cyborg15

Auto a zwrot vat-u w rolnictwie

Polecane posty

cyborg15    0

jakie auto mozna kupic na gospodarstwo rolne nowe lub uzywane zeby mozna było odoliczyc vat. Jakie warunki to auto musi spełniac???? moze ktos z was wie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale z tego co się dowiadywałem od swojej księgowej, to możesz kupić auto nowe lub używane, które ma dwa razy dłuższą przestrzeń ładunkową od przestrzeni pasażerskiej (zwykły dostawczak jak Citroen Berlingo 2 osobowy itp.) i odliczyć 100% od zzakupu i później odliczać od niego paliwo, lub kupić nowe lub używane auto nie spełniające tych kryterii (każdy inny samochód, jak Passat, maluch itp.) i wtedy odliczasz tylko 60% od zakupu i nic więcej, czyli paliwa już nie możesz.

 

Jeśli się myle to niech mnie któs poprawi, bo też b. interesuje mnie ten temat.

 

Bo ja szukam czegós w stylu Brelingo, Partner lun Kangoo, tylko nie wiem czy moge wziąść 5 os. czy musze 2 os. w wersji dostawczej. Czy moge kupić samochód powiedzmy z 2005r. "z kratką" i dalej zarejestrować go jako ciężarowy, czyli odliczać pełen vat od paliwa?


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Samochody DLA FIRM - odliczenie 100% VAT

 

samochody societe

1. Citroen C2 VAN

2. Citroen C3 VAN

3. Fiat 600 VAN

4. Fiat Panda VAN

5. Ford Fiesta VAN

6. FSO Matiz VAN

7. Kia Picanto VAN

8. Kia Rio VAN

9. Opel Corsa VAN

10. Peugeot 206 VAN

11. Peugeot 307 VAN

12. Renault Clio VAN

13. Renault Megane VAN

14. Skoda Fabia VAN

15. Skoda Octavia Tour VAN

 

samochody typu pick-up

1. Fiat Strada

2. Ford Ranger

3. Land Rover Defender 110 Pick-Up

4. Mitsubishi L 200 Pick-Up

5. Nissan Navara

6. Toyota Hilux Pick-Up

 

samochody kombi VAN

1. Citroen Berlingo Furgon

2. Fiat Doblo Cargo

3. Fiat Scudo

4. Nissan Kubistar

5. Opel Combo

6. Peugeot Expert

7. Peugeot Partner

8. Renault Kangoo II Express

9. Toyota Hiace

10. VW Caddy

 

samochody dostawcze - furgon

1. Andoria Gazela

2. Citroen Jumper

3. Fiat Ducato

4. Ford Transit

5. Iveco Daily

6. Kia Pregio

7. Nissan Interstar

8. Nissan Primastar

9. Mercedes Sprinter

10. Mercedes Vito

11. Opel Vivaro

12. Opel Movano

13. Peugeot Boxer

14. Renault Master

15. Renault Trafic

16. Skoda Praktik

17. Volkswagen Crafter

18. Volkswagen Transporter

 

źródło - www.autoelf.pl

 

Dodam do tego "...i podobne" :P Ogólnie można powiedzieć że jeśli auto ma przestrzeń ładunkową zamkniętą to musi być ona dłuższa od przestrzeni pasażerskiej mierząc od podszybia do końca auta, obie oddzielone od siebie trwałą przegrodą. Druga opcja to pickup, wtedy limity długości nie obowiązują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Obecnie najbardziej uniwersalnymi samochodami z możliwością pełnego odliczenia VAT są pickupy, z tego względu że praktycznie jako jedyne mogą przewozić 5 osób (w wersji z podwójna kabiną) - osobowe furgony zwykle nie mieszczą sie w limitach długości przestrzeni, a takie pikaczento bez tylnych siedzeń z przegrodą to już pełną gębą ciężarówka - paranoja!

 

Pamiętam jak 8 lat temu mieliśmy jedynego pickupa 4x4 w powiecie, kilka lat potem pojawiło sie jeszcze 2 może 3, kupione tylko i wyłącznie ze względów użytkowych bo mało komu był potrzebny taki samochód. A co sie dzieje teraz? :P Każdy "firmowiec" jeździ Navarą, niedawno mój znajomy doradca finansowy kupił sobie L200, głupio zapytalem po co mu taki samochód... po nic, nie wozi żadnych ładunków, musiał zabudować pake żeby był jako taki bagażnik, z asfaltowych dróg nie zjeżdża, często śmiga w trasie i zatłoczonych miastach... takie auto to jak kula u nogi, no ale pełen odpis VAT :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

@mirasek

sorki za OT! ale z tego co widze to jedynie Twoj pickup ma stare (czarne) blachy, bo wszystkie nowe navary kupione "u Józefa :P" maja rejestracje powyzej LB20000 czyli wziete calkiem niedawno praktycznie tylko i wylacznie aby wlasciciel np biura rachunkowego mogl odliczyc sobie vat...

ze znajomych mi osob jedynie Slawek B. kupil sobie nowego hiluxa z bogatym wyposazeniem i bez tej zbednej zabudowy, z tym ze On ma sporo pola wiec moze od czasu do czasu przejedzie sie gdzies po rzysku lub swiezo przeoranym polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mirasek, widzę że ogarniasz to wszystko, to możesz mi jeszcze powiedzieć czy mogę kupić używane berlingo lub coś podobnego 5 os. lekko używanego zarejestrowanego jako ciężarowy i dalej rejestrować jako ciężarowy i normalnie wszystko sobie odliczać?


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

@mlodyrolnik7

w tej chwili nie kupisz juz zadnego auta pokroju berlingo w ktorym bedziesz mogl wozic 5 osob i odliczyc sobie caly vat od auta i w przyszlosci od paliwa itd. tak jak napisal wyzej mirasek auto 5 osobowe musi posiadac dluzszy bagaznik od przedzialu pasazerskiego, a to akurat w berlingo nie wyjdzie. pozostaje Ci dlugi furgon z 5 miejscami i jeszcze dluzszym bagaznikiem ( np sprinter max dlugosci z 5 miejsciami) lub pickap...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki Wielkie za informacje.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

@grzesio31

Moja taczka to weteran :P Odkąd wzór Lisaka pagib i weszły nowe przepisy zrobił sie boom na pickupy z przyczyn które podałem wyżej. Jeśli Twój znajomy prowadzi gospodarstwo to zapewne jakoś wykorzysta to auto, choć jeśli to full wersja to może być go troche szkoda na poważniejsze zadania :P Kiedyś taki pickup to było proste, solidne i niezawodne auto bez zbędnych bajerów, a teraz ma być mocne, komfortowe i dobrze sie prowadzić po szosie. Mobilność i własności użytkowe zchodzą na dalszy plan...

 

@mlodyrolnik7

Tak jak napisał Grzesiek, obecnie nie mógłbyś odliczyć pełnego VAT od takiego auta nawet jeżeli wcześniej było "ciężarowe". Teraz określa sie to na okręgowej stacji kontroli pojazdów i w urzędzie komunikacji wbijają stosowną pieczątke w dowód rej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

placisz cene brutto, a w przeciagu 3 miesiecy fiskus zwraca ci vat.

 

moj ojciec ma navare i jest jak najbardziej wykorzystywana, bo wozi paliwo, nasiona, narzedzia na pole, w srodku skory i dywaniki gumowe, wiec wszystko zmywalne.

ale naprawdę dziwie sie gdy takim autem jezdzi adwokat :) :) :)

pali 12 l na setke,

zwrotnosc boska (pomimo ze rolnicy nie maja problemu z odleglosciami, "zachodzeniem" itp.),

srodek: przod - ok jak w aucie segmentu d, tyl tylko dla osob z krotkimi nogami, czyt. dzieci,

zachowanie na szosie - da sie jechac dosc szybko w dlugich zakretach, lukach, ale po serpentynie w austrii nie chcialbym nim jechac,

zawieszenie - przod miekki, tyl na resorze, po drodze z nowa nawierzchnia dobrze sie jedzie, po dziurach tak samo jak moim golfem :)

hamulce - porazka,

skrzynia biegow - w manualu duzo mieszania na niskich biegach, ale chyba nie dalo sie bardziej optymalnie tego zrobic, za to sterowanie tragedia, jak by sie trzymalo drazek w budyniu. automat znowu jest strasznie przymulony.

podsumowujac auto zdecydowanie nie nadaje sie do miasta!!!

 

na pole powiedzmy ze moze byc, posiada naped 4x4, reduktor, blokade (tylko tylnego dyferencjalu :) ), halogeny, w swobodnym poruszaniu po bezdrozach przeszkadzaja:

lakier, dlugosc, przeswit (niklowane progi).

ja nie mialem stresujacej jeszcze sytuacji w terenie, choc pare razy sie pobrudzila. auto taty wiec off-roadu wole nie uprawiac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...)

to nieciekawie, myslałam naiwnie , że zwróci całośc zakupu, np wprzeciągu iluś tam lat , będe sobie to wliczać w koszty - lub jakoś inaczej .

dzięki za info.

rozwaliłeś mnie tą navarą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

Ja to jeszcze koledzy bym proponował taką Navare na PROW wziąć to zupełnie wyjdzie jak za darmo. a można.

Od osobówki też można odliczyć vat do 30 000 wartości samochodu pełny zwrot vatu powyżej 30 000 juz tylko 7000 vatu niezależnie od wartości ta kwota jest stała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

z ta navara na prow to nie jest tak latwo :) juz 2 lata temu chcielismy zrobic taki "myk" i niestety nic nie wyszlo :) w agencji powiedziano nam ze taki samochod moga kupic sadownicy lub ogrodnicy, rolnik posiadajacy tylko i wylacznie produkcje roslinna niestety nie ma takich przywilejow

a vat od osobowki to max 6000 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

a nam zwrócili w tamtym roku 7000 vatu z osobówki. Nie wiem jak to tam dokładnie jest ale u nas dużo producentów mleka kupiło takie samochody na zwrot właśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
z ta navara na prow to nie jest tak latwo :D juz 2 lata temu chcielismy zrobic taki "myk" i niestety nic nie wyszlo :lol: w agencji powiedziano nam ze taki samochod moga kupic sadownicy lub ogrodnicy, rolnik posiadajacy tylko i wylacznie produkcje roslinna niestety nie ma takich przywilejow

a vat od osobowki to max 6000 zl

 

pisząc o produkcji roślinnej miałeś na myśli zboża?

 

co sądzicie o L200?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
co sądzicie o L200?

O najnowszym modelu? Największa przewaga nad konkurencją to układ napędowy Super Select znany z Pajero, pozwalający na jazde 4x4 po asfalcie - międzyosiowa różnicówka z opcją blokady i możliwością odłączenia przedniego napędu + oczywiście reduktor, jednym słowem najbardziej wybajerzona skrzynka w segmencie. Do tego w jakiejś wersji występuje też pełna blokada tylnego dyfra a w lepszych kompletacjach elektroniczne popierdułki wspomagające nierozgarniętego kierowce.

 

Z tego co pamiętam to i zwrotność ma L200 najlepszą w segmencie. W wersji z podwójną kabiną paka niewielka ale europaleta by weszła, ładowność niecała tona. Za kierownicą jakoś dziwinie sie siedzi, może to kwestia przyzwyczajenia. Średnie spalanie wg zeznań znajomego to 9-11 l/100km (silnik 136KM), osiągnięta prędkość max to licznikowe 170 km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

o skrzyni L200 czytalem z rok temu w auto swiecie i wypadala naprawde rewelacyjnie. z tego co pamietam to narzekali na slaby silnik (w porownaniu do navary) i wlasnie rozmiary "paki". nigdy nie sprawdzalem tego dokladniej, ale cos watpie zeby na pace L200 daloby sie przewiezc 1000 litrowy zbiornik z paliwem, tzw "mauzer" a z tego co zapewnial mnie sprzedawca nissana do navary z podwojna kabina mieszcze to spokojnie...

mojemu Ojcu od ponad 2 lat marzy sie wlasnie taka navara do jazdy po polach bo nasz 14 letni zuczek strasznie nam sie znudzil ale jakos nie moze uzbierac tyle kasy :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki bardzo za opis auta w pigułce, L200 budzi moje szczególne zainteresowanie właśnie ze względu na podkreślane zalety układu napędowego, jednak zastanawiam się czy skusić się na korzystną ofertę "prywatnych importerów" czy też zaczekać na ponowny nabór wniosków na "modernizację"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartez1221    0

czyli np: mamy taką naware (średnia wersja) około 100000 zł brutto, to możemy sobie iod niej odliczyć 22 % vatu (całość)?? Bo jeżli tak to pozostaje nam gdzieś 78 tys. A jeżeli ktoś złożył to uuto jeszcze na Prow to przeszłoby to dla gospodarstwa produkcji mlecznej (używając argumentów że do przewozu paszy itp??) Bo jeżeli wymionione prze ze mnie możliwości zostałyby spełnione to samochod można wziąść wręcz za ,,grosze" , tak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeBBrokers    1

jesli przekonamy ARIMR odpowiednimi argumentami to mamy auto za około 30tys. mysle ze nie bylo by problemu, a pickap zawsze sie przyda robota zawsze dla niego się znajdzie i w niedziele do kosciola tez pojedzie ;) radze zwrocic uwage na HILUXA "NIEZNISZCZALNY" a przy tym spalanie w normie, bez obrazy ale NAVARY, L200 to takie swiecidełka :/ i ta awaryjnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

Orientujecie się jak wygląda obecnie zwrot vatu za zakupiony nowy amochód? Chodzi mi o to czy są już może jakieś zmiany po głośnym wyroku, czy US wydały może komuś już interpretacje jak określać czy auto jest już ciężarowe czy jeszcze osobowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Dorzucę swoje pięć groszy do tematu. Kupiłem sobie poloneza trucka ;) i z odliczeniem vat od ceny to nie pomoge, ale o ile nic sie nie zmieiło to jest to nie wiecej niż 7 tys chyba. Aby samochod był zakwalifikowany do odliczeń trzeba wyrobić "zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu" stwierdzające iż "pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla: pojazdu dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług. (dz. u.. nr 54 poz 535 z późń. zm.) art. 86 ust. 4 pkt 4" , koszt 50 zł. Z tym zaświadczeniem plus samodzielnie zredagowane pismo kogo i czego konkretnie to dotyczy, bo na zaświadczeniu jest tylko nr. rej auta, do US i już można odliczać paliwo i części. Oczywiście ciągle pozostaje obowiązek możliwości udowodnienia, że auto jest wykorzystywane w produkcji. Ja na fakturach zawsze staram sie wpisywać nr rejestracyjny auta na dowod, że jeżdże nim np. po środki ochrony roślin , nawozy itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj