POLKOP

Mocznik dodatek do paszy.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kotwczapce    30

Nie wiem. Pamięć mam dobrą, ale krótką...


.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Witam. Po przeczytaniu tematu mozna wywnioskowac ze mocznik to przede wszystkim białko i np jesli spasam bykami kukurydze(10kg szt) i do tego sruta z pszenżyta (4kg szt) oraz siano to w dawce moze brakowac białka które moge uzupełnic mocznikiem? Jesli byk ma np 320kg~ to od ilu gram zacząc i czy bez wagi da sie zmiezyc te 20gram np lyzeczkami od herbaty czy jakos? Czy jesli te 20 gram mocznika wymieszałbym w plastikowej łopatce sano z sruta i posypał po podaniu kukurydzy na szt. to bedzie ok? Czy mocznik jest wskazany w małych ilosciach dla jałówek (pod zacielenie) powyzej roku jesli daje im małe ilosci kuku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28
Napisano (edytowany)

1kg mocznika zawiera w przeliczeniu 2,8 kg białka :) czary normalnie ale nie może to być jedyne źródło białka a na ulotkach jest wyróżniony jako białko nie organiczne lub npn

Edytowano przez strzymek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Makos164    0

witam mam takie pytanie czy jak robie pasze z skladajaca sie w 50% z owsa 25 zyta i 25 pszenżyta dozucam do tego 10kg soji to moge dawac swoim bykom tez mocznik dostaja tylko kiszonkę z kukurydze siano i slome i w jakich ilosciach mogl bym go dawac z góry dzieki za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

10kg soji na co? na 100kg czy na 1000kg???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hassi37    21

dokladnie

cena i ten paszowy jest o mniejszym granulacie

zapytalem o sklad chemiczny, jest identyczny

Tak skład chemiczny taki sam a o zanieczyśczeniach w nawozowym to nikt nic nie mówi.

Edytowano przez hassi37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

moze ktos mi pomoc przeczytalem caly temat i nie wiem czy mogl bym dawac mocznik moim opasom robie srute z wiadra 12l owsa i pszenzyta. czyli pol na pol daje im codziennie po pelnym takim kuble osypki i jedza siano do woli czy moge tu zastosowac mocznik?

 

oczywiscie rano i wieczorem po takim wiaderku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

1kg mocznika zawiera w przeliczeniu 2,8 kg białka :) czary normalnie ale nie może to być jedyne źródło białka a na ulotkach jest wyróżniony jako białko nie organiczne lub npn

 

nie wiem skąd to wziąłeś.... mocznik to nie jest białko. Mocznik jest co najwyzej źródłem azotu podobnie jak białko. Ale nigdy aminokwasów, bo grupa aminowa wchodzi w skład aminokwasu ale sama w sobie aminokwasem nigdy nie była i nie będzie. Piszmy dokładnie bo później ludzie wyciągnął błędne wnioski lub co gorsze narobią sobie problemów bo coś takiego przeczytają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

pisałem że w przeliczeniu oczywiście mocznik białka nie zawiera tylko azot z którego bakterie w żwaczu tworzą własną masę i to ona jest źródłem białka i dlatego z jednego kilograma mocznika zjedzonego przez krowę uzyskujemy 2,8kg czystego białka kto się tematem interesuje wie o co chodzi

co do postu wyżej moje krowy jedzą do syta sianokiszonkę jak również kiszonkę z kukurydzy nie dostają ani grama siana i dostają mocznik ok 100 g dziennie (składnikiem pasy treściwej są oczywiście jeszcze inne komponenty ) nie wiem dlaczego nie można dawać mocznika z sianokiszonka musiała by być chyba super przenawożona azotem żeby razem to nieszło

Edytowano przez strzymek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

dobrze wiedzieć że dajesz i mocznik i sianokiszonkę i jest ok,gdzieś wcześniej to czytałem więc napisałem, kolega dazio nie ma gg więc energia jest tyle co ze zboża .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

no nie daje QQ bo nie mam sprzetu do tego a handluje cieletami i nawet nie mial bym czasu nato.. Sproboje z tym mocznikiem troche sie boje ja bym im sypal ten nawozowy bo za paszowego worek 15kg chca 70zl a to chyba to samo... Wczoraj w google czytalem ze nawet daja do 300g ale ja nie wiem to chyba sciema jakas jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

z tym 300gram to przesada, 100-120gram to dla byka 600kg , na każde 100kg masy ciała mniej minus 20gram czyli 400kg byczek 60gram. nie licz na to że mocznikiem zastąpisz całe białko jakąś sojową lub inną powinieneś ddać do zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

dodaje jakis koncentrat i tak jest to dziwne wierzcie albo nie ale mam takie dwa hf 14 miesieczne moze nie maja nawet tyle ale na oko jeden ma ponad 600kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Ne baw sie w mocznik jak nie masz kiszonki z kukurydzy. Nie dostarczysz energii bakteriom w żwaczu i nie wbudują amoniaku we własne białko. Może dojść do zatrucia nadmiarem amoniaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Ale daje im siano to nie wystarczy? To sucha masa przeciez... Dawal bym male ilosci... zawsze moze to by cos pomoglo w przyrostach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

nie potrzeba kiszonki z kukurydzy wystarczy śruta ze zbóż białko z mocznika nie więcej niż 1/3 wszystkiego białka z paszy treściwej i będzie ok oczywiście stopniowo przyzwyczajamy ja daje zwykły nawozowy niektórzy mówią że tylko puławski się nadaje :) ja karmiłem każdym nawet za wschodniej granicy i nic się nie działo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Dzieki strzymek. A mozesz mi dokladna dawke wyliczyc byki ponad 600 kg rano i wieczorem po 12l kuble ospy daje siana do woli ospa pol na pol przenzyto plus owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

a gdybyś karmił zbilansowaną dawką dawałbyś 12litrowy kubeł na dzień i takie same efekty byś miał

białko trzeba wprowadzać stopniowo proponuje śrutę rzepakową i mocznik :) tak żeby białko było na poziomie 16-18 % plus jakieś witaminy nie muszą być wypasione i będzie dobrze z bykami mam słabą praktykę bardziej w krowy idę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz197    0

Mam pytanie ,rozrabiam paszowóz okolo 2t klade tam kiszonke z kukurydzy ok 700-800kg do tego wyslodki buraczane mokre 500-600kg,sianokiszonka800-1000kg,sruta 28% bialka 50-70kg,sruta z przenicy ,żyta,owsa to razem 50-70kg. Wynik jakosciowy mleka tł 4,2 -4,5 białko 3,1-3,3 mocznik wacha sie od 80-180,czy jest sens dodawac mocznika ,czy poprawio sie parametry mleka i ilosć,czy sypac go na paszowóz ,czy moze rozpuszczac z wodo i polewac w paszowozie,dodam ze to jedzo tesz jałowki takie powyzej roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj