kuba99

Stare ale jare

Polecane posty

kuba99    0

coś się zmienia w naszym klimacie.Czy dawne powiedzenia rolnicze stracą sens?Napiszcie.Ja zacznę od takiego:

>Na Świętego Stanisława nie siej owsa,będzie trawa<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

Nieznam powiedzen rolniczych zabardzo pogadalbym o globalnym ociepleniu bo cos nawiazujesz chyba na poczatku posta.


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba99    0

ja bardziej nastawiam się na powiedzenia,chcę sprawdzić na ile są aktualne.Co do ocieplenia to nie jestem taki przekonany,że to wina człowieka.Popatrz-sama nazwa Grenlandia-zielona wyspa.A jak wygląda teraz?Każdy może sprawdzić.Wystarczy ściągnąć program Google Earth.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

Ok niech beda powiedzenia;) ale ja jestm w 99% przekonany, ze to wina czlowieka. A nie wiem o co Ci chodzilo z ta zielona wyspa. Ale dobra pogadamy w innym watku.:)


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba99    0

Grenlandia-wielka wyspa między Islandią i Kanadą.Sięga niemal do bieguna północnego.Obecnie pokryta lodowcami i śniegiem,niemal w całości.Zamieszkana gł.przez Eskimosów. Ponad 1000 lat temu założyli tam swoje osady Wikingowie i nazywali ją Grenlandią.Dało się tam wtedy żyć z rolnictwa.W następnych wiekach klimat się ochłodził i kolejne pokolenia stopniowo się degenerowały .Niektórzy badacze sądzą,że z tego powodu czynili dalsze wyprawy w poszukiwaniu nowych ziem i to oni ,a nie Krzysztof Kolumb,odkryli Amerykę.W zasadzie jest to potwierdzone przez wykopaliska na wschodnim wybrzeżu Ameryki Płn.W pewnym momencie na Grenlandii klimat tak się zmienił,że kto mógł,odpłynął z tej wyspy.Reszta zginęła od chorób i w walkach z Eskimosami.Samo opuszczenie wyspy nie było takie łatwe,bo nie mieli nawet drewna do budowy łodzi.

Przepraszam,za ew.nieścisłości.Piszę to na podst. filmu dokumentalnego z Discovery Ch.,ale dość dawno go oglądałem.

Sorry,że zeszłem z tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadius    0

,,Jak siew się kurzy to zboże się burzy."

,,Jak rok grzybowy to nie chlebowy."

,,Gdy w Popielec pogoda, wiosna będzie sucha, gdy deszcz, będzie mokra, a jeżeli zimno, będzie zimna."

,,Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała."

,,Kiedy w Wielki Piątek pada, suche lato deszczyk nam ten przepowiada."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba99    0
,,Jak siew się kurzy to zboże się burzy."

,,Jak rok grzybowy to nie chlebowy."

,,Gdy w Popielec pogoda, wiosna będzie sucha, gdy deszcz, będzie mokra, a jeżeli zimno, będzie zimna."

,,Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała."

,,Kiedy w Wielki Piątek pada, suche lato deszczyk nam ten przepowiada."

dzięki Arkadius.Takto przysłowie z grzybami sprawdziło sie z zeszłym roku w 100%.

Proszę o więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

A u mnie w okolicy w ciągłym użyciu jest starosłowiańskie jeszcze przysłowie traktujące o nienajlepszych plonach czy też ogólnie o sytuacji na wsi -"Rachuj,rachuj- wszystko na ch.j" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

moje ulubione przysłowie często przezemnie cytowane ( moja strasznie się wkurza jak je mówie) to "gdy na świętego Hieronima jest dyszcz albo go ni ma, to w końcu listopada pada albo nie pada' -pisownia orginalna wymyślone bodajże przez J. Tuwima.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

"siej góry i doły bo nie wiesz jaki rok który."


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

"Siej owies w błoto a będziesz zbierał złoto"

 

Tekst który znam od mego taty oraz od gościa od SZUR'u.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba99    0
"siei góry i doły bo nie wiesz jaki rok który."

nawiązując do tego:

 

>Co da dół-naje się wół,

Co da góra-naje się kura..<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba99    0

kto sieje grykę i proso,ten chodzi goło i boso.

dedykuję januszowi 14. :):) :rolleyes: :(:(:):(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil5    0

Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko wielgie.

W Niedzielę Kwietnia dzień jasny, jest to dla lata znak krasny.

Gdy mokro w Kwietnia Niedzielę, rok się sucho ściele.

Kwietnia Niedziela zimna — i listopad zimny

W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

ja znam takie

"Na Józwa w pole rózwa"

 

Po imieninach Józefa zazwyczaj rusza się w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

Jak mawia sąsiad "Mówił wróbel do jaskółki, ja pier**** takie spółki" :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

"Jak nie urok, to sraczka" modne rolnicze powiedzenie, sprawdza się w żniwa (słońce, deszcz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Przysłowia traktorzystów :o

"Maszyna aż gwizda, ale kierowca pi..a"

"Czerstwy chleb zajada ale Fendt'a posiada"*

 

 

*uwspółcześnione poprzez zmodyfiowanie marki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

no to dziadek mojego lubego pracował w folwarku jeszcze za jaśniepaństwa i ma takie powiedzenie - "Jak obrodzi to mo pon i złodzij" (pisownia orginalna)

 

a co do powiedzeń zwiazanych z maszynami to sąsiad narzeka jak jest upał ze w jego ciagniku jest "przej.....e jak w ruskim czołgu"


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

hmm najczęstsze przysłowia ?? może nie wszystkie rolnicze ale tak:

- baba z wozu, koniom lżej

- mądry polak po szkodzie

- szewc bez butów chodzi (ja sobie to często powtarzam. Jako że z wykształcenia informatyk a czasem nie mogę kompa w domu odpalić bo nigdy nie mam dla niego czasu :P )

- biada temu domowi, gdzie żona przewodzi mężowi :o

- kwiecień-plecień poprzeplata, trochę zimy trochę lata

- jedna jaskółka wiosny nie czyni

a to przysłowie dedykuje tym gospodarzą którzy nie posiadają inwentarza żywego :P "Bez gnoju rola kiep, a przy gnoju daje chleb"

i jeszcze wiele wiele innych no ale głowa nie śmietnik :P pozdrawiam

aaa jeszcze jedno bardzo często używane zwłaszcza do dzieci jak sobie coś zrobią "żeby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez Bialy8011
      Siema Panie i Panowie. Macie jakiś sposób na to by się plecy nie pociły no i siedzisko 😁 np. się siedzi cały dzień w kombajnie albo traktorze to jest masakra. Niestety foteli nie mam wentylowanych, myślałem o jakiejś skórze owczej, koraliki mnie jakoś odrzucają.
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj