POLKOP

Mocznik dodatek do paszy.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ariss    25

U nas przyjeżdża mieszalnia, śrutuje i miesza wszystko, wyrzucany na przyczepę wszystko i później nanosimy do kasty i tam stąd im się daje a tak jak mówiłem białko dostają osobno białko chronione i swoje dodatki w zależności od okresu w jakim są i ilości mleka no efekty to trzeba poczekać bo to od tygodnia dostają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

W styczniowym Top Agrar jest artykuł o stosowaniu mocznika dla krów. Trochę rozsądku i nie ma problemu, ja spróbowałem przez 3 tyg. dawać po ok. 50 g. na szt. 2 razy dziennie i efekt był taki że mleka prawie nie przybyło ale białko skoczyło na 3,6% a tłuszcz na 5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ale z ilu skoczyło??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jeśli stężenie mocznika w mleku nie przekracza dopuszczalnych wartości, to nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Nie ma żadnych przeciwwskazań w stosowaniu mocznika, tylko trzeba to robić z głową

 

Był artykuł w TOP AGRAR BYDŁO, koszt jednostki białka z mocznika to 1,4zl a soji ponad 4zl, mocznikiem można w sumie zastąpić prawie polowe


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturs860    0

Tak jak koledzy piszą był artykuł w top agrze i tam prof kowalski bardzo zachwala, jednak trzeba artykuł doczytać do końca. Pisze w nim ze mocznik stosuje się gdy krowom brakuje białka i maja dostatecznie energii. Jak ktoś stosuje kiszonkę z kukurydzy (dużo energii i mało białka) to stosowanie mocznika jest dopuszczalne, jak ktoś stosuje głównie kieszonki z traw to stosowanie mocznika nie ma większego sensu. Ja stosuje mocznik już od 4 miesięcy. Przedtem miałem słaby mocznik w mleku (80)

Teraz jest ok 180. Stosuje ok 50 gram na krowę na dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fiol6    0

Mocznik jest najtańszym białkiem wiem więcej na ten temat bo aktualnie uczę się o tym na pz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Hmm... Ciekawy temat, my mamy za mało mocznika w mleku, niektóre sztuki nie mają nawet 100 :blink: . Znajomy jak robi kiszonki to doprawia je mocznikiem, praktykował to ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturs860    0

Tego jeszcze mnie praktykowałem ale słyszałem o tym dużo dobrych opinii w tym roku chyba tez będę doprawiać mocznikiem, problem jedynie z aplikacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Hmm... Ciekawy temat, my mamy za mało mocznika w mleku, niektóre sztuki nie mają nawet 100 ;) . Znajomy jak robi kiszonki to doprawia je mocznikiem, praktykował to ktoś?

 

Doprawianie mocznikiem kiszonki z kukurydzy jest ok, ale wtedy nie możemy stosować zakiszaczy wspomagających zakiszanie. Podobno zachodzą jakieś reakcje chemiczne. Ponadto takiej kiszonki nie możemy skarmiać młodzieżą poniżej 6 miesiąca życia, chodzi o to że nie mają w pełni wykształconego układu trawiennego. Inna sprawa to fakt że nie mamy pewności ile dokładnie tego mocznika przepada na sztukę. Ja preferuję podawanie mocznika w uprzednio przygotowanej przedmieszce w mieszalniku z soją, rzepakiem i ziarnem kukurydzy + witaminy. Eliminuje to ryzyko spożycia przez 1 sztukę np grutki mocznika. Co w konsekwencji może doprowadzić do zatrucia.


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

Ja daje na kiszonkę z kukurydzy dwie łyżki stołowe mocznika prosto z worka na sztukę , daje dwa razy dziennie czyli jedna sztuka zje 4 łyżki po 20 g=80g i powiem wam ze są efekty,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

miroM1984 to jakie masz efekty, o ile wzrosły parametry mleka i wydajność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

Nie mam krów pod ocena wiec nie podam ci dokładnych danych ale z moich obserwacji wynika ze

- krowa wycielona 31 12 2009 dawała pełna bańkę mleka, później tak w marcu zaczęła dawać mniej mleka, po dodaniu mocznika znów daje tyle co zaraz po ocieleniu

- inne krowy wycielone lipiec, wrzesień, zeszłego roku , a wiec już w końcowej fazie laktacji dawały maks 18 do 20 l dziennie, a teraz daja spokojnie 22 do 25 l

 

Wzrost ilości mleka zauważalny

ponadto zawsze miałem tłuszcz ogólny ponizej 4% , a teraz mam 4,1 wiec to chyba tez od mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

Długo by tu opowiadać historie mojej obory :)

Nie mam żadnej rasowej HF-ki ale te co dają najwięcej to maja na pewno spory dolew HF

Z tego co mi ojciec opowiadał to dziadek ze 20 lat temu kupił jakaś krowę co niby była pod ocena i praktycznie wszystkie co teraz mam to właśnie od niej się wywodzą, poza tym wartościowe krowy zacielane bykami HF no i tak powoli genetyka się polepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Może ktoś mi wytłumaczy czym różni się mocznik paszowy od nawozowego, podobno jest jeszcze mocznik czysty (stosowany w jako odczynnik chemiczny).

Czym one się różnią? :)


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Mocznik paszowy jest mocznikiem chronionym, zwykły mocznik jest rozkładany w żwaczu, natomiast chroniony(np. przy użyciu formaldehydu) przechodzi do jelita cienkiego gdzie jest dalej rozkładany. Ogólnie mocznik jako dodatek do paszy nie jest niczym nowym i pojawia się w publikacjach od dawna, jednak temat został nie dawano odświeżony m.in dzięki top agrar, farmer i chwała im za to, gdyż mocznikiem można tanio i dobrze zbilansować dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Mocznik paszowy jest mocznikiem chronionym, zwykły mocznik jest rozkładany w żwaczu, natomiast chroniony(np. przy użyciu formaldehydu) przechodzi do jelita cienkiego gdzie jest dalej rozkładany. Ogólnie mocznik jako dodatek do paszy nie jest niczym nowym i pojawia się w publikacjach od dawna, jednak temat został nie dawano odświeżony m.in dzięki top agrar, farmer i chwała im za to, gdyż mocznikiem można tanio i dobrze zbilansować dawkę.

Raczej dzięki kryzysowi i ogólnie bidy z nędzą i zaniku jakiejkolwiek opłacalności w hodowli bydła "experci" szukają obniżenia kosztów produkcji i zastąpienia bardzo drogich pasz białkowych, to samo było w latach 80tych wielkim hitem był mocznik, potem jak okazało się że było dużo upadków wycofali się z tego a teraz to wraca, nic nowego, moim zdaniem i zdaniem wielu mocznik jest zbyt niebezpieczny, upadek jednej dużej sztuki "załatwi" jakikolwiek efekt ekonomiczny stosowania takiego dodatku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3
Napisano (edytowany)

To prawda, że upadek dużej sztuki zniweluje zyski ale tylko wtedy gdy jest potwierdzony fakt śmierci spowodowanej używaniem mocznika. Co do tych expertów to byłbym ostrożny ostatnio pani doktor na katedrze fizjologii zwierząt SGGW potwierdzała zasadność stosowania mocznika i długo by pisać o uzasadnieniu. Rozumiem że jesteś rolnikiem i musisz orientować się nie tylko w żywieniu bydła ale także w uprawie, mechanice itd. A są ludzie jak wspomniana doktor(nazwiska nie pamiętam) którzy nie tylko zajmują się od lat żywieniem i fizjologią (nie wszystkich zwierząt ale konkretnie bydła) ale są również pasjonatami, jak opowiadała o przetokach dwunastniczych i płynie żwaczowym to aż jej się oczy świeciły. Ja takim ludziom ufam i staram sie trochę dystansować do hodowców "praktyków"(oczywiście nie mówię tu o Tobie) którzy twierdzą że najlepszy do krycia to swój byk a cielaki najlepiej rosną na sianie i zbożu. Myślę, że skończyła się era rolnictwa na oko i teraz trzeba zdać się publikacje plus doradców plus szkolenia plus też własny rachunek ekonomiczny. Dość dużym problemem jest również deficyt "prawdziwych" doradców nie zdających się tylko na produkty własnej firmy a starających się faktycznie coś poradzić rolnikowi. Do tego dochodzi często dystans właściciela gospodarstwa, chyba wśród użytkowników AF jest przeważająca ilość osób młodych, którzy chcą się czegoś konkretną dowiedzieć, a za plecami stoi ojciec któty powie "to głupota i nie ma sensu" no ale to oni są na razie gospodarzami i trzeba to uszanować, ale można ciagle coś mówić, dopowiadać i powoli ulegną jak zobaczą efekty:)

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie posta wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturs860    0

savas zgadzam sie z twoja opinia. stosuje mocznik juz od pół roku i wszystko jak na razie ok. Chciałbym dodać ze w latach 80 nie było TMR i stosowanie mocznika było niebezpieczne, ale teraz jak ręcznie to rozrzucę na paszowóz i paszowóz to wymiesza to myślę ze żadna krowa nie zje garści mocznika a tylko taka jednorazowa dawka może zabić krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik88    0

Świetne dwie ostatnie wypowiedzi :) do nauki a nie słuchać starych pegerusów i najmądrzejszych dziadków z za Buga. ehehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Popieram również, zimą stosowałem mocznik i efekty były. Teraz opasy jadą na śrucie żytniej i koniczynie do woli to białka im nie brakuje. Zimą znowu wrócę do mocznika jak dawka się zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj