dziku

Ma ktos byki rasy BBB ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kombinat    5

Z tymi porodami to nie przesadzajcie. Grunt to wybrać odpowiednie sztuki do unasieniania. Może i krzyżówki z BBB nie cielą się samodzielnie ale jak już wspominałem nie każda krowa nadaje się do inseminacji tą rasą. Ważne jest też żeby do krzyżowania używać nasienia buhajów z oszacowaną wartością hodowlaną i z testem na łatwość porodów. Z tego co wiem to Mazowieckie Centrum w Łowiczu ma czystorasowe BBB z Belgii - nie pamiętam nazw buhajów ale można tam zadzwonić i się dopytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
Napisano (edytowany)

Mi ma się za parę dni cielić krowa po lathencie nie pamiętam z jakiej firmy on był. Czy ktoś ma cielaki po tym buhaju?

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel89    3

ja mam jałówkę bbb ok 50% i kurcze były problemy przy porodzie i jest DUŻA jak na niecałe 4 miesiące...


gmhnbmbnm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinat    5
Napisano (edytowany)

ja mam jałówkę bbb ok 50% i kurcze były problemy przy porodzie i jest DUŻA jak na niecałe 4 miesiące...

 

Przyrosty za to będziesz miał duże...

Jak 50% BBB to warto ją pokryć tez BBB - będziesz miał prawie czystą rasę :)

Tylko dobrze dobierz buhaja - w Łowiczu mają kilka.

Edytowano przez kombinat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krasa    0

belgijskie blekitno biale, a ja z kolei czytalem ze problemow z wycieleniami niema poniewaz cielaki rodza sie male, dopiero w 4,5 miesiacu zaczynaja przerastac i robia sie takie mutanty, macie moze info o nich bo wszedzie co znajde to takie pobiezne tylko, a chcialbym cos w tym kierunku sprubowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@ kombinat daj Mu jeszcze namiary na dobrego weta sprawnie robiącego cesarki :lol:. Czyste BBB prawie w 100% jest odbierane przez cesarskie cięcie. Tak jak koledzy pisali nasienie jest cieńkie, na skuteczne zacielenie trzeba zdecydowanie więcej porcji niż przy innych rasach mięsnych, przyrosty są rewelacyjne, trochę kiepsko ze zdrowotnością. Trzeba pamiętać że to wynalazek belgijski, a tam jest o wiele cieplej niż u nas. Piszę wynalazek, bo nie jest to rasa naturalna, została stworzona poprzez pracę hodowlaną z różnymi gatunkami bydła.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

@ agromatik czyste bbb w polsce nie wystepuje o ile dobrze wiem, ja mam krowe jakas mieszanke z bbb i dwukrotnie poród przebiegał bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbitom793    271

Znam hodowcę w śląskim, który ma trzy czystorasowe buhaje BBB i kryje nimi krowy LM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@ agromatik czyste bbb w polsce nie wystepuje o ile dobrze wiem, ja mam krowe jakas mieszanke z bbb i dwukrotnie poród przebiegał bez problemu

Kolego po kilkudziesięciu porodach po BBB mogę powiedzieć co nieco na temat tej rasy. Widziałem też stada czysto rasowe BBB w Belgii i podczas rozmowy z hodowcami sami przyznali, że większość porodów kończy się cesarką. Chyba znasz takie powiedzenie że wyjątek potwierdza regułę B).


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

obawiam sie ze w polsce musialbys sie naszukac kogos kto by ci zrobil cesarke, przynajmniej u nas nikt tego sie nie podejmie.

Nie mowie ze bbb to same z krowy wychodza lecz w przypadku mojej krowy nie ma problemu lecz napewno 100% to tylko cesarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

w krzyżówka z innymi rasami mlecznymi porody są łatwde chyba że krowa długo przenosi poród wtedy każdy płód przerasta i zdarzają się wyrosnięte cielaki utrudniające sam poród


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzia    6

witam, jestem nowa

Mamy kilka krów dwie z nich, duże i wysokie, ncb w starym typie inseminujemy od 3 lat belgami.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej rasy. Cielęta jak do tej pory rodzą się bez problemu, dwukrotnie zupełnie bez naszej pomocy.

Pozostawiliśmy sobie od nich na mamki 5 jałówek. Najstarsza aktualnie 25 miesięczna została jakiś czas temu zainseminowana limousinem.

oto jeden z byczków, został sprzedany i pełni role stadnika.Mój odnośnik

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

fajny jest. ja jeszcze nie używałam tej rasy, ze względu na hodowle krów mlecznych, ale mojego męża kusi aby sobie zostawić kilka byczków i ta rasa bardzo mu się podoba. możesz wrzucić zdjęcie krów które zacielasz bbb?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bado    0

Ja tez pokryłem tą rasą 5 sztuk bydła i jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Teraz nie wiem czy dalej kryc ta rasą czy czesc pokryc HF. Moze ktos doradzi??

ja mysle ze powinienes pokrywac krowy simentalem poniwaz jesli urodi sie byczek bedziesz mial dobrego mieszanca a jesli jalowka to slyszalem ze simentale tez sa dobre do mleka a pozatym beda mialy geny mleczne po matkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil19873    2

A ja słyszałem że jałówek bbb nie można zostawiać na mamki. W okolicy pokrył jałówki to przy porodzie nie przeżył żaden cielak, a po porodzie krowy oddał na rzeź. Życze jak najlepiej aby były piękne cielaczki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

skoro jałówek nie mozna zostawiac to skad brac krowy ? na drzewach chyba nie rosna... trzeba pilnowac krowy i tez rozsadnie karmic w czasie ciazy a najlepiej miec dobrego weterynarza, ktory podejmie sie cesarki oraz dobrze dobierac rasy byka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milioner8558   
Gość milioner8558

.......

Edytowano przez milioner8558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milioner8558   
Gość milioner8558

...

Edytowano przez milioner8558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

jak te cielaki ważą po wycieleniu ok 80-100kg to co się dziwisz? krowa nie jest w stanie sama się wycielić tylko cesarka z tego ja akurat takimi nie robię bo szkoda psuć krowy


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nie  brał bym tego na  powaznie , mam  wrażenie że kolega 

polonia1234

to jajcarz...  :P

 

 

A przede wszystkim, to zbanowane multikonto @zenek_19 :)

Edytowano przez danielhaker

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Przez 3 lata używałem nasienia BBB (ok.40szt.), porody rzadko kiedy były skomplikowane, w porównaniu z obecnymi po simach, cielęta rodzą się małe ok 35kg, z maleńka główką. Małą wagę urodzeniową szybko nadrabiają intensywnym wzrostem. Wada krzyżówek jest jednak ich wyższa delikatność, zarówno cieląt jak i starszych.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość milioner8558   
Gość milioner8558

 

 

.....

Edytowano przez milioner8558

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2488

Mi się dziś ocielila krowa po byku BBB. Ma jaloszke wielkości kota:) Ocielila się sama bez żadnych problemów:) Jaloszka prawdopodobnie zostaje na mamke do dalszego krzyzowania bykami miesnymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PolishLandwirt
      Hej ! Mam gospodarstwo o pow. 45 ha z czego 16 ha własnych . Ziemia kl od II do V ( piątka na pow. ok 12 ha) . hoduję bydło '' po ojcu" czarno- białe z małym dolewem hf. Chciałbym zmienić rasę bydła moje wymagania co do nowej rasy to : mała podatność na choroby , bydło dużego kalibru ( chciałbym opasać bukaty do wagi ciężkiej intensywnie), zadowalająca mleczność (pow.7500l mleka) ,dobre wykorzystanie paszy . Nowa rasa poprzez krzyżownie wypierające zastąpiła by cb. NO i trochę jałówek bym kupił . Dużo czytałem ale i tak nie jestem pewny co do wyboru rasy . Myślałem poważnie nad Brown Swissami Montbeliardami NOrweską i Szwecka Czerwoną , Simentalem mlecznym albo polską czarno białą. Niestety nie mam pastwisk i dlatego krowy przez 365 dni w roku w oborze puki co uwięziowej z okólnikiem (za 3 lata przerabiam uwięziówkę na wolnostanowiskową boksową). Pomożecie ?!
    • Przez mateusz461
      Co to za rasa "nbc" ?
    • Przez Zbychu20144
      Witam
      Interesuje mnie rasa polska czerwona wiem że daje mniej mleka niż holsztańsko-fryzyjska ale dają do nich dopłaty o równowartości 100l mleka na miesiąc. Chciałbym zacząć hodowlę od 10 szt matek co roku je zacielać i czerpać zyski ze sprzedaży cieląt, mleka oraz dopłat. Obliczyłem to tak koszt utrzymania jednej krowy to ok. 1000 zł rocznie 10 szt = 10 000 zł dopłaty rocznie wynoszą 12 000 zł do 10 krów czyli jesteśmy na plusie 2 000 zł plus zyski ze sprzedaży mleka to ok 110 zł dziennie przez 9 miesięcy co daje rocznie 29 700 zł rocznie czyli rocznie jesteśmy na plusie ok 31 700 zł plus zyski ze sprzedaży cieląt to ok 8 000 zł co daje 39 700 rocznie, więc nasza wiesięczna wyplata wynosi ok. 3 300 zł a to całkiem przyzwoita suma. Oto mój plan na biznes jeśli ktoś ma jakieś uwagi to proszę o poprawki.
    • Przez JarekBazydlo
      Opłaca sie kupic 2 jaloszki w wieku miesiaca rasy Limuze albo Simental za 1000zl?
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich ! Jestem bardzo ciekawy czy ktoś posiada rasę bydła wymienioną w temacie ? Jeśli jest ktoś taki to niech napisze wszystko o niej tzn. przystosowanie do warunków jak ze zbytem, itd. Z góry dziękuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj