Skocz do zawartości
POLKOP

Zamiast kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiszonka z sorga?

agromatik    175

Nie ile dziennie, a ile max na sztukę na jeden odpas. 1 kg na jeden odpas, przerwa 2 godziny i znowu, czyli możesz wcisnąć 12 kg śruty w ciągu doby na sztukę :) . Moje dostają do 10 kg mieszanki, ale 60% mieszanki idzie w TMR reszta ma wydzielane indywidualnie.

agromatik    175

Śruta jęczmienna + 30% śruty wysokobiałkowej, obecnie Protamino sanoskie, ilość białka regulujesz patrząc na mocznik w mleku, niski-zwiększasz, wysoki-zmniejszasz. U mnie wychodzi dużo białka bo mam słabą sianokiszonkę.

Wiadomość z agroFakt.pl

NHCS    6

hermes kukurydzy na sztukę można dać okolo 10% masy ciała... Zielonek okolu 8% masy ciała itd... Sa rożne przeliczniki... Wracając do pierwszego pytania(pomijając następne posty) kukurydza jest pasza energetyczna! Nie można jej zastąpić w żadnymi paszami treściwymi, ani ziemniakami... W naszym klimacie kukurydza jest najlepsza roślina do uprawy, w niektórych krajach dominuje za to sorgo...

Huberto89    34

A co sądzicie o kiszonce z kończyny bądź z łubinu?

Wiem że z łubin może wielki nie rośnie ale głównie chodzi mi o wartości paszowe.

kris352    2

hermes kukurydzy na sztukę można dać okolo 10% masy ciała... Zielonek okolu 8% masy ciała itd... Sa rożne przeliczniki... Wracając do pierwszego pytania(pomijając następne posty) kukurydza jest pasza energetyczna! Nie można jej zastąpić w żadnymi paszami treściwymi, ani ziemniakami... W naszym klimacie kukurydza jest najlepsza roślina do uprawy, w niektórych krajach dominuje za to sorgo...

Szkoda ze ten klimat jeszcze dzikom sprzyja, a one jak wpadną na pole,to za dużo nie zostawią :lol:

Lukasz007    2

Co racja to racja. U mnie na jednym kawałku ( ok 2ha ) dzięki dzikom to 50% poszło się j... ;) a do tego doszła pogoda i w kopcu jest połowa tego co powinno być :lol:

pawelol111    709

Aby uchronić się przed szkodami typu: wyjadanie ziaren przez dzika najlepiej zaraz po siewie przelecieć pole mocznikiem - nawet nie trąci ryjem. Problemy zaczynają się gdy kolba zrobi się pełna...

Lukasz007    2

Właśnie jak kolba robi się pełna to już jak się ponorowią to trudno odpędzić. Mi kukurydzę załatwiły a ciągu dwóch tygodni przed zbiorem. A żeby nie pisać nie na temat to dodam że na razie nie spasam kiszonki z kuku. Zastępuje ja surowymi ziemniakami, suchymi wysłodkami oraz daje więcej śruty ;) Dobrą alternatywą dla kukurydzy jest kiszonka ze zbóż, nie wiem czy ktoś wspominał. Ja sam kiedyś stosowałem i efekt niezły, pasza podobnie jak kuku wysoko energetyczna :P Tylko ja siałem mieszankę owsa z jęczmieniem. Odnośnie kiszonki z żyta to kiepska alternatywa :lol:

tiger3952    6

My dajemy swoim opasom: godzina 7 sino ok 8 suche wysłodki, śruta, otręby, łuska gryczana i woda (to wszystko wymieszane w mieszalniku) potem 12 siano i wieczorem ok. 6 posiekane ziemniaki ze śrutą. Po tym nawet rosną.

aro321    16

ja w tym roku posiałem 2 ha kukurydzy i zebrałem 4 przyczepy 4,5t. Tak mi dziki robotę zrobiły. dobrą paszą jest sianokiszonka z rajgrasu holenderskieg (trawa jednoroczna)

Lukasz1987    57

liście z buraka to sobie olej bo qq na 100% nie zastąpią, wysłodki to zależy z której cukrowni bo te nowsze już nie produkują energetycznego odpadu ;) które je bydło, my w tym roku posialiśmy żyto z wyką ozimą na paszę którą zbierzemy na kiszonkę przed siewem qq

damian40000    85

ziemniaki można ciąć na tych samych maszynach co buraki partewne tylko trzeba uważać żeby kamień nie wpadł.

osibuhaj    15

robił ktoś kiszonkę z owsa , pszenżyta ozimego i trawy? jak myślicie zakisi się to po zmieszaniu ? jaką wartość by miała taka kiszonka?

Edytowano przez milanreal1
orty
  • Like 1

milanreal1    290

A jak Ty to zamierzasz siać? Zboże ozime siane wiosną będzie się ciągle krzewiło, a owies posiany jesienią grozi wymarznięcie.

Gość peres100   
Gość peres100

jakbys podarowal sobie owies i trawe to mozesz zostawic samo pszenzyto wsiac jesienia i wiosna jak najbardziej mozesz zbierac na kiszonke.

trawy szkoda bo jest za droga zeby ja tak siac na chwile chyba zebys chcial potem miec w tym miejscu laka to i trawa moze byc. z kiszeniem nie bedzie problemu, dodajesz tylko bakterie w plynie i wszystko sie zakisza

rafalkom555    13

Ja w tym roku robiłem z owsa wyki i peluszki, belki kisiły się od połowy czerwca, pierwszą belkę skarmiłem w 11dni, nic się nie zepsuło, teraz już 2belkę kończę i jest otwarta 8dni i tez nic, dla porównania po 8dniach sianokiszonki z trawy środek się zepsuł, ale kisiła się 4-5tygodni, kiszonkę z owsa super pobierają, jedynie przez pierwsze 2dni nie chciały za bardzo jeść, ale zapewne jest to spowodowane tym że wcześniej miały sianokiszonkę z trawy która inaczej im pachniała.

osibuhaj    15

pszenżyto mam już zasiane! a trawe bym wziął z łąki a owies zasiał bym wiosną!

Edytowano przez milanreal1
orty!

Gość peres100   
Gość peres100

no to pszenzyto z trawa mozesz zmieszac i razem zakisic, nie widze problemu. ale na owies bedzie za szybko zeby go zbierac

marekfarmer    4525

Ja w tym roku robiłem z owsa wyki i peluszki, belki kisiły się od połowy czerwca, pierwszą belkę skarmiłem w 11dni, nic się nie zepsuło, teraz już 2belkę kończę i jest otwarta 8dni i tez nic, dla porównania po 8dniach sianokiszonki z trawy środek się zepsuł, ale kisiła się 4-5tygodni, kiszonkę z owsa super pobierają, jedynie przez pierwsze 2dni nie chciały za bardzo jeść, ale zapewne jest to spowodowane tym że wcześniej miały sianokiszonkę z trawy która inaczej im pachniała.

a ile belek miałeś z ha

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się