Vandal

Kupno ziemi od rodziców

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Vandal    0

Witam mam pytanie odnośnie kupna ziemi. Czy moge odkupic ziemie od swoich rodziców? Co potrzebuje? Musze mieć wyksztalcenie rolnicze? Jak to wyglada? Prosze oo konkretne odpowiedzi pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

sa już tematy o kupnie ziemi na forum możesz poczytać jeżeli nie masz ziemi na siebie to nie możesz kupić co najwyżej mogą ci przepisać darowizną


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Obecne wymagania odnośnie zakupu ziemi ornej powyżej 30 ar ( do chyba 300 ha), są następujące:

1. Musisz być rolnikiem indywidualnym( z definicji - a jaka jest to sobie sprawdź)

2. Musisz mieć działkę na terenie gminy w której planujesz zakup

3. Inne, jak plan zarządzenia lasu, rewitalizacja w gminie, prawo pierwokupu ANR,

 

Jeśli nie spełniasz jakiegoś punktu możesz wystąpić do ANR o zgodę na zakup ziemi.

 

Jeśli nie posiadasz żadnej ziemi na siebie to zawsze rodzice mogą przekazać Ci darowiznę ( bez podatku od wzbogacenia ). Jeśli miałbyś spłacać rodzeństwo lub kogokolwiek to zawsze możesz to zrobić, nawet oficjalnie poprzez akt notarialny ( o szczegóły pytaj notariusza ).

Pamiętaj że otrzymaną w ten sposób ziemi nie wolno Ci sprzedać przez 5 lat aby nie płacić podatku, jeśli sprzedasz to doliczą Ci podatek.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kostromati    2

Można zrobić tak że rodzice jako darowiznę dadzą kilka ha a resztę ziemi "kupić" od nich? wtedy z rodzeństwem dzieleniu będzie podlegać te kilka ha? tylko dawno nie kupowalismy ziemi i nie wiem jak dokładnie z podatkami i opłatami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Darowizna osobie zstępnej ( w Twoim przypadku dziecku czyli Tobie) nie jest opodatkowana. Jeśli nie posiadasz ziemi i dostaniesz darowiznę od rodziców to aby móc dokupić ziemi musisz być rolnikiem indywidualnym ( m.in. prowadzić gospodarstwo min. 5 lat, ew. opłacać KRUS i lub mieć ukończoną szkołę rolniczą i udowodnić że pomimo braku własnych gruntów od tych 5 lat to ty prowadzisz gospodarstwo - o dokładniejszą informację zapytaj notariusza ).

Po co chcesz to kupować? Przecież możesz dostać od rodziców wszystko wraz z zobowiązaniem spłaty np. rodzeństwa. 

Oczywiście nie możesz tego zrobić w stosunku do rodziców ponieważ jaki miałaby sens darowizna? Jeśli chcesz zapłacić rodzicom możesz zrobić to nieoficjalnie.

Jeszcze jedno - co to ma wspólnego z kombajnem?

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 

Nieruchomości rolne mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni

Wyjątki:

 

A) Są to podmioty wymienione w ustawie. Ich katalog zawarty jest w art. 2a ust.3 i obejmuje: osoby bliskie względem zbywcy (zdefiniowane w ustawie – zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione), jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa lub działającą na jego rzecz ANR, osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania; podmioty nabywające w drodze dziedziczenia, zapisu windykacyjnego, na podstawie art. 151 lub art. 231 Kodeksu cywilnego oraz w toku postępowania restrukturyzacyjnego w ramach postępowania sanacyjnego.

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Można zrobić tak że rodzice jako darowiznę dadzą kilka ha a resztę ziemi "kupić" od nich? wtedy z rodzeństwem dzieleniu będzie podlegać te kilka ha? tylko dawno nie kupowalismy ziemi i nie wiem jak dokładnie z podatkami i opłatami

 

najlepsze rozwiązanie.

Rodzice darowują Ci 1-2ha (popatrz tylko abyś najlepiej przekroczył i 1ha powierzchniowy i 1ha przeliczeniowy).

Najlepiej bez zabudowań itp.

Oczywiście wpis tej działki/działek do jednej księgi wieczystej.

Do KRUS po ubezpieczenie, w tym przypadku z mocy ustawy.

Z tego rozliczasz się z pozostałym rodzeństwem.

Resztę po prostu kupujesz na kredyt a rodzice robią z tą kasą co chcą (dadzą Tobie za 1-2 lata, rozdadzą równo każdemu z rodzeństwa).

Notariuszowi mówisz że zakupioną na kredyt ziemię ma wpisać do innej księgi (aby nie obciążać tamtej).

Plus jest tego taki że nie masz służebności względem rodziców która jest wpisywana przy darowaniu gospodarstwa wraz z domem, spłacasz tylko zakichany bank.

 

A i poczytaj o ulgach związanych z zakupem ziemi przez rolnika na cele rolne

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=9AD9AD0A6BDBB487E3CA473AC44680C0?id=WDU19840520268&type=3

Jak kupujesz od rodziny to nie masz ulgi w podatku rolnym.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Służebność to dobrowolny zapisz który wcale nie jest obowiązkowy.

Księga wieczysta nie zależy od właściciela tylko numeru działki ( do każdej działki jest inna księga wieczysta ). Wątpię aby jego rodzice mieli działkę oznaczoną jednym numerem ( jedną działkę ), a nawet jeśli byłoby tak to i w przypadku podziału zakłada się nowe księgi co kosztuje.

Dalej nie ma to nic wspólnego z kombajnem zbożowym.

Aby płacić KRUS nie musi posiadać ziemi, wystarczy że będzie przy rodzicach jeśli oni są rolnikami na Krusie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 

Księga wieczysta nie zależy od właściciela tylko numeru działki ( do każdej działki jest inna księga wieczysta ).  

 jest to nieprawda 

panowie co wy tu tworzycie za twórczość 

pytanie było proste i odpowiedz jest prosta ...TAK może kupić i nie musi być rolnikiem bo ustawa go zwalnia z tego obowiązku jako osobę bliską 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Każda księga wieczysta przypisana jest do nieruchomości, nie do właściciela.

Masz rację może kupić

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Służebność to dobrowolny zapisz który wcale nie jest obowiązkowy.

Księga wieczysta nie zależy od właściciela tylko numeru działki ( do każdej działki jest inna księga wieczysta ). Wątpię aby jego rodzice mieli działkę oznaczoną jednym numerem ( jedną działkę ), a nawet jeśli byłoby tak to i w przypadku podziału zakłada się nowe księgi co kosztuje.

Dalej nie ma to nic wspólnego z kombajnem zbożowym.

Aby płacić KRUS nie musi posiadać ziemi, wystarczy że będzie przy rodzicach jeśli oni są rolnikami na Krusie.

 

ale często rodzice zabezpieczają się służebnością ;)

 

W przypadku KW zasugerowałem aby darowaną nieruchomość wpisać do nowej księgi a kupione od rodziców do innej/następnej/ nie tej samej do której wpisano tę darowaną ziemię.

 

Chodzi o to że jak wpisujesz nieruchomość nowej księgi (nowa jest tworzona) to przypadkiem nie zostaną stare wpisy (jeżeli wpisujesz się jako właściciel do księgi poprzedniego właściciela). U nas jeden miał wpisane w ziemi którą kupić że współwłaścicielem jest gromada:"tutaj nazwa miejscowości". Te rady wynikają z tego co zauważyłem w ciągu kilkunastu lat gospodarowania.

 

Czasem lepiej więcej zapłacić przy sprawach notarialnych aby potem mieć spokój.

 

O co biega z kombajnem zbożowym?

 

KRUS - jak jest właścicielem 1ha to chyba płaci z mocy ustawy jako rolnik.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Każda księga wieczysta przypisana jest do nieruchomości, nie do właściciela.

Masz rację może kupić

księgę można połączyć czytaj zlikwidować księgę na kupowanej działce i przyłączyć do swojej 

mało tego nigdzie tak nie ma że jedna księga to jedna działka bo tu liczy się nieruchomość jako całość - i tu też jest swoboda 

więc to co napisałeś wcześniej nie jest prawdą a to teraz to też nie jest żelazna zasada bo właściciel może wnieść o przyłączenie do swojej księgi 

tak jak można wnosić o wyłączenie i utworzenie nowej księgi 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vandal    0

Panowie bardzo wam dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi  :) A Panowie podpowiecie mi jeszcze jak jest z kredytami na zakup ziemi? Gdzie najlepiej się ubiegać o taki kredyt? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

marko-kolo - wybacz moją niewiedzę,nie jestem prawnikiem. Z mojej wiedzy księga wieczysta jest przypisana do nieruchomości stąd mój tok myślenia ale jasne że można dzielić, zakładać nowe, więc dzięki za wyjaśnienie.

Nikita_Bennet - temat był w dziale o kombajnach zbożowych, teraz został przeniesiony w odpowiednie miejsce stąd też moje uwagi:)

"KRUS - jak jest właścicielem 1ha to chyba płaci z mocy ustawy jako rolnik." - nie wiem jakie są limity, ubezpieczyć może się przy rodzicach w KRUS lub posiadać ubezpieczenie w ZUS ( jeśli pracuje poza gospodarstwem ) więc nie jest to reguła że musi być KRUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Witam jestem nowy na forum i czytam ten temat bo widzę że dużo z was jest w temacie i wie o czym pisze ,przepisy się zmieniają i nawet w gminie nie wiedzą konkretnie ,chodzi mnie o to pod koniec 2017 zachaczam się na wcześniejszą emeryturę 60 lat ,plan miałem ziemię sprzedać sąsiadowi rolnikowi a budynki gospodarcze ,dom i ok 1,5 ha ziemi przepisać na młodszą siostrę 48 lat co mieszka ze mną i pracuje cały czas ,opłacam jej Krus ,tylko czy w myśl dzisiejszych przepisów mogę jej przepisać bo przepis mówi że sprzedać dzierżawić ,zdać można tylko Rolnikowi ,szkołę rolniczą skończyła tylko na siebie dotychczas nie miała nic zapisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 można przekazać nie rolnikowi i   wkleiłem wyżej kogo zwolnienie  dotyczy 

 siostra jest osobą bliską i nie musi mieć wykształcenia rolniczego a ni stażu w rolnictwie 

 więc jak najbardziej możesz 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Dzięki za konkretną odpowiedz ,jednak znajomy co już wiosną ma 60tkę i akurat dzisiaj był w gminie popytać się i powiedzieli mu że budynki może przepisać dzierżawić czy sprzedać tylko rolnikowi a on miał plan przepisać na brata budynki z 1ha  ,a teraz zostaje mu umówienie się z sąsiadem rolnikiem  na 10 letnią dzierżawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

jest to nieprawda bo może np . sprzedać lub podarować  proboszczowi  ;)

o takie sprawy należy  pytać u notariusza a nie w gminie bo potem różne kwiatki wychodzą a winnych brak 

w mojej gminie to ciężko było wyrwać prawidłowe zaświadczenia do kupna i notariusz musiał dzwonić i czytać im ustawę 

więc idziemy do notariusza a ten wszystko wytłumaczy i da spis potrzebnych dokumentów 

 

od kiedy to trzeba przepisywać budynki ? 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

A jak wygląda sprawa ciągnika przyczepy rejestrowanej na rolnika ,czy starając się o wcześniejszą emeryturę 60 lat ziemie musi się pozbyć ,wydzierżawić  czy przekazać to wiem a co z ciągnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A co ma ciągnik albo przyczepa do zaprzestania pracy w rolnictwie? Ciągnikiem to może sobie emeryt choćby i do kościoła jeździć i nikomu nic do tego A tym bardziej ciągać sobie tym ciągnikiem na tej przyczepie drzewo z lasu Ziemia i zwierzęta hodowlane - tego trzeba się pozbyć aby iść na emeryturę

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Tak też myślałem ciągnik przyczepę sobie zostawię ,tylko kilka godzin temu był gościu co słyszał od jednego co załatwia tez emeryturę że musiał przepisać ciągnik na obecnego właściciela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

nigdy tak nie było i raczej nie jest , więc to raczej bzdury zmyślone  ;)

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel100474    31

Czy można kupić działkę rolną od rodzica i czy można wtedy korzystać z ulgi na niepłaceniu podatku rolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj