kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

SlawekSS86    5

Masz być ubezpieczony w KRUS, o ile nie wypchną Cię do ZUS to nie powinno być problemu. Ale lepiej wysłać pismo do ARiMR z zapytaniem, bo zawsze mogą zarzucić w takiej sytuacji brak samodzielności w prowadzeniu gospodarstwa i trzeba będzie się z nimi przepychać na argumenty.

 

Pytanie z innej beczki - czy podpisywał już ktoś umowę przejęcia zobowiązań z "Modernizacji gospodarstw" wraz z przejęciem gospodarstwa? Może się ktoś podzielić szablonem takiej umowy? Czy może robiliście wzmiankę o tym w akcie notarialnym?

W wytycznych agencja będzie wymagać - dowód przeniesienia własności gospodarstwa i dowód na przejęcie zobowiązań. Dodatkowo umowa przejęcia długu na szablonie arimr. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Przerabiałem to w maju. Składasz podanie o zmianę beneficjenta gdzie wszystko argumentujesz ( choroba, emerytura itp) oraz wypełniasz dokumenty o przeniesienie obowiązków na potencjalnego beneficjenta z programu w jakim istnieją zobowiązania. Agencja przyślę odpowiedź z data kiedy masz się wstawić- data notarialna ma być dopiero wtedy keidy Agencja "pozwoli"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    5

Sęk w tym, że już mam zezwolenie warunkowe od agencji na przekazanie gospodarstwa, tylko że warunkami do spełnienia niezwłocznie po przepisaniu są:

- dostarczenie dokumentów potwierdzających przekazanie czyli akt notarialny

- dostarczenie dokumentów potwierdzających przejęcie zobowiązań???

Dodatkowo z dokumentami złożyć 3 kopie umowy przejęcia długu (podejrzewam, że na formularzu agencji)

Czy umowa przejęcia długu nie jest równoznaczna z przejęciem zobowiązań? Pisałeś to sam, czy agencja ma gotowy formularz do wyplenienia o przeniesienie zobowiązań?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Sławek, wklejam dla przykładu:

http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-413-modernizacja-gospodarstw-rolnych/modernizacja-gospodarstw-rolnych-nabor-2017.html

W załączniakch ostatnia pozycja to ta którą wypełniasz:

  • Wymagania dla wniosku o przyznanie pomocy następcy prawnego Beneficjenta lub nabywcy gospodarstwa beneficjenta lub jego części oraz ogólne zasady ubiegania się o przyznanie pomocy przez następcę/ nabywcę - otwórz

Nie wiem jakie zobowiązania masz do przepisania ale w każdym jest formularz o przyznaie pomocy dla następcy prawnego Beneficjenta co jest równoznaczne z tym, że dokumenty przepisujesz na siebie.

Umowe przejecia druku i weksel dostałem z agencji do podpisania. 

Na pismie od agencji dostałem karteczkę z numerem osoby, która prowadziła mój wniosek i to ona wszystko mi wyjaśniła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek5314    72

jak to jest z tymi punktami az wyksztalcenie w premi mlody rolnik mam swiadectwo potwierdzajace kwalificje zawodowe T.8 Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego, wyodrebnionej w zawodzie Technik turystyki wiejskiej, przyszlo mi pismo ze nie mam kwalifikacji T.7 Prowadzenie dzialalnosci turystycznej na obszarach wiejskich, o co z tym chodzi czy ten T.8 nie wystarcza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    5

J

16 godzin temu, PawełWie napisał:

Nie wiem jakie zobowiązania masz do przepisania ale w każdym jest formularz o przyznaie pomocy dla następcy prawnego Beneficjenta co jest równoznaczne z tym, że dokumenty przepisujesz na siebie.

Ja mam inną sytuację, nie minął jeszcze okres 5-ciu lat "związania celem" dla dwóch umów MGR z poprzedniego PROW-u. Nie ma o co wnioskować, bo pomoc została udzielona i rozliczona, nawet nie ma takich druków dostępnych dla poprzedniego PROW.

Ale podsunąłeś mi pomysł, że być może wystarczy wykorzystać to:

"Oświadczenie następcy prawnego Beneficjenta o jego wstąpieniu w prawa i obowiązki Beneficjenta wynikające z umowy o przyznaniu pomocy, sporządzone na formularzu udostępnionym przez ARiMR, stanowiącym Załącznik Nr 4 do wniosku o przyznanie pomocy."

Chyba jest to forma dokumentu potwierdzającego przejęcie zobowiązań. Będę się martwił po przepisaniu gospodarstwa, najwyżej poprawie jeżeli będą się czepiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Sławek ja miałem analogiczną sytuacje. Przejąłem tylko okres 5 letniej karencji. Jedynie w tym wniosku wpisujesz, że kwota pomocy to 0 PLN. Na 100% to ten druk, który podesłałem tylko poszukaj w zakładce mgr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKropka    7

nie wiecie jak to jest z młodym rolnikiem i tymi 2 pkt za 25 lat różnicy..?

 

wpisałem jeda osobę jako "przekazująca" ale agencja liczy sobie osobę od której ZAKUPIE najwiecej haktarów..???

 

mówią że takie sa podobno jakieś wytyczne z Warszawy???

 

a w przepisach jest przecież: 

różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo lub   [DOPIERO] największą część użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa a młodym rolnikiem: a) powyżej 15 do 25 lat – przyznaje się 1 punkt, b) powyżej 25 lat – przyznaje się 2 punkty;

 

o co chodzi?

 

czy agencje w siedzibie województwa mają wszystkie programy z PROW? jak to pozamiatane..

są jeszcze jakies nabory gdzie na starcie nie trzeba być ubezpieczonym w KRUS?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    5

Trudno się nie zgodzić z tą interpretacją agencji - w takich rozporządzeniach słowo "lub" często nie oznacza dowolnego wyboru jednej z opcji, tylko określa priorytet.

W programie chodzi o premiowanie przejmowania gruntów przez młodszych rolników, dlatego punkty przyznawane są względem największej części użytków. Zabezpiecza to także stwarzanie sztucznych warunków np. przejęcie 30ha od rówieśnika i całości malutkiego gospodarstwa np. 2ha celem podbicia sobie punktów.

Osobą przekazującą, nie jest wyłącznie ta, która przekazuje gospodarstwo w całości!!! Można też przekazać/sprzedać część.

W tej sytuacji pozostaje grzecznie porozmawiać w ARiMR i może pozwolą zrobić zmiany w biznesplanie, bo rozumiem, że spadłeś poniżej wymaganych 12pkt? 

W tym programie nie ma żadnych obostrzeń i praktycznie można edytować biznesplan wielokrotnie. Sam dokonałem "optymalizacji" liczby zobowiązań redukując punkty z 15.5 do 12.5 pkt. 

Jest więcej pieniędzy niż chętnych, więc być może pozwolą na dodanie celu abyś spełnił minimalny wymagany próg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKropka    7

ok, doskonale to rozumiem.. u mnie nie ma szans na zmiany w biznesplanie juz wydaja decyzje, wiec zostaje liczenie tylko na Warszawę

 

poza tym Agencja nie wskazywała w związku z uzupełniami na jakikolwiek problem z tym zwiazany, wiec to troche nie fair..

 

Co do tego zapisu obiektywnie nie jest to w porządku i nie jest to do końca jak sie wydaje ok, bo wiadomo że "przekazujacy" nie musi w całości przekazywac tego gospodarstwa, za to sa inne punkty, po drugie przekazujacy z roznych wzgledów od ubezpieczenia społecznego po podatek rolny chce miec ten  hektar na wszelki wypadek..

SAM zas zapis przynajmniej z tego co pamietam we wczesniejszych programach NIE był tak interpetowany.. moze ktos to potwierdzi jeszcze z danego regionu..

- Interpretacja Agencji tego słowa "lub" ogranicza tę punktacje zasadniczo, bo przeciez w róznych warunkach nie da sie byc włascicielem od wiekszościowych hektarów z powodów jak wyżej z tym kruse czy podatkiem rolnym, po prostu nie jest to mozliwe dla danych osób i po co ich wykluczac z programu jako przekazujących dodatkowo te nieruchomosci na gospodarstwo?

- zapis z ustawy jest wręcz odwrotny bo ma rozszerzać mozliwość  na te dwie opcje czyli przekazującego oraz (w znaczeniu własnie alternatywy "lub") osobę wiekszościowo przekazującą własność/dzierżawę??

przecież na jedno gospodarstwo moze wchodzic kilka podmiotów od trzech itd, dlatego jest ograniczenie, ale to dwóch tylko podmiotów.. a nie np. kilku itd..

- 3 argument przecież we wniosku, a nie biznesplanie co Agencja myli - sam młody rolnik wskazuje kto jest PRZEKAZUJACYM, a dopiero na ostatniej stronie formularza okresla dodatkowe osoby, innaczej to nie ma sensu..???

 

w koncu nie po to luzowano legalnie w 100 % kryteria zeby je tak zaostrzac, a w pewnych warunkach nie ma szans na te 12 punktów, chyba ze wyda sie z 20 tys na inwestycje w ochrone srodowiska z tych 100 tys ale to nie ma sensu w tym programie

 

Jest to jedyny program obok modernizacji gdzie na starcie nie trzeba byc w KRUS, działalność mikroprzedsiębiorstw chyba jest z naboru innych podmiotów niż agencja wiec mega lipa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

24.11 złożona poprawka (brakowało konkretnego modelu maszyn) Woj. Łódzkie. Pani z agencji powiedziała, że do 15 grudnia muszą listę już zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolek    0

Wiecie czy na szkolenia mogę chodzić przed decyzją o przyznanie wsparcia młody rolnik mam jutro szkolenie i nie wiem czy iść 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audia424    5
3 godziny temu, situ14 napisał:

24.11 złożona poprawka (brakowało konkretnego modelu maszyn) Woj. Łódzkie. Pani z agencji powiedziała, że do 15 grudnia muszą listę już zrobić.

Kolego a ktory byles jak skladales wniosek Pisze na potw zgloszenia . Ja tez z woj

Lodzkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audia424    5
8 godzin temu, situ14 napisał:

24.11 złożona poprawka (brakowało konkretnego modelu maszyn) Woj. Łódzkie. Pani z agencji powiedziała, że do 15 grudnia muszą listę już zrobić.

 

Edytowano przez audia424

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek0987    13

Jak to dalej wszystko wygląda? Umowę z agencją podpisują wszyscy w jakimś ustalonym terminie, czy jest lista dzielona np na kilka miesięcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszxx123    0
o widzę łódzkie się odezwało :) dzisiaj rozmawiałem z goście z amirr i mówi że 29 ostatnie dokumenty mają być dostarczone w naszym województwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Czy da się zapisać tak BP aby data była wsteczna? 

 

Edit: da się :)

Edytowano przez PawełWie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj