Smyq

[czosnek] ZAKŁADANIE UPRAWY

Polecane posty

Smyq    0

Cześć,

Nazywam się Adrian i jestem tu nowy, mam 22 lata.

Chciałbym się zająć uprawą czosnku na obszarze około 12a(na sam początek). 

Teren jest trochę zaniedbany, rośnie tam trawa, miejscami koniczyna(2-3miejscach) i coś podobnego do mchu. Działkę regularnie kosiłem kosą spalinową by nie zaniedbać jej całkowicie.

 

post-206849-0-22737100-1480674318_thumb.jpg

post-206849-0-77074200-1480674332_thumb.jpg

post-206849-0-73339500-1480674354_thumb.jpg

post-206849-0-37958300-1480674370_thumb.jpg

 

Ziemia jest nieuprawiana od 5-6max lat. Wcześniej rosły tam takie warzywa jak: dynie,fasolka szparagowa, marchewki, pomidory, cebula, buraczki czerwone, buraki pasterne i ziemniaki. Ziemniaki były sadzone jako ostatnie przez okres 3-4lat. Działka była nawożona obornikiem.

 

Moje pytanie brzmi drodzy koledzy, jak doprowadzić działkę do stanu użytkowania bym mógł tam zasadzić czosnek? Jeśli chodzi o odmiany czosnku to nawet o tym jeszcze nie myślałem, ponieważ chce na samym początku doprowadzić teren do ładu.

 

Proszę o pomoc.

 

 

post-206849-0-15969300-1480674298_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

jest już obszerny temat o czosnku na forum wystarczy poszukać i przeczytac


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smyq    0

Mi bardziej chodzi jak przywrócić glebę do stanu nadającego się by coś zasadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zależy czy zależy ci na czasie. Do sadzenia czosnku jarego na wiosnę 2017 nie zdążysz tego przygotować.

Jak tylko się zazieleni oprysk 6l glifosatu. Po 3 tygodniach talerzówka i głęboka orka. Dobrze byłoby pobrać próbkę gleby do badania w stacji rolno chemicznej. Koszt 13zł a będziesz wiedział czego brakuje i czy trzeba wapnować. Na realizację trzeba poczekać 3tygodnie. W tym czasie dobrze byłoby zasiać/posadzić coś na poplon do przyorania albo coś co wyda plon handlowy, np ziemniaki. Najlepszy dla gleby byłby poplon z łubinu gorzkiego i przyorać jak przekwitnie ale będzie zielony. Przed orką poplonu można dać wapno kredowe albo magnezowe ale to czy wogóle potrzeba w zależności od tego co wyjdzie na badaniu gleby. I w zasadzie masz pole przygotowane pod każdą roślinę z wyjątkiem strączkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smyq    0

Zależy czy zależy ci na czasie. Do sadzenia czosnku jarego na wiosnę 2017 nie zdążysz tego przygotować.

Jak tylko się zazieleni oprysk 6l glifosatu. Po 3 tygodniach talerzówka i głęboka orka. Dobrze byłoby pobrać próbkę gleby do badania w stacji rolno chemicznej. Koszt 13zł a będziesz wiedział czego brakuje i czy trzeba wapnować. Na realizację trzeba poczekać 3tygodnie. W tym czasie dobrze byłoby zasiać/posadzić coś na poplon do przyorania albo coś co wyda plon handlowy, np ziemniaki. Najlepszy dla gleby byłby poplon z łubinu gorzkiego i przyorać jak przekwitnie ale będzie zielony. Przed orką poplonu można dać wapno kredowe albo magnezowe ale to czy wogóle potrzeba w zależności od tego co wyjdzie na badaniu gleby. I w zasadzie masz pole przygotowane pod każdą roślinę z wyjątkiem strączkowych

 

Dziękuje Ci bardzo za mniej więcej jasną odpowiedz(oczywiście dla mnie), zabieram się za dokształcanie w tym zakresie. Chciałem zacząć w 2017, ale jeśli mówisz, że się nie wyrobię to się na pewno nie wyrobię  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor1979    2

Czosnek jest drogą rośliną więc lepiej zainwestować w stanowisko, żeby na starcie się nie sparzyć i posiej go za rok. Chodzi o to, że jak posadzisz jary wiosną 2017 to coś z pewnością wyrośnie ale ważne żeby był to plon handlowy dobrej jakości, który sprzedaż za korzystną cenę a nie dla przemysłu na kilogramy. Tak jak przedmówca proponuję oprysk randapem, glifosatem lub temu podobnym, potem talerzówka lub lepiej glebogryzarką jak masz możliwość. Polecam w takiej sytuacji zastosowanie przed orką oprysku z mikroorganizmów glebowych EM lub Ugmax albo podobne a z pewnością struktura ziemi się poprawi szybciej niż samoczynnie.  I na koniec głęboka orka. Po orce skiba nie będzie się kruszyła bo trzymać ją będą korzenie z tylu lat więc potrzebny jest czas aby zamienić tą całą masę organiczną w pruchnicę. Masz przygotowane stanowisko pod siew. Teraz motylkowe grubonasienne na zieloną masę do przyorania ( łubin gorzki, groszek, bobik) - wyjdzie coś koło lipca lub sierpnia na przyoranie w zależności od odmiany. Jak będziesz to przyorywał to możesz pokusić się o głębosz bo mech wskazuje na wysoki poziom wilgoci a za tym idzie zimna ziemia, która wolno się nagrzewa. Badania w okręgowej stacji chemiczno rolniczej zrób proponuję rozszerzone z uwzględnieniem mikroelementów jako ziemie ogrodniczą, Są one droższe do koło 50 zł ale coś za coś. Przy niszczeniu masy zielonej możesz zwapnować glebę      w zależności od wyniku badania. I na jesień Harnaś albo jakiś inny ozimy szykuj do sadzenia. A jak z płodozmianem na przyszłe lata się zastanawiałeś bo wydaje mi się że sadzisz całą działkę czosnkiem? Na zdjęciu widzę klapę od studni więc wykorzystaj to do podlewania. Plon będzie wtedy lepszy. Powodzenia.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Właśnie tak się zastanawiałem co by tutaj założyć żeby w końcu w Polsce zostać . Mam 23 lata pracuje za granica i już nam dość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diwad8900    8

Przyjmę zamówienia na luskanie czosnku w sezonie 2019 możliwy dowóz do klienta na terenie całej polski,łuskarka ma bardzo dobry wentylator który czyści z łusek pazurki,łuskarka ma możliwość regulacji pracy wałków. Cena do uzgodnienia,zapraszam do kontaktu pod nr tel 573194760

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bolid20
      Uprawia ktoś z was czosnek?? Ciekawe ile jest go z 1h. Szukałem w internecie i nic konkretnego nie znalazłem. I jeszcze ciekawi mnie ile trzeba wysadzić go na 1h. A tak patrzyłem po sklepach to 1 główka kosztuje ponad 1zł więc myśle że opłacałoby się....
    • Przez Haniah3
      Co zaatakowało mój Harnaś? Zasychanie liści, korzeń wygląda zdrowo, a główka jak widać. Nie mogę nic dopasować, w większości chorób pobiera też korzeń





    • Przez mateuszz977
      Witajcie 
      W tym roku mam zamiar zlikwidować łąkę i zasadzić tam czosnek na wiosnę. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś z Was już przerabiał taki temat i jaki miał plon. Czy nawozić jeszcze czymś przed uprawa? 🤔
    • Przez dominikl95
      witam posadziłem wczoraj czosnek i opryskalem zaraz na chwasty doglebowo.A dzisiaj przychodzę a pole zostało podeptane przez stado krów sąsiada.I teraz moje pytanie czy ten środek zadziała,czy opryskać 2 raz czy to nie zaszkodzi czosnkowi? co zrobić żeby nie było chwastów?
    • Przez CezaryRoszkowski
      Mam klasę IV czy jeśli ją doprowadze do odpowiedniego pH, to czy czosnek się przyjmie? Chciałbym go uprawiać. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj