djpala

Gnojówka - nawożenie

Polecane posty

djpala    0

Mam takie pytanie, czy ktoś rozlewał gnojówkę na zboża po siewie??

Czy ktoś to praktykował ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a to teraz chcesz lać? to może powypłukiwać nasionka, lub jeśli skiełkowało to tym bardziej wypłukać, ja bym poczekał aż dobze się ukorzeni, a wtedy jak najbardziej tak tylko, zeby nie była to zbyt mocna gnojówka najlepiej wlać z beczkę szamba do zbiornika żeby rozcieńczyc lub lać w deszcz i jak jest pochmurno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroPlant    0
zeby nie była to zbyt mocna gnojówka najlepiej wlać z beczkę szamba do zbiornika żeby rozcieńczyc lub lać w deszcz i jak jest pochmurno ??

 

 

 

Beczke szamba ?

 

 

Jak to przeczytalem, to mi sie aż nie dobrze zrobiło jak słysze takie koncepcje. Strach pomyśleć co my jemy w naszym chlebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

gnojówka to nie szambo... to świetny nawóz organiczny zawierający wiele składników mineralnych. ja rozlewam rocznie ok30tyś litrów z pod płyty gnojowej, głównie pod zboża przed siewem, a także łąki rosną po niej świetnie, ale nie polecam wylewania na niskie zasiane zboże...................


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Sąsiad wylewał zimą na pszenżyto bo miał małe zbiorniki i mu się przelewały, ale większych efektów chyba nie było no i to zbyt legalne nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

Jak gnój wożą, to czego ma gnojówka zaszkodzić? Ale jak juz "podlewać" to takie wieksze zboże z 20 cm.

 

Ja podlewam, robie z tego mąkę i jakoś żyje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

łołteraz wylewac to bedzie smierdzieć jak nie wiem u nas tak nie da rady bo zaraz maja pretensje:) ja nie radze stosować na zboze znajomy polał z ruszt gnojowica pole pszenżyta i niestety wiosna musiał zaorać poprostu za mocna była i zaszkodziła poprostu uschło wszystko jakby to rozcienczyc z woda moze by zawsze cos to dało ja widziałem najlepsze efekty jak sie rozwozi przed siewem jeczmienia jarego bez nawozu sztucznego a miał taki kolorek ze az niebieski był ja proponuje przedsiewnie pod zboza jare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Duzo ludzi przed pobieranie gnojówki z szamba wcześniej wpuszczaj beczkę szamba domowego aby rozmieszać wszystko, i jak puszczasz w szambo 100tys litrów jedna beczkę to bez obaw nic sie nie stanie, a powiedz jak rozumiesz jak ktoś osady z oczyszczalni wywala na pole i zaoruje to jest dopiero coś


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Rok czasu uczęszczałem do technikum w kierunku ochrony środowiska, z naciskiem na ochronę wód.

 

Z tego co nas tam uczyli to osady z oczyszczalni są pozbawione jakich kolwiek substancji szkodliwych. Poprzez procesy chemiczne i biologiczne substancje szkodliwe są rozkładane. W oczyszczalni ścieków próbki pobiera sie 2 razy dziennie. Badane są właśnie pod kontem substancji szkodliwych. Czy po przejściu przez oczyszczalnie nic nie zostało.

 

 

Nie będę się kłócił że jest to 100% bezpieczne. No bo przecież to Polska i wiadomo w jakich realiach żyjemy ;) . Teoria swoje a praktyka swoje.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

gnojówka gnojowica obornik ptasi pomiot najlepsze nawozy naturalne i dostępne cały rok ;) gnojowica pod zboza kukurydze i na łąki efekty murowane polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroPlant    0

"Gnojówce" mówimy jak najbardziej TAK, ale żeby mieszać z szambem domowym stanowczo NIE !! To same paskudztwa blee... chemia itd. Jak to dobrze, że u mnie już prawie wszędzie jest kanalizacja, przynajmniej nikomu do łba nie strzeli taki durny pomysł. Rozcieńczyć przecież można zwykłą wodą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

co do tych osadów z oczysczalnie, to zależy co do niej trafia, na miałem analizy z pobliskiej, trafiają ścieki ze wsi, brak jakichś zakładów przemysłowych, i faktycznie normy metali ciężkich były w granicach normy a w miastach, gdzie zakłady przemysłowe, itp, to już nie jest tak różowo

 

osady są bezpieczne pod względem mikrobiologicznym (a przynajmniej powinny) problemem są tu metale ciężkie

 

a z tymi szambami to prawo tego zakazuje,, ale co tam jest za chemia?? proszki do prania? co dzień masz na sobie ubranie które miało z nimi kontakt i jakoś ci skóra nie schodzi, mydło?? gruby było szkodliwe już dawno wymarlibyśmy, w szambach większym problemem są pasożyty, bakterie itp. nie chemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

juz nie robcie z siebie drodzy koledzy takich obrońców srodowiska i stróżów prawa nikt nie przyzna sie publicznie ze szambo domowe wylewa na pole. a u mnie jest gość co na łąki wylewa szabbo domowe i zbiera 5 pełnych pokosów i co wy na to?? a opasy jedzą aż im sie uszy trzęsą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

gnojówki nei wolno na rośliny jednoroczne stosować pogłównie tzn na zboża, zakazuje tego dobra prajktyka rolnicza, tak samo nie wolno rozlewać gnojówki ani stosować obornika na zamarzniętą ziemię czy na śnieg nawet przed 1wszym grudnia, można stosować pogłównie nawozy organiczne jedynie na rosliny wieloletnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroPlant    0

No ale bez przesady, żeby na pole orne szambo wywozić... To już jakaś paranoja. To ja chyba nic w sklepie do jedzenia nie bede kupował ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

nie musisz, ale też nie myj się mydłem, pierz czystą wodą, skoro żaden kontakt... przecież kosmici ci odpadów radioaktywnych do szamba nie zrzucają, jest tam to co sam wyprodukujesz, i z czym masz więcej kontaktu na codzień, niż przez to pole, z którego jesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75
juz nie robcie z siebie drodzy koledzy takich obrońców srodowiska i stróżów prawa nikt nie przyzna sie publicznie ze szambo domowe wylewa na pole. a u mnie jest gość co na łąki wylewa szabbo domowe i zbiera 5 pełnych pokosów i co wy na to?? a opasy jedzą aż im sie uszy trzęsą

mylisz się kolego . kiedyś to może i tak było, ale teraz sporo wsi w naszym regionie ma kanalizację (jak u mnie ) lub przydomowe oczyszczalnie (prawie cała nasza gmina)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pynczor    15

tomek321455 jakie tam ziemie macie


mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
nie musisz, ale też nie myj się mydłem, pierz czystą wodą, skoro żaden kontakt... przecież kosmici ci odpadów radioaktywnych do szamba nie zrzucają, jest tam to co sam wyprodukujesz, i z czym masz więcej kontaktu na codzień, niż przez to pole, z którego jesz.

 

Niby tak, ale w ludzkim kale są czasami bakterie koli a te są już niebezpieczne do tego proszki detergenty itp, są szkodliwe a razem tworzą nowe związki, ale bez przesady to że chłop mający 10-30 ha wyleje 2 beczki w roku szamba na powierzchni 5 arów na pole które zaora lub na łąkę to przecież nic z tego nie przedostanie się do zboża a co za tym idzie do mąki czy do mleka, przecież nikt nie wylewa szamba na pole gdzie następnego dnia rusza kombajn i młuci, czy pod warzywa które następnego dnia idą na targowisko, chociaż muszę przyznać że każdej wiosny ktoś chce żeby wylać szambo domowe na stanowisko pod ziemniaki bo dzikom będzie śmierdzieć, a był przypadek ze 20 lat temu co koleś co z pewnego zakładu dogadał się z szambiarzem i wszystkie wychodki wywiózł mu na pole na które posadził ziemniaki, a było tego kilka dużych beczek na ciężarowce, ale tych ziemniaków nikt nie jadł no i poszły podobno na bazar :) a ziemniaki były piękne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

zgoda, szambo jest niebezpieczne głównie pod względem mikrobiologicznym, jakiejś niewiadomo jakiej chemii tam w zasadzie nie ma na tyle byś na tym ucierpiał ale nawożenie jest zakazane prawnie, i nie ma co dyskutować z..... jak cię sąsiad podkabluje i karę dostaniesz

a stosowanie, to jeśli już musicie to przejechać szybko po gruncie ornym, nie po łące czy okopowych, bo ja bałbym się ze względu na pasorzyty

a Escherichie Coli to masz w dwunastnicy i jelitach normalnie, problem jest jak się dostaje do żołądka z pokarmem i jest wtedy trudno z toaletą rozstać:) i u zwierząt podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

Zadko kto wylewa szambo na wielką skalę pod plony, to sporadyczne przypadki których nie popieram wlasnie przez względy chorób i pasożytów, ale gnojowica jest świetnym nawozem zamiast nawozow przed siew spisuje sie swietnie jako pierwszy zastrzyk substancji organicznych dla roślin, pod zboże nie trzeba jej nawet zbytnio rozcieczac np. z pod Plyty gnojowej na odpowiemi skład i nie przypali zboża


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Ja też czasami rozlewam sambo z gnojowicą na swoje pole i miałem nalot policji, chcieli mnie ukarać bo jak mówili mają doniesienie i muszą zareagować, zaczęli pisać protkół ja ich zaprosiłem do altanki żona przyniosła kawę i ciastka, zostałem pouczony o szkodliwości mojego czynu a w tajemnicy powiedzieli mi kto na mnie doniósł, zemsta była słodka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bioma    0

A moze by tak zastosowac preparaty przyspieszajace (mineralizujace ) obornik i gnojowice- nie smierdzi nawoz lepszy i much nie widac... a i do szamba mozna dodac i tez po klopocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj