hodowlanych, to spokojnie możesz startować.


Pomagam wypełniać wnioski o premię dla Młodego Rolnika i w ramach MGR
kontakt@mlodyrolnikdoradca.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elamir    1

@freetaxi Jeśli w momencie składania wniosku o pierwszą ratę nie współposiadałem gruntów, a potem przed zakończeniem realizacji biznesplanu i przed rokiem docelowym wykazałem we wniosku obszarowym działkę, której połowę ja dzierżawię i uprawiam a drugą połowę inny rolnik to grozi mi sankcja? Jeśli tak to czy jeśli pozbędę się tej działki przed rozliczeniem biznesplanu i nie będzie jej we wniosku obszarowym roku "docelowego"  to uda się uniknąć zwrotu czy jednak patrzą też na wsteczne lata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Uciekaj z taką działką bo nie wiadomo jak podejdą w tej sytuacji. Wielkość ekonomiczną liczymy z okresu docelowego. Wcześniejsze lata nas nie interesują. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elamir    1

Dzięki za info, tą dzieloną działkę miałem jeszcze w 2020 we wniosku obszarowym a rozliczyć się z MR muszę do początku maja. Więc muszę składać papiery o przedłużenie realizacji biznesplanu bo inaczej za rok docelowy policzą mi rok 2020. Do przedłużenia realizacji BP trzeba jakiś konkretów czy wystarczy cokolwiek napisać, że jeszcze się nie wyrobiłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomekq    3

Jak wprowadziłem rok temu nowa roślinę w biznesplanie to muszę ja teraz obsiewać do końca programu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    172
14 godzin temu, Bamberros napisał:

Stan zwierząt na 01.01.2021 to 0 stan zwierząt na 02.01.2021 to 500 tuczników w takim przypadku wyliczam wielkość ekonomiczną i robię obrót stada na stan z 1 stycznia ?

Ja przy składaniu wniosku tak miałem tyle że z sztukami bydła to stan średnio roczny był brany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Witam, mam we wniosku podane kupno mieszalnik 1t ze śrutownikiem 11kw to czy mogę kupić taki zestaw tylko ze śrutownikiem 15 kw? Będą się czepiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj