POLKOP

Mocznik dodatek do paszy.

Polecane posty

zbyszek8201    169

oj ci hodowcy...@edi25 i @jmierzwa952, w tym temacie jest tylko 10stron do przestudiowania ,więc poczytajcie z uwagą bo za chwilę będą pretensje że komuś sztuka padła.tam wyżej też ktoś na sam początek ładną dawkę mocznika zastosował. troszkę rozwagi bo więcej stracicie niż zyskacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

edi w Twoim przypadku raczej bym nie stosował moczniku, jmierzwa952 jeśli nie podajesz kiszonki z qq to bez sensu jest dodanie moczniku. Żebyś miał efekt z moczniku w postaci mleka to musi być pasza wysokoenergetyczna, zawierać dużo skrobi. W przeciwnym razie nie będzie efektu.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo321    1

Witam.

Obecnie mam parametry mleka wręcz książkowe. Białko, tłuszcz ok. mocznik 200-250. Daje rogatym sianokiszonkę którą mogą pompować na okrągło do oporu, oraz siano ale nie mam kukurydzy i zastępuje to prasowanymi wysłodkami. Z ketozą walczę glikolem a z glikolem kwaśnym węglanem. Jak na razie jest super, ale chciałbym zwiększyć wydajność bo mam obecnie średnio 6 tysięcy a chciałbym lepiej i zastanawiam się aby dać krowom delikatnie mocznik bezpośrednio z paszą objętościową. Mocznik w mleku pewnie mi wzrośnie do 300 co nie jest dobre ale znośne, ale co z wydajnością i z zdrowiem bydła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak masz super parametry i mocznik b. dobry ,to może wszytko co z tych muciek wyciągniesz ? Jak opanowałeś sztukę żywienia ,to teraz czas na poprawianie genetyki . Może jakbyś zwiększył energii w dawce to mleko by podskoczyło ,ale znowu jak nie podskoczy to utuczysz krowy i też niedobrze .

Mocznik możesz dać (50 g) to bezpieczna dawka ,ale przyzwyczajaj stopniowo nie od razu tyle i najlepiej zadawaj go ze śrutą lub wysłodkami . U mnie też daję mocznik (nie więcej jak 70-80 g) razem z kiszonką z QQ ,wysłodkami mokrymi ,młótem i śrutą z dodatkami i to wszystko każdej krowie mieszam w korycie ,by nie było wyjadania tego co wolą .

Trzymam mocznik w mleku max 270-280 ,ponieważ powyżej 300 , to może być więcej strat jak zysku z tych paru litrów mleka więcej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo321    1

Wydajność średnią mam 6tys. jedne mają grubo ponad to inne grubo poniżej. (niestety pokusiłem się o byki testowe) Co do genetyki to w latach 90 zakupiłem parę jałowic prosto z Niemiec i cały czas inseminacja, pierwszy na okolicy. Obecnie hf. zaniedbywałem trochę żywienie z różnych powodów co powodowało różnymi komplikacjami z tą delikatną rasą i zacielałem simentalerem mlecznym i monbalierem, zastanawiam się czy znów nie powrócić do hf albo robić krzyżowo hf z powyższymi rasami i odwrotnie. Teraz gdy żywienie jest prawidłowe to i hf nie jest problemem.

Mam jeszcze dodatkowe pytanie wg was 6tys to dobra czy przeciętna wydajność? I jaka jest maksymalna wydajność nie przeciążając matki natury? W okolicy jest kilka gospodarstw co grubo tam płynie mleko od krów, ale ja nie dążę do tego bo to jedno zastępuje drugie. Przykładowo ja na remont stada potrzebuje mniej jałowic jak oni, a taka jałowica jest warta nie mniej jak 5tys zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trochę odbiegamy od tematu ,ale ...

U mnie w stadzie są dwie krzyżówki SM z HF i powiem ,że obie sztuki są naprawdę niezłe pod względem wydajności . Ładnie utrzymują mleczność przez całą laktację . Jednak wbrew opinią ,wcale nie są bydłem bezproblemowym ,ponieważ tak samo jak HF chorują .

Mam jeszcze dodatkowe pytanie wg was 6tys to dobra czy przeciętna wydajność? I jaka jest maksymalna wydajność nie przeciążając matki natury?

6 tyś to moim zdaniem powinna już być ta niższa granica wydajności ,ale wiadomo im więcej mleka tym droższe żywienie ,ponieważ krowę na poziomie wydajności 7000-8000 tyś już trzeba konkretnie żywić .

Odnośnie tego jak jest maksymalna granica wydajności u krów jest raczej sprawą indywidualną danego gospodarstwa ,ponieważ gospodarstwo gospodarstwu nie równe .

W jednym 8000 tyś i więcej jest wydajnością zupełnie bezpieczną w innym jest problem zaspokoić potrzeby krów na poziomie 5000-6000 tyś .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

zgodzę się z meg5, teraz to genetyka. Energii już bym nie zwiększał. Dajesz jakieś treściwe? Śruty albo pełnoporcjowe? Z tego co pisałeś to może być mało białka w paszy. Mocznik mógłbyś dodać jak pisała meg a jeśli martwisz się o zdrowotność to z dolfosu jest taki preparat DOLMET zawiera dodatki osłaniające wątrobę.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo321    1

Ten Dolmet to może być ciekawa sprawa. Dostają trzy razy dziennie śrutę zbożową z dodatkiem białkowej rośliny motylkowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

z jakiego zboża ta śruta i w jakiej ilości? jaką motylkową masz?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Mógłbym Ci wysłać kurjerem ale taniej będzie jak na stronie dolfosu znajdziesz numer do odpowiedniego przedstawiciela i poda Ci gdzie najbliżej jest dealer;)

 

www.dolfos.com.pl


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

po 20 g moczniku na watrobe nie trzeba dawac zadnych oslonek

daj se spokuj szkoda kasy i zachodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManieKwlkp    0

Witam. Mam pytanko odnośnie mocznika. Najpierw moje żywienie: kiszonka z mokrych wytłoków buraczanych(21%sm), kiszonka z kukurydzy sianokiszonka, siano, pasza treściwa 20% białka ogólnego. Badałem mleko na zawartość mocznika ponieważ nie mam obory pod oceną wynik z chłodni wyszedł 193. Chciałbym dołożyć do paszy mocznika "nawozowego". i moje pytanie czy mogę i jeśli tak ile mogę dać kilogramów na tonę paszy na początek ? i ile docelowo ?

Paszy treściwej 4kg/sztuke

Edytowano przez ManieKwlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

To przelicz tak zeby bylo 50gram na dobe ka sztuke.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel656    177

Tak, na początku dawaj małe dawki aż w ciągu kilku tygodni dojdziesz do założonych 50 g.

 

Wysłane z mojego ST23i przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel656    177

Ja sam mocznika nie stosuję ale znam przypadki wzrostu mleeczności o nawet 3 l/szt/doba. A poza tym lepiej zbilansowana dawka = większa wydajność ;)

 

Wysłane z mojego ST23i przy użyciu Tapatalka

Edytowano przez pawel656

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManieKwlkp    0

oj nie liczę na taki skok na pewno nie ;) ja doje gdzieś 20 l od sztuki na dobę wynik badania mocznika w mleku musiałby być niski żeby po dodaniu mocznika do paszy przyniosło to efekt w postaci 3 litrów ;)

może gdyby dać np dextrofat co poprawiłoby poziom energii...... trzeba by to zbilansować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

bedziesz dawal mocznik to dodaj jakas skrobie ziarno kukurydzy albo jakies inne zboze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Ale nieraz jedno definiować a drugie stosować. :huh:

Tak nas uczyli na biochemii i na żywieniu bydła, ale jak za pierwszym razem wprowadzałam mocznik to mi coś byki mniej zaczęły jeść, ale pomogła sól glauberska,

 

 

jam zacząłem od kilku tygodni stosować mocznik w żywieniu opasów, obecnie podaje im 80g/szt/dzień mocznika jako posypka na kiszonkę z QQ, dodatkowo ze śrutą zbożową podaje koncentrat również na bazie mocznika, zauważyłem, że byki jakby trochę straciły apetyt, pobierają paszę ale jakby mniej chętnie. Mam pytanie, czy dawka mocznika nie jest zbyt duża, jak zadziałać żeby zwiększyć ich apetyt?? co to takiego ta "sól glauberska"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManieKwlkp    0

podstawa to ile masz tego mocznika w koncentracie ?

 

bo jeśli jest w koncentracie i jeszcze dodajesz to łatwo przedobrzyć :)

Edytowano przez ManieKwlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja mam ustaloną dawkę przez doradcę pfhbipm na 60gram moczniku na tmr:

13kg sianokiszonki

24kg kk

1kg śr rzep .p.e

0,3 kg śr soj.

0,6 kg śr. pszenż.

0,1wit

0,05drożdze

0,2bufor

0,5słoma/szt/dzień

jest to na 23l mleka

 

 

plus 20 wimilk S 0,5kg na 1 l. powyżej 23l.

plus dodatkowo start do 90 dni laktacji- śruta kukurydziana plus soja 2do1 z buforem

Edytowano przez BlomiSS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nikolajjj   
Gość nikolajjj

jam zacząłem od kilku tygodni stosować mocznik w żywieniu opasów, obecnie podaje im 80g/szt/dzień mocznika jako posypka na kiszonkę z QQ, dodatkowo ze śrutą zbożową podaje koncentrat również na bazie mocznika, zauważyłem, że byki jakby trochę straciły apetyt, pobierają paszę ale jakby mniej chętnie. Mam pytanie, czy dawka mocznika nie jest zbyt duża, jak zadziałać żeby zwiększyć ich apetyt?? co to takiego ta "sól glauberska"?

Przepraszam, że tak późno odpisuję.

Sól glauberska ma w składzie siarczan sodu. Do kupienia u lek. wet.

Sprawd ile mocznika jest w koncentracie. Bo jak przedobrzysz to właśnie spadek apetytu, wzrost agresji. Ja daję obecnie ok 90g. Albo może za szybko do takiej dawki doszedłeś?

Na poprawę apetytu taką szybka, to polecam glicerynę - jest smakowo dla bydła dobra a jednoczesnie wysokoenergetyczna, to bakterie przy udziale tej energii lepiej zużyją mocznik. Ale to tak na początek, potem jakieś pachnace dodatki, żeby je zachęcić do jedzenia - mogą być takie od koni, o zapachu jabłek, lub ziołowe - ja takie podaję, byki mi nie ruszą ospy jak im nie posypię tymi dodatkami.

Napisz czy coś się zmieniło od grudnia z ich apetytem.

Edytowano przez nikolajjj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj