POLKOP

Mocznik dodatek do paszy.

Polecane posty

strzymek    28

to zależy jak jest z tym mocznikiem jak 80 to ewidentnie za mało białka i można je uzupełnić mocznikiem a jeśli 180 to prawie ok bo norma 180-220 mocznika jest

(dopuszczalny do 270 max)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7

Witam, mam 4 byczki HF 400-550kg dostaja kiszonke z kukurydzy i wysłodki buraczane na zmiane rano/wieczór + srut jeczmien-pszenzyto ok 1.5kg na łeb chce zacząc stosowac mocznik, pytanie po ile, wyczytalem ze najlepiej podawac go gdy w zywieniu jest kiszona z kukurydzy, i do tego gdy są dodatki białkowe bo zawieraja cos tam czego w białku mocznikowym nie ma, pytanie czy to ma rzeczywiscie znaczenie, i np na 0.5kg sruty rzepakowej mozna dac np 50gram mocznika czy tez mozna go stosowac bez sruty wiadomo wszystko kosztuje.. za jakis tydzien bede mial jeszcze witaminy josery do opasów bullenmast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

mozesz dodawac mocznik bez sruty rzepakowej.

U mnie teraz dostaja miesznka soja, łubin,sruta rzepakowa, slonecznikowa, pszemix, mocznik, ok 2kg sztuka

Pasza ma ok 16,5% bialka i tona kosztuje mnie ok 900-950 zł

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanki    0

Dajecie "przemysłowy" mocznik, czy kupujecie "spożywczy"?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

mam pytanie do urzytkownika

statek

 

Ty sie tak widze na tym znasz troche wiec mam pytanie. Mam opasy 40 sztuk w wadze 350kg i wiecej, dziennie dostaja 2 kg paszy.

Chce im zaczas podawac mocznik do paszy, Mieszalnik 1T starcza dla nich na 13 dni. Na pierwszy raz chce im wsypac 25kg mocznika na mieszalnik(to wychodzi 50gram na dzien na sztuke) a pozniej 50kg na mieszalnik(100gram na sztuka) Jesli zle to popraw.

Reszte bialka bedzie soja, tylko ile soji moge wsypac na mieszalnik??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

bezpiecznie byłoby zostawic maks 80 gram. Obliczenia masz dobre.

 

druga sprawa to radziłbym robić przedmieszki czyli w wiadrze czy misce ten mocznik najpierw z soja pomieszac i potem do mieszalnika w dwoch etapach mieszania np na poczatku i potem w polowie.

 

Kolejna rzecza ktora moge doradzic to zastapienie soji rzepakiem. Jest tanszy i mysle ze lepiej Ci wyjdzie ekonomicznie. Ja w zywieniu opasow nie daje soji. Ma duzo bialka by-pass ale opas tego nie wykorzysta. Rzepak ewentualnie DDGS.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

statek

na pierwszy raz dam 25kg mocznika na mieszalnik na przyzwyczajenie starczy to na 13 dni a na sztuke wyjdzie 50gram.

Docelowo 50kg = 100g na sztuke, bo tu rowne 2 worki i bedzie"wygodniej"

Ile musze dosypac soji w pierwszym i drugim przypadku zeby bialko bylo na odpowiednim poziomie, bo nie wiem jak przeliczac bialko z mocznika.

Narazie soja bo mam do niej troche tanszy dostep. A gdzies czytalem ze na 1kg soji potrzeba 1,5kg rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Daj 100kg soji 50kg mocznika i reszte zboza i bedziesz mial 30%


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

30% bialka w paszy? czyli ze 1kg mocznika jest rowne 8kg soji? do tej pory dostawaly pasze 17-18%. 30% to chyba bardzo duzo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Nie, nie jest równe... panowie mocznik to nie białko. Mocznik to jak podaje Wikipedia: "końcowy produkt przemiany białek i innych związków azotowych w organizmie, powstaje w cyklu ornitynowym. Jest wydalany z moczem, a w niewielkich ilościach z potem" a w przypadku krów również z mlekiem - jest to tylko źródło azotu który może być wykorzystany (ale nie musi) przez bakterie do budowy własnych organizmów. Niestety enzym potrzebny do przetworzenia mocznika - ureazę zawierają głównie bakterie glebowe a nie żwaczowe, więc wartość mocznika jako budulca białek jest raczej słaba w przeciwieństwie do białka sojowego i rzepakowego. Z tego względu podanie mocznika jako paszy może podnieść jego poziom w mleku i krwi ale już poziom białka w mleku podniesie mizernie jeśli wogóle. Natomiast krążący we krwi nie wykorzystany mocznik spowoduje zmiany poziomu ph w organizmie co będzie skutkowało gorszymi zacieleniami jak również może spowodować stany zapalne wymion. To że nie szkodzi w sposób widoczny zwierzakom nie znaczy że nie szkodzi wogóle. To wasze zwierzaki i będziecie je karmić jak chcecie ale potem nie marudźcie inseminatorom i wetom że się krowy wam nie zacielają albo że wiecznie zapalenia są...

pozdro

Edytowano przez kalar

"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

probowales dawać ze piszesz takie rzeczy?

azot z mocznika daje budulec dla bakterii w zwaczu ktore sa nastepnie "spalane" przez orgranizm.

 

U mnie dajemy 4 lata a sasiad 7 lat i nie zauwazylem zadnych skutkow ubocznych. Ani roznicy na zacieleniach, ani zapaleniach. Ostatnio od pol roku mam teraz znaczacy spadek somatyki. Wiec Twoja teria nie znajduje przelozenia na moim gospodarstwie.

 

Ja tez nikomu nie kaze dawac mocznika. Ale sam spraktykowalem ze jesl teraz daje 60gr a zalozmy ze tego mocznika nie wsypie lub mi go zabraknie w wozie mleko leci w dol momentalnie. 1kg mocznika to 12kg soji. NIe raz czytałem artykuły Prof. Kowalskiego ktory jest pionierem w PL jesli chodzi o to rozwiazanie

Caly zachod na tym jedzie i jakos maja wyzsze wydajnosc niz Polska.

Jezeli byloby tak jak piszesz to mysle ze Niemcy czy Holendrzy przekonaliby sie wczesniej i zaprzestali takiego działania.

Podstawa jest dawanie latwo dostepnej energii, kukurydza lub zboze aby ten mocznik mial jak sie spalic w organizmie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Statek pisałes ze sypiesz mocznik w woz paszowy, a czy woz paszowy na tyle dobrze wymiesza pasze ze kazda krowa dostanie po równo? Czy do paszowozu sypiesz takze śruty białkowe?

W odniesieniu do tematu myśle że jeśli Statek podaje mocznik swoim krowom to wie lepiej niż ktoś kto nie jest praktykiem bo jedno to teoria, a drugie to praktyka. Pozatym w paszach które sa sprzedawane też napewno jest mocznik tylko nikt o tym głośno nie mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tak paszowoz jest zrobiony na 23litry dobowej wydajnosc, reszte tresciwych daje ze stacji

 

Do paszowozu mam kosz zasypowy i podaje zmijka. Sypie rzepak i soje i na to witaminy z mocznikiem. W taki sposob robi sie przedmieszka. U mnie woz musi byc bardzo dobrze wymieszany i dbamy o to aby mieszał sie około 40minut od zaladowania wszystkich dodatkow. Nie mialem jeszcze przypadku ze np. krowa nagla padla lub sie zatrula

 

sa pasze z mocznikiem ale producent musi napisac ze zawiera ten dodatek.Wiem ze sano i blattin ma takie dodatki


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ja mocznik puszczam przez srutownik bijakowy i do mieszalnika. czy lepiej bezposrednio do mieszalnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil6251    3

u mnie jak był żywieniowiec to pówił że lepiej przez srutownik bijakowy i do mieszalnika ale ja nie ma mieszalnika to daje każdej krowie oddzielnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W moim gospodarstwie też podajemy krowom mocznik w ilości około 70-80 g dziennie na sztukę . Podajemy każdej krowie oddzielnie ,by mieć pewność odpowiedniego dawkowania na sztukę . Nie zgodzę się z @kalar ,że mocznik nie wpływa na parametry i ilość mleka ,wręcz przeciwnie ,mam b. dobre parametry mleka , a z wydajność też jest nie najgorzej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

to chcesz placic za to samo tylko dwa razy drozej?:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

tak się zastanawiałem co w razie kontroli jak pani weterynarz znajdzie worek z nawozem w mieszalni jaka będzie jej reakcja a tak jakby mieć kilka worków po paszowym to można se pomóc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

to w blattinie znajdziesz taki produkt, nie pamietam nazwy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam pytanie ,rozrabiam paszowóz okolo 2t klade tam kiszonke z kukurydzy ok 700-800kg do tego wyslodki buraczane mokre 500-600kg,sianokiszonka800-1000kg,sruta 28% bialka 50-70kg,sruta z przenicy ,żyta,owsa to razem 50-70kg. Wynik jakosciowy mleka tł 4,2 -4,5 białko 3,1-3,3 mocznik wacha sie od 80-180,czy jest sens dodawac mocznika ,czy poprawio sie parametry mleka i ilosć,czy sypac go na paszowóz ,czy moze rozpuszczac z wodo i polewac w paszowozie,dodam ze to jedzo tesz jałowki takie powyzej roku.

 

 

Prawdopodobnie za mało białka .

Pewnie te krowy przy końcu laktacji mają po 180. Prawda? Krowa na końcu laktacji, przed zasuszeniem, powinna dawać minimum 18-20l dobę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil6251    3

mocznik prawidłowy to ponad 200 a nawed u dobrych krów 250 w mleku i wtedy bedziesz miał dobre parametry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

w Soymax jest taki koncentrat białkowy 92%, właśnie na bazie mocznika i soji, 52zł za25kg jak dobrze pamiętam.

 

jak krowa produkuje tyle że zapotrzebowanie na dawkę przekracza wartość wypełnieniową tej paszy to jak najbardziej jestem za wykorzystaniem mocznika w żywieniu jako dodatkowego źródła azotu. Trzeba pamiętać tylko żeby do mocznika proporcjonalnie ustalić dostęp energii, w przeciwnym razie dawanie mocznika nie ma sensu, pozdr B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7    13

u mnie opasy od 400kg dostają dawkę 60g na dobę w dwóch odpasach(stopniowo) mocznik jest rozrabiany w wodzie i polewany po qq nie widze żadnych efektów ubocznych.byczki trzymane luzem są bardzo energiczne.gdy kończy sie qq mocze wysłodki melasowane tym płynem(rozrobiony mocznik z wodą)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj