Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ktoś kto robi pyry cały czas to raczej nie dołoży bo ma jakąś technologię uprawy i to on jest najbardziej poszkodowany.

Nie wydaje ci się ta teoria dziwna. Ciekawe jaki stopień poszkodowania byłby w przypadku dołożenia do interesu, skoro słowo "najbardziej" zarezerwowałeś dla kogoś co "raczej nie dołoży" B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

kwestia il ziemia wytrzyma przy takim plonie ;)

 

 

Ziemia nie jest rewelacyjna, 4-5 klasa. Faktem jest że gnoju nie żałuję a ziemniaki co 3-5 lat sadzę na danym kawałku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

zauważyłem, że na tym forum nikt gnoju nie żałuje :P

poza tym jak liczysz 1200 zł z groszami na amortyzację to chyba motyką kopiesz a pługiem konnym sadzisz :)

i chyba niestety musimy sie przygotować na tak "rewelacyjne" ceny

ps. jak to rolnik ma dobrze

pierdolce z miast

taa jasne jak coś nie idzie to wina tych z miasta, po jaką cholerę wszyscy tyle ziemniaków nasadzili?! bo cena była w zeszłym roku w tym roku cena jest jak z 2009 i rolnik sieje panikę. jak ktoś sadzi x lat to ma gdzieś tą cenę bo był na nią przygotowany, a jak jeden z drugim zobaczyli kasę na pyrach to zaraz sadzą po kilka ha i liczą na kokosy :blink:

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Nie wydaje ci się ta teoria dziwna. Ciekawe jaki stopień poszkodowania byłby w przypadku dołożenia do interesu, skoro słowo "najbardziej" zarezerwowałeś dla kogoś co "raczej nie dołoży" B)

właśnie lukasz1987 to wyjaśnił. Jak robi cały czas to ma np. jakichś swoich klientów. A poszkodowany to jest dlatego że drożej nie może podać bo pełno napaleńców nasadziło a teraz musi opchnąć bo zima za pasem i nie ma co z tym zrobić. Obojętnie czy zarobi czy dołoży aby tylko się pozbyć.

Ja mam nakład w tym roku ok 8-9 tyś/ha i na pewno jeszcze swoje zarobię ale u mnie takich napaleńców nie ma. Robisz pyry to rób pyry. Zboża to zboża. Nie patrzy się na jeden sezon. W przyszłym roku pewnie będzie pełno rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

1200zł na hektar na amortyzację wystarczy. Jeżeli uważasz że nie to napisz mi dokładnie na co na tym pojedynczym hektarze tak bardzo mi się zużyje że aż takie koszty poniosę...

 

Saszeta strasznie drogo wychodzi Cię ta uprawa... jeśli możesz to napisz na co tyle kasy wydajesz.

 

Wszystko zależy od urodzaju, w 2009 we wschodniej Polsce ziemniak był słabszy i stąd ta cena. W 2010 na zachodzie i południu ziemniaków nie było + susza w Rosji. Wystarczy że przez następne 2 tyg poleje deszcz to i rzepaku będzie mniej i nie jeden ziemniaka nie wykopie. Faktem jest że znajomi zwiększyli zasiewy rzepaku o 50%:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

1200zł na hektar na amortyzację wystarczy. Jeżeli uważasz że nie to napisz mi dokładnie na co na tym pojedynczym hektarze tak bardzo mi się zużyje że aż takie koszty poniosę...

 

Saszeta strasznie drogo wychodzi Cię ta uprawa... jeśli możesz to napisz na co tyle kasy wydajesz.

 

cenę ciągnika podziel na ilość lat przepracowanych i ilość ha. Do tego dolicz jakieś naprawy. To samo z kombajnem czy kopaczką. W pojedynczej godzinie raczej się nie zużyje Ale jak dodasz te godziny... Zwłaszcza w kombajnie cena godziny pracy jest wysoka bo to sprzęt sezonowy.

Sam sadzeniak to ok 6 tyś/ha. Obornik też kosztuje, nawet co 3 lata jak go dajesz. Wapno to samo. Oczywiście można nie brać sadzonki w wysokiej cenie ale ja co roku sporo wymieniam więc nie patrzę na cenę. No i jak nie ma ceny to lepiej mieć wysoki plon. Swój sadzeniak też sporo kosztuje. Chyba że sadzisz z 5 lat to samo ale wtedy na pewno 45 ton nie ukopiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

tak jak się przewraca strony czy to o zbożu, ziemniakach czy rzepaku, jeden rzuci hasło 8 ton pszenicy z ha to później licytacja z wydajnością ............ nie wiem czy nie którzy sobie zdają sprawę ale 50 ton z ha to dla buraków jest jakiś wyznacznik dobrego plonu :D a tu się pojawiają 60-70-80 ton z ha :D może wy sadzicie metrowe rzadki i co 50 cm w rządku,że wam się taka ilość ziemniaków zmieści, osobiście sadze co roku po 2 ha i traktuje to jako dodatkowe źródło dochodu i jako pasze dla bydła w tym roku wydajność na poziomie 30 ton a i tak ziemniaki są tak duże, że kroje w annie kroją trochę ziemniaki bo się nie mieszczą więc..... ;)

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Kroje ci niszczą bo masz zła technologie uprawy,na redlinach 70 a nawet67można uzyskać plon całkowity ponad60ton(nie mylcie z handlowym)

jeśli piszecie że sezon jest udany to napiszcie po ile sprzedajecię.

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

40gr , z domu detaliczne ilości, nigdzie nie wożę, całość magazynuje i czekam na lepszy okres....


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

u nas cena trochę rozbieżna.

vineta 40gr mniejsze ilości

lord, owacja 25-30gr większe ilości.

 

jaka minimalna srednica oraz wydajnosc wentylatorów wg was powinna byc dla pomieszczenia 8x14m? Pyry luzem, załóżmy ze max nasypane na wys 2,5-3m. Myslalem o 6 sztukach w scianie zaraz pod stropem.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Piotr 50t buraka to ledwo opłacalny ;) ponad 60t w ziemniaku to nie problem, problemem jest to sprzedać, bo takich buraków nikt nie chce kupić :lol: poza tym czytając co czasami piszesz to człowiek się nie dziwi skąd taki masz plon ;)

Paweł

ciągnik 50 tyś amortyzacja przez 20 lat to 1/4 jego ceny mamy 62.5 tyś sprzedajesz za 15.5 tyś zostaje 47 tyś

47 tyś/20 lat= 2350 zł rocznie, jako że gospodarstwa o pow 10 ha robią ciągnikiem klasy 33kW ok 150h to masz 15,67 zł/h pracy, żeby zaorać 2,5h, uprawić 1h, zasadzić 2,5h, wykopać 45t 9h, uprawić 1h to masz na dzień dobry 16h czyli 250zł do tego dolicz oprysk 2h, nawożenie 3h, odwożenie ziemniaka 5h, koszenie naci 1,2h ( tak wiem na AF wszyscy mają super czyste ziemniaki, a jak człowiek przejedzie się po polach to ci mali koszą kosiarką nać i chwast i wywożą z pola) dodatkowy transport 2h to masz jeszcze 13,2h czyli 206 zł. Także sam ciągnik to lekko licząc 456 zł ;) bez wapna i wywożenia obornika.

dolicz:

pług 2 tyś x 1,25 - 500 zł /15 lat /10ha 13zł

kultywator (bo nie wierzę, że w ostrą skibę sadzisz) 3,5 tyś x1,25 - 600zł /20 lat/10ha 18,85zł

sadzarkę ( 3 tyś x1,25 ( sprzedaż max 500zł jak nie w cenie złomu) 162,5 zł)

opielacz (1,5 tyś x1,25 (sprzedaż max 100zł) 88,75 zł)

kombajn/ kopaczkę kopaczka 4 tyś x 1,25 - 800 zł /15 lat 280zł

brony ( bo ludzie bronują po ziemniakach nawet kilka razy) ( 3 tyś x1,25 -300zł sprzedaż/ 20 lat/10ha 17,35 zł)

rozrzutnik obornika -obornik, wapno ok 40 tyś x1,35 - 4 tyś /20 lat 2500 zł rocznie

przyczepę ok 30 tyś x1,25- 2,5 tyś /20 lat/20h rocznie średnio 87,5zł/ha x 5h 437,5 zł

rozsiewacz nawozowy ( najtańszy motylek 1,5x1,2 -100 /10 lat/ 5 przejazdów razem 136 zł/ha ziemniaka)

opryskiwacz (najtańszy 2,5 tyś *1,5 -500 /10 lat/10 ha/4 przejazdy razem 325 zł/ha ziemniaka)

kombajnu nie mam amortyzacji

ceny rynkowe ze składnicy maszyn w pobliżu, z którą współpracuję, ceny sprzedaży ogłoszenia, amortyzacja profi i RPT

razem koszt 3112,95 zł

także gdzie 1200zł amortyzacja roczna?

KRUS 345 zł x 4 kwartały x 2 (Ojciec i Matka) = 276 zł ubezpieczenie pracowników ha

razem 3388,95

dolicz swój koszt i obornik oraz wapno, które podał @saszeta.

Nie liczę sadzeniaka bo mam swój

super biorąc pod uwagę, że sadzeniak szedł na wiosnę po 1200 zł/q za jakiegoś słabiaka na targu a sadzisz ok 2t to sadzeniak 2,4 tyś

razem 5788,95 zł :)

Może to teoria, ale nie powiesz, że jeździsz na szrocie co kupiłeś za 200zł od jakiegoś żyda i się nic w nim nie psuje :P

PS nie dodałem pracy własnej oraz ubezpieczenia plonu, wydatków nie planowanych itp

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

pawelec a masz wloty powietrza w scianie przy podlodze?same wyciagi na gorze nie wiele daja


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

dają w suficie, tylko jeden musi pompować powietrze do środka a drugi wyciągać, a po między nimi rozwiesić jakaś tkaninę nieprzepuszczalną powierzchnię. Do tego trzeba pamiętać, aby pod wentylatorem wstawiś rurę PCV nawierconą wiertłem o sporym fi aby powietrze było dostarczane do samej podłogi. Dobrze jest jak na podłodze leżą palety.

U nas w zeszłym roku na hali leżało tak 300t cebuli znajomego, bo niestety wichura zniszczyła mu zaplecze :(


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

chce kupic takie półokrągłe tunele wentylacyjne i wtedy wentylator daje przewiew w srodku pryzmy robiac cisnienie w tunelu.

http://www.traktorpool.pl/agrarada/details/Kartoffellagerungstechnik-Weiterverarbeitung/Usypywacz-pryzm--Grimme-SL-125/1089797

 

drogie to? macie doswiadczenie z czyms podobnym?

 

 

mam narazie 6 otworów fi 15cm na jednej scianie (14m), nie wiem czy srednica nie jest za mala.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Lukasz1987 strasznie dużo Ci wyszło... Pług 2 tys? z 8 lat temu kupiłem pług 3 skibowy za 600zł - używany ale w bardzo dobrym stanie. Za ciągnik mf 255 w 2000 roku zapłaciłem 15tys (miał na liczniku 2500mth), rozsiewacz do nawozu za 200zł znajomy oddał, sadzarka do ziemniaków od dziadka co posadził nią 15ha za 1000zł, kombajn Anna kupiłem w 92r. Nie będę się z Tobą sprzeczał bo to co wyliczyłeś ma się nijak do rzeczywistości. Gdyby było tak jak piszesz to co drugi rolnik chodziłby bosy i nagi... Zastanawia mnie ile według Twoich obliczeń wyniesie amortyzacja sprzętu przy uprawie 1ha pszenicy... pewnie jakieś 2,5 tys, do tego nawóz, ziarno siewne, opryski... Przy plonie 7t po 800zł wyjdzie nam 4,2 tys czyli w najlepszym układzie rolnik wychodzi na 0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Cennik przykładowy

Może to teoria, ale nie powiesz, że jeździsz na szrocie co kupiłeś za 200zł od jakiegoś żyda i się nic w nim nie psuje tongue.gif

a jednak mówisz

Nie będę się z Tobą sprzeczał bo to co wyliczyłeś ma się nijak do rzeczywistości.

Prawda najczęściej boli

Zastanawia mnie ile według Twoich obliczeń wyniesie amortyzacja sprzętu przy uprawie 1ha pszenicy.

nie mam pojęcia jak jest z pszenicą, Ojciec w demokratycznej Polsce raz ją posiał i tak poszła na paszę :lol:

ale ludzie to tak widzą

Mój odnośnik

40 ton x 300zł to masz 12 000 - 7758 koszty (bez pakowania, pracy własnej oraz ubezpieczenia plonu, wydatków nie planowanych itp) to masz zysku 4242 zł :)

Zadziwiające jest to, że ludzie sadzący ziemniaki i mający ogromną wiedzę na ich temat jak Przemek czy @Pawelec nie mają do tego zastrzeżeń :P przynajmniej nie zgłaszają

A MF 255 był do 1988 roku licencja wygasła ;) później u3512


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

chce kupic takie półokrągłe tunele wentylacyjne i wtedy wentylator daje przewiew w srodku pryzmy robiac cisnienie w tunelu.

http://www.traktorpool.pl/agrarada/details/Kartoffellagerungstechnik-Weiterverarbeitung/Usypywacz-pryzm--Grimme-SL-125/1089797

 

drogie to? macie doswiadczenie z czyms podobnym?

 

 

mam narazie 6 otworów fi 15cm na jednej scianie (14m), nie wiem czy srednica nie jest za mala.

na pewno tańsze są zastawki z desek. A najtańsze palety. I jak masz wyloty to muszą być i wloty bo zrobisz podciśnienie

cytat: Podstawowym parametrem systemu wentylacyjnego jest dawka wentylacyjna wynosząca około 100 m3 powietrza na 1 tonę ziemniaków w ciągu godziny.

@pawelo111 Policz sobie jaką masz zdolność odtworzenia gospodarstwa a nie za ile ciągnik kupiłeś. Bo może się okazać że w razie w nie zarobisz na następny

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

No tanie nie jest - zwłaszcza nowe tunele - mi wyliczyli koszt na kilkadziesiąt tysięcy z tym że na dużo większą ilość. co do wentylacji 15 cm to stanowczo za mało na wentylator - lepiej i efektywniej będzie zrobić dwie duże dziury na fi 80cm i porządne wentylatory założyć - bo musisz mieć nie tylko przepływ ale i ciśnienie w kanale. Najlepszym wyjściem jak masz czas będzie szukanie używanego zestawu w sąsiednich krajach zdarzają się okazje np http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/skladowanie-ziemniakow/2025075/ventilator-fur-kartoffellagerung-samtliches-zubehor.html. Ja w starej przechowalni mam takie domki zbite z 2 palet. i dają rade - taniej i ekologicznie :) .

A co do ceny ziemniaków - to jak ja się ciesze że lepiej ,jak połowa jest na chipsy ze stałą ceną :) na razie 30 ha wykopane 90 do wykopania ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

szarywilk, ok zbijasz 2 palety robiąc 'domek' i tez dmuchasz tam cos? czy tak wystarczy? na szerokosci 8m 2 rzedy palet styknie?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie musisz zbijać, wystarczy zaprzeć o siebie. I gęsto deski nabite żeby wyszedł prawdziwy tunel. Jak nie masz palet to deski wystarczą a nawet kostki słomy. Ważne żeby tunel wyszedł. I chyba co 10 metrów się stawia. Poszukaj na allegro wentylatorów z kurnika, ja mam 2 takie o wydajności 8500 l/h każdy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

najlepiej jednak zbić bo jak ci się przesunie albo zburzy przy zasypywaniu to jest kupa zabawy , jutro zrobie zdjęcia i wrzuce do galeri - starą przechowalnie - wersja powiedzmy bardzo ekonomiczna - ale skuteczna łącznie ze sterowaniem klapami i załączaniem wentylacji (elektronika dla obory za 1000 zł plus dwa siłowniki (po 200 zł) i działa . nowej ekonomiczną nazwać nie mogę :) - a co do skuteczności dowiemy się na wiosne .... :) co do rozstawu to nie wiecej jak 4 metry tunel od tunelu, na dwunastu metrach ustawiamy 3 - co do wentylatorów z kurnika - hmmm można - ale pod warunkiem że nie składasz na więcej jak 2 - 2,5 metra. - ja zmieniłem na profesjonalne do przechowalni - kosztują nowe po 3 tys. ale warto - mniej prądu i większa wydajność i bezawaryjność .

Co do kopania - to se170-60 daje rade :) chociaż to raczej górna granica areału dla tej maszyny w obwodzie czeka stary dobry sl800 do pomocy, ale narazie kopiemy ponad 4 ha dziennie więc nie ma sensu obijać ziemniaków sl-em

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez mrbarti44
      jaka jest grupa producencka dżeli
    • Przez jolanta1959
      Ceny ziemniaków w 2013 roku do sprawdzenia w wątku: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72466-ceny-ziemniakow-2013/
      Dyskusja o cenach ziemniaków w poprzednich latach http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1313-ceny-ziemniakow/
       
       
       
      Ceny sadzeniaków jak na razie około 1400 zl za tone
      .
    • Przez damii1
      Dyskusja o aktualnych cenach ziemniaków przeniesiona do wątku o 2014 roku http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72464-ceny-ziemniakow-2014/page__view__getlastpost
      Wątek o cenach ziemniaków we wcześniejszych latach: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1313-ceny-ziemniakow/
       
       
       
      ciezko powiedziec... ale moze 80gr bedzie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj