Skocz do zawartości
News
starszy_bosman

Nabycie gruntów ROLNYCH, przez.... no własnie, kim ja jestem?

Polecane posty

Witam!
Chciałem dokonać zakupu nieruchomości w postaci:
1) łąki ( Ł IV - łąki trwałe ), o powierzchni niecałe 0,5 ha z przeznaczeniem na szeroko rozumianą „produkcję” (hodowlę) zwierzęcą – interesuje mnie niewielka (ilościowo), wręcz.... hobbystyczna hodowla osłów czy też strusiowatych (decyzja jeszcze nie zapadła).
Łąka poza gminą zamieszkania (czasowego zameldowania), ale w tym samym powiecie.
lub
2) gruntów ornych (0,8 - 1,3 ha) w powiecie, gminie, mieście mojego zamieszkania z przeznaczeniem j/w

Kwestia „zostania” rolnikiem indywidualnym... i tak pozwolę sobie przypomnieć:
- za „rolnika indywidualnego”...., uznaje się „osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.

Dalej patrząc...
- idąc za przepisami, (Dz.U.2015.0.542 t.j) użytkami rolnymi są: grunty orne, sady, łąki trwałe....
- art. 2 pkt 2 u.k.u.r. - 1ha jako minimum.....
- za odpowiednie kwalifikacje rolnicze uznaje się:

- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem,

- od r.i. wymaga się również, aby co najmniej 5 lat zamieszkiwały w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, które prowadzi.

- za osobę osobiście prowadzącą gospodarstwo będzie uznana osoba, która:...podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie (gospodarstwo, czyli ponad 1ha);

Pozwolę sobie opisać status mojej osoby (w zakresie w/w omawianej działki/ek) w odniesieniu do wymagań zawartych przeze mnie wyżej:
- na przestrzeni kilku miesięcy ukończę studia podyplomowe nadające kwalifikacje rolnicze,
- posiadam jako wlaściciel „grunty orne” (bardzo znikomej powierzchni – niecałe 5a - jak kupowałem wciśnięto mi to jako budowlankę...), którymi gospodaruję od nastu lat tj. sporządzałem wnioski o budowę ogrodzenia, zjazdu, czy też dokonywałem podłączenia złącza elektrycznego w granicy tych gruntów (mimo braku jakiejkolwiek produkcji czy to roślinnej czy zwierzęcej)
- od 1987r mieszkam w mieście w którym znajduje się moje 5a..., jednakże w fizycznym zameldowaniu jest luka, tj. 1987r - 2010r oraz od 2016r (na pobyt czasowy – 2 lata).
Lata 2010r - 2016r wynajem mieszkań bez możliwości zameldowania.
Miejsce zamieszkania jako miejsce przebywania z zamiarem stałego pobytu, założenia rodziny, pracy... zgodnie z przepisami KC – niezmiennie od 1987r. m.in. zgłoszenia tego faktu organom policji ( w związku z wykonywaną pracą ).


Czy w myśl przepisów prawa wolno mi będzie dokonać zakupu tej łąki, czy też gruntów ornych?
Nadmieniam, iż sprawa hodowlana jest dla mnie tematem przyszłościowym i na pewno będę chciał się rozwijać w tym kierunku... uciec w gospodarowanie...
...nie mam możliwości podjęcia dodatkowego zajęcia zarobkowego, za wyjątkiem działalności rolniczej w oparciu o własne gospodarstwo, z czego chciałbym skorzystać w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidzetor    0

Rolnikiem nie jesteś na chwilę obecną. Musisz udać się do agencji i zadeklarować że nim zostaniesz. Tam wszystko wytłumaczą. A tak prywatnie to z jednego hektara w życiu nie wyżyjesz zwłaszcza jeśli chcesz hodować strusie czy tam osły no chyba że rodzice mają gospodarstwo.


A w innej gminie nie kupisz no chyba że skomplikowaną procedurę przejdziesz i żaden sąsiad nie zechce tego kawałka zakupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    203

Dlaczego, jakby miał kupować w innej gminie, miałby mieć bardziej skomplikowaną procedurę niż teraz? I tak jest skomplikowana i mało realna aby dostać zgodę na kupno.

Edytowano przez romek6340

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook.com/strazospbrzeziny/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

tomek198402    3

Czyli nie jesteś zadnym rolnikiem ani zadnym z których sie kwalifikuje , musisz mieć 1ha i 5 lat mieszkać w danej gminie , ja mam ponad 80ha i jak kupywałęm nastepne grunty orne to musiałem biurokracje całą pokazać , a prowadze g.r od 14 lat,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    203

Mam wrażenie, że każdy inaczej interpretuje zapisy ustawy. Wcześniej jak się dowiadywałem nie było nic o zgodzie ANR na zakup po za gminą zamieszkania. Prawo pierwokupu obowiązywało tak samo czy to w gminie swojej czy innej.


Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook.com/strazospbrzeziny/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie jestem, wiem, że nie wyżyje... chodzi tutaj bardziej o to, że chcę kupić, a w przyszłości działać - działać, rozwijać, inwestować, hodować....
Żyć tym przez pozostałe 16h na dobę, nie licząc tych 8 które spędziam w robocie.
Czyli mówicie tylko w gminie w której mieszkam, hm... mam na oku... 1,0023 ha jako cos na dobry  początek.

W zakresie ląki (która bardziej by mi leżała), która jest po za moją gminą - to mała wioska, kilka domów z uprawianymi polami, po kilkadziesiąt Ha, więc takie 0,5... nikogo nie interesi.

Edytowano przez starszy_bosman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek11    16

Powiem tak temat jest mi dobrze znany informacje pewne z ANR.Sporo się dowiedziałem bo sam składałem wniosek o wydanie zgody na zakup GR a też nie mam 5 lat na siebie.Bez problemu dostaniesz zgodę na zakup ziemi poza swoją gminą tylko musisz złożyć deklaracje że w ciągu 3 lat zamieszkasz na terenie danej gminy, z wykształceniem to samo w ciągu 3lat musisz uzupełnić. Czytacie ustawę a nie doczytaliście że Prezes ANR może wydać zgodę innym podmiotom niż wymienione. Najlepiej zadzwoń do biura wojewódzkiego ANR i tam ci dokładnie powiedzą jakie dokumenty w twojej sytuacji trzeba przedstawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez kuba24051
   witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
  • Przez kurtz
   Czołem!!!
   Mieszkam i jestem zameldowany na wsi w domu rodziców który kiedyś prawdopodobnie odziedziczę. Nie jestem rolnikiem i raczej  na pewno nigdy nie będę. Jesienią tego roku zakupiłem od niespokrewnionych znajomych kawałek lasu na opał w mojej miejscowości(ok 35arów) ale jeszcze go nie przepisałem na siebie gdyż planuję to zrobić jak będzie cieplej a do tego czasu chciałem jeszcze dokupić u kogoś ok pół hektara lasu (gruntu rolnego zalesionego). Ponoć zmieniły się jakoś przepisy w obrocie gruntami i ktoś mi mówił że żebym mógł nabyć taki grunt musiałbym być rolnikiem. Powiedzcie mi jak to wygląda prawnie? Gdyż chciałbym ten grunt wziąć na siebie a nie na rodziców żeby nie okazało się kiedyś że będę musiał spłacać rodzeństwo za grunty które sam zakupiłem albo że państwo sobie kiedyś umyśli jakiś ciekawy podatek przy dziedziczeniu.
  • Przez roo
   witam mam problem u cielaka ze wzdeciem ma 2 miesiace byl weteryniarz dal mu zastrzyki i przebil mu brzuch ale nadal ma wzdecia
  • Przez jarcooo
   Witam. Jestem wraz z żoną ubezpieczony w krusie od około pół roku. Żona zaszła w ciążę czy bedąc w krusie należy sie nam jakies pieniazki z tytulu zwolnienia? jakie musza byc te zwolnienia na jaki okres na jakim druku itp... prosze o dorade
×