Skocz do zawartości
POLKOP

Zamiast kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiszonka z sorga?

MarcinPykuS    62

A jakie masz ciągniki...??? :o

Może jednak warto kupić sieczkarnie do ciągnika i zebrać jakąś małą ekipę do koszenia... :o

Według mnie kiszonka z kukurydzy jest podstawową paszą i raczej nie znajdziesz czegoś, co by ją zastąpiło, chyba że chcesz stracić na wydajność mleka to co innego... :)

szczygel18    1

Miałem sieczkarnie jedno rzędową i była bardzo wydajna około 2ha na dzień ciąłem nią około 6 lat co roku po jakieś 12 ha teraz znajomy tnie mi jaguarem i uwierz cię że jakości tej paszy jest 200% lepsza a koszty zbliżone, nikt za darmo ci nie pomoże a zatrudniając kogoś do pomocy to spory koszt tak wiec....

MarcinPykuS    62

Mi chodziło o taką ekipę, że np. umawiasz się z rolnikiem który też robi kiszonkę (sąsiad, znajomy) i tniesz pierwsze u siebie, a potem u niego (lub odwrotnie :o ), według mnie taka pomoc jest bardzo dobra... :o

Wiadomość z agroFakt.pl

szczygel18    1

Jeżeli masz tylko takich sąsiadów z którymi się dogadasz to fajna sprawa ale pamiętaj że jakości kiszonki będzie gorsza bez względu na typ sieczkarni on maja po prosu za prosty system obróbki urobku, ale ekonomicznie ok

Vhalior2    34

Ja jak narazie nie daje kiszonki z kukurydzy bo nie myślałem że będę mieć tyle bydła. Chciałem kupić kuku na kiszonkę lecz była nie osiągalna w moim reg wiec dokupiłem więcej siana i siano-kiszonki mam jeszcze ziemniaki oraz buraki pastewne i trochę liścia buraczanego zakiszonego. Mam nadzieje ze jakoś dotrwam do wiosny lecz kiszonka z kuku jest najlepsza i nie wyobrażam sobie na drugi rok żeby sytuacja się powtórzyła z brakiem kuku :/

Pisz zdaniami i uważaj na literówki

Edytowano przez andrzej2110

st220    12
My zanim zaczęliśmy robić kiszonkę z kukurydzy woziliśmy wywar z gorzelni oczywiście na bazie ziaren z kukurydz. Mleko się trzymało dobra alternatywa.

Ja też wożę wywar z gorzelni dla muciek.

Vhalior2    34

Ja nie trzymam krów na mleko, głównie hoduje jałówki i później sprzedaje zacielone ale teraz rynek się załamał i chce przejść trochę na opasy

look19    29

Czy zastąpienie kiszonki z kukurydzy samym ziarnem nie spowoduje spadku wydajności, zwiększonej zachorowalności zwierząt itp?

Lukasz1987    57

Ja sieje QQ, sorgo, marchew (na sprzedaż i na paszę), lucernę, bobik i pszenżyto, do tego śruta rzepakowa i słonecznikowa, młóto browarne, siano i Limusie rosną w oczach

rafik88    0

Młóto browarniane pędzi mleko lepiej niż kiszonka z kukurydzy. Lepiej dokupić ziarno kukurydzy, śrutować i dodawać z jęczmienną, pszenżytnią i rzepakową. No i dobra kiszonka z Traw. Kukurydza ma w sobie dużo energii i uzupełnienie ziarnem w diecie było by słuszne. A jeśli chodzi o opasy, to został bym jednak przy kukurydzy. Wywar także w tym przypadku mile widziany xD

zetor10045    11

@rafik88 Stosowaliśmy młóto browarniane i jakoś nie widziałem takich efektów po nim jak po kiszące z kukurydzy,według mnie to młóto może być tylko dodatkiem do paszy ale nie zastąpi kiszonki z kukurydzy :unsure:

rafik88    0

No w pewnym sensie muszę się z Tobą zgodzić. Przy mojej miejscowości znajduje się mały regionalny browar i sposób w jaki jest robione piwo jest trochę przestarzały. Maszyny nie wybijają tyle składników odżywczych co w wielkich kampaniach. Kilka lat temu zamówiliśmy na spróbowanie tańsze młóto z pewnego większego browaru w ilości 25t i przyznam tak jak mówisz, szału już nie było... najlepiej mieć wszystkiego po trochę i eksperymentować. Samemu można dojść co najlepiej stosować w żywieniu bydła. Każdy ma inne możliwości i musi patrzeć jak produkować by wydajność była stale wysoka, a koszty związane z produkcją spadały.

DARKPANTER    5

Jeździłem po różnych szkoleniach i rozmawiałem z różnymi ludźmi i większość twierdzi że kukurydza jest najlepsza, a wszystko inne czym można ją zastąpić można dawać gdy nie możemy z różnych względów dać kuku

orzel7    0

Moim zdaniem dla krów mlecznych nie można niczym zastąpić kuku ale hodowla opasów bez kiszonki z kuku jest możliwa. Ja stosuje w opasie głownie ziemniaki, mieszankę - śruta zbożowa z koncentratem, siano, słoma do woli a w okresie letnim mieszanki trawowe i kukurydza spasana na zielono. Byki (trzymam tylko Limousine) ładnie szybko rosną, nigdy nie było problemów związanych z tym że podaje się im ziemniaki. Taki sposób się opłaca ponieważ główną rośliną uprawianą u mnie jest ziemniak, przy sortowaniu zostaje sporo materiału ubocznego(drobne, zielone itp) wszystko jest spasane dzięki czemu nic się nie marnuje. :)

Lukasz1987    57

Dziwne ja jak swoim kiedyś dawałem to się z nich lalo ;) że ho ho. Co do QQ to nie bardzo mi się chce wierzyć w te dobre przyrosty ile u ciebie wynoszą 1kg dziennie? Ja mam xxxxx na dzień w zależności ile treściwej paszy dostaną (nie licząc śruty rzepakowej i słonecznikowej)

Edytowano przez Lukasz1987

Fernando    0

A jak pasiecie bydło "kukurydzą spasaną na zielono" to jaka ona musi być wysoka ?? Zaczyna się ją kosić dopiero jak ma już kolby czy samą zieloną masę?

agromatik    182

Tu chodzi o energię a nie o wodę, musi być kolba z wykształconym ziarniakiem, co i tak jest ekonomicznie nieuzasadnione bo trzeba liczyć też czas na przyzwyczajenie się u. pokarmowego bydlaka min.3 tygodnie, ale czasami bieda przyciśnie.

Fernando    0

A jeżeli teraz jeszcze posieje kuku to urośnie taka aby zakisić czy lepiej co innego ? :) ?

hermes    0

Ile śruty kukurydzianej dziennie na sztukę można podać ? Miesiąc jak skończyła się kisz. z kuk. i krówki zaczynają mi chudnąć .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez kaczorek
      Ciekawi mnie jakie preparaty mlekozastępcze stosujecie w odchowie cieląt?

Ja stosuje FE-Trank z Josery, bardzo dobre "mleko", cielaki z chęcią piją
    • Przez archi106
      Brak zbóż w zywieniu opasow ... czym zastąpić 
    • Przez AtosPro
      Witam. Chciałem zacząć hodowle bydła mięsnego (tylko buhaje) w systemie pół intensywnym na początek . Mam stajnie z 6 stanowiskami reszata chlywki dla świń , wiatę połączoną z stodołą przy pastwinku więcej niż hektar . Chciałem się spytać jaką rasę wybrać najlepiej na początek pod względem spokojności rasy i jak najmniejszym zawartości tuszczu w tuszy . Wytypowałem takie rasy jak limouse,simental m. ,hereford charolaise czy angusy mięsne ? Jestem bardzo otwarty na nowe propozycje . Tylko w systemie pół intensywnym. I co podawać w SYSTEMIE PÓŁ  INTENSYWNYM?? Dziękuję z góry za wszystki za odpowiedzi .
    • Przez marekfarmer
      Z jakich zbóż robicie pasze treściwa dla byczków. Jakie proporcje ustalacie. Ja stosuje:
      Śruta jęczmienna 40% Śruta Pszenżytnia 40% i 20% Koncentratu Farmer.