DOMIN

Ustawienie pluga

Polecane posty

igorass    33

Zdziwiło mnie to ale dużo zależy też od ciągnika - w Zetorze 7745 miałem ściągnięte na sztywno, tymczasem NH nie sposób orać inaczej jak tylko ze stabilizatorami w pozycji pływającej czyli pług "lata od lewej do prawej" inaczej stawia go bokiem a bruzda jak wykres EKG ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam z tyłu rozstaw 1725, a z przodu nie mam możliwości ustawienia takiego wymiaru. Dobierać mniejszy czy większy?

 

EDIT. Miałem rozstaw 1890 z przodu. Jest opcja 1690, 1790, 1890, 1990.

 

W takim razie będzie 1790. Dzieki za informacje.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

raczej 1790 (mierzysz do środka opon)


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bongle    2

A czy ktoś orał(z lużnymi łańcuchami dolnych cięgien)pole z glebą mozajkowatą (raz piach raz glina i jeszcze coś) nachylone raz w prawo a raz w lewo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

To może mi ktoś pomoże, otóż mam Case JX90 i do niego pług Lemken Opal 110 3skibowy. Orałem nim pierwsze hektary bo nie dawno kupiony ciągnik. I w nim można jedynie ustawić aby pług był bardzo sztywno a jak się wyciągnie zabezpieczenia to będzie tak mi się wydaję że za luźno bo będzie pracował w całym zakresie na boki a z tego co wiem to luz powinien być ale też bez przesady. Jak to ugryźć??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
powislok    0

No wlasnie w Case i NewHollandach tak jest na sztywno albo calkowicie luzno i jak orac?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

już poradziliśmy sobie :) trzeba wyjąć zawleczki i będzie po 5cm luzu z każdej strony te którymi sobie rozstaw zmieniasz a zabezpiecza tylna zawleczka aby to nie wypadło całkiem. wtedy wszystko jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariush19    0

Koledzy wczoraj orałem Unią Grudziądz zagonowym 4*35 i strasznie mnie ściągało w stronę orki. Dodatkowo było bardzo sucho i twardo że Belarus 82KM stawał praktycznie w miejscu. Cięgna boczne skręcone na maksa bez luzu, dodatkowo nie mogłem ustawić w poziomie pługa, więc był pochylony w stronę orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

mariush przekręć korbką na wale wykorbionym tak aby pług przykrzywiał się się w lewą strone do calizny. Wtedy tylna najdłuższa płoza będzie cię odciągać od oranki :)


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

dokładnie tak!

taki sam pług(4x35 unia grudziądz "Kobuz") mamy i chodzi on z zetorem 7211.

Na wykorbieniu ustawiasz tak, żeby ostatni korpus bardziej naciskał na lewą scianę bruzdy i oczywiście łańcuchy luźno (dość luźno). potem ustawiasz pierwszą skibę, poziomujesz poprzecznie za pomocą wieszaków potem wzdłużnie za pomocą cięgła i ognia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arcy    4

Panowie Pomocy : )

 

 

Postanowiłem podorywkę zrobisz pierwszy raz niestety po wielu próbach za bardzo jak by to powiedzieć głęboko wchodzi pług

 

Ustawiam raz jest że jak trochę spuszczę to zaś pierwsza skiba nie łapie dopiero po maxymalnym opuszczeniu pługa załapuje ziemie ale to zaś pobiera za głęboko skibę macie

jakieś rozwiązanie ?

 

 

z góry mówię że jest to moja pierwsza podorywka : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pług 3 skibowy, coś takiego jak w załączniku, jestem początkującym rolnikiem i za bardzo nie wiem jak ustawić pług by orał jak należy. Coś tam orałem ale czasami nie chciał się wbijać , często wychodził z ziemi. Proszę o wskazówki jak ustawić pług. Pozdrawiam

post-35961-0-40963600-1440969542.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetores    16

Zawołaj dobrego sąsiada. Pierw to wypoziomuj belki. Rowna wysokosc ramion na posacce ma byc. Dopiero wtedy podjezdzasz pod plug. Belek juz nie reguluj. I musisz zrobic zeby ci bruzde zakrywalo. Tutaj chyba regulujesz lancuchami. Potem pozostaje regulacja centalką. Przy oraniu rowna wysokosc ramy z przodu i z tylu. Ale wtedy gdy w ziemi plug. Najlepiej zaprosic kogos..


Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawołaj dobrego sąsiada. Pierw to wypoziomuj belki. Rowna wysokosc ramion na posacce ma byc. Dopiero wtedy podjezdzasz pod plug. Belek juz nie reguluj. I musisz zrobic zeby ci bruzde zakrywalo. Tutaj chyba regulujesz lancuchami. Potem pozostaje regulacja centalką. Przy oraniu rowna wysokosc ramy z przodu i z tylu. Ale wtedy gdy w ziemi plug. Najlepiej zaprosic kogos..

 

Czyli belek nie muszę ustawiać? Gdzieś słyszałem że prawą trzeba dać wyżej czy coś..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetores    16

Wypoziomuj aby byly rowne wysokosci. Miarą albo patykiem jakims. Prawą dają zazwyczaj wyżej do podczepiania albo gdy slabo wchodzi
http://www.agrofoto.pl/artykul-warto-byc-dobrze-ustawionym-140224.php
Poczytaj sobie jeszcze o glebokosci orki.
Innaczej bedzie sie orać bez bruzdy(nieorane) i zbruzda.
Lemiesze też są ważne. Na rupcia z wiele nie zdzialasz


Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

jedno ramię do góry 2 na w duł jak jest bardzo sucho to prawie na maxa prawą stronę podnosisz cięgło na równym rozkręcasz by luźne było jak by ci tył pług nie wchodził to rozkręcasz cięgło jak przód to skręcasz łańcuchy te z boku ramion na polu o obrót popuść by miały troszkę luzu ale nie za dużo

Edytowano przez volvo1150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Może napiszę prościej:

Poziomowanie poprzeczne - patrząc od tyłu pługa, rama powinna byc równolegle do gruntu. Prawe koło ciągnika idzie niżej, wobec czego trzeba prawy wieszak skrócić, dlatego zazwyczaj jest z korbką.

Poziomowanie podłużne - patrzac na pług z boku rama pługa powinna byc równolegle do gruntu. Regulację wykonuje się górnym cięgłem/łącznikiem centralnym.

Jeśli pierwsza skiba zagłębia się bardziej w glebę niż ostatnia (patrząc od ciągnika) to łącznik należy wydłużyć

Jeśli pierwsza skiba idzie płycej niż ostatnia, to łącznik należy skrócić.

W twoim pługu nie ma regulacji szerokości pierwszej skiby, jest ona połączona z regulacją szerokości orki. To ta korba bliżej ciągnika.

Jeśli ciągnik  (przód ciągnika) jest w czasie orki ściągany w stronę zaoranego pola, to należy wykorbienie z czopem ustawić bardziej w stronę ciągnika. Jeśli ciągnik  (przód ciągnika) w czasie orki spycha w lewo w stronę calizny (nie oranego), to należy czop przekręcić bardziej w stronę pługa.

 

Nie wiem , jakim ciągnikiem będziesz orać, ale w tym pługu dość ważny jest rozstaw tylnych kół. Rozumiem, że ten zestaw juz orał , tylko ty jeszcze nie :D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Witam. Mam problem z moim pługiem obrotowym Vogel&noot. Ustawiam wszystko książkowo, ramiona równo, cięgła luźno, łącznik luźno, poziom i pion zachowany głębokość równa na każdym korpusie, ale szerokość pracy pierwszej skiby zmienna. Szerokość ustawiona jest na 44 cm w pierwszy korpus bierze ponad 50, a nawet dochodzi do 60. zawsze bardzo mocno ściąga mi ten pług na boki tak że brakuje cięgien bocznych. Zacząłem kręcić śrubą żeby ustawić kąt ramy do wieżyczki żeby całość trochę przestawić, coś to dało bo zaczął pracować luźno na cięgłach, ciągnik szedł prosto, czyli pług prowadziły płozy ale zaś widzę że koło podporowe nie idzie prosto, a idzie lekko pod kątem do kierunku jazdy. O żadnych skrzywieniach nie ma mowy, to jest jakaś kwestia ustawienia ale nie mogę tego ustawić. Mam nadzieję że wszystko opisałem tak że ktoś to zrozumie i może mi pomoże, z góry dziękuję :-)

Ps. Płozy są w stanie dobrym nie muszą być jeszcze wymieniane.

Edytowano przez mlody111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

młody111 , śruba rzymska łącznik musi być w linii prostej pomiędzy pługiem a ciągnikiem tj, gdy orzesz , luzu na cięgłach to może być tylko  niewiele na boki lub prawie wcale  , jeśli masz naciągi luźno  to normalne że pierwsza skiba będzie brała więcej bo naciąga wtedy pług , u mnie jest też  regulacja poprzeczna przy wieżyczce ,kółkiem się nie sugeruj jak cię nie ściąga i skiby układa równo to jest dobrze ustawiony , jeśli masz przy wieżyczce otwór na łącznik typu fasolka ,to na to zapinaj , nie musisz ustawiać poziomu czy pionu , bo nie wiem o co chodzi  z tymi poziomami , tak tylko pi razy oko , pług sam się wtedy wypoziomuje , ustawiasz wtedy tylko pozycję na podnośniku ,tak żeby pierwsza skiba nie brała za głęboko , kółko podpiera z tyłu pług , , to sworzeń śruby najlepiej jak jest po środku tej fasolki , ramiona podnośnika muszą mieć taką samą długość , szerokość  skib i wychylenie ramy tez musi być  zgrane , ,ja u siebie tym nie kręcę  śruby zardzewiały i tak by ich nie ruszył a jest ustawione pod traktor którym orzę ,

Edytowano przez STANK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Nie powinno być prawie wcale luzu na cięgłach? Co za bzdura. Nie ma to jak kupić pług i nie umieć go ustawić. Ach współcześni młodzi rolnicy. Po szkołach rolniczych z wykształceniem. Ja bym popracował nad szerokością pierwszej skiby i punktem uciągu. Prawidłowo wyregulowany pług ma iść na ludnych cięgłach/stabilizatorach prosto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

w książce tak pisze że ramiona dolne podnośnika muszą mieć swobodę ruchu , a jeśli ucieka na boki to jest nieprawidłowo ustawiony , dlatego pierwsza skiba raz bierze 50a raz 60 cm bo pług lata , ja nie zostawiam ramion luźno pług centralnie na środku a łańcuchy skręcam , i tak jest dobrze , nic nie lata ani ściąga ,  a jeśli ktoś chce według książki to niech kombinuje , każdy orze jak może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj